Tişort üzerindeki "beyaz" ter izleri

Tepki
155
Terledikten sonra kurumaya bıraktığım tişortların üzerinde, kuruduktan sonra beyaz çizgiler oluşuyor. Meraktan soruyorum; vücudun ter ile dışarı attığı tuz mu? Yoksa başka birşey mi? Neden genelde terli bölge kuru bölge arasında çizgi şeklinde oluşuyor da yüzeysel oluşmuyor? Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar aydınlatırsa sevinirim. :rolleyes:

Scudo

Önder Tarım

Forum Bağımlısı
Tepki
1.817
Bisiklet
Specialized
Evet o gördükleriniz terden kalan tuzlar.Hem zaten pamuklu bir tişörtle bisiklet sürülmezki.

• Beğen
Tepkiler: Ufuk KOÇARSLAN

bisikletseven

Forum Bağımlısı
Tepki
1.577
Bisiklet
Trek
Bu terlemeler kişiye göre değişiklik te gösteriyor. Üzerinde pamuklu giysiler olmasa bile bazı arkadaşların kask kemerleri beyaza boyanmış gibi olur.

tuninger_haa

Forum Bağımlısı
Tepki
486
sanırım fazla kılolarım sayesınde abartı terlıyorum (sanırım bıraz da yapısal).bazen gozlugumun cerceve ve cam bırlesım yerlerınde bıle oluyo bunlardan.
acaba sadece maden suyu bu kadar azalmayı telafı edebılır mı veya kac tane ıcmelıyım sızce

http://photos-a.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc1/hs151.snc1/5614_107406932556_655407556_2103352_25628_n.jpg

@Önder Tarım

pekı forma yoksa ne onerırsınız ?

• Beğen
Tepkiler: burak gezer

Anıl Kuşaksız

Forum Bağımlısı
Tepki
508
ben de merak ediyorum, kilolu olmamama rağmen(175 boy 65 kg) normal insanlara göre kat kat fazla terliyorum, 30 km'lik tempolu sürüş esnasında genelde yarım ya da bir litre arasında su içiyorum. eve geldiğimde de 200 ml'lik maden suyu içiyorum. acaba bu tuz kaybı için yeterli mi ?

@tuninger_haa: eğer bir takımın filan forması varsa onu giymeni tavsiye ederim, formalar pamuklulara göre kat kat daha iyi en azından terleyince ıslak ıslak üstüne yapışmıyor.

• Beğen
Tepkiler: tuninger_haa
A

Adrenaturex

Misafir
renklerde ciddi anlamda kalıcı renk atmalarına sebebb oluyor hediye olan pamuklu bir tshirtüm onun yzunden gitti :D

tolgayalcin

Forum Bağımlısı
Tepki
1.433
o üstündeki tşörtü yıkamadıysan öle kalsın yıkama.. saçma gelebilir biraz ama oluşan şekiller sayfayı ilk açtığımda bana ATATÜRK ü anımsattı...Belkide saçmalıyorum. Benim gibi düşünen varmı acaba ?

konuya gelirsekte bu gayet normal bir durum vicuttan attığın maddeler tişörtün üstünde kurumuş. Bunun olması gayet normal. şapka kenarlarındada olur yazın. tek sorun yokuş çıkarken terleyip o yokuşun inişinde rüzgarı gögüse yemek. o sebeple nefes alabilen kumaştan bir forma üstünede windstoper (rüzgargeçirmeyen kumaş) hele ciğeriniz benim gibi hassassa.. Bu winstoper aldım alalı göğsümdeki hırıltı (afedersiniz balgam) öksürük kalmadı.. Pamuklu tişörtle binmenizi tavsiye etmem.. Çok zor kurur üstünüzde baya bi ıslak havlu gibi gezersiniz...

sağlıklı sürüşler

• Beğen
Tepkiler: tuninger_haa

ScottScale

Daimi Üye
Tepki
173
bir insan günlük yediği meyve ve sebzelerden günlük tuz ihtiyacını fazlasıyla karşılıyor. ekstradan tuz kaybı için maden suyu içmenize gerek yok.pişirilerek yediğiniz yemeklerdede bolca tuz var zaten. maden suyunda tuz oranı çoktur o yüzden aşırıya kaçılması rejim ve spor yaparken önerilmez. onun yerine hazır pet sular içiniz. kilolu bir insanın aşırı terlemesi çok normal. o tişörtlerdeki tuz lekelerine şöyle bir çözüm deneyiniz.

asla deterjan ile çamaşır makinesinde yıkamayınız.

deterjandaki kimyasal maddeler terinizle birleşir. makine içerisindeki kireçte tortusunu tişörte bırakabilir.

özellikle güneş altında spor yapanlar veya aşırı terleyenler tişörtlerinizi sadece yumuşatıcılı bir su lehenine veya kovasına koyun ve öyle bekletin. 4-5 saat bekletip sonra durulayın ve çamaşır ipine asın. zamanınız fazlaysa serin yerde güneş görmeyen yerde kurutun. zamanınız azsa güneşte kurutun. ben hep öyle yaparım tişörtlerim hiç tuzlanmaz :)

tuninger_haa

Forum Bağımlısı
Tepki
486
@Anıl Kuşaksız
@tolgayalcin

öneriler için tesekkurler. tişort altından atlet gıydıgım ıcın sırılsıklam olan sey genelde atlet oluyo. atletten tısorte gecen terler (-gorece-az mıktar) de orada kurudugundan boyle guzel resımler ortaya cıkıyor :p :)

formayı deneyecegım...

@tolgayalcin
yok dogrusu ben benzetemedım. bir de bu foto. 1 hazıran 2008e ait yanı bır kac defacık yıkandı :)

@siret uslu
eger oyleyse yanı ben bu kadar tuz kaybını karsılayacak kadar gunluk tuz alıyorsam, butun gun hıc bır aktıvıte yapmadıgım zamanlarda tuz krızı gecırmem gerekmez mı? sonucta bısıklet surerken kım bılır kac gr tuz vs kaybedıyorum.(foto.dakı sadece arka govde bunun ust bacagı var başı var...)

@siret uslu

tişörtlerde yok bekletmıyorumda eldıvenlerı bekletıyorum. tişörtlerı guzelce duru suyla yıkayıp kuruttuktan sonra yıkıyorum. (daha dogrusu yıkayana kadar kuruyor :))

yaklasık 2 haftalık maden suyu tuketımım.(gerı donusume verdıgımden bırıktırıyor)
(link)

Salih AK

Üye
Tepki
31
kuruyan terinizi tekrar suyla ıslatırsanız tuz çözülecektir. Çözülen tuzu tshirtten akıtırsanız kurtulmuş olursunuz. Hatta kamyonda giderken dikiz aynasında kurutmak ayrı bi eğlencedir. Şehirler arası yolculuklarda merkezlerden geçerken insanlar döner bakar falan :D