Topçular-İznik (EN KISA YOL~54 KM)

Konu, 'Gezi, Tur ve Organizasyon Duyuruları' kısmında Salih Dinçer tarafından paylaşıldı.

 1. Salih Dinçer

  Salih Dinçer Bisikletkolik

  Kayıt:
  30 Haziran 2011
  Mesajlar:
  1.025
  Beğeniler:
  784
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Merhaba,

  Bu hafta (içi veya sonu olması çoğunluk oyuna açıktır), İstanbul'dan İznik'e gitmeyi düşünüyorum. Eskihisar'dan Topçular Feribotu ile İznik'e tam 53,69 km. Ortalama hız 20 km. olsa kısa molalar ile 3 saate gidilir sanırım. Yükseklik bilgileri şöyle:
  Öğleden önce 9-10 sularında Topçular'da olabilirsek öğle sıcaklarına kalmadan dinlenmeye (tabi köfte yemeye!) geçip akşam en geç 18'de Yalova'da oluruz inşallah. Yalnız gitmek tehlikeli ve zor olduğu için kendime yol arkadaşı arıyorum.

  Gelmek isteyen olur mu acep?

  Merak edenler için yol güzergahım (Denizçalı'dan Örencik köyüne, oradan Kızderbent'den Boyalıca köyü istikametine) aşağıdaki resimde görüldüğü gibidir. Bu benim gibi yeni başlayanlar için en kısa ve en kolay yoldur. Zannedersem ilk defa 100 km.'den fazla yol denemek isteyenler için güzel bir başlangıç olacak...:)
  Dönüşü (~70 KM.) gölün güneyinden pedallayarak Yalova şeklinde düşünüyorum. Orhangazi'ye hafif biraz çıktıktan sonra asıl Yalova yolundan Esadiye'ye kadar biraz zorlayacak sonrası hep iniş zaten. Maksat başlangıcı kolay yapıp asıl gücümüzü topladıktan (köfteleri yedikten) sonra daha çok yer gezmek, keşfetmektir. İletişim numaram internet sitemde yer almaktadır. Gelmek isteyenler buradaki gelişmelere göre program yapıp gezi günü beni arayabilirler.

  Sevgiler, saygılar...
   
  mtsemiz bunu beğendi.
 2. ilyas yiğit

  ilyas yiğit Kıdemli Üye

  Kayıt:
  27 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  317
  Beğeniler:
  325
  Şehir:
  istanbul/sultangazi/malkoçoğlu
  Seviye:
  cazip bir tur gibi.tam benlik .ne lay lom nede performans:)gebzeye kadar trenle gitsek..yalovadan feribotlamı döneceksiniz yoksa yine topçulardanmı dönüş olur.yalovadan dönülürse feribot ücreti bisikletle beraber ne kadar olur..şimdilik birşey diyemem ama düşük performansta sürebilen arkadaşlar için iyi bir tur olabilir...
   
 3. ilyas yiğit

  ilyas yiğit Kıdemli Üye

  Kayıt:
  27 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  317
  Beğeniler:
  325
  Şehir:
  istanbul/sultangazi/malkoçoğlu
  Seviye:
  ulaşım süresi olarak çokmu iyimser olmuş.:))özellikle giden arkdaşların söylediği gibi rampalar çoksa:))
   
 4. #4
  Salih Dinçer

  Salih Dinçer Bisikletkolik

  Kayıt:
  30 Haziran 2011
  Mesajlar:
  1.025
  Beğeniler:
  784
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Elbette, dönüş yolu feribot ile Pendik'e olacak. Bu vesileyle bir haber vereyim...:)

  İDO, Ekim ayı itibariyle esnek fiyatlandırmaya başlayacak:
  http://www.ido.com.tr/?page=SubPage&textid=3122&ln=tr

  Aslında başladı ve şimdiden biletlerinizi alırsanız ucuza gelir. Örneğin Eskihisar'dan bindiğiniz feribota 3,5 TL veriyorsanız, hızlı feribota en az 3+5 TL (bisikletli olmanın cezası!) istiyorlar. Aslında hızlı ve indirimli olması cezasını önemsizleştiriyor. Çünkü Gebze'den tren (toplam 6,5 TL) ile dönmeye kalksanız eve daha geç gidersiniz. Aradaki 1,5 TL otobüs parası bile değil.

  Özetle sabah 6,5 TL, akşam 8 TL harcayıp 14,5 TL ile Bostancı-Topçular/Yalova-Pendik arasında gidip gelebilirsiniz.

  Süreler ise bu güzergah için tutarlı. Çünkü yokuşlar yokuş aşağıları götürdüğü gibi düzlükler az buz değil ki buralarda 30 km/s'e rahat çıkılır ve ortalama rüzgarın durumuna göre 25 km/s olabilir. Hele Ironman Triathlon'u gibi düşünürseniz 17:30'da bisikleti bırakıp koşmanız gerekiyor. Bu yarışma sabah 7'de başladığına göre, 2 saat kadar yüzülürse hem adamlardan daha kısa yol tepiyorsunuz, hem de dinleniyorsunuz...:)

  Başarılar...
   
  ilyas yiğit bunu beğendi.
 5. Yavuz SARIGÜL

  Yavuz SARIGÜL Üye

  Kayıt:
  6 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  81
  Beğeniler:
  277
  Şehir:
  Ümraniye
  Seviye:
  Salih merhaba, ben de geçen hafta gitmeyi düşünüyordum ama gidemedim, bu hafta başka bir planım var ama o olmazsa ben de gelirim seninle. bu arada sen günübirlik gidiyorsun galiba, ben kamp yapmayı düşünüyorum.
   
 6. mtsemiz

  mtsemiz Kıdemli Üye

  Kayıt:
  21 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  367
  Beğeniler:
  405
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Salih kardeşim selam.

  Hafta sonu işyerinde eğitim durumları gözüküyor, eğer sıyrılabilirsem gelmeyi çok istiyorum.
  Bu bölge hakkındaki yazıları takip eden, ve o rotaların birinden geçmiş bir acemi olarak yorum yapmak istedim,
  Söylediğin Denizçalı yolu sanırım Topçularda feribot inişinde hemen karşına çıkan tırmanan vadi olsa gerek.
  Yükselti değerleri çeşitli haritalara göre farklılık gösteriyor mu bilmiyorum ama, Google Earth'de sürekli 3 boyutlu döndürme çevirme atraksiyonları ile diğer rotaları ve kendi gittiğim (Altınova'dan Boyalıca'ya kadar) yolu karşılaştırıyorum, mesela benim rotanın eğimlerini, yapısını benim yolda gördüğüm gibi gösteriyor. İniş çıkışlı rotalardan giden abilerin çektikleri resimlere bakıyorum, gerçekten kolay iş değil sürekli inmek çıkmak. Yeni başlayanlar grubundan olduğun için söylüyorum, adrenalin ve heyecan bu rampaları gözünde hiçbir şeymiş gibi gösterebilir, ben de daha doğru dürüst bir yol tepmiş değilim. Ama benim gittiğim rota, yolun 2/3 üne kadar sürekli dereye paralel takip eden, dolayısı ile tırmanış olmayan, ancak Kızderbent'in girişinde başlayan rampaları ile en kolayı olsa gerek. Oradan gidip gölü güneyden değil, kuzeyden alarak döndüm ve daha Orhangazi'ye geldiğimde işim bitmişti. Sen gölü bir de güneyden alacak isen bence konaklamalı bir seçenek yapıp ikiye böl, veya Denizçalı yerine Altınova yolunu kullan, aksi halde İznik'e vardığında pili bitirmiş olabilirsin abi. İznik'e vardığında kilometre olarak yolu yarılamış olmuyorsun bile. Geldiğinden daha çok yol var tepilecek ve bunun çoğu düz bile olsa asfalt kalitesi bu avantajı çabucak ortadan kaldıracaktır, keza Orhangaziden sonra tırmanış var ve hemen ardından iniş var ki ikisi de hiç kolay iş değil. Evet o Esadiye'den iniş kolay iş değil abi. Tırlar, otobüsler, kamyonlar..... İznik'e geldiğinde gücünü tüketmemiş olman çok önemli. Yani tabi senin form durumun benden çok farklı olabilir, ben Pazar günü Belgrat seferi düzenlendiği saatlerde Ataşehirden Maslak'a mesaiye geldim, bisikleti 3 ay sonra balkondan ancak çıkarmıştım, engeller, Ramazan, tembellik falan. Geliş-dönüş 53 km tırmanışlarda burnumdan geldi, ben o durumdayım. O gözle bakarak yazdım bunları.
  İki gün içinde sana müspet-menfi döneceğim.
   
 7. #7
  Salih Dinçer

  Salih Dinçer Bisikletkolik

  Kayıt:
  30 Haziran 2011
  Mesajlar:
  1.025
  Beğeniler:
  784
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Dostum değerli yorumların için teşekkürler. Risk her zaman var ve bence bunu önce psikolojik olarak aşmalı. Yoksa bazen İstanbul'un stresli yollarında 25 km. bile çok yorucu gelebiliyor. Dediğin gibi pil bitme hadisesi ve Bursa-Yalova yolunda tehlike çok büyük. Ancak bir öğle uykusu bunu kurtarır diye düşünmekteyim. Gerçi öyle çılgın arkadaşlar var ki Ankara-İstanbul arası bir günde yapmayı hedeflemiş; hatta daha önce 300'ü aşkın kilometreyi tek günde devirmiş. Hakkaten de örneğin bir 400 km.'yi 16'ya (21 haziran en uzun gün) böldüğümüzde 25 km. gibi yol bisikleti ile herkesin çıkarabileceği bir ortalamadan bahsediyoruz...

  Mesele sanırım dikkat, sabır ve yoldaki fiziksel engelleri emmeden aşma. Gerçi olay daha çok antrenmanda bitiyor. Baksana 3 ay bisikletin balkonda yatınca 50 km. bile çok yoruyor. Adamlar 100'leri ve katları deviriyor ya hayret ediyorum...:)

  Evet, geçen hafta hava çok kötüydü en kolay güzergah için bile çetin sayılırdı. Ben de o yüzden biraz rahatsızlandım. Artık bu hafta kafaya koydum, ya nasip...

  Arkadaşlar şöyle de yapabiliriz: ESNEK PROGRAM

  Ben yanımda bilgisayar çıktılarından oluşan haritalar getireceğim. Herkese bir kopya vereceğim. Feribotta herkesin durumunu konuşur, güzergahları artısı ve eksisi ile tartarız. Tıpkı askeri brifingler gibi...:cool:

  Ancak olay şu, performansı düşük arkadaşlar en az iki kişi olmak kaydıyla en kolaydan, orta olanlar Altınoluk yolundan ve yüksek olanlar ise Tavşanlı yolundan yardırır. Herkes Boyalıca çıkışında, gölün orada buluşur. Zaten herkes gücüne göre yol alacağından zannedersem yakın sürelerde bir araya gelinir. Sonra kolay olan son düzlük kısmını birlikte alır ve köfteleri birlikte sipariş veririz....:)

  Haa bir başka alternatif ise pili bitenler gölün güneyinde dinlenmeye geçer ertesi gün cufcuflar. Tabi bunun için tarih hafta içi (en geç cuma) veya c.tesi olmalı ki ertesi gün iş başı yapılmadan evinizde olasınız. Sanırım c.tesi gününün bir avantajı daha vardır o da bir gün evden dinlenme imkanı.

  Başarılar...
   
  mtsemiz bunu beğendi.
 8. mtsemiz

  mtsemiz Kıdemli Üye

  Kayıt:
  21 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  367
  Beğeniler:
  405
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Abi bana Cumartesi-Pazar eğitimi kitlediler, sana iyi yolculuklar. Başka bahara diyeyim (Kış da olabilir, belli olmaz bu işler )
   
 9. #9
  Salih Dinçer

  Salih Dinçer Bisikletkolik

  Kayıt:
  30 Haziran 2011
  Mesajlar:
  1.025
  Beğeniler:
  784
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Olsun Murat, önce iş güç (aslında aile) sonra sağlığın yerindeyse veya paran varsa hobiler. Eee çalışmadan da adama para vermiyorlar...:)

  Kış konusunda ben biraz kötümserim. Gerçi kış artık geç geliyor ama dikkat havalar da erken kararıyor. Örneğin şu an gündüzleri 13 saat ama 1 ay sonra 11 saat falan olacak. Gerçi 30 Ekim'de saatleri geri alınacak ama çok bir şey değişmeyecek herhalde?

  Evet, şimdiden kış programını düşünmeli galiba. Şu yaz saati konusu da iptal edilecekti hala yapılmadı. Bilmem iyi mi, kötü mü?
   
 10. Deniz BARBAROS

  Deniz BARBAROS Yeni Üye

  Kayıt:
  1 Eylül 2011
  Mesajlar:
  4
  Beğeniler:
  1
  Şehir:
  İstanbul
  Ben iznike gittim güzel yer. En kısa rota olabilir ama benim için en kısa otobüs:)

  Bisikletle turlamak tabiki dahao hoş olacak. Bilgilendirme için teşekkür ederim.
   
 11. #11
  Salih Dinçer

  Salih Dinçer Bisikletkolik

  Kayıt:
  30 Haziran 2011
  Mesajlar:
  1.025
  Beğeniler:
  784
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Merhaba,

  Bu güzergahı, ay başı tek başıma yaptığımda daha kısa yolu tercih etmişim. Örencik ve Tevfikiye'den geçmek hem dolambaçlı oluyormuş hem de daha fazla yorucuymuş. Aşağıda GPS'in kayıt ettiği rota ve zannedersem en kestirmesi. İznik'e gelirken şarjım bittiği için kayıt Çakırca'ya kadar görülmekte ama yine aşağı yukarı 54 kilometre...:)

  [​IMG]
  Ayrıca gezi notları için tıklayın...


  Başarılar...
   

İlginizi Çekebilir

DSC1865-630x420.jpg
Sürüşlerimizdeki ortalama hız, ne durumda olduğumuzun iyi göstergelerinden biridir. Yol bisikletine ilk geçtiğimdeki ortalama hız hedefim 25 km/h olurdu hatırlıyorum :) Zamanla daha da yükseldi....
5.png
Strava'cıların korkulu rüyası dijital epoyu konuşuyoruz bugün :D Sportmenliğe aykırı davranan bu KOM avcılarının bunu neden yaptığını, nasıl yaptığını, ve bunu nereden anlayabileceğimizi...
upload_2016-6-24_11-17-2.png
Performans sürüşü yapanların yanıtını aradığı bir soru olsa gerek: Aslında, her şart altında mevcut durumumuzdan daha hızlı nasıl gidebiliriz diye de özetlenebilir. Benim düşüncem aynen şöyle:...