Tokyo'da Bisiklet Sistemi

Konu, 'Basında ve Medyada Bisiklet' kısmında Bisikletli Gezgin tarafından paylaşıldı.

 1. Bisikletli Gezgin

  Bisikletli Gezgin Onursal Üye

  Kayıt:
  3 Mart 2011
  Mesajlar:
  3.870
  Beğeniler:
  4.920
  Şehir:
  Altındağ, Ankara
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Tokyo'da Bisiklet Sistemi

  Dünyanın dört bir köşesinde şehir belediyelerinin sağladığı bisiklet sistemlerini gördüm. Amerika, Kanada ve Avrupa ülkeleriyle Japonya'yı kıyasladığımda Japonya fersah fersah ileride.

  Bir gün ülkemizin şehirlerinde de bu sistemleri görme arzusuyla yanıp tutuştuğumu söylemeliyim. Önce ilgisiz görünen birkaç konuyla başlayalım. Japonya'da ortalama ömür 90 yaşına dayanmış. Tokyo'da solunan hava da oldukça temiz. Her taraf parklar, ağaçlarla dolu. Caddelerde ve geniş kaldırımlarda yaşlısı genci, kadını erkeği herkes bisiklet kullanıyor. Şimdi neden Japonya bisiklet işinde diğer Batı ülkelerinden ileride? Öncelikle belediyenin işlettiği bisiklet kiralama istasyonları var. Bisiklet kiralama istasyonları, Japonya'da her şey otomatlarla yapılsa da bisiklet kiralama işinde bir insan da var. Bu insan bisiklet teslimatından ve kontrolünden sorumlu. Yani bisikletin lastiği sönmüş mü patlak mı bunu muayene edip tamir ekibine bilgi verebiliyor.

  Bisiklet parklarını yer üstünde yer işgal etmemek için yerin altına indirmişler. Bir altgeçide iner gibi merdivenlerden iniyorsunuz. Bisikletin 24 saatlik kiralama ücreti, yaklaşık 4 Türk Lirası. Eğer üç gün kiralayacaksanız bisiklet kirası 7 Türk Lirası. Diğer Tokyo Belediyesi, bisiklet kiralamayı kelimenin tam anlamıyla teşvik ediyor. Avrupa ülkelerinde, Amerika ve Kanada'da bisiklet kiralama Tokyo'ya göre çok pahalı. Hiçbir kimlik vermeden, kredi kartı numaranızı vermeden ödemenizi nakit yaparak bisikleti alıyorsunuz. Sadece bir forma isim, soyadı, adres ve telefon numaranızı yapıyorsunuz. Görevli size bir de bisiklet yolları haritası veriyor. Altgeçitten merdivenlerden bisikleti çıkarmak zahmetli olacak diye düşünürsünüz. Ne var ki, Japonlar bunu da çözmüşler, merdivenler kenarında bisikletin tekerlerini koyabileceğiniz 10 cm genişliğinde bir konveyör (taşıyıcı-yürüyen) bant var. Bu banda yüklediğiniz bisiklet siz hiç yorulmadan sizi caddeye çıkarıyor. Çin malı olduğunu tahmin ettiğim gayet güzel, sağlam ama basit bir bisiklet. Diğer Batı ülkelerindeki belediyelerin kiraladığı bisikletler, çalınmaması için biçim olarak tamamen farklıdır. Ancak Japonya'daki bisikletleri, sıradan bir bisikletten ayıracak hiçbir şey yok.


  Bisikletle ilgili en önemli sorunlardan bir tanesi, bisikleti güvenli ve çalınmayacak şekilde park etme sorunudur. Batı ülkelerinde bisikletleri, sadece bisiklet istasyonlarına park edebilirsiniz. Bir restoranın önüne park edeyim derseniz, orada bisiklet park istasyonu olmadığı için park edemezsiniz. Ya da okula gittiniz diyelim, okulda özel bisiklet istasyonu yoksa bisikleti bırakamazsınız. Japonya'da bu işi kökünden çözmüşler. Bisikletin arka lastiğinin üstünde bir kelepçe sistemi var, bu kelepçeyi kapattığınız anda anahtarı otomatik olarak size veriyor ve bisikleti güvenli bir şekilde park ediyorsunuz. Hem de hiçbir yere bağlamadan. Japonya'da bisikletler için özel park alanları da var; ancak parkla ilgili genel kural şöyle: Bisikleti caddenin kenarına yatay olarak park etmeniz gerekiyor.

  Dünyanın her yerindeki temel sorun bisikletin çalınma sorunudur. Japonya'da bu sorun da kökünden çözülmüş. Neredeyse Japonya'da bisiklet hiç çalınmıyor. Her bisikletin üstüne, otomobil motor numarası gibi bir numara işlenmiş. Bu numara bisikletinizin plakası. Çalınan bir bisikleti, polis kolayca plaka numarasından takip edebiliyor. Eğer bir şekilde plaka numaralarını silecek olursanız, bisikletin doğrudan hırsızlık konusu olduğu düşünülebilir. Japonya'da belediyelerin bisiklet sistemine koydukları bisiklet sayısı da büyük rakamlarda. Her bisiklet istasyonunda farklı tiplerde yüzden fazla bisiklet bulunuyor. Dolayısıyla her istasyonda her zaman bisiklet bulabiliyorsunuz. Bu arada dünyanın en pahalı ülkelerinden biri olan Japonya'da bisiklet fiyatları Türkiye'den ve dünya genelinden çok daha ucuz. 200 TL'ye bile son derece güzel bir bisiklet bulabiliyorsunuz. Kiralama ve satış fiyatlarının bu kadar düşük olması, çalıntı bir bisiklete kimsenin rağbet etmemesini de garanti ediyor.

  Melih ARAT
  8 Ocak 2012
   
 2. mustafa apçin

  mustafa apçin Aktif Üye

  Kayıt:
  18 Kasım 2011
  Mesajlar:
  144
  Beğeniler:
  90
  Şehir:
  mersin
  Seviye:
  İnsan "ah keşke" diyerek okuyor. Gönül ister ki bizde de böyle bir sistem olsun. Bisiklet çaldırma kaygısı tarihe karışsın.
   
  Bisikletli Gezgin bunu beğendi.
 3. Ferhat Öz

  Ferhat Öz Kıdemli Üye

  Kayıt:
  28 Aralık 2010
  Mesajlar:
  396
  Beğeniler:
  215
  Şehir:
  Ankara-Seydişehir
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Konya da ve Kayseri de Amerika ve Avrupa da olduğu gibi belediyelerin bisiklet kiralama yerleri var.Umarım tüm Türkiye ye yayılır.
   
  Bisikletli Gezgin bunu beğendi.
 4. OSMAN BATUHAN KUÇAK

  OSMAN BATUHAN KUÇAK Aktif Üye

  Kayıt:
  11 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  166
  Beğeniler:
  91
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Bisikletli Gezgin bunu beğendi.
 5. Ferhat Öz

  Ferhat Öz Kıdemli Üye

  Kayıt:
  28 Aralık 2010
  Mesajlar:
  396
  Beğeniler:
  215
  Şehir:
  Ankara-Seydişehir
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Video çok güzelmiş.Biz önce beyinlerdeki bisiklet algısını değiştirmeliyiz.Toplumda genel olarak bisiklete çocuklar biner diye bir yargı var.Önce bunu kırmalıyız.Sonrası gelecektir.Bol pedallamalar
   
  Bisikletli Gezgin bunu beğendi.
 6. Kadir Altuntaş

  Kadir Altuntaş Forum Bağımlısı

  Yaş:
  56
  Kayıt:
  13 Kasım 2011
  Mesajlar:
  756
  Beğeniler:
  711
  Şehir:
  Ankara
  Bisiklet:
  Whistle
  Seviye:
  :) Arkadaşım Güzel konular buluyorsunuz.Teşekkürler.

  Bizim bu durumda olmamız için 2050'yimi bekleriz yoksa başka bir zamanımı?.
  zaten ömrümüz beklemekle geçiyor,Hayırlısı..

  Aslında zorda değil Halkın bu konuda atak olması,Devlet,Belediyelere bilgi vermesi,
  gerçi bilgi verilsede daha bir Bisiklet yolumuz yok?.yapılmadı,yapılmıyor,durum bu..

  Hoşça Kal...
   
  Bisikletli Gezgin bunu beğendi.
 7. Tolga Günsezer

  Tolga Günsezer Bisikletkolik

  Yaş:
  43
  Kayıt:
  19 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  1.264
  Beğeniler:
  1.136
  Şehir:
  Manisa / Sarıgöl
  Bisiklet:
  Whistle
  Seviye:
  Konu müthiş, hele videoyu izleyince çok imrendim. Bizim o duruma gelmemizle ilgili forumda bir konu vardı geçenlerde galiba Sakarya Belediyesiydi park etmiş bisikletleri toplamış ve 69 TL ceza kesmişti. Varın gerisini siz düşünün artık...
   
  Bisikletli Gezgin bunu beğendi.
 8. volkan aykan

  volkan aykan Yeni Üye

  Kayıt:
  17 Nisan 2010
  Mesajlar:
  8
  Beğeniler:
  3
  Şehir:
  eskişehir
  Birazda kadınlara iş düşmekte.Eğer daha fazla kadın bisiklete binmeye başlarsa belediyelerde bisikleti daha ciddiye alarak yenilikler gerçekleştirebilir.Bisiklet mağazalarıda kadınlara yönelik videodaki gibi yüksek gidonlu,dik oturumlu şehir bisikletlerinden bulundurmalılar ki kadınlarda bisiklete özenip tercih edip alıp binebilsiin.
   

İlginizi Çekebilir

cute-sleeping-minions-1920x1080.png
Yatağınıza uzandığınızda uykuya dalmanız uzun mu sürüyor? 4-7-8 nefes tekniğini size 60 saniye içinde uykuya dalmayı vaad ediyor. Etkileyici değil mi? Bu teknik Harward'da eğitim görmüş Dr. Andrew...
upload_2017-2-1_9-3-58.png
Şöyle bir hizmet olsa, iyi olmaz mıydı? - Katılacağımız yarış parkurunun tüm detaylarını biliyoruz. Diyelim ki, organizasyon bu parkuru internet sitesinden paylaştı veya geçen yıl bu parkurda...
upload_2017-1-21_18-12-7.png
Geçen yıl Temmuz'da enerji kaynaklarımızı ve bunları nasıl geliştireceğimizi açıklayan bir konu açmıştım: Güç bölgeleri "anlayacağımız dilde" ne anlama geliyor? Aerobik dayanıklılık Laktat eşiği...