İnceleme Topeak road morph g

Ertan M.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.438
İsim
Ertan
Bisiklet
Merida
Merhabalar bu incelemeyi yapmamın nedeni pompalar hakkında burada pek konu olmaması yeni pompa almak isteyenlere yardımcı olacak diye düşünüyorum.Bendeki model topeak road morph g 160 psi genel özellikleri şöyle;
HeadPresta/ Schrader/ Dunlop Valves
BarrelButted Aluminum
GaugeIn-line Gauge, Reads 140 psi/9.6 bar
Thumb LockPlastic
HandleT-Type Plastic/Kraton
Capacity160 psi / 11 bar
Added FeaturesFold-out Foot Pad
Flexible Hose
Centerline Mount Bracket
Size (L x W x H)35 x 5.7 x 2.8 cm
13.8” x 2.2” x 1.1”
Weight220 g / 7.74 oz ( w/ gague)
Art.no.TRP-3G
WP_20150529_005.jpg
Pompanın boyutu bu şekilde biraz büyükçe yol bisikleti kadrolarına uygun mtbler de ise bisikletin kadrosuna bağlamak için çeşitli aparatlar var.WP_20150529_004.jpg
Pompa uzatılabilir hortumu sayesinde siboba baskı yapmadan rahatça hava basabilmemizi sağlıyor.
WP_20150529_007.jpg
En önemli özelliklerinden biri bence in line göstergeli olması bu sayede ne kadar hava basabildiğimizi görüyoruz.
WP_20150529_013.jpg
Performans konusunda ise küçük pompalarla arasında dağlar kadar fark olduğunu anladım.Yol bisikletine 120 130 psi havayı çok zorlanmadan 1 2 dakika içinde veriyor.Aşağıda benim çektiğim videoda nasıl çalıştığını görebilirsiniz tek elle çektiğim için çok hava basamadım sadece nasıl çalıştığını göstermek istedim.
Sonuç olarak;eğer sizde benim gibi dakikalarca küçük pompalarla uğraşıp kan ter içinde kalmaktansa biraz ağırlıktan feragat edip yüksek performanslı, uzatılabilir hortumlu ve göstergeli bu pompayı tavsiye ediyorum.
Performans:10/10
Taşınabilirlik:10/5
Sağlamlık:10/8
Ağırlık:10/6
Fiyat performans:10/9
Son olarak kadro üzerindeki görüntüsü
WP_20150529_001.jpg

Scudo

Zekeriya Çab

Forum Bağımlısı
Tepki
1.655
Evde yeri olmayan için iyi bir secenek olabilir ama yaninda taşımak pekte avantajli değil.
Böyle bir secenek iyi olabilir.

Dosyalar

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.462
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yol bisikletine göre büyük ve yer kaplayan bir pompa. üstelik hortumu dışarda kalıyor. Aero disipline riayet etmesi gereken yol bisikleti için bir dezavantaj. Hortumlu pompalar tamam güzel oluyor hem pompanın iğnesi kırılmıyor hemde sibop zarar görmüyor lakin bu pompa bu haliyle doğru amaca da hizmet etmiyor. Hortumu içinde gizlenen hem schrader hem presta sibop için seçeneği bulunan oldukça ergonomik topeak rocket race daha uygun bir seçim olurdu kanaatimce.

indir (4).jpg

Ertan M.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.438
İsim
Ertan
Bisiklet
Merida
@Zekeriya Çab dediğiniz doğru olabilir bu tüpleri pek bilmediğim için almadım evde de büyük pompaya gerek kalmadı zaten tek eksisi taşınabilirlik.

@mehmetsunu aerodinamik olarak haklısınız yalnız bu gösterdiğiniz pompalarla ile 120 130 psi basmak işkence ben evde ayaklı pompa hem taşınabilir bir pompa yerine bunu aldım iki pompaya para vermeye gerek kalmadı.

Zekeriya Çab

Forum Bağımlısı
Tepki
1.655
@ertanmrtz tüpler gayet kullanışlı 23 lastiği 110 psi ı 2 Sn de basıyor tüp 4-5 tl cıvarı başlığı ve 3 yedek tüpü 45 tl ye almıştım ortalama bir pompa fiyatına ama sonuç olarak çok kısa sürede ve tam şişirmesi paraya değer.

Dikkat edilmesi gereken şey havayı basarken sibopu ve iğneyi donduruyor. Biraz beklemeden siboptan ayırırsanız hava tekrar kaçabiliyor birde donmadan dolayı iğnenin zorlanınca yanılması yerine kırılıyor.

• Beğen
Tepkiler: Ertan M.

Kaan.Özçelik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.025
Bisiklet
b'Twin
Ben de dün aldım aynı pompayı, paylaşırım diye fotoğraf çekmiştim ki bu konuya rastladım. @Ertan M. dahil olduğum için kızmaz umarım :)
Güzel bir inceleme olmuş. Yol bisikletinde performans yapacak olanlar için aero olarak sorunlu olduğunu kabul etmek gerek ama benim gibi bu konuda kaygısız olanlar için çok yararlı bir ürün olduğunu söylemeliyim.
Daha önce basit bir el pompası kullanıyordum ve 25'lik lastiği şişirmek çok zor oluyordu. Dün ilk denemede tamamen havasız bir lastiği 2 dakika içinde makul oranda şişirebildim. Göstergede 100psi görünce durup mevcut ayaklı pompamı taktım, 80psi gösterdi. Diğer tekerde de benzer sonuç çıktı. İlk fırsatta birkaç deneme daha yapacağım. Ayaklı pompamın daha doğru sonuç verdiğini düşünerek bir çeşit kalibrasyon yapmış olacağım sizin anlayacağınız.
Bunu söylerken "Ürün 80 psi basabiliyor" sonucu çıkmasın lütfen, sadece gösterge ile ilgili bir durum. Devam edince rahatlıkla 100psi basabildi (bu sırada gösterge 100'ün üstündeydi tabii).
Bunlar da fotoğraflar:

101.jpg

102.jpg

Ertan M.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.438
İsim
Ertan
Bisiklet
Merida
@Kaan.Özçelik hayırlı olsun öncelikle dediğiniz gibi ürünün gösterge kısmı biraz fazla gösteriyor bende dijital psi ölçer ile test ettim ikisini kıyasladığımda topeak fazla ölçüyor onuda 15-20 psi civarı fazla basarak hallediyorum.125 Psi kadar çok zorlanmadan basabiliyorum.Sonrasında zorlaşıyor biraz.

• Beğen
Tepkiler: Kaan.Özçelik

suyunsesi

Forum Bağımlısı
Tepki
5.884
İsim
Turgay
Başlangıç
1979—80
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar elime şöyle bir basınç ölçer geçti. Bisikletimin tekerinde denedim ama randıman alamadım.
Acaba yanlış bir şey mi yapıyorum. Bisiklet sibobunun ağzına bunu tutup bastırdığımda ciddi hava kaçırıyor. Çok daha kuvvetli bastıramadım, sibobu içeri kaçırırım korkusuyla. Yinede epey kuvvet uyguladım ama 25 - 30 psi üzerini göremedim. Oysa ki teker taş gibi :) Böyle hava kaçıra kaçıra sanırım biraz yumuşattım tekerin havasını. :D
Daha önce böyle bir alet kullanan oldu mu? Nasıl kullanmalıyım? Cidden çok daha kuvvetli mi bastırmalıyım. Akabinde hızlı davranıp bastır çek mi yapacağım? Acaba bu alet mi bozuk?
Bu arada arabamın tekerinde de denedim, sanki daha kuvvetli bastırabildim, işaret parmağımla da hava kaçağı olmasın diye sibobun kenarlarını kapatmaya çalıştım. Baktığımda 30-35 aralığnı gördüm.

1589523610358.png

1589523575942.png

ZirZop

Daimi Üye
Tepki
338
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Diğer
Arkadaşlar elime şöyle bir basınç ölçer geçti. Bisikletimin tekerinde denedim ama randıman alamadım.
Acaba yanlış bir şey mi yapıyorum. Bisiklet sibobunun ağzına bunu tutup bastırdığımda ciddi hava kaçırıyor. Çok daha kuvvetli bastıramadım, sibobu içeri kaçırırım korkusuyla. Yinede epey kuvvet uyguladım ama 25 - 30 psi üzerini göremedim. Oysa ki teker taş gibi :) Böyle hava kaçıra kaçıra sanırım biraz yumuşattım tekerin havasını. :D
Daha önce böyle bir alet kullanan oldu mu? Nasıl kullanmalıyım? Cidden çok daha kuvvetli mi bastırmalıyım. Akabinde hızlı davranıp bastır çek mi yapacağım? Acaba bu alet mi bozuk?
Bu arada arabamın tekerinde de denedim, sanki daha kuvvetli bastırabildim, işaret parmağımla da hava kaçağı olmasın diye sibobun kenarlarını kapatmaya çalıştım. Baktığımda 30-35 aralığnı gördüm.

226629 dosyayı görüntüle

226628 dosyayı görüntüle
Ben Schwalbe Airmax Pro kullanıyorum. Hem araba hem bisikletlerde kullanılabilir. Memnunum. Hem ufacık, cebinize girer, anahtarlığınıza vs bağlayabilirsiniz. Yaptığı ölçümleri aklında tutabiliyor. Yazıları biraz küçük. Bazı presta sibopları beğenmiyor. Bunun sebebini bilmiyorum. İnternette bulabilirsiniz.

Screenshot_2020-05-15 Schwalbe Basınç Ölçer Aırmax Pro - n11 com.png