Topeak Kadans ve Nabız Sensörü ile uyumlu Yol Bilgisayarı!

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Merhaba, aşağıdaki ürünleri bir süredir telefon üzerindeki uygulamalar ile kullanıyorum. Ancak kendi uygulaması ve bir kaç uygulama denemiş olmama rağmen, kalp atış, max.hız ve kadans değerleri her uygulama da (topeak, runtastic, endomondo, strava) farklı sonuçlar çıkartıyor.

Örnek olarak, tur boyunca en yüksek hız değerimi kullandığım runtastic uygulaması, 90-110-126 km. gibi örnek değerler gösteriyor. Bu sorunu bir türlü aşamadığım ve turların sonuçlarını veriler halinde herhangi bir yerde saklayamadığım için daha kapsamlı bir yol bilgisayarı almayı düşünüyorum.

Garmin yada Bryton serisinden hangi model bana daha uygun bunu kestiremediğim için sizlere danışmak istedim. Aşağıdaki sensörler Bluetooth üzerinden bağlantı kurarak çalışıyorlar.

Bütçe olarak şu an kafamdaki rakam en fazla 400 TL'sıdır. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
http://cdn.mos.bikeradar.com/images/bikes-and-gear/accessories/gadgets/1374767130643-17dw7yl3buv22-399-80.jpg

Scudo

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Sanırım piyasada BT Smart kullanabilen bisiklet bilgisayarı çok fazla yok.
Ben şunu bulabildim sadece; (link).
Ama bu da ANT+ protokolünü desteklemiyor. Vericileri değiştirmek isterseniz yine BT Smart'lardan almanız gerekiyor. İkisi arasındaki fiyat farkını bilmiyorum ama ANT+ protokollü verici bulmak daha kolay diye tahmin ediyorum (neredeyse her firmanın artık ANT+'ı var :) [Polar hariç]).

Ama sıfırdan alacağım derseniz benim önerim Edge 500 veya 510 olur. 510 biraz pahalı ama GPS doğruluğu daha fazla (hem GPS hem de GLONASS kullanıyor diye) .
Edge 500 ise ikinci el olarak sizin fiyat sınırınız dahilinde bulunabilir diye tahmin ediyorum veya yurt dışından 0'ı da bulunabilir.
Bryton kullanmadım ama okuduğum kadarı ile çok stabil değilmiş, çok sorun çıkarıyormuş. Edge çıkarmıyor mu? Çıkarıyor ama daha az :).

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Yanlış okumadıysam eğer 510'da Bluetooth desteği var. Şu durumda farklı bir şeye (ant+ vericiye) ihtiyaç var mı? Bütçeyi aşıyor, ancak ekstra bir şey almadan işimi görecek ise 2.elini araştıracağım.

Teşekkürler. :)

(link)

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Onun Bluetooth desteği telefon ile bağlantı kurabilmesi için. Bluetooth vericileri desteklemiyor maalesef.
Yine ANT+ vericilere ihtiyaç olacak yani :).

• Beğen
Tepkiler: Ersin savaş

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
İşler iyice karıştı. :D Anladığım kadarıyla 3 seçenek karşımda duruyor.

1-Elimdeki sensörler ile Garmin Edge 510 arasında bağlantı kuracak bir ANT+ verici almam gerekiyor, (tabi böyle bir ürün var mı bunu bilemiyorum).

2-Mevcut kadans ve nabız sensörlerini satıp Garmin Edge 510 ile uyumlu, ANT+ özelliğine sahip kadans ve nabız sensörü almam gerekiyor.

3-Hiç kurcalamadan doğru düzgün çalışan bir telefon uygulaması bulmam gerekiyor.

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
:)
1. seçenek olmuyor maalesef. Edge 510 kullanmak isterseniz yeni sensörler almanız gerekiyor. ANT+'ı BT Smart'a çeviren (link) var ama tam tersini yapmıyor :)

Sizin için en uygunu 2 ve 3. seçenekler. Ama 500'ün GPS verimliliği de çok kötü değil elbette. Bunu da söylemem gerekiyor. Ben 500 kullanıyorum. Bazen beni yol dışında gösterse de %95'i doğru veriler oluyor..

Bu arada TomTom'u da göz ardı etmeyin. Türkiye fiyatı ne kadar (link) olsa da yurt dışından (link) bulabilirsiniz (En azından kendi sitesine göre). Ray Maker'in sitesinde (link) de var bu saatle alakalı..

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Şu durumda 2 ve 3.seçenekleri değerlendireceğim. Garmin Edge 510'u örnek olarak yazmıştım, 500'de değerlendirilebilir elbette. TomTom güzel görünüyor ancak saat yerine gözümün önünde duran, her an bakabileceğim bir yol bilgisayarı daha iyi olacaktır.

Tekrardan teşekkür ederim. :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Sevgili Edip Dinçer, aşağıdaki ürün için yorumunuzu alabilir miyim? :)
Teşekkürler.
(link)

r.ezk

Forum Bağımlısı
Tepki
494
Bisiklet
Cube
@Erdal YILMAZ

Keşke almadan görseydim bende 4 aydır, topeak panobike cadance&speed sensörü kullanıyorum
İncelemerlimde anlık hız değerlerimde yüksek hız atlamaları mevcut, siz ne yaptınız bu konuda?
buarada Suunto Ambit 3 ile kullanıyorum
aşamazsam iade etmeyi deneyeceğim, umarım hallolur..

Multisport saatim ant+ protokolünde değil, bluetooth ile herşeye bağlanıyor.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@r.ezk

Topeak'den ben pek memnun kalmadım. Yazılımsal sorunları olan bir ürün. Mesela runtastic hız sensörünü tanıyor, kadans sensörünü görmüyor, pro verisyon almak gerekiyor filan derken sıkıntılı yazılımlarla epey uğraşmıştım. Hız atlama olayını ben de yaşadım, hatta foruma bununla ilgili mesajlar yazdığımı hatırlıyorum.

r.ezk

Forum Bağımlısı
Tepki
494
Bisiklet
Cube
Kesinlikle, Ben bluetooth protokollu pek fazla bulamadım ondan aldım birde topeak yani...:/
Bana cadance lazım, o yüzden Janta takılı hız sensörünü çıkardım, sadece cadance ölçse yeterdi keza suunto gpsi çok daha hassas ama sadece birini ölçmüyor..
Sadece suunto pod olarak sensörü görüyor, bir veri alamıyor...

Mio ya baya iyi deniyor testlerde sorunsuz..
(link)