Toplumda D vitamini eksikliğinin yaygınlaşması

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Son yıllarda çevremizde çok sık duymaya başladığımız ve artık toplumda çok yaygın şekilde hissedilmesinde iki önemli etmenden bahsediliyor;
  • Birincisi, sanayi devrimiyle birlikte başlayan ve günümüzde "alın yazımız" haline gelen küresel kapitalist sistemin getirdiği yaşam biçimi ve gün boyu sıkışıp kaldığımız dört duvar. Gün boyu ofislere, evlere, binalara yani kapalı alanlara bağımlı yaşamlarımız ve günışığından yeterince faydalanamamamız sanırım ana etken.
  • İkincisi ise yine bu yaşam biçimine bağlı olarak gelişen ve bağırsaklarda artan candida mantarı en önemli sebeplerinden biri olduğu iddaa ediliyor; hazır gıda, karbonhidrat ve şeker ağırlıklı beslenme yüzünden, yaygın şekilde bağırsaklarımızın florası bozuk olduğu için hem vitaminler tam tutulamıyor, hem candida yüzünden bir çok zararlı bakteri artarak vücudu zayıf düşürüyor.
Sessizce alttan alttan ilerleyen ve aslında bir çok şikayetimizin ana etmeni olan, çocuklarda raşitizm, erişkinlerde osteomalazi ve osteoporoza neden olan d vitamini eksikliği konusunda siz neler düşünüyorsunuz arkadaşlar. Bununla ilgili test yaptıran, araştıran, takviye kullanan arkadaşların deneyimlerini duymak isteriz, zira artık bu da "alın yazısı" gibi hayatımızın bir parçası haline geldi.

Scudo

h.kozan

Forum Demirbaşı
Tepki
681
İsim
H.Kozan
Eksikliği hakkında bilgi sahibi değilim, ama kullandığım balık yağının reçetesine göre bu besin takviyesi, günlük ihtiyacımın %200 'nü (d3) karşılaşıyormuş. Fazlalıktan da sorun olabilir mi? ( Araştırdım, pek tabi yüksek dozlarda yan etkileri mevcutmuş.)

• Beğen
Tepkiler: necmeddin

Devenez ce que

Daimi Üye
Tepki
984
İsim
Murat
Bisiklet
Kron
Hiç beklemiyordum ama tahliller yapıldığında hem bende, hem de eşimde D vitamini eksikliği çıktı. Doktor günde en az 20 dk. güneş almamız gerektiğini söyledi. Ben onu herkes için şöyle değiştirelim diyorum, "günde en az 20 dk. bisiklete binin" ?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Devenez ce que benim çevremde bununla ilgili test yaptırıp eksik çıkmayan daha duymadım, ciddi şekilde bir artış söz konusu ve gerçekten tahmin bile edemediğimiz bir sürü şikayetin asıl kaynağı :naslyany:

Triban

Forum Bağımlısı
Tepki
4.349
Bunun nedeni çok açık sevgili Ömer..Son yıllarda muhafazakarlaşmaya bir yönelim oldu,haliyle kadınların başları örtüldü..Aynı şekilde son yıllarda erkekler de,çalışma koşulları(koşturmaca) yüzünden hava alamaz hale geldiler ve sonuçlar ortada..
Yani sorun muhazafakarlaşma ve kapitalizm..Buna kimileri ''abdestli kapitalizm'' filan diyor:kahve:
Hatta kitaplar filan yazılmış durumda..Durum çok ciddi yani..!

Devenez ce que

Daimi Üye
Tepki
984
İsim
Murat
Bisiklet
Kron
@BF Okuru aynen dediğiniz gibi; mesela bağışıklık için çok önemli; bu da eksikliği hastalıklara davetiye çıkarması demek; ve bence daha da önemlisi eksikliği durumunda depresif ruh haline girmeye neden oluyor ki bu da hastalıklara kolay yakalanmada çok etkili...
@Triban konuyu hemen oraya bağlamanızı hem yadırgadım, hem de daha önceki mesajlarınıza aşina olduğumdan yadırgamadım. Ek not, eşimin de benim de başımız açık :) Doktorun da dediği gibi her gün 20 dk. "el ayası" kadar bir alanın güneş görmesi yeterli...

Triban

Forum Bağımlısı
Tepki
4.349
@Devenez ce que
Başörtüsü takanlar da böyle bir vitamin eksikliği oluştuğunu biliyorum,bu bakımdan konuyu oraya bağladım..Eğer yanlış biliyorsam,beni düzeltebilirsiniz;
Suudi Arabistan ve diğer yerlerde başörtüsü takan kadınlar D vitamini eksikliği çekiyorlar. Bu bilimsel olarak böyle. Türkiye’de Sağlık Bakanlığı kadınlara D vitamini dağıtma projesi üzerinde çalışıyor.
(link)

Desert Fox

CARRARO Sportive 321 Deore
Tepki
1.426
İsim
TAHA
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Wasabie
bizim camiyada pek yaygın olduğıunu zannetmem az yanmadım güneşin bağrında :)

cazci

Dört Mevsim Pedal...
Yönetici
Tepki
17.313
İsim
MEHMET CEM SAYGI
Başlangıç
1974—75
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu kış, soğuk bir gece turundan sonra yüksek bir tepeden 50-60 km hızla inip şifayı kaptıydım.Aile hekimim: -" Paçavra" hastalığına yakalanmışsınız, ilaç vermiyorum dinlenin geçer ama gene de bir kan tahlili yapalım- dedi.Tüm değerlerim normalken sadece D vitamini yetersiz çıktı.Ayda bir ampul D vitamini yazdı.
Her fırsatta güneşe çıkmama,doğru beslenmeye gayret etmeme rağmen bu durumun oluşması beni de şaşırttı..
Yaz aylarında öğle güneşinde zeytinyağı sürüp 15 dakika güneşlenmenin D vitaminini depolamada çok etkili olduğunu öğrendim.
Sanılanın aksine güneş kremleri bu noktada işe yaramadığı gibi D vitamini emilimini de engelliyormuş...

amasseia

Forum Bağımlısı
Tepki
3.786
İsim
Ali
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Güzel tespit +1 ?
Geçen doktor da bahsetmişti. "Ya bizim kan tahlili yaptığımız aletler bozuk ya da herkeste D vitamini eksikliği var." demişti yani hemen hemen her hastasında varmış bu eksiklik.
Yaşam tarzimiz uzun yıllarca aynı aslında ama genetik bir aktarım mi söz konusu yoksa küresel ısınmanın da etkisi olabilir mi bilemedim.

Candida mantari da elbette etkili olabilir ?

• Beğen

Çağdaş78

Forum Bağımlısı
Tepki
4.571
İsim
Çağdaş
Sun bathing kavramı 100 yıla yakındır batıda var.

• Beğen

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Yazılanlardan da görüldüğü üzere hemen hemen herkeste olan eksiklik. Yani toplumun tümüne yayılmış durumda. Açıkçası önümüzdeki yaz mevsimini d vitamini depolamak için iyi değerlendirmek lazım.

makaram

Forum Bağımlısı
Tepki
4.414
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Çağdaş78
onların da mı başı örtülüymüş?

• Beğen
Tepkiler: Özcan

ahmet1914

Forum Bağımlısı
Tepki
1.263
İsim
Ahmet Y
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bence bunun nedeni hareketsiz yaşam. Elimizde telefon akşama kadar sosyal medyada egolarımızı yarıştırdığımızdan,dışarı çıkmıyoruz,hareket etmiyoruz,güneş görmüyoruz. Bu da d vitamini eksikliğine neden oluyor. İlkokulda öğretmenimiz söylemişti hiç unutmuyorum:Raşitizm=Yeterince güneş ışığı almamak. İlkokul kaçtı hatırlamıyorum ama bu bilgiyi hiç unutmuyorum

• Beğen

Türko

Sunroofa değil gökyüzüne inananlar
Tepki
3.205
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
(link)

(link)

Linkleri inceleyelim büyük faydası olacaktır.

SEL PER

Forum Demirbaşı
Tepki
792
İsim
Selçuk
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Kısmen anlatılan faktörlerin toplumda Dvit eksikliğinde artışa etkisi olsa da ben ilaç endüstrisinin "hastalık yoksa hastalık yarat" düsturu ile manipülasyon yaptığına inanıyorum. Nasıl yapabilirler bunu? Dvit kan seviyesinin alt sınırında değişiklik yapmış olabilirler?, laboratuar kitleriyle oynanmış olabilir vs vs . Böyle manipülasyonları daha önce de gördük. İlaç pazarı çok büyük bir pazar ve bu pazarda ahlak diye birşey yok

Tepki
787
İsim
yakup
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@SEL PER
buna pek katılmıyorum çünkü d vitamini denen şey piyasada 2 veya 3 tl gibi çok ucuz bişey... yani kazancı düşük birşey... supplemenetler deseniz evet onlar ciddi bir pazar... ki eminim burdada birçok arkadaş supplement alıyodur... vitamin d diyip geçmeyin acayip önemli ihmale gelmez

• Beğen

makaram

Forum Bağımlısı
Tepki
4.414
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
2 sene önce soğuk algınlığı için aile hekimine gitmiştim. normal ilaçlarımı yazdı. sonra da şunu dedi:

-sen istanbul hastalığını bilir misin?
-nedir?
- D vitamini eksikliği.
- eee?
- sana d vitamini de yazıyorum. şöyle şöyle kullan.
-sebep?
-pek güneşe çıkılmadığı için istanbulda herkeste var

şimdi bu yaşlı doktor amca çok mu iyi niyetli yoksa ilaç sektörünün bir piyonu mu?

ölçüm falan yapmadı. 3 tane ampul verdi. yanlış hatırlamıyorsam 10 gün ara ile kırıp iç dedi. ilkini içince aşırı midem bulandı diğerlerini içmedim.

• Beğen