Tour de France'daki takımları tanıyalım

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında Önder Tarım tarafından paylaşıldı.

 1. Önder Tarım

  Önder Tarım Onursal Üye

  Kayıt:
  27 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  3.400
  Beğeniler:
  1.908
  Şehir:
  Bologna / İtalya
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  Merhaba arkadaşlar, çok sevdiğim ablam 2 aydır bana Road Bike Action Magazine adlı bir dergi getiriyor.Ülkemizde malum bir bisiklet dergisi yok,hep yabancı basımlara mahkumuz onu da anlayanlar,merakı olanlar ve bir dergiye 15-20 tl verebilecek kişiler alıyor.Herneyse derginin bu ayki ana konularından birisi de Fransa Bisiklet Turu idi.Yabancı dergilerde bir gariplik var herhalde :) 15 gün önce dergiyi almama rağmen Eylül sayısı idi bu.
  Aşağıda Fransa Bisiklet Turu'ndaki takımları anlatan resimli bir yazı hazırlayacağım.Elimden geldiğince yazıları dergiden özetleyip kendim çeviri yapacağım.Takımların tanıtım sırası alfabetik sıraya göre olacaktır..

  [​IMG]

  AG2r - La Mondiale


  Kayıtlı olduğu ülke: Fransa
  Bisiklet: BH
  Komponent: Shimano
  Yıldız bisikletçileri: Sylvain Calzati,John Gadret,Cyril Dessel
  Ana Sponsorlar: AG2r Fransız kökenli profesyonel bir sigorta ve ek emeklilik fon grubudur.La Mondiale ise yine Fransız kökenli uluslararası bir mülk planlama ve ilave emeklilik sigortası şirketidir.
  1992'de Vincent Lavenu daha yeni emekli olmuş profesyonel bir bisikletçidir ve Chazal'ı ana sponsor olarak alır ve profesyonel bir bisiklet takımı kurar.1992'den 1995'e kadar Chazal takımın ana sponsorluğunu üstlenmiştir.1996'da Petit Casino,süpermarketlerin içinde kurulu olan bir kahve dükkanları zinciridir,takımın ana sponsorluğunu üstlenir.Bu olayda takımın Classics gibi daha büyük yarışlara katılmasına imkan sağlar.Bu sırada Alexandre Vinokourov ve Joan Kirsipuu takımın yıldız bisikletçileri olurlar.
  2000'de sigorta firması olan AG2r Prevoyance takımın ana sponsorluğunu üstlenir.2006'da takım UCI ProTour'a katılır,yıldız bisikletçiler olarak da Francisco Mancebo ve Christophe Moreau'yı kayıt ettirir.Mancebo'nun adının Puerto Operasyonu'nda geçmesine rağmen takım kendisini ProTour'da haklı çıkarır.Bunu da Fransa Turu'nda etap kazanarak ve sarı mayoyu bir gün ellerinde tutarak yaparlar.
  2007'de Christophe Moreau formuna geri döner,Dauphine Libéré'yi kazanır ve ilk tırmanma etabında başı çeker.Fakat turu Montpellier yolundaki kazası yüzünden sıkıntıya girer ve Astana takımı Moreau'nun dakikalarca önünde bitirir.2008'de Moreau, Tour de France'da etap kazanmak amacıyla AG2r'den ayrılıp Agritubel takımına geçer.

  [​IMG]

  Agritubel (Continental Pro)
  Kayıtlı olduğu ülke: Fransa
  Bisiklet: Kuota
  Komponent: Sram
  Yıldız bisikletçileri: Christophe Moreau,Romain Feillu
  Ana Sponsorlar: Agritubel tarım ve hayvancılık için metal ürünler üreten bir imalatçı firmadır.
  Şu anki yapı 2003'te şeklini alır fakat takım ancak 2006'da ilk kez Tour de France'a katılır.Agritubel genellikle Fransız kupası yarışlarında ve UCI Avrupa turlarında yarışır fakat en büyük Fransız takımlarından birisi olduğu için sürekli Tour de France için çağrılar alırlar.Hem 2006 hem de 2007'de takım Paris-Nice'de dahil olmak üzere çoğu ASO yarışına davet edilir.
  2006'da takım Juan Miguel Mercado önderliğinde Tour de France'a katılacaklarını doğrular.2007'de takımda lider eksikliği baş gösterir ve reklam amaçlı tek kişilik hamleler olur.2008 gibi sprinter Jimmy Casper ve ebedi Fransız umudu Christophe Moreau'nun gelişi takımı güçlendirir.Fakat ikiside yarışta büyük bir etki yapamaz.

  [​IMG]


  Astana
  Kayıtlı olduğu ülke: Kazakistan
  Bisiklet: Trek
  Komponent: Sram
  Yıldız bisikletçileri: Alberto Contador,Lance Armstrong,Levi Leipheimer
  Ana Sponsorlar: Kazakistan'dan devlet şirketleri koalisyonu.
  2006'da takımın Tour de France'ı koşmasına engel olunur çünkü doping skandallarından dolayı takıma yeterli bisikletçi bulamazlar.2007'de takım Alexander Vinokourov yeni yönetimi altında yarışa geri döner.Alexander Vinokourov'un 15. etap sonunda doping testinin pozitif sonuçlu çıkması üzerine takım yarıştan atılır.Aynı yıl takımdan Matthias Kessler,Eddy Mazzoleni ve Andrey Kashechkin'in testlerinin pozitif çıkması üzerine sıkıntı oluşur.
  Astana takımı Johann Bruyneel'in kiralanmasından önce adeta bitik olarak görülür.Fakat Johann takımı temizler ve yanında dağılmış Discovery Channel takımından birçok kişi getirir.Bunlar arasında 2007 turu şampiyonu Alberto Contador,Levi Leipheimer ve Janez Brajkovic vardır.

  [​IMG]

  Bouygues Telecom
  Kayıtlı olduğu ülke: Fransa
  Bisiklet: Time
  Komponent: Campagnolo
  Yıldız bisikletçileri: Thomas Voeckler,Pierrick Fedrigo
  Ana Sponsorlar: Bouygues Telécom Fransız bir cep telefonu firmasıdır.
  Takım aslen 1984'de şeklini alır.Takım 1985'de kısaca dağıtılır fakat 1986'da Cyrille Guimard direktörlüğünde geri döner.Guimard beraberinde Laurent Fignon'u da getirir.1990'da Castorama takımın ana sponsorluğunu üstlenir.
  1995'te eski bir profesyonel yarışçı olan Jean-René Bernaudeau takım direktörü olur ama 1996'da takım amatör statüsüne düşer ve Fransa'nın Vendée bölgesindeki yarışlara Vendée U adıyla katılır.
  2000'de hala Jean-René Bernaudeau yönetimi altında olan takım Bonjour adıyla tekrar profesyonel kategoriye yükselir.2003'de Brioches La Boulangére takımın ana sponsorluğunu alır ve son olarak 2005'de Bouygues Télécom takımın ana sponsoru olur.
  Takım en iyi başarısını 2004 Tour de France'da Thomas Voeckler'e 10 gün boyunca sarı mayoyu (the maillot jaune) giydirerek elde eder.2006'da Pierrick Fedrigo takımın ilk Tour de France etap birinciliğini getirir.

  [​IMG]

  Caisse D'Epargne
  Kayıtlı olduğu ülke: İspanya
  Bisiklet: Pinarello
  Komponent: Campagnolo
  Yıldız bisikletçileri: Oscar Pereiro,Alejandro Valverde
  Ana Sponsorlar: Caisse d'Epargne bir Fransız bankasıdır.
  Caisse d'Epargne uzun süre peleton koşan takımlardan birisidir ve kökleri 1980'lerde Reynolds takımına kadar uzar.Tur şampiyonları Miguel Indurain ve Pedro Delgado takım için sürmüştür.
  Takım işe Reynolds ana sponsorluğunda ve José Miguel Echavarri Garcia'nın direktörlüğünde 1980 yılında başlar.1982'de Pedro Delgado takıma katılır.Delgado 1985'den itibaren 3 sezon içinde birçok takım değiştirir ama 1988'de geri döner ve Tour de France'ı kazanır.Bunun arkasından 1989'da Vuelta a Espana birinciliği gelir.
  1990'da bir İspanyol bankası Banesto takımın ana sponsoru olur.Pedro Delgado hala takım lideridir fakat Miguel Indurain onun gölgesinden çıkıp kendini göstermeye başlamıştır.1991'de Indurain ard arda kazanacağı 5 Tour de France birinciliğinden ilkini bu yılda alır.Bu arada Indurain ayrıca 2 Giro d'Italia birinciliği,bir dünya zamana karşı ve 1996 olimpiyat zamana karşı birinciliği alacaktır.2001'de takımın ismi iBanesto.com olarak değiştirilir.
  2003'de iBanesto.com takımla olan sponsorluğunu keser ve Illes Balears ana sponsor haline gelir.Caisse d'Epargne 2005'de ikincil sponsor olur ve takımın ismi Illes Balears-Caisse d'Epargne olarak değiştirilir.Takımın ismi daha sonra Caisse d'Epargne'nin ana sponsor olmasıyla Caisse d'Epargne-Illes Balears olarak tekrar değiştirilir.2006'da takım bisikletçisi Oscar Pereiro yarışı ikinci sırada tamamlar fakat tur birincisi Floyd Landis'in doping sonuçlarının pozitif olarak gelmesi üzerine Pereiro tur birincisi ilan edilir.
  2007'de Alejandro Valverde Tour de France'da genel klasmanda 6. olur.
  2008'de takım büyük beklentiler içinde yarışa başlar, nitekim öyle olur ve ilk etabı Alejandro Valverde alır.Fakat daha sonra Valverde fazla dayanamaz ve Alplerde yenik düşer.

  [​IMG]

  Cervélo Test Team
  Kayıtlı olduğu ülke: İsviçre
  Bisiklet: Cervélo
  Komponent: Shimano
  Yıldız bisikletçileri: Carlos Sastre,Thor Hushovd,Heinrich Haussler
  Ana Sponsorlar: Cervélo Kanadalı bir bisiklet üreticisidir.
  Saxo Bank'ın 2009 sezonu için Specialized ile antlaşma yapması üzerine Cervélo yalnız kalır.Kendilerine etrafta sponsor olabilecekleri takım aramak yerine Cervélo kendi takımını kurma yolunda ilerler.Takım güçlü kişiler toplamaya başlar,2008 Tour de France kazananı Carlos Sastre ve 2006 yeşil mayo sahibi Thor Hushovd takım için imza atarlar.Yeşil ve sarı mayolar için güçlü iki yarışmacı olmasına rağmen takımın geri kalanının Tour de France tecrübesi azdır ve takım liderlerine domestiklik yapmakta zorluk çekecekleri düşünülmektedir.

  [​IMG]

  Cofidis
  Kayıtlı olduğu ülke: Fransa
  Bisiklet: Look
  Komponent: Campagnolo
  Yıldız bisikletçileri: David Moncoutié,Florent Brard
  Ana Sponsorlar: Cofidis Le Crédit par Téléphone Fransız bir sigorta firmasıdır.
  Renault-Elf,System U ve Castorama takımlarının eski direktörü olan Cyrille Guimard takımı 1996'da kurar.Guimard'a François Migraine'den yeni takımı için mali destek gelir.Takım en başından beri adeta lanetlenmiş gibi bir görüntü çizer.Lance Armstrong'un takım lideri olarak kiralanmasından kısa süre sonra Lance'e kanser teşhisi konur.1998'de Bobby Julich takımın tek podyum başarısını elde eder ve Tour de France'ı 3. sırada bitirir.Ayrıca yine 1998'de Frank Vandenbroucke'den takım adına classic birincilikleri gelir.
  1999 yılı takımdan Julich ve Vandenbroucke'nin ayrılmasından dolayı zor bir yıl olarak geçer.2000 yılında ise David Millar adeta bir kurtarıcı olarak takıma gelir.
  2004 yılı sezonuna takım üç dünya şampiyonu ile girer; David Millar,Igor Astarloa ve Laurnet Gane.Maalesef David Millar ve diğer takım bisikletçilerinin performans arttırıcı doping kullanmaları yüzünden takım dağılır.Astarloa hemen başka bir takıma geçer ve David Millar kovulur.Takım 2004 sezonunda tekrar Tour de France'a geri döner,Stuart O'Grady ve David Moncoutié etap birincilikleri alır.
  2005'te David Moncoutié yine etap birincilikleri alır.2006'da Stuart O'Grady,Matthew White ve kaptan Cedric Vasseur takımdan ayrılır.Ayrılanları yeri hemen Fransız umudu Sylvain Chavanel ve sprinter Jimmy Casper'in alınmasıyla doldurulur.
  2007 sezonunda Jimmy Casper takımdan ayrılır ve Sylvain Chavanel de formunu koruyamaz.2007 Tour de France 11. etap sonunda Christian Moreni'nin testosteron testleri sonucunda doping kullandığı ortaya çıkar ve takım yarıştan atılır.
  2008 yılı boyunca Sylvain Chavanel en iyi sonuçlarını alır,bir tane Tour de France etabı dahil birçok yarışta etap birincilikleri alır.Daha sonra Chavanel Quick Step takımına gider.

  [​IMG]

  Columbia - Highroad
  Kayıtlı olduğu ülke: Amerika Birleşik Devletleri
  Bisiklet: Scott
  Komponent: Shimano
  Yıldız bisikletçileri: Kim Kirchen,Mark Cavendish,Thomas Lovkvist
  Ana Sponsorlar: Columbia spor giyim.
  Takım 1988 yılında Stuttgart şehrinin sponsorluğuyla eski dünya şampiyonu Hennie Kuiper tarafından kurulmuştur.Takımın o zamanki adı Stuttgart-Merckx-Gonsor idir.1990'da ismi Stuttgart-Mercedes-Merckx-Puma olarak değişir.1991 yılında Alman Telekom firmasının ana sporsorluğu üstlenmesiyle ismi Telekom-Mercedes-Merckx-Puma olur.Aynı sene Walter Godefroot takım menejeri olarak göreve gelir.Godefroot aralarında 1991 Paris-Roubaix kazananı Marc Madiot dahil birçok bisikletçiye imza attırır.
  Getirilen birçok Alman bisikletçiyle takım adeta Alman dinamosu haline gelir; 1992'de Jens Heppner ve Christian Henn,1993'te Erik Zabel,Rolf Aldag ve Steffen Wesemann,ve 1994'te Jan Ullrich takıma dahil edilir.
  Takım ilk Tour de France davetini 1995'te alır.1996 ve 1997 yılları takımın zirve yaptığı zamanlardır.Bjarne Riis 1996 Tour de France birinciliği alır,Jan Ullrich ise ikinciliği.Aynı sene Erik Zabel 6 kere kazanacağın yeşil mayonun ilkini bu sene alır.1997 Tour de France'da Jan Ullrich baskın bir şekilde birinci gelir.Aynı zamanda takım birinciliği de gelir.Bjarne Riis Amstel Gold yarışını,Udo Bolts Dauphiné Libéré'yi ve Erik Zabel Milano-San Remo'yu kazanır.
  Ullrich 1998 Tour de France'ı Marco Pantani'ye karşı ikinci sırada bitirir,fakat 1999 yarışını dizindeki bir sakatlıktan dolayı kaçırır.Yarışı kaçırmasından sonra Ullrich 1999 Vuelta a Espana'yı ve bundan sonra da Dünya zamana karşı şampiyonasını kazanır.
  2000'de Zabel Dünya kupası genel klasmanını kazanır.Ullrich 2000 Tour de France yarışını Lance Armstrong'un arkasında ikinci sırada bitirir.
  2001'de Ullrich Tour de France'da tekrar ikinci gelir,Zabel ise yeşil mayoyu kazanmıştır.2002'de Kazak bisikletçi Alexander Vinokourov Paris-Nice yarışını kazanır,aynısını 2003'te de yapar ve genel klasmanda tırmanışa geçer.Ardından Amstel Gold yarışını ve Tour de Suisse'yi kazanır.
  2002'de Ullrich'in doping test sonucu pozitif gelir ve yarışmadan atılır.6 ay gözetim altında tutulur.Sonuç olarak T-Mobile takımı ile arasındaki ilişki gergin bir hal alır ve takımı terkedip Coast takımına geçer.Coast takımı finansal olarak iflas eder fakat Bianchi müdahele eder ve ana sponsorluğa oturur.Ullrich'in yokluğunda 2003 Tour de France yarışı için Vinokourov takım liderliğine gelir ve yarışı 3. sırada bitirir.
  2004'te Jan Ullrich'in dönüşünden sonra sürgünde olan Bianchi'den takımın ismi T-Mobile'a çevrilir.Fakat Ullrich eski formunu bulamaz ve beklentilerin altında kalır.2004 Tour de France'ı takım arkadaşı Andreas Kloden 2. bitirmesine rağmen Ullrich 4. olur.Aynı sene T-Mobile takımlar genel klasmanında birinciliğe oturur.
  2005 Tour de France'da yine Ullrich bekleneni yapamaz ve 3. sırada yarışı bitirir.Alexandre Vinokourov'da sıralamada 5. olur ve Champs-Elysees dahil 2 etap kazanır.Kendi için süremeyeceğini anlayan Vinokourov Tour de France'ı kazanmak için başka takımların peşine düşer.2006 sezonu için Liberty Seguros-Würth takımına gider.
  2006'da Puerto Operasyonu'nda adı geçen Jan Ullrich ve Oscar Sevilla yüzünden takım kopma noktasına gelir ve Tour de France'dan da atılır.9 Temmuz'da takım direktörü Rudy Pevenage doping verme ile olan bağlantıları yüzünden kovulur.Ullrich ve Sevilla'nın kaybına rağmen takım 2006'da takımlar klasmanında birinci olur.Bu konuda Andreas Kloden'in üçüncülüğü,Matthias Kessler ve Serhiy Honchar'ın etap birincilikleri önemli yer tutar.
  2007'de Bob Stapleton Rolf Aldag,Alan Peiper ve Tristan Hoffman ile beraber takımı yeniden inşa etmeye başlar.Bu yeniden yapılaşma birçok bisikletçinin başka takımlara göç etmesine sebep olur.Steffen Wesemann,Andreas Kloden ve Matthias Kessler sözleşmelerini yenilemezler ve takımı terkederler.
  2007 kasım ayında Deutsche Telekom AG profesyonel bisiklet camiasından tamamen ayrıldığını açıklar ve sponsorluğunu keser.
  Takım 2008 yılında ana sponsoru olmadan Team Highroad adıyla devam eder.Daha sonra takım kayıtlı olduğu ülkeyi Almanya'dan Amerika Birleşik Devletleri'ne çevirir.Haziran 2008'de Columbia Sportswear takımın ana sponsorluğunu üstlenir ve 3 yıllık antlaşma imzalar.

  [​IMG]

  Euskaltel - Euskadi
  Kayıtlı olduğu ülke: İspanya
  Bisiklet: Orbea
  Komponent: Shimano
  Yıldız bisikletçileri: Samuel Sanchez
  Ana Sponsorlar: Euskaltel-Euskadi bir Bask telekomünikasyon firmasıdır fakat kısmen Bask hükümeti tarafından finanse edilir.
  Euskaltel-Euskadi takımı daha çok yarış kazanmaları değil kudurmuş Bask taraftarlarıyla ünlüdür.Tour de France ne zaman İspanya'nın Bask bölgesinden geçse dağlar sıra sıra turuncu Euskaltel tişörtleri ve Bask bayraklarıyla dolar taşar.Bask yönetimi tarafından finanse edildiği için takımdaki her bisikletçi Bask bölgesinden olmalıdır.Bu takımın seçim şansını düşürür fakat takımda bir birlik duygusu oluşturur ve taraftarların sadık kalmasını sağlar.
  Takım 1994'te kurulmuştur ve 5 kere Tour de France koşmuştur,bu sırada 2 etap birinciliği almıştır.En büyük başarısını 2003'te Iban Mayo'nun Alp d'Huez etabını kazanması oluşturur.Bu onu bir anda yıldız yapar ve adı iddialı bisikletçiler listesine alınır.Maalesef Mayo hiçbir zaman sözünü yerine getiremez ve Armstrong ya da Basso gibi mücadele edemez.2003'te takımdan Haimar Zubeldia Tour de France'da kendine ilk 10'da yer bulur.Takım daha sonraları başarısının devamını getiremez.
  2009 Tour de France için takım yıldız ve olimpiyat yol bisikleti şampiyonu Samuel Sanchez'den iyi bir yarış beklemektedir.

  [​IMG]

  Française Des Jeux
  Kayıtlı olduğu ülke: Fransa
  Bisiklet: Lapierre
  Komponent: Shimano
  Yıldız bisikletçileri: Sandy Casar,Rémy Di Gregorio
  Ana Sponsorlar: Française des Jeux Fransız ulusal piyangosudur.
  Takım 1997'de Amerikalı Chris Horner ile birlikte şekil alır.2003'te takımın adı DFJeux.com olarak değiştirilir,2004'te de böyle devam eder.Fakat sonra sözde takımın kötü şanstan kurtulması için adı tekrar Française des Jeux olarak değiştirilir.Takım eski profesyonel bisikletçi ve iki kere Paris-Roubaix kazananı Marc Madiot tarafından yönetilmektedir.Takımın en büyük Tour de France başarısı 2003'te Avustralyalı Bradley McGee'nin prologu (giriş yarışı) kazanmasıyla gelir.Takımın başarısı daha sonra Baden Cooke'nun yeşil mayo savaşıyla devam eder.Takım son birkaç yıldır genç bisikletçiler yetiştirme üzerinde yoğunlaşmıştır.
  2007 Tour de France'da Fransız bisikletçi Sandy Casar 18. etabı yolun ortasındaki bir köpeğe çarpıp düşmesine rağmen kazanır.2008'de takımda önemli iki kayıp olur,Bradley McGee CSC ve genç İsveçli yetenek Thomas Lövkvist Team Highroad takımlarına geçerler.

  [​IMG]

  Garmin-Slipstream (Continental Pro)
  Kayıtlı olduğu ülke: Amerika Birleşik Devletleri
  Bisiklet: Felt
  Komponent: Shimano
  Yıldız bisikletçileri: Christian Vande Velde,David Millar,David Zabriskie,Tom Danielson
  Ana Sponsorlar: Garmin bir GPS üreticisidir,Slipstream Sports ise bir spor eşya pazarlama ve geliştirme firmasıdır.
  Takım 2004'te genç Amerikalı bisikletçiler yetiştirme amaçlı kurulur.Aslında takım profesyonel ve amatör bisikletçiler yetiştirmek üzerinde ısrar eder.
  Takımın şu anki yapısı Garmin-Chipotle 2007 başlarında kurulur.Takımın spordan sorumlu direktörü ve menejeri eski profesyonel bisikletçi Jonathan Vaughters'dir.
  2008 için takım ünlü bisikletçiler kiralar; David Zabriskie,David Millar,Christian Vande Velde,Tom Danielson ve eski Paris-Roubaix kazananı Magnus Backstedt.Takımın genişletilmiş anti doping programı sayesinde takım içlerinde Paris-Nice,Tour of Flanders,Ghent-Wevelgem ve Paris-Roubaix'in bulunduğu birçok büyük yarışa çağırılır.Ayrıca 2008 Tour de France ve Giro d'Italia için de davetler gelir.Giro d'Italia'nın başlangıcında takım zamana karşı yarışında takım çok iyi bir performans sergiler ve Christian Vande Velde'ye pembe mayoyu giydirir.Ayrıca daha sonra David Millar 5. etabı kazanır.Haziran 2008'de Tour de France'ın başlangıcında Garmin ana sponsorluğu üstlenir.2008 Tour de France'da takımdan Christian Vande Velde genel klasmanda yarışı 5. sırada bitirir.

  [​IMG]

  Katusha
  Kayıtlı olduğu ülke: İspanya
  Bisiklet: Ridley
  Komponent: Campagnolo
  Yıldız bisikletçileri: Filipo Pozzato,Robbie McEwen,Vladimir Karpets ve Gert Steegmans
  Ana Sponsorlar: Katusha Rusya'dan şirketlerin oluşturduğu bir koalisyondur.
  Takım 2007'de kurulur.Avrupadaki peletonlarda geçen 2 başarılı yıldan sonra,takıma Rusya'daki şirketlerden akın akın yardım gelmeye başlar.Ruble akınıyla beraber takım içlerinde Filippo Pozzato,Robbie McEwen,Vladimir Karpets ve Gert Steegmans'ın da olduğu birçok ünlü bisikletçiyi kiralar.

  [​IMG]

  Lampre
  Kayıtlı olduğu ülke: İtalya
  Bisiklet: Wilier
  Komponent: Campagnolo
  Yıldız bisikletçileri: Damiano Cunego,Alessandro Ballan
  Ana Sponsorlar: Lampre İtalyan bir levha metal üreticisidir.
  Lampre ilk kez bisiklet dünyasına 1991'de Colnago-Lampre takımının ikincil sponsoru olarak girer.1992'de takımın ana sponsorluğunu üstlenir.1993'te Maurizio Fondriest Milan-San Remo yarışını kazanır.Lampre 1995'te takımın Ceramica Panaria-Vinavil ismini almasıyla sponsorluğunu çeker.
  1999'da Lampre Daikin takımına sponsor olarak bisiklet macerasına geri döner.2001'de Gilberto Simoni'nin Giro d'Italia'yı kazanmasıyla Lampre-Daikin takımı başarıyı bulur.Daha sonra Simoni 2002'de takımdan Saeco için ayrılır.Daikin 2002'nin sonuna kadar ikincil sponsor olarak kalır.2004'ün sonunda Lampre Saeco ile yeni ProTour'un taleplerini karşılamak için birleşir.2005 yılı sonunda Gilberto Simoni takımdan Saunier Duval-Prodir takımına geçmek için ayrılır.Bu ayrılık Damiano Cunego'yu tartışmasız takım lideri yapar.
  2006'da Fondital Lampre takımına ikincil sponsor olarak katılır.Takımın ismi Lampre-Fondital olarak tekrardan değiştirilir.2006 Tour de France'da Damiano Cunego en iyi genç bisikletçi yarışmasını kazanır.
  2007 yılı Tour of Flanders birinciliğiyle beraber gelir.2008'de takım lideri Damiano Cunego Giro d'Italia'ya katılmaz ve Tour de France'ı kazanmak için hazırlanır.Fakat Cunego'nun geçirdiği bir kaza daha dağ etapları başlamadan onu yarışı terketmeye iter.

  [​IMG]

  Liquigas
  Kayıtlı olduğu ülke: İtalya
  Bisiklet: Cannondale
  Komponent: Campagnolo
  Yıldız bisikletçileri: Ivan Basso,Daniele Bennati,Vincenzo Nibali
  Ana Sponsorlar: Liquigas bastırılmış bir gaz dağıtımcısıdır.
  Liquigas-Pata takımı ilk olarak 1999'da ikinci sınıf bir takım olarak görünür.2000'de takım Davide Rebellin ve birçok güçlü İtalyan bisikletçinin gelmesi ile birinci lig kategorisine yükselir.Asıl takım 2002 yılı sezonu sonuna doğru dağıtılır.
  Şu anki takımın kökleri 2003'teki eski Alessio ve Bianchi takımlarına kadar uzanır.2003 sezonu sonunda Jan Ullrich T-Mobile takımına geri dönünce Bianchi Alessio takımının sponsoru olur.Takımın ismi de Alessio-Bianchi olarak değiştirilir.Bu sırada takımın en büyük başarısı Magnus Backstedt'in 2004 Paris-Roubaix'i kazanmasıyla gelir.
  2005'te Liquigas takımın ana sponsorluğunu üstlenir ve takımın ismi tekrardan Liquigas-Bianchi olarak değiştirilir.Danilo Di Luca sezon öncesi yarışları olan Vuelta al Pais Vasco,Amstel Gold Race ve La Fléche Wallon yarışlarını kazanır.Aynı sene Di Luca Giro d'Italia'da bir etap birinciliği alır ve ProTour genel klasmanda birinciliğe oturur.
  2007 yılında Bianchi'nin sporsorluğu gider ve yerine Cannondale gelir.Bu antlaşma ile 2005'ten bu yana boşta olan Cannondale geri gelmiş olur.2007 sezonunda Di Luca'nın dağlardaki üstün sürüşüyle Giro d'Italia'yı kazandığı görülür fakat adı "oil for drugs" skandalına karıştığı için 3 ay gözetim altına alınır.Giro d'Italia'yı kazanmasına rağmen Liquigas ile olan sözleşmesi yenilenmez.2007'de takıma Filippo Pozzato gelir.2006 Milan-San Remo'yu kazanan Pozzato Quick Step'ten getirilmiştir.Geldiği sene Pozzato formunu korur ve 5 tane Tour de France etabı kazanır.
  2008'de takım yeşil mayoyu kazanması ümidiyle iyi bir sprinter olan Daniele Bennati'yi alır.Maalesef sakatlığı onu yarışın dışına iter.Daha sonra takım Mayıs ayında Ivan Basso'yu getirerek haberlere konu olur.

  [​IMG]

  Milram
  Kayıtlı olduğu ülke: Almanya
  Bisiklet: Focus
  Komponent: Shimano
  Yıldız bisikletçileri: Linus Gerdemann,Gerald Ciolek
  Ana Sponsorlar: Milram Bremen merkezli Nordmilch firmasının bir markasıdır.
  Milram 2006'nın başlarında Domina Vacanze takımının küllerinden doğar.Takım ünlü sprinterlar Alessandro Petacchi ve Erik Zabel üzerine kurulur ve Alman ve İtalyan domestiklerden oluşur.
  Milram'ın ilk senesi Giro d'Italia'nın 3. etabında Petacchi'nin dizini sakatlaması üzerine zor bir yıl olarak geçer.Tek başına kalan Erik Zabel işini iyi yapar ve Tour of Germany'de en iyi sprinter mayosunu giyer,dünya şampiyonasında ikinciliği alır ve Vuelta a Espana'da 2 etap birinciliği elde eder.
  2007'de Petacchi geri döner,Giro d'Italia'da 5 etap kazanır ve Paris-Tours yarışında birinci gelir.Takım 2007 Giro d'Italia sırasında büyük bir aksilik yaşar ve sıkıntıya girer.Petacchi'nin salbutamol test sonuçları pozitif gelir.Petacchi'nin astım tehlikesi yüzünden salbutamol kullanma izni vardır fakat test sonuçlarında bu UCI limitlerinin üzerinde çıkar.6 Mayıs 2008'de tahkim mahkemesi şüpheli durumu yüzünden Petacchi'yi Ağustos sonuna kadar uzaklaştırma kararı alır.16 Mayıs'ta ise Milram Petacchi'yi kovar.2008'de Milram Almanya kayıtlı bir takım olur ve Tour de France'a odaklanır.Bu sırada genç bisikletçiler yetiştirmeye başlar.2008 sezonu boyunca takım sadece 10 yarış kazanırki bunların 8 tanesini Petacchi kovulmadan önce almıştır.

  [​IMG]

  Quick Step
  Kayıtlı olduğu ülke: Belçika
  Bisiklet: Specialized
  Komponent: Campagnolo
  Yıldız bisikletçileri: Tom Boonen,Stijn Devolder,Sylvain Chavanel
  Ana Sponsorlar: Quick Step Büyük Britanya,Avustralya ve Amerika Birleşik Devletlerinde satış yapan bir laminant parke üreticisidir.
  Quick Step takım menejeri Patrick Lefevere tarafından yönetilir.Spor direktörleri Alvaro Crespi,Luca Guercilena,Serge Parsani ve Wilfried Peeters'dir.Takım 2003'te 1990'larda Classic'lerde ortalığı kasıp kavuran Mapei takımından arda kalır ve Quick Step-Davitamon ismiyle ortaya çıkar.İlk takım lideri Paolo Bettini 2003 ve 2004 dünya kupasını kazanır.
  2005'te Innergetic takıma ikincil sponsor olarak gelir ve takım ismi Quick Step-Innergetic olarak değiştirilir.2005 ayrıca Tom Boonen'in yılı olarak görülür.Boonen Tour of Flanders,Paris-Roubaix ve dünya yol bisikleti şampiyonasını kazanır.Aynı sene Filippo Pozzato HEW Cyclassics'i Paolo Bettini de Giro di Lombardia'yı kazanır.2006'da Tom Boonen tekrar Tour of Flanders'ı kazanır ve Tour de France'da sarı mayoyu giyer.Paolo Bettini de dünya şampiyonasını kazanır ve ününü korur.
  2007 sezonunda Tom Boonen Tour de France'da 2 etap birinciliği elde eder ve yeşil mayoyu alır.Aynı sene Paolo Bettini yine dünya şampiyonasını kazanır.
  2008'de Tom Boonen yarış dışı bir testte kokain sonucu pozitif gelir ve Tour de France'a alınmaz.Bu olay sonucu takım lideri olmadığı için takım yarışta zorluk çeker.Gert Steegmans takımın kaderini kurtarır ve son sprint etabı olan Champs-Elysees'i kazanır.

  [​IMG]

  Rabobank
  Kayıtlı olduğu ülke: Hollanda
  Bisiklet: Giant
  Komponent: Shimano
  Yıldız bisikletçileri: Denis Menchov,Oscar Freire
  Ana Sponsorlar: Rabobank bir Hollanda bankasıdır.
  Takım ilk olarak 1984'de TI-Raleigh takımının Jan Raas ve takım lideri Peter Post yüzünden ikiyi bölünmesiyle kurulur.Post beraberinde 7 takım arkadaşını alır ve Panasonic takımına gider.Geriye kalanlar ise Raas'ı takip eder ve Walter Godefroot'un takım liderliğini yaptıkları Kwantum takımına giderler.İlk yılında Kwantum takımı 1984 Tour de France'da bir etap birinciliği alır,Amstel Gold yarışını ve ulusal Hollanda yarışını kazanır.1984 yılı sonunda Raas geri döner ve takım menejerliğini üstlenir.1985'te Kwantum takımı Tour de France'da iki etap birinciliği alır,Tour of Luxembourg,Paris-Tours,Paris Brussels ve Tirreno-Adriatico yarışlarını kazanırlar.Aynı sene tekrardan ulusal Hollanda şampiyonasını kazanırlar.1986 yılı 1985'e göre biraz daha az başarılı geçer.
  1987 sezonu için Superconfex takımın ana sponsorluğunu üstlenir.Takımın ismi Superconfex-Kwantum-Yoko-Colnago olarak değiştirilir.Jan Raas takım menejeri olarak görevine devam eder ve takıma Tour de France'da 3 etap birinciliği ve yeşil mayoyu getirecek olan Jean-Paul van Poppel gelir.1988'de Kwantum sponsorluktan çekilir ve takımın ismi Superconfex-Yoko-Opel-Colnago olarak tekrar değiştirilir.1988 sezonu takım için çok başarılı geçer,Paris-Brussels,Tour of Belgium,Amstel Gold Race yarışları kazanılır ve Tour de France'da 6 etap birinciliği alınır.1989'da takımın yıldız sprinterı Jean-Paul van Poppel döneklik eder ve rakip Panasonic takımına gider.Jean-Paul von Poppel'siz de olsa takım hala zaferler kazanmaya devam eder,Tour of Flanders ve Paris-Tours yarışlarını kazanırlar.1989 Tour de France'da da 2 etap birinciliği alırlar.
  1990'da Buckler takımın ana sponsorluğuna gelir.Tour of Belgium tekrar kazanılır,ardından Ronde van Nederland birinciliği gelir.O sene Peter Winnen takım adına tekrar Hollanda ulusal yol yarışı şampiyonasını kazanır.1991'de yine Tour of Flanders ve Amstel Gold Race yarışlarını kazanılır.1992 yılı takımın 26 zaferiyle en kötü sezonu olarak tarihe geçer.Kötü geçen sezonun ardından Buckler yıl sonuna doğru sponsorluğunu kaldırır.
  1993'te yeni sponsor olarak WordPerfect bulunur.Yıldız bisikletçiler Steven Rooks ve Raul Alcala'nın gelmesiyle takıma destek sağlanmış olur.Yeni bisikletçilerin gelmesine rağmen 1993 sezonu çok da başarılı geçmez ve 29 zafer alınır.1994'te Leon Van Bon ve Micheal Boogerd bir de Viatcheslav Ekimov takıma dahil olur ama tüm çabalara rağmen sezon 25 zaferle kapatılır.
  1995'te Novell Software takımın ana sponsorluğunu üstlenir ve sprinter Djamolidine Abdoujaparov takıma dahil olur.Abdoujaparov 1994 Tour de France'da yeşil mayoyu kazanmıştır ve tüm dünyada adından en hızlı sprinter olarak bahsedilir.Abdoujaparov 1995 Tour de France'da sadece bir etap kazanmayı başarır.1995 yılı sonunda Novell sponsorluğunu geri çeker.
  1996'da Rabobank takım için imza atar,bu sırada Jan Raas hala takım menejeridir,Theo de Rooij de "directeur sportif" konumundadır.Sağlama alınmış bir sponsorlukla takım içlerinde Adrie van der Poel,Erik Breukink,Leon van Bon,Erik Dekker ve Michael Boogerd'in de bulunduğu 1990'ların en iyi Hollandalı bisikletçilerini takıma getirir.Ayrıca Rolf Sorensen ve Robbie McEwen'da başarılı olurlar.
  2002 için Tour de France'da takıma liderlik etmesi için Levi Leipheimer getirilir.Leipheimer ilk kez çıktığı Tour de France'da genel klasmanda 8. olur.Fakat 2003'teki yarışta ilk etapta geçirdiği kaza sonucu yarış dışı kalır.2003 yılında Jan Raas'ın işten alınması takım çalışanları kadar takımdaki bisikletçileri de şaşırtır.Theo De Rooij takım menejerliğine terfi ettirilir,Erik Breukink ise spor müdürü konumuna gelir.2004'teki Tour de France'da Leipheimer yine ilk 10'a girmeyi başarır ve yarışı 9. sırada bitirir.2005 yılında Leipheimer Gerolsteiner takımına geçer.Aynı sene Michael Rasmussen Tour de France'da puanlı mayoyu (Polka Dot Jersey),Denis Menchov Roberto Heras'ın doping sonucunun pozitif gelmesi sonucu Vuelta a Espana'yı kazanır.2006 yılında Rasmussen yine aynı şeyi gerçekleştirir ve puanlı mayoyu kazanır.2007 Tour de France'da en sonunda Rabobank Rasmussen ile genel klasmanda birinci olur.Daha sonra Rasmussen Tour de France'dan sürülür ve bir süre sonra da Rabobank'tan kovulur.Takım morali olaydan dolayı bozuk da olsa yoluna devam eder.Ağustos 2007'de Theo De Rooij takım menejerliğinden istifa eder.
  2007'deki sorunlara rağmen Rabobank takımı 2008 Tour de France çağırılır.Takım lideri Denis Menchov Tour de France'a odaklanmaya karar verir ve Giro d'Italia'yı bir hazırlık olarak görür.Menchov yarışta iyi sürer fakat istediği yere gelemez.Takım sprinterı Oscar Freire ise Mark Cavendish tarafından yakıp takiptedir fakat 1 etap birinciliği alır ve yeşil mayoyu kazanır.

  [​IMG]

  Saxo Bank
  Kayıtlı olduğu ülke: Danimarka
  Bisiklet: Specialized
  Komponent: Sram
  Yıldız bisikletçileri: Frank Schleck,Andy Schleck ve Fabian Cancellara
  Ana Sponsorlar: Saxo Bank dünya çapında çalışan bir yatırım ve online ticaret bankasıdır.
  Takım 1998 sezonu için Team Home-Jack & Jones adı altında kurulur ve Alex Pedersen ile Torben Kolbæk spor müdürlüğü görevini üstlenir.Ana sponsor Danimarkalı mülk acentası ve kıyafet üreticisi olan Jack & Jones'dur.Takım ilk sezonunu 2. ligde geçirir ve bu sırada Jesper Skibby birçok zafere imza atar.
  1999 yılında takım 1. lige çıkarılır ve yıl sonuna doğru Home takımdan sponsorluğunu çeker.2000 sezonu için Memory Card A/S ikincil sponsor olmak için adımda bulunur ve Danimarkalı bisikletçi Bo Hamburger takıma takım lideri olarak getirilir.2000 yılında takım ilk kez Tour de France'a çağırılır.
  2000 yılı sezonu sonunda Bjarne Riis takımı devralır.2000 sezonundan sonra Jack & Jones ile olan kontrat biter ve Bjarne Riis Memory Card ile olan bağlarını mali durumdan dolayı koparır.
  2001'de CSC (Computer Sciences Corporation) ve European Internet sağlayıcısı World Online ana sponsorluğa gelir.World Online daha yeni İtalyan telekom devi Tiscali tarafından alınır ve takımın ismi yarı sezonda CSC-Tiscali olarak değişir.
  Takım ilk şöhretini 2001 sezonu başlamadan önce gelen Laurent Jalabert ile yakalar.2001 sezonu büyük bir atılımla başlar ve Jalabert Dağların Kralı (King of the Mountains) yarışmasını kazanır,Hamilton ise Giro d'Italia'yı 2. sırada bitirir.
  2002'de takım çok uzaklardan U.S. Postal Service takımından Tyler Hamilton'u alır.Hamilton kırılmış omzuna rağmen tekrar Giro d'Italia'yı 2. sırada bitirir.Takım ayrıca Tour de France'da takım zamana karşı yarışını kazanarak kendini kanıtlar.Bu sırada Jalabert tekrar King of the Mountains yarışmasını kazanır.Sezon sonunda Jalabert, Clasica de San Sebastian yarışını kazandıktan sonra emekli olur.
  2003'te Tiscali sponsorluğunu çeker ve takımın adı Team CSC olarak değiştirilir.Tyler Hamilton 2003 Liege-Bastogne-Liege yarışını kazanır ve takımın liderliğini üstlenir.2003 Tour de France'a doğru Hamilton genel klasmanda favoriler arasında tutulur.Ne yazık ki daha ilk etapta kaza geçirir ve köprücük kemiğini kırar.Tüm sakatlığına rağmen yarışa devam eder,16. etabı kazanır ve genel klasmanda yarışı 4. sırada bitirir.CSC bisikletçilerden Carlos Sastre ve Jakob Piil de Tour de France'da etap birinciliklerine imza atarlar.
  2004'te Hamilton Swiss Phonak takımına gider.Hamilton'ın yerini doldurmak için takım Ivan Basso'yu takım lideri olarak getirir.Ivan Basso 2002 Tour de France'da en iyi genç bisikletçi seçilmiştir.2004 Tour de France'ı Ivan Basso takımının yardımıyla 3. sırada bitirir.
  2005'te CSC sponsorluk antlaşmasını 2008'e kadar uzattığını açıklar.Bu da Riis'e Ivan Basso ile 3 yıllık daha antlaşma yapmasına olanak sağlar.2005 Tour de France'da Ivan Basso 2. olur,bu arada bisiklet dünyası David Zabriskie'nin dünyanın en iyi zamana karşı bisikletçisi olarak onun çıkışına tanık olur.2005'te Zabriskie Giro d'Italia'da zamana karşı etabı ve Tour de France giriş etabını kazanır.
  2006'da CSC hırslı bir şekilde Carlos Sastre ve Ivan Basso'nun üç büyük yarışı kazanması için gözünü diker.Ivan Basso 2006 Giro d'Italia'yı üstün bir şekilde kazanır,fakat daha sonra Puerto Operasyonu'nunda adı geçmesi üzerine Tour de France'da yarışamayacağı açıklanır.Basso'nun yokluğunda da olsa takım Frank Schleck'in Alpe d'Huez etabını kazanması dahil toplamda 2 etap birinciliği alır.Ivan Basso ve Team CSC Tour de France'dan hemen sonra yollarını ayırır.
  2007'de takım odak noktasını büyük yarışları kazanmaktan çok sezon boyunca yarış kazanmaya doğru çevirir.Stuart O'Grady Paris-Roubaix yarışını kazanır,Andy Schleck Giro'da ikinci olur ve Jens Voigt de Tour of Germany'i alır.Bunların dışında takım çok iyi bir Tour de France geçirir,Fabian Cancellara giriş etabını kazanır ve sarı mayoyu aralıksız 7 gün boyunca giyer.Carlos Sastre'de dağlarda çok iyi iş çıkarır ve genel klasmanda yarışı 4. sırada bitirir.
  2008 Tour de France'da takım baskın bir şekilde yarışı elinde tutar,Carlos Sastre mükemmel bir sürüş yapıp Alp d'Huez'de sarı mayoyu alıp yarışı kazanmadan önce buraya kadar sarı mayoyu takım arkadaşı Frank Schleck taşır.

  [​IMG]

  Silence-Lotto
  Kayıtlı olduğu ülke: Belçika
  Bisiklet: Canyon
  Komponent: Campagnolo
  Yıldız bisikletçileri: Cadel Evans,Thomas Dekker
  Ana Sponsorlar: Belçikalı piyango (Lotto) ve Omega Pharma'nın Silence markası sponsorluğu üstlenmişlerdir.
  Lotto uzun bir bisikletçilik tarihine sahiptir.İlk olarak 1985'te ana sponsor olarak görünür.Takımın geçmişinin büyük bir kısmı daha çok odaklandığı için Tour of Flanders ve Paris-Roubaix yarışlarından oluşur.Takımın en büyük başarısı 1994'te Andrei Tchmil'in mükemmel kondisyonuyla kazandığı Paris-Roubaix yarışıdır.Tchmil 2002'deki emekliliğine kadar takımdaki ününü sürdürür.Bu sürede 1997 Paris-Tours,1999 Milano-San Remo yarışlarını kazanır ve dünya kupası birinciliğini elde eder.
  2002'de takım amacını farklı yöne kaydırır ve büyük turlarda takımın durumunu yukarlara çekme amaçlı olarak sprinter Robbie McEwen'ı getirir.McEwen kendi değerini kanıtlar ve takımdaki ilk yılında yeşil mayoyu kazanır.Aynı şeyi 2004 ve 2006'da da tekrarlar.2003'te Lotto-Adecco ve Domo-Farm Frites takımları birleşir ve Lotto-Domo adı altında takımın bugünkü yapısını oluştururlar.Omega Pharma 2003 ve 2004 yılları boyunca Quick Step-Davitamon takımına ikincil sponsorluk yapar fakat 2005'te Lotto takımına sponsor olur.Takımın ismi Davitamo-Lotto olarak tekrardan değiştirilir.2005 yılında ayrıca Cadel Evans'ın gelişiyle takımdaki çalışmalar ona doğru döner.İlk Tour de France yarışında Evans etkileyici bir şekilde 8. olur.2006'da yükselişine devam eder ve bu sefer 4. sırada bitirir.2007'de takımın ismi Predictor-Lotto olarak değişir.Aynı sene Cadel Evans Tour de France'da bir zamana karşı etabı kazanarak ve birincinin sadece 23 saniye gerisinde yarışı ikinci bitirerek ne kadar iddialı olduğunu kanıtlar.
  2008'de Cadel Evans Tour de France'da Astana ve Alberto Contador'un yokluğundan dolayı favori gösterilir.Evans gayet güzel sürer,sarı mayo için çabalar fakat takımdan pek yardım göremez,Carlos Sastre'ye Alp d'Huez etabında kafa tutamaz ve zamana karşı etabı için hazır beklemeye başlar fakat burada da yeterli olamaz.

  [​IMG]

  Skil-Shimano (Continental Pro)
  Kayıtlı olduğu ülke: Hollanda
  Bisiklet: Koga-Miyata
  Komponent: Shimano
  Yıldız bisikletçileri: Fumiyuki Beppu,Theo Eltink
  Ana Sponsorlar: Skil elektrikli el aletleri üreten bir firmadır.Shimano ise bisikletlere bileşen yapan bir firmadır.
  Skil-Shimano takımı Hollanda'ya kayıtlı olan Tour de France'daki ikinci takımdır.Hollanda'ya kayıtlı olmasına rağmen takımda Shimano sponsorluğundan dolayı güçlü bir Japonya bağlılığı vardır.
  Skil-Shimano takımının Tour de France için seçilmesi biraz gariptir çünkü takımda hiçbir alanda çok iddialı bisikletçiler yoktur.Takım 2005'ten bu yana varlığını sürdürür ve daha çok Classics yarışları üzerinde yoğunlaşmıştır.Aslen Skil, Skil-Sem takımına 1984 ve 1985'te sponsor olmuştur.


  Bu yazımı zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim.


  Hazırlayan

  Önder TARIM

  Not: Bu yazıyı boş zamanlarımda 4 günde yazdım.Yetkisi olan arkadaşlar konuyu sabitlerlerse sevinirim.
   
 2. Şerif Şentürk

  Şerif Şentürk Bisikletkolik

  Kayıt:
  26 Mart 2008
  Mesajlar:
  1.145
  Beğeniler:
  786
  Şehir:
  izmir
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  Mükemmel olmuş önder ellerine sağlık.
   
  Önder Tarım ve Burak BALKIR bunu beğendi.
 3. Özgür Nevres

  Özgür Nevres Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  18 Haziran 2007
  Mesajlar:
  694
  Beğeniler:
  1.382
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Eline sağlık, çok güzel bir çalışma.
   
  Önder Tarım bunu beğendi.
 4. fecredall

  fecredall Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  12 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  570
  Beğeniler:
  498
  Şehir:
  Ankara
  Seviye:
  Şahane bir çalışma olmuş. Teşekkürler..
   
  Önder Tarım bunu beğendi.
 5. Serdar TEBER

  Serdar TEBER Bisikletkolik

  Kayıt:
  29 Kasım 2006
  Mesajlar:
  1.215
  Beğeniler:
  1.368
  Şehir:
  Ankara, Antalya
  Seviye:
  Ellerinize sağlık, çok güzel bir yazı olmuş. Yazıyı okurken bir şey dikkatimi çekti, "Colnago" adı hiç geçmiyor, bu sene Tour de France da Colnago kullanan takım yokmuydu? Sebebi ile ilgili bilginiz var mı?
   
  Önder Tarım bunu beğendi.
 6. Burak BALKIR

  Burak BALKIR Üye

  Kayıt:
  23 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  50
  Beğeniler:
  45
  Şehir:
  BURSA
  Seviye:
  Süper paylaşım teşekkürler !!!
   
  adem er ve Önder Tarım bunu beğendi.
 7. Özgür Nevres

  Özgür Nevres Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  18 Haziran 2007
  Mesajlar:
  694
  Beğeniler:
  1.382
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Bu sene Colnago kullanan takım yoktu.
   
  Serdar TEBER bunu beğendi.
 8. nükleer kedi

  nükleer kedi Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  27 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  716
  Beğeniler:
  484
  Şehir:
  Sincan
  Seviye:
  Çok teşekkürler ellerinize sağlık.
   
  Önder Tarım bunu beğendi.
 9. Mustafa ÇAKAR

  Mustafa ÇAKAR Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  3 Nisan 2009
  Mesajlar:
  485
  Beğeniler:
  773
  Şehir:
  İzmir
  Seviye:
  Bu arada cyclingnews'in haberine göre UCI pro lisans sahibi bazı takımların lisanslarını kaybedebileceği sinyalini veriyor. Çünkü yeni gelen güçlü sponsorlar var ve onlar prolisans istiyor.
  Görünüşe göre kabak fransız takımlarından birine patlayacak gibi Cofidis,Milram,Lampre tehlikede sanki. AG2R boşuna yırtmamış kendini sarı mayo için.

  Lisans isteyen takımlar :

  Team Sky (GBR) / Tour Racing Limited
  Team Radio Shack (USA) / Bill Stapleton
  Skil-Shimano

  Bu sene Lisans süresi dolan takımlar :

  AG2R La Mondial
  Team Milram
  Lampre
  Cofidis
  BBox-Bouygues Telecom

  2010 da lisans süreleri bitecekler

  Astana
  Caisse d'Epargne
  Fuji -Servetto
  Team Columbia
  Liquigas
  Française des Jeux
  Euskaltel-Euskadi

  2011 de lisansları bitenler

  Katusha
  Quick Step
  Saxo Bank
  Silence-Lotto

  2012 de lisansları bitenler

  Garmin-Slipstream
  Rabobank

  http://www.cyclingnews.com/features/uci-bar-will-be-raised-for-protour-membership
   
  N.Erdem TUGRAHAN ve Önder Tarım bunu beğendi.
 10. #10
  Önder Tarım

  Önder Tarım Onursal Üye

  Kayıt:
  27 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  3.400
  Beğeniler:
  1.908
  Şehir:
  Bologna / İtalya
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  Yönetici arkadaşlar yazıyı düzeltirlerse sevinirim.İlk başta AG2r - La Mondiale
  takımının isminin altına yanlışlıkla bir de Silence-Lotto yazmışım.Silence Lotto yazısını kaldırırsanız sevinirim.


  Rabobank geçen senelerde Colnago kullanıyordu ama artık Giant kullanıyorlar.

  [​IMG]
   
  fatihgüven bunu beğendi.
 11. ismail issi

  ismail issi Kıdemli Üye

  Kayıt:
  10 Nisan 2006
  Mesajlar:
  334
  Beğeniler:
  122
  Şehir:
  BURSA
  Seviye:
  çok güzel bir araştırma olmuş elinize sağlık.. :)
   
  Önder Tarım bunu beğendi.
 12. Hüseyin Gümüş

  Hüseyin Gümüş Kıdemli Üye

  Kayıt:
  12 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  255
  Beğeniler:
  120
  Şehir:
  izmir - Aliağa
  Seviye:
  Kesene bereket Öndercim :)
   
  Önder Tarım bunu beğendi.
 13. UMUT ALAÇİÇEK

  UMUT ALAÇİÇEK Aktif Üye

  Kayıt:
  21 Nisan 2008
  Mesajlar:
  195
  Beğeniler:
  70
  Şehir:
  izmir
  Seviye:
  eline sağlık çok iyi bir çalışma
   
  Önder Tarım bunu beğendi.
 14. #14
  Önder Tarım

  Önder Tarım Onursal Üye

  Kayıt:
  27 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  3.400
  Beğeniler:
  1.908
  Şehir:
  Bologna / İtalya
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  Yorum yapan ve teşekkür butonunu esirgemeyen arkadaşlara teşekkürler. İstek olursa Tour de France'daki iddialı sporcularla ilgili bir yazı var,onu da çevirip foruma koyabilirim.
   
 15. Emin Zeki Tok

  Emin Zeki Tok Yeni Üye

  Kayıt:
  5 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  28
  Beğeniler:
  8
  Şehir:
  Bodrum-İstanbul
  Seviye:
  Teşekkürler.Elinize sağlık.Türkçe olarak derli toplu,benim başka biryerde bulamayacağım bilgiler vermişsiniz.Kendi adıma bisikletçilerle ilgili yazıyı da okumak isterim.Umarım vakit bulursunuz
   
  Önder Tarım bunu beğendi.
 16. Güney Tuncer

  Güney Tuncer Onursal Üye

  Kayıt:
  21 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  1.674
  Beğeniler:
  2.817
  Şehir:
  Ankara
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  Önder bravo sana. Çok güzel derlemişsin.
   
  Önder Tarım bunu beğendi.
 17. Serkan ÜSTEL

  Serkan ÜSTEL Aktif Üye

  Kayıt:
  17 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  178
  Beğeniler:
  122
  Şehir:
  samsun
  Seviye:
  Zevkle okudum dostum, emeklerine sağlık...
   
  Önder Tarım bunu beğendi.
 18. #18
  Önder Tarım

  Önder Tarım Onursal Üye

  Kayıt:
  27 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  3.400
  Beğeniler:
  1.908
  Şehir:
  Bologna / İtalya
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  Şu anda Foça'daki festivaldeyim,geri döndüğümde vakit buldukça onu da yazmaya başlarım.
   
  Emin Zeki Tok ve Şerif Şentürk bunu beğendi.
 19. özcan topal

  özcan topal Kıdemli Üye

  Kayıt:
  14 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  232
  Beğeniler:
  141
  Şehir:
  manisa merkez
  Seviye:
  10 numara paylaşım
  sağol
   
  Önder Tarım bunu beğendi.
 20. ayla abdan

  ayla abdan Aktif Üye

  Kayıt:
  11 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  113
  Beğeniler:
  413
  Seviye:
  benim gibi lisan bilmeyen, bilgi alınacak yerleride, daha doğrusu bilgisayar ı fazla bilmiyen bir kişi olarak, muhteşem bir yazı.
  ayrıcana çok teşekkür ederim. umarım sık sık tercümelerini okurum.

  ayla abdan
   

İlginizi Çekebilir

upload_2017-1-21_18-23-21.png
Geçen yıl Temmuz'da enerji kaynaklarımızı ve bunları nasıl geliştireceğimizi açıklayan bir konu açmıştım: Güç bölgeleri "anlayacağımız dilde" ne anlama geliyor? Aerobik dayanıklılık Laktat eşiği...
upload_2016-10-18_10-15-4.png
Soru basit aslında: Arkadaşlarınızla yaptığınız bir performans turunda veya bir yol yarışında kaç kez rekabete girdiniz ve bu rekabetin sizi ne kadar yorduğunu görme şansınız var mı? Not: Bu...
froome.png
Selamlar İngiltere'de aylık olarak yayınlanan "Get into Road Cycling" isimli derginin Aralık sayısında yayınlanan "Profesyonel Sporculardan Tepe Tırmanma Teknikleri ve İpuçları" konulu makaleyi...