Topla(ma)ma

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Uğur Demirtaş tarafından paylaşıldı.

 1. Uğur Demirtaş

  Uğur Demirtaş Kıdemli Üye

  Kayıt:
  7 Ekim 2009
  Mesajlar:
  383
  Beğeniler:
  250
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Çok kaliteli bisikletletler var.Kadrosuyla malzemesiyle,kompenentleriyle.Bu toplama işi niye öyleyse.Bilgisayar toplama işini hatırlatıyo bana..:rolleyes:
   
 2. umutkahraman

  umutkahraman Onursal Üye

  Kayıt:
  24 Ekim 2009
  Mesajlar:
  2.352
  Beğeniler:
  1.382
  Şehir:
  İNEGÖL-BURSA
  Bisiklet:
  Geotech
  Seviye:
  ben hiç bir bisikletimi hazır almadım hep toplama bisiklete bindim.normalden biraz pahalı olabiliyo ama o toplama zevkini hiçbir şeye değişmem.
   
  GiciK eRay ADALI bunu beğendi.
 3. S26

  S26 Onursal Üye

  Kayıt:
  2 Şubat 2007
  Mesajlar:
  2.767
  Beğeniler:
  1.551
  Şehir:
  Eskişehir
  Bisiklet:
  Amoeba
  Seviye:
  Bilgisayarların da çok kaliteli ve hızlı belleğiyle, işlemcisiyle, sabit diskiyle satılan modelleri var ona bakarsanız. Ama insan her bir parçanın kendi seçtiğinden olmasını istiyor. Aktarım sisteminde çok yüksek kalite ararken, sele ve gidon iş görebilecek kadar ucuz olsun diyebiliyorsunuz (mesela yani...).

  Ya da kendi kendinize topluyorsanız, onun zevkine varıyorsunuz. Tabi insan uğraşmak istemezse falan, o ayrı bir durum.
   
 4. #4
  Uğur Demirtaş

  Uğur Demirtaş Kıdemli Üye

  Kayıt:
  7 Ekim 2009
  Mesajlar:
  383
  Beğeniler:
  250
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  yani tamamen zevk meselesi mi? Ekonomik değil anladığım kadarı ile.Bir de gerçekten aradaki fark farkedilebiliyor mu?
   
 5. S26

  S26 Onursal Üye

  Kayıt:
  2 Şubat 2007
  Mesajlar:
  2.767
  Beğeniler:
  1.551
  Şehir:
  Eskişehir
  Bisiklet:
  Amoeba
  Seviye:
  Ekonomikliği size kalmış biraz. Şöyle anlatayım; mesela bir markanın bir modelini beğendiniz. Üstünde XT vites sistemi falan var. Bir de hidrolik disk frenler falan var. Jantlar ve kadro da ona göre disk uyumlu. İşte rengini de beğendiniz, tipini de. Sizin sürüş tarzınıza uygun bir bisiklet.

  Ama diyorsunuz ki; yarış görmem, yağışta da öyle ahım şahım kullanmam bisikleti. E o zaman disk frene ne gerek var? Ekstra maliyet oluyor bu size.

  Onun için frenler V-fren olsun diyebilirsiniz. E bu durumda göbeklerin de disk uyumlu olmasına gerek yok. Ve jantların da disk değil, V-fren uyumlu olması gerekir. Ayrıca fren kolları da V-fren uyumlu olmalıdır. Ama hazır bisiklette, o beğendiğiniz modelde disk kullanılmıştı. V-fren olsa daha ucuz olacaktı şimdiki fiyatına göre.

  Neyse, toparlamaya çalışayım... Hazır bisiklette bunları seçme şansınız az oluyor. Sonradan değiştirebilirsiniz ama bu da ekstra maliyet demek. Bir disk fren fiyatını düşünün (kolları, kabloları, rotorları, uyumlu göbeği falan hepsi dahil), bir de V-fren fiyatını düşünün aynı şekilde. Arada bir fark oluyor.

  Toplama yaptığınızda her bir parçanın kalitesini ve dolayısıyla fiyatını kendiniz belirleyebiliyorsunuz. Gerek görmediğiniz sistemler yerine daha alt kalite sistemleri tercih edebiliyorsunuz. Görsellik seçimi de her bir parça için size ait.

  Ha peki dezavantaj yok mu? Var. Mesela garanti konusu... Ya da hazır bisikletteki taksitli-kampanyalı ödeme seçeneğinin olmaması...
   
 6. Doruk ÖZTÜRK

  Doruk ÖZTÜRK Kıdemli Üye

  Kayıt:
  20 Nisan 2009
  Mesajlar:
  214
  Beğeniler:
  46
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  kadroyu mağazadan alırsanız zaten garantisi var yani dezavantajı yok.
   
 7. minolta35

  minolta35 Aktif Üye

  Kayıt:
  30 Aralık 2009
  Mesajlar:
  112
  Beğeniler:
  47
  Şehir:
  İzmir-Poligon
  Seviye:
  Ancak yine de sonradan alınan komponent fiyatları üreticilerin mal ettiğinden 2 misliden fazla oluyor alıcıya galiba...
   
 8. umutkahraman

  umutkahraman Onursal Üye

  Kayıt:
  24 Ekim 2009
  Mesajlar:
  2.352
  Beğeniler:
  1.382
  Şehir:
  İNEGÖL-BURSA
  Bisiklet:
  Geotech
  Seviye:
  komponentler iki misli olmuyor biraz fark olbilir sadece ama toplamak ekonomik deildir.sadece topladığınız bisiklet tamamen sizin bisikletiniz olur.bende bunu seviyorum:)
   
 9. Şahin Bulut

  Şahin Bulut Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  5 Ocak 2008
  Mesajlar:
  729
  Beğeniler:
  327
  Şehir:
  Üsküdar
  Seviye:
  Toplama bisiklet ekonomik olur.Şöyle ki;
  1)Eğer ikinci el temiz parçalar kullanırsanız,
  2)Sıfır parçalarla isteğinize göre toplarsanız(Yukarıda Serden kardeşimin ifade ettiği şey aslında)Örneğin siz amortisörden yüksek performans bekliyorsunuz diyelim ki frenden yüksek performans istemiyorsunuz.Parçaları bu durumu göz önunde bulundurup almak isterseniz ekonomik olur.

  Hazır bisikletler de genellikle birbirine paralel donanımlar kullanılır ki bu yukarda ikinci seçeneği tercih edenlere ekonomik açıdan uymayabilir.

  Ben olsam bütçem el verdiğince sıfır donanımlardan kendi bisikletimi yaratırdım.
   
  S26 bunu beğendi.
 10. Mustafa Ozler

  Mustafa Ozler Kıdemli Üye

  Kayıt:
  3 Haziran 2009
  Mesajlar:
  256
  Beğeniler:
  203
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  Toplama işi elinizde eski bisikletlerden artan parçalar var ise ve yeni kadro üzerine benzer kombinasyonlar yapıyorsanız, her şeyden önce bu işten anlıyorsanız ve bisiklet firmaları ile muhabbetiniz var ise ucuza gelebiliyor. mesela şimdi bir bisiklet topluyorum Kron Tourer kadro üzerine Newyork tarzı ince yol jantları ve lastikleri olan bir antrenman bisikleti. Bu bisikleti toplama nedenim 12kg civarı istediğimde alıp çıkabileceğim, bir yere bıraktığımda aklımın kalmayacağı bir bisiklet yapmaktı. Ciddi fiaytı olan bir bisikleti sağa sola bıraktığınızda hep aklınız kalıyor. Bisikletin sadece gidon boğazı spacer'ları, furşu, kadrosu ve aynakolun sadece göbeği alındı. Diğer parçalar elimde mevcuttu. toplamda 300 ytl gibi bir fiyata gelecek. Üzerine taktığım parçaların değeri ise gene 500 ytl civarı ama ikinci el satsam bu kadar etmeyecekti. Belki 200 alabilirdim, üstelik çok da uzun sürerdi. Scott sporster ve eskiden toplayıp yılalrca kullandıktan sonra birine hediye ettiğim bir kadrodan kalanlar ve zaman içinde aldığım bazı parçaları birleştiriyorum. Bu yolda kullandığınız kadro tiplerinin sele boruları çaplarının vs vs... benzer olması maliyeti düşürecektir.
   
  S26 bunu beğendi.
 11. tolgayalcin

  tolgayalcin Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  15 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  847
  Beğeniler:
  1.531
  Şehir:
  İstanbul/Beşiktaş
  Seviye:
  0 ayarında 2. el parçaları denk getirebilirseniz , ki forumu takip ederseniz çokta zor değil, çok güzel bi bisiklet toparlayabilirsiniz. %50 ye yakın kar edebilirsiniz. 1000 liralık fox maşayı 600 e ,700 800 liralık fren setini 300 350 ye ,1000 liralık jant setini 500 600 cıvarında alıp birde bedeninize uygun kadro düşürdünüzmü , diğer parçalarıda aynı bu şekilde bulmak suretiyle. biraz zaman emek harcayarak güzel ve hesaplı bir bisiklet toplamanız mümkündür. ayrıca bu size özel bir bisiklet olacağı için aranızdaki bağ daha kuvvetli oluyor. Tecrübeyle sabittir :)
   
  S26 bunu beğendi.