Toplama Bisiklet Yapmayı Düşünüyorum (YARDIM)

Tepki
0
Bisiklet
Bianchi
Arkadaşlar hepinize merhaba. Uzun süredir bisiklet sporuyla uğraşıyorum ve bisiklet sürmeyi çok severim. Fakat bu zamana kadar bu sporu hep amatör şekilde yaptım. Bundan sonra da güzel bir bisikletle ve gerekli ekipmanlarla devam etmeyi düşünüyorum. Şuan kullandığım bisiklet bianchi'nin grafitti fs, hi-ten kadrolu, amortisörlü modeli. Tahmin edebileceğiniz gibi yokuşlarda vs. iflahımı söküyor. Bisikleti çok eskiden aldığımız zamanlarda bilgimiz olmadığı için boş yere mtb tercih etmiştik. Şimdi daha bilinçli şekilde bisiklet almayı düşünüyorum. Ve toplama yapmayı tercih ettim. Niye derseniz istediğim parçayı kendim seçebilmek istedim. Fazla uzatmadan konuya girelim. Bisikleti en çok şehir içinde kullanırım, öyle dağda bayırda kullanma alışkanlığım yok. Fakat her zaman düz asfalt yolda kullanma imkanımız olmadığından yol-cross karması bir bisiklet yapmayı düşünüyorum. Merida'nın Crossway 40-D modeline benzer bir model yapmak var aklımda. Sırayla kafamdan geçenleri yazayım isterseniz :

Kadro - hafif alüminyum ve düz maşalı (yol bisikleti kadrosu olacak)
Lastikler - 1.40 - 1.50 çapında cross tarzı
Vites seti - fazla ağır olmamalı, dayanıklı olmalı ve vites geçişleri hızlı olmalı.SRAM'ler aklıma yattı bu konuda.
Frenler- Hidrolik disk fren düşünüyorum. Boş yere masraf ve ağırlık diyeceksiniz biliyorum ama ben öyle olsun istiyorum :D
Gidon - Düz spor tarz olacak. Yarış bisikleti tarzı gidonlar pek hoşuma gitmiyor.

Evet arkadaşlar genel olarak aklımdan geçenler bunlar. Bunların yanında tabiki aksesuar tavsiyesi de gerekli. Sizden bisikletin nasıl olması gerektiği konusunda bilgi ve eleştiri almak istiyorum. Ve parçaları uygun fiyata alabileceğim yer tavsiyesi istiyorum özellikle kadro modelleri bulmak çok zor. Bütçemi de belirteyim aksesuarlar dahil en fazla 1600 TL. Bir de tabi ki bu parçaların montajını yapacak güvenilir bir bisikletçi tavsiyesi lazım. Yardımlarınızı bekliyorum. Sevgi ve saygılarımla ...

Scudo

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
Sevgili Yiğit, bu yolda çokça yiğitler yola çıkmış ve daha yolun başında geri dönmüştür. neden?
Çünkü ülkemizde toplama bisiklet yapmak için yeterince malzeme yok. örneğin düşündüğünüz bisiklete jant seti arayın bakalım. nasıl bir sonuca ulaşacaksınız...
yeterince donanım bulunamadığı için de maliyet artıyor tabi. eğer ebay kanalından alışveriş yapabiliyorsanız ne ala.
sizin bütçeniz 1600 tl imiş. evet bu bütçeyle toplama yapılabilir. lakin ''montajı yapacak güvenilir bisikletçi'' arayışınız olduğuna göre yanılmıyorsam çokça bilginiz yok.
gelelim isteklerinize;
amortisörsüz şehir-tur bisikleti ve cyclocross benzeri yola yakın bir bisiklet düşünüyorsunuz.
birinci önceliğiniz kadro olsun. kadro bisikleti belirleyen şeydir. disk veya v fren uyumlu olmasına dikkat edin. bu durum malum jantlara kadar her şeyi belirliyor. forumda Murat Çömez'in satılık 1600 gram civarı iyi bir kadrosu var.
ikinci önceliğiniz; yol-cross tarzı düşündüğünüze göre jant ölçüsü 622x17 olan bir jant bulmak. 700x35 lastik sizin için ideal görünüyor. bolca da bulunabiliyor.
vites grubu sram veya shimano keyfiniz bilir. burada önemli olan bacaklarınızdaki güç. modellerin birbirinden farkları çok çüzi ama birbirinden fiyat farkları kallavi. fiyat araştırmasına bir başlayın.
fren grubu yine istediğiniz fiyatta bulunabilecek skalaya sahip. bence hidrolikten vazgeçin. en pahalı sınıf oluyor kendileri. astronomik v frenler de var. ama bütçenize en uygun sistem ucuzluğundan dolayı v fren.
gidonu, sele borusunu, aksesuarları vs en sona saklayın. hatta şimdilik düşünmeyin bile.
ya da en iyisi bütçenize göre bir Scott SUB alıp uykusuz gecelerden kurtulun.

• Beğen
Tepkiler: Engin Öz
Tepki
0
Bisiklet
Bianchi
@MEHMETALİ
Mehmet hocam görünüşe bakılırsa bir yiğit daha yolun başında geri dönecek :D Belirttiğiniz gibi yeterli malzeme yok ve malzemeler çok pahalıya satılıyor. Zaten kaliteli bir kadro bulmak zor. Artık vazgeçtim ben de ne yapalım :D Şuan aklımda Merida Speeder T2 var geçen sene de bu bisikleti almak istiyordum. Sizce nasıl bir seçimdir ?

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
Aslında tam istediğiniz model Merida Speeder serisi.:in: gözünüze ve bütçenize göre olanı seçin tamamdır.
Siz bisikleti spor olarak yapan insanlardansınız. İstediğiniz model yol bisikletine yakın ancak dropbarlı olmayan, düz gidonlu bir model. Yokuşları benim gibi sevmiyorsunuz:D dolayısıyla amortisörlü bir model size olmaz. çoğunlukla asfaltta nadiren toprak gibi yollarda kullanacakmışsınız....
E sizin istediğiniz bisiklet tam olarak (amortisörsüz) şehir-tur bisikleti
hatta geometrisi de yol bisikletine yakın olan modeller hangileri?
Speeder veya muadili bisikletler. kesinlikle tavsiye ederim.
Bir gün belki benim Scott SUB ile 40-50 km yarış yaparız.;)

Tepki
0
Bisiklet
Bianchi
Hocam bende antrenmanın a'sı yok bırak 40-50 kmyi 2 km gitsem tıkınırım :D Bisikleti alabilseydim hayırlısıyla hergun antrenman yapacaktım. Speeder T2 tam istediğim gibi bir bisiklet ama almışken tam yarış tarzı olsun diyorum yani dropbarlı olanlardan. Bu tarzda da bir çok alternatif var tabi. Araştırırken Whistle Modoc Xenon gözüme takıldı bayağı sağlam bir bisiklet gibi. Fiyatına göre de donanımı iyi diyorlar campognolo donanımı var. Bu bisiklet seçimi zor iş habire alternatif çıkıyor :D Şuan Speeder T2 ve Modoc Xenon arasında gidip geliyorum. Alternatif olarak Sedona 601 filan var tabi ama şuan en sağlam 2 model bunlar. Modoc Xenon'un kadro kalitesi nasıldır bilemiyorum ama iyiyse bu bisiklet listemin başına yerleşebilir.