Tom'un Yılı, Boonen'in Yüzyılı

Konu, 'Basında ve Medyada Bisiklet' kısmında Bisikletli Gezgin tarafından paylaşıldı.

 1. Bisikletli Gezgin

  Bisikletli Gezgin Onursal Üye

  Kayıt:
  3 Mart 2011
  Mesajlar:
  3.867
  Beğeniler:
  4.903
  Şehir:
  Altındağ, Ankara
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Ronde van Vlaanderen'i kazanan Tom Boonen, tarih sayfalarındaki yerini sağlama almayı sürdürüyor.

  Nostaljiye bayılırız. Bazen gördüğümüz eski bir fotoğraf, bazen şans eseri rastladığımız eski bir klip bizi saniyesinde "Hey gidi günler.." psikolojisine sürükler. Yaşadığımız, gördüğümüz, bazen de sadece okuduğumuz günlerden kendimize bir dumansız hava sahası yaratırız.

  Nostalji iyidir -her şey gibi- aşırıya kaçmadıkça...
  Bisiklet dünyası için geçtiğimiz hafta eski günlere dönmek açısından ideal bir zemin vardı. Yakın zamanda çıkan iki Eddy Merckx kitabı, herkes için tarihin en büyük bisikletçisinin hayatına, yarıştığı döneme, rakiplerine eğilme fırsatı yarattı. Mütemadiyen eski günlere döndük, sayfalar arasında. Ve bir kez daha anladık, başka bir Eddy Merckx olmayacak. Asla. Hiçbir zaman. Michael Jordan gibi, The Beatles gibi. Üzerine tartışılmaz, tartışılması teklif dahi edilemez.


  [​IMG]


  Fakat bu dünyanın sonu değil. Geçmişe takılı kalmanın gözünün önünde olan biteni takip etmeyi engellediği nokta, herkes için sakıncalı.
  İşte 2012 sezonu, işte Ronde van Vlaanderen, işte Tom Boonen. Kariyerine her zaman saygı duyduğumuz fakat son yıllarda zirveyi ele geçiren Fabian Cancellara ve Philippe Gilbert gibi isimler karşısında ezilmesini buruk bir şekilde izlediğimiz Tommeke, tarih yazıyor. Yine, yeni, yeniden kral.
  Onu kayıtsız/şartsız destekleyen Belçikalılar önünde sırasıyla E3 Harelbeke, Gent-Wevelgem, Ronde van Vlaanderen kazandı Boonen. En önemlisi, en akılda kalanı, onu tarih basamaklarında bir üste çıkaranı kuşkusuz De Ronde oldu.
  Sadece zafer elde etmesi değildi mesele. En önemlisi şunu yaptı. Tüm büyük yıldızlar gibi kendi yoluyla kazandı. Çok basit bir formülle, "Sizinle gelirim, sona kadar yarışırım, ataklarınıza cevap veririm, sprint finişinde ipi göğüslerim..."

  De Ronde'nin son kilometrelerini hatırlayalım. Filippo Pozzato, Alessandro Ballan ve Tom Boonen önde, zafere doğru gidiyorlar. Herkesin aklından geçen neydi? Sprint finişine kalırsa Boonen alır. Ballan koparamazsa Boonen alır. Pozzato atak yapamazsa Boonen alır. Sonuç ne oldu? İtalyanlar kaybetti, Boonen aldı. Böyle olacağını biliyorduk, böyle oldu.
  Belki de Belçikalılar'ın ona böylesine tapmasının tek nedeni yeteneği, tavırları, yakışıklılığı değildir. Belki de kazanırken sadece kazanmaması, bunu belirle bir stille yapmasıdır asıl ilgi çeken.


  [​IMG]


  Zirveden dibe düşerken, kokainden dolayı ceza alırken, arka arkaya kazalarla Bahar Klasikleri'nin en bahtsız ismi olurken, Fabian Cancellara'nın onu açık farkla yenmesini izlerken, zaferlerinin yazıldığı spor sayfalarından kız arkadaşlarının yazıldığı magazin sayfalarına taşınırken, Belçika'dan Monaco'ya taşınırken her şeye rağmen hep en büyük markasıydı Kuzey Avrupa bisikletinin. Her şeye rağmen...

  Şimdi yeniden kazanıyor, bize şunu hatırlatarak: "Bir daha asla Tom Boonen gibisi gelmeyecek!" Ve bunun kadar önemli bir başka şeye de imza atıyor. Bir kez daha tarih sayfalarına dönelim bunun için...
  Belçikalı gazeteci Sven Spoormakers, Belçika bisikletini ve Merckx'i konuşmak için aradığı efsane bisikletçi Rik van Looy'dan aldığı cevabı yazmıştı ProCycling'e. Kibarca röportaj teklifini reddeden Looy, şöyle demişti ona:
  "Ben 65, 70,75 yaşına basarken beni aramış mıydınız? Hatırladığım kadarıyla hayır."

  Hatasını fark eden Spoormakers'ın bunu kabul ettiği satırlar iddialıydı:

  "Sadece Van Looy değildi kızan, tüm bir jenerasyon artık Merckx'in ne kadar yenilmez olduğunu anlatmaktan yorulmuştu. Onlara Merckx'i nasıl yendikleri o kadar az soruluyordu ki. Hep Merckx'in büyüklüğünden bahsetmeleri isteniyordu. Şimdiden 5 Temmuz 2042'yi yani Philippe Gilbert'in 60 yaşına basacağı günü sabırsızlıkla bekliyorum. Kameralar onun Remouchamps'taki evine odaklandığında ben Mol'da Tom Boonen'le konuşuyor olacağım.Gilbert'den iki yaş büyük olan Boonen'le... Sahi Flaman medyası onun doğum gününü hatırlayacak mı?"


  İddialı satırlar olduğunu söylemiştim, şimdi daha berrak bir cevap verebiliriz bu soruya.
  Hatırlayacak Sven, hatırlanacak. Tarihin en büyük bisikletçilerinden, tarihin en büyük Belçikalı sporcularından, tarihin en büyük ikonlarından biri olarak hatırlanacak. Tarih Boonen'in yanında, rakamlar, istatistikler, manşetler Boonen'le birlikte...

  Tebrikler Tommeke, 2012 -şimdiden ve bundan böyle- senin yılın. 2042 için de endişelenme, telefonunu bana özelden at, yeter.

  1 Nisan 2012

  İnan Özdemir
  http://tr.eurosport.com
   
 2. adem er

  adem er Kıdemli Üye

  Kayıt:
  10 Ağustos 2011
  Mesajlar:
  344
  Beğeniler:
  147
  Şehir:
  konya - antalya
  Seviye:
  son yarışı izledim. böyle bir finish yok. ruya gibiydi. Boonen konusunda aynı fikirdeyim. flemenler onu asla unutmayacak.
   
 3. Murat Sarp

  Murat Sarp Üye

  Kayıt:
  15 Ocak 2012
  Mesajlar:
  92
  Beğeniler:
  49
  Şehir:
  Konya - İzmir
  Seviye:
  2012 tom boonen yılı olacak, bu kesın!

  son zamanlarda bu kadar keyifli bir yarış izlememiştim. hele hele son km ler müthiş bi kedi fare oyunuydu...
   

İlginizi Çekebilir

makale.gif
Kış geldi. Günler daha kısa. Sabah işe giderken olan soğuk neyse de, o yağmur yok mu? Akşam işten çıkıyorsunuz, hava kararmış oluyor. Araya bir yerlere bisikleti de sıkıştırmak gerekli. Bisiklet...
squat-nedir_646x340.jpg
Bir sabaha karşı makalesinde daha birlikteyiz :D Adeta ince işçilikle yontulmuş bir kuadriseps kası, çoğumuzun hayalidir... Fakat bunu ya profesyonel sporcularda, ya da gerçekten fit durumdaki...
upload_2017-2-1_9-24-50.png
Şöyle bir hizmet olsa, iyi olmaz mıydı? - Katılacağımız yarış parkurunun tüm detaylarını biliyoruz. Diyelim ki, organizasyon bu parkuru internet sitesinden paylaştı veya geçen yıl bu parkurda...