Tour De France 2014 - Fransa Bisiklet Turu 2014

AykutÇ.

Daimi Üye
Tepki
395
İsim
Aykut Ç.
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
1-2 ay öncesine kadar birisi bana "gidon" dediğinde "hönk, o ne ki" diyecek kadar bisiklete ve bisiklet sporuna yabancı iken şimdi "İtalya turu bitti, sprint, tırmanış, kaçıs vs, bacakları yanan tırmanışçıların o yüz ifadelerini görmek, sprintçilerin Allah ne verdiyse abanmalarını, birbirlerine omuz atmalarını görmek istiyorum ve Fransa turu başlasa bir an önce. " diye geziniyorum ortalıkta :)

Forumda da Fransa 2014 turunun başlığını görmeyince ben açayım madem dedim. Terimlere yeterince aşina değilim henüz. Yanlış veya eksik bilgi verirsem affoluna. Belirtilmesi durumunda düzeltirim en kısa sürede.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tur 5 Temmuz 2014'te İngiltere'nin Yorkshire etabında başlayacak. 2007'den sonra ilk defa İngiltere'de başlayacak yarış. 3.Etap olan Londra etabı İngiltere'deki son etap olacak.

Yarışın etapları şu şekilde:

1. Etap - 5 Temmuz : Leeds - Harrogate, 191.00 km
2. Etap - 6 Temmuz : York - Sheffield, 198.00 km - Sprint
3. Etap - 7 Temmuz : Cambridge - London, 159.00 km
4. Etap - 8 Temmuz : Le Touquet-Paris-Plage - Lille, 164.00 km
5. Etap - 9 Temmuz : Ypres - Arenberg Porte du Hainaut, 156.00 km - Sprint
6. Etap - 10 Temmuz : Arras - Reims, 194.00 km
7. Etap - 11 Temmuz : Épernay - Nancy, 233.00 km
8. Etap - 12 Temmuz : Tomblaine - Gérardmer La Mauselaine, 161.00 km - Dağ
9. Etap - 13 Temmuz : Gérardmer - Mulhouse, 166.00 km - Dağ
10. Etap - 14 Temmuz : Mulhouse - La Planche des Belles Filles, 161.00 km - Dağ
11. Etap - 16 Temmuz : Besançon - Oyonnax, 186.00 km
12. Etap - 17 Temmuz : Bourg-en-Bresse - Saint-Étienne, 183.00 km
13. Etap - 18 Temmuz : Saint-Étienne - Chamrousse, 200.00 km - Dağ
14. Etap - 19 Temmuz : Grenoble - Risoul, 177.00 km - Dağ
15. Etap - 20 Temmuz : Tallard - Nîmes, 222.00 km - Sprint
16. Etap - 22 Temmuz : Carcassonne - Bagnères-de-Luchon, 237.00 km
17. Etap - 23 Temmuz : Saint-Gaudens - Saint-Lary-Soulan Pla d’Adet, 125.00 km - Dağ
18. Etap - 24 Temmuz : Pau - Hautacam, 145.00 km - Dağ
19. Etap - 25 Temmuz : Maubourguet Pays du Val d’Adour - Bergerac, 208.00 km - Dağ
20. Etap - 26 Temmuz : Bergerac - Périgueux ITT, 54.00 km - Bireysel zamana karşı
21. Etap - 27 Temmuz : Évry - Paris, 136.00 km - Sprint

Toplam: 3656km

http://media.totemspor.com/ContentFiles/262/fransa-rota.jpg

Zamana karşı yarış tek etap (20. Etap - 26 Temmuz : Bergerac - Périgueux ITT, 54.00 km) olacak ve bu, yarış tarihinin en kısa mesafeli zaman karşı ayrışı olacak.

Parke taşlı etapların ve tırmanış etaplarının geçmiş yıllara göre artmış olması, yarışçıları daha da çok zorlayacak.

İtalya bisiklet turunun şampiyonu olan Kolombiyalı sporcu, Nairo Quintana ( Nairo Alexander Quintana Rojas) Fransa turunda yarışmayacak.

Yarışa katılacak takımlar şöyle:
18 World Tour Lisansına Sahip Takım

AG2R La Mondiale (Fra)
Astana Pro Team (Kaz)
Belkin Pro Cycling Team (Ned)
BMC Racing Team (USA)
Cannondale (Ita)
FDJ.fr (Fra)
Garmin Sharp (USA)
Lampre-Merida (Ita)
Lotto Belisol (Bel)
Movistar Team (Esp)
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team (Bel)
Orica - GreenEDGE (Aus)
Team Europcar (Fra)
Team Giant - Shimano (Ned)
Team Katusha (Rus)
Team Sky (Gbr)
Tinkoff Saxo (Rus)
Trek Factory Racing (USA)

4 Özel Davetli Takım:
Bretagne - Séché Environnement (Fra)
Cofidis, Solutions Crédits (Fra)
IAM Cycling (Sui)
Team NetApp – Endura (Ger)

Scudo

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
@Ferhat Köse
Vallahi benim o taraklarda hic bezim yok. Hüseyin' e sor; resim dahi cekmem genellikle, kafama yazarim hepsini! :)

İlker_Yılmaz

Daimi Üye
Tepki
600
Bisiklet
Canyon
Müthiş Mont Ventoux ve Alpe d’Huez tırmanışlarını ile Contador - Froome ve Rodriquez arasındaki çekişmeyi çok merak ediyorum :)

• Beğen
Tepkiler: Ali Demir

BF Okuru

Üye
Tepki
2
14 Temmuz da ki Zirve etabını izlemeye gidiyorum (Vize de sorun çıkmazsa) , ertesi dinlenme gününde bisikletçilerden imza topluyorum(Cancellara gelir inşallah !! Yani 10. etap dinlenme günü ve 11. etap starttayım. İhtiyar bey görüşelim orda Türk köşesi yapabiliriz özellikle 10. etap zirve bitişinde.

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
Görüselim! Imza toplama isini unutun! :) Etapin bittigi yer ile sonraki etao baslangisi arasi 100 km. Kimin nerede kaldigini bilmeden nasil yapacaksaniz? Ayrica nerede gecelemeyi düsünüyorsunuz? Otel pansiyon filan düsünüyorsaniz, unutun? Onlar 6 ay önceden rezerve! Ben cargo trailerimi alip gidecegim cadirla!

Görüsmek icin özelden mesaj atin lütfen!

@İlker_Yılmaz

Gecen sene ile karistirdiniz galiba? Parkura tekrar bakin! :) Alpe d' Huez' in ayagindan gececekler, Mt. Ventoux' nun yanina bile yaklasmiyorlar.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Özelden attım mesaj ihtiyar bey kalacak yerim sorun değil hepsini ayarladım sadece vizeyi bekliyorum şu an ..

Ali Demir

Forum Bağımlısı
Tepki
1.572
Bisiklet
Specialized
wiggins tura katılmaktan vazgeçmiş;

(link)

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Ben de 1 ve 2. etaba gitmeye çalışacağım.
Olmadı 3. etapta Londra dışına doğru biyerlerde olurum.

• Beğen
Tepkiler: ihtiyar

onur güneş

Forum Bağımlısı
Tepki
183
Bende seneye universiteyi kazanirsam son etapa 21 paris etabini izleyecegim annemden onay aldi kazanmam lazim dunyada en cok gormek istedim 2.sey sanirim pariste touru izlemek, ilkide 24 saat le mans yarisini yerinde takip etmek fransada :)

Samsung S2 Telefonumdan Gönderildi.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Ag2R takımı TdF kadrosunu açıkladı klasik Fransız sporcuların kapladığı bir ekip oluşmuş, geçen yıl ki Alp D'uez galibi Riblon da var , takım lideri Romain Bardet
(link)

Ekrem Erten

Daimi Üye
Tepki
244
Bisiklet
Sedona
@Özgür R
Saglik sorunu nedeniyle katilamiyor. Bu sene neredeyse hic yarismadi, takim menajeri bayagi rahatsizmis ondan.

• Beğen
Tepkiler: Özgür R

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Çoğu takım kadrosunu aç çok belli etti artık. Cancellera Trek kadrosunda daha ne isterim ki ondan imza alabilmek için sonuna kadar çalışıcam.
Takımların kadroları aşağı yukarı şurda ki gibi olacak (link).
Yani Dauphine ve İsviçre Tur'u kadrolarının bileşimi takımların kadrosunu ortaya çıkarıyor tabi ki çıkacaklar yada eklenecekler olcaktır.

Oğuzhan Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.795
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Felt
Arkadaşlar son etabı yerinde izlemeyi düşünen var mı? Sadece son etap için gitmeyi planlıyorum.