Tip I ve Tip II kaslar: Hangisi ne zaman devreye girer?

taytan

Üye
Tepki
45
Bisiklet
Merida
@Bahadır Gürel değerli yorumlarınız icin tesekkur ederim.

Peki benim yaptığım gibi mataranin birine glikozlu icecek koyup sürüş esnasında onu tüketmenin pratikte pek bir yararı yok mudur?

• Beğen
Tepkiler: Bahadır Gürel
Scudo

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.943
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
@taytan

Faydası var tabii ama su gibi içmemek gerekir. Bazen grup sürüşlerinde görüyorum; mola noktasında bir kutu kolayı bitirenler oluyor. Bunun yararı şüpheli, alınabiliyorsa çok az miktarda aralıklı almak gerekir. Yüksek aktivitede saat başı ne kadar glikoz alımının gerektiğini kabaca hesaplayan siteler var.

Eser Sevinç

Eskiden buralar dutluktu
Tepki
3.076
İsim
Eser Sevinç
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Bahadır Gürel Kreatin takviyesi kullanıyor musun? ATP enerji deposunun kapasitesini %30 a kadar arttırdığı söyleniyor, genelde fitnesscılar kullanıyor, ben de bir dönem kullandım gerçekten bariz olarak farkı hissedebiliyorsun, kullandığım dönemde bisiklet sürmedim kış dönemine denk geldi. Sizin ölçümleme olanağınız daha fazla kullanırsanız aradaki farkı bize de aktarırsanız süper olur.

• Beğen

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.943
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
@Eser Sevinç

Spor salonuna gittiğim dönemde bunu düzenli kullanan arkadaşlarım vardı ama kalp ameliyatlı biri olarak riske girmek istemedim. Bir ay kullanım, bir ay ara şeklinde alınabilir ama tahmin edersin patlayıcı güç dışında bir faydası yok. Yani 30 saniyeye kadar olan gücü maksimum yapsak hangi yarışta ne işe yarayabilir? Sprinter olmak için önce bizim için çalışan bir takım olması onun da bizi finishe taşıması lazım. Bunun yerine 3 dakikaya kadar enerji sağlayan anaerobik kapasiteye çalışmak daha verimli benim açıdan. Ama benim gibi et-tavuk yemeyen ve spor yapanlar için gerekli olduğunu düşünüyorum. %30 değil de %10 gibi sprinte katkısı olduğunu okuyorum; %40 civarında recovery sürecine katkısı var.

• Beğen
Tepkiler: Eser Sevinç

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.943
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
@kaskreis

Bildiğim kadarıyla onun yerine geçecek bir ürün yok. Anlaşılır olması için sınıflandırayım: Power metre hem anaerobik (kas gücü) hem de aerobik bölge antrenmanları için gerekli; nabız ölçer sadece aerobik gelişime katkısı var. Kışın kondüsyon oluşturmak için nabız ölçer çok faydalı ama ilkbahar-yaz döneminde yarışlar için en önemli silah power metre (nabız ölçer olmasa da olur). Kadans ölçer ise yine kışın kondüsyon ve sürüş kabiliyetini geliştirmek için faydalı.

• Beğen
Tepkiler: Groims

kaskreis

Forum Bağımlısı
Tepki
468
İsim
Ulaş
Bisiklet
Kron
@Bahadır Gürel Peki son bir soru sorayım,o zaman kadans ölçer mi almalıyım nabız ölçer mi , birde önerebilirmisiniz? Kışın antremanlarım olacak çünkü,her gün en az 20 km yapacağım sizce yeterlimi?

• Beğen

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.943
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
@kaskreis

Şu an bende de nabız ölçer yok. Bir süre önce Garmin'in ANT+ uyumlu olanı arızalandı yenisini almak istedim ancak 320 TL gibi sadece bir nabız ölçer cihazına para vermeyi akıllıca bulmadım. Cihazlarla uyumlu olması için ANT+ desteği olmalı ama Türkiye'de satan uygun fiyatlı bir yer bulamadım. Aliexpress'ten 24$ civarı ANT+ destekleyen nabız ölçer siparişi verdim. Ancak ne kadar işe yarar bilmiyorum gelince göreceğim (hem Bluetooth hem ANT+ destekliyor).

(link)

Ama sağlamlığı ve kalitesi konusunda önermem.

Yalnız Pedal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.057
Bisiklet
Diğer
Ben bisiklet kadans işinden hiç bir şey anlamıyorum bunun bir kursu falan varmı.
Düşük kadans yapınca bacaklar kaslar yoruluyor yüksek kadans yapınca ciğerler yetmiyor ne yapmak lazım
Zaten bu yıllık bisikleti bıraktım diyebilirim pazar günkü 50 km lik turundan sonra dönüşte bütün yolu yürümek zorunda kaldım dizlerimin ağrısından

• Beğen

kaskreis

Forum Bağımlısı
Tepki
468
İsim
Ulaş
Bisiklet
Kron
@Bahadır Gürel Gelince yorumlarınızı yazarsanız ben de alabilirim,şu anda bunlara 100-150 liradan fazla ayırmam mümkün değil, çünkü alur 700 almayı düşünüyorum.

• Beğen

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.943
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
@kaskreis

Biraz önce kontrol ettim sabah ilçe posta servisine gelmiş bugün dağıtıma çıkar. Hafta sonu Uludağ organizasyonuna katılacağım, cihaz sıkı bir sınavdan geçecek her şey ortaya çıkar.

@mustafa genç

Dizlerinin ağrısı iyiye işaret değil; ne yaparsan yap dizlere yük bindirme. Kendi tecrübemi yazayım fikir verir: 1999-2010 arası 10 yıl kadar orta mesafe koştum, 4-5 kez 10-15 km yarışlara katıldım. Bir şeyleri yanlış yapmışım ki dizlerime zarar vermişim. Ne doğru dürüst dizlerimin üzerine oturabiliyorum ne de bu şekildeyken ayağa kalkabiliyorum. Hepsi acı veriyordu. Hatta artık spor hayatım bitti zannediyordum ama bisiklete başlayınca işler değişti. 2010'dan sonra bisiklet aktivitelerimde asla dizlerime yüklenecek şekilde sürmedim. Eski diz sorunlarım tamamen çözüldü. Bugün hiçbir sorun yaşamıyorum. Son bir yıldır kaslarım iyice geliştiğinden artık devamlı büyük aynada sürüyorum. Geçen yıla kadar düz yolda hızım düştüğü anda küçük aynaya geçerdim, çünkü kaslar güçlü değilse yük dizlere biniyor. Kadansın 80-90 rpm altına düşmemeli.

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.943
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
@Kerem Groims

Şu an bildiğim en ekonomik olanı 4iiii Precision, 400$ fiyatla satılıyor.

Bu arada verdiğin link çalışmadı. Decathlon'a da bakmıştım ama Garmin için nabız ölçerde ANT+ desteği şart olduğundan bu özellikte bir ürün bulamadım.

kaskreis

Forum Bağımlısı
Tepki
468
İsim
Ulaş
Bisiklet
Kron
@Kerem Groims Bende garmin de yok, sadece strava kullanıyorum,strava ile bağdaştırabilir miyiz bunu? Bu arada link çalışmıyor.

Groims

Forum Bağımlısı
Tepki
1.511
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Bahadır Gürel @kaskreis

Cepten gönderdim, mobil uygulama linki doğru değilmiş. Düzeltiyorum: (link)
Telefon ile eşleştirme uygulaması. ANT+
(link)
Hangi ürünlerle eşleşebilir listesi:
(link)

Telefona Endomondo ya da strava indirirseniz eşleşme oluyor.

Bahadır Hocam 400$ olan F/P olarak iyi midir yoksa 100 $ daha fazla verirsem daha kullanışlı başka marka var mıdır?

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.943
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
Ürün 70 TL fiyatıyla çok iyi. Sipariş verdiğim cihaz işe yaramazsa ikinci seçeneğim bu olur.

Garmin Vector almadan önce 4iiii Precision alacaktım tüm detayları incelemiştim. Bana göre ihtiyacı tam karşılar.