Tıkandım da yoruldum...

Zfr

Daimi Üye
Tepki
422
Bisiklet
Dahon
Ağalar beyler...

Çocukluğumdan beri bisiklete binmiyorum, yeni başladım, sigara içtim, bırakma denemeleri yapıyorum. Sürüş yaptığım yer malesef stabil değil, topografisi çok agresif. Şehir bisikleti kullanıyorum ve 1-1!e kadar düşüp ekteki fotoğrafta tam aracın olduğu yerde patlıyorum, cidden patlıyorum 10 dakika nakavt. 50 metrelik bir rampa orası, kendime hedef koyup tek seferde çıkmaktı amacım ancak tansyonu alabora edince yanlış bir hedef koyduğuma kanaat getirdim.

Bu eğimde, yeni başlayan ve sıfır kondisyonu olan birinin patlaması normal midir, devam etmeli midir?

Patladığım yer yaklaşık olarak rampanın 5'de 3'ündeki nokta, 5'de 2'lik kısım kalıyor.

Dosyalar

• Beğen
Tepkiler: ercst0rm
Scudo

ercst0rm

Forum Demirbaşı
Tepki
694
İsim
Ercüment
Bisiklet
Specialized
bence normal, rotanizi daha iyi belirlemeniz ve uzun suredir binmediginizden bahsetmissiniz, forumda bulunan vites gecisleriyle alakali konulari inceliyebilir nefes kontrolunuzu dogru bir sekilde yaparsaniz zamanla yokuslarda ki performansinizin articagi kanaatindeyim:);)

• Beğen
Tepkiler: Zfr

hakan64

Forum Bağımlısı
Tepki
543
İsim
hakan
kondüsyonunuz gelişene kadar düzlük, hafif rampalı yerlerde sürüş yaparsanız daha iyi olur sizin için.

• Beğen
Tepkiler: Zfr

Zfr

Daimi Üye
Tepki
422
Bisiklet
Dahon
Eyvallah, bir süre daha elde çıkayım buraları o halde, kahramanlığa gerek yok. Parkur çok sıkıntılı, idman için harika bir 30-40 km yolum var ama protokol yolu olduğu için trafiği de normal değil.

Veya ulaşım kolaylığı sebebiyle katlanır alıp daha uygun parkurlara gideceğim. Birkaç aya bir çözüm bulmaya çalışacağım bakalım.

Teşekkürler arkadaşlar. Böyle uzun süredir binmeyince referans noktasını kaybediyor insan, burası normal mi değil mi bilemiyorsun.

Bora Kıraç

Aktif Üye
Tepki
418
İsim
Bora Kıraç
Bisiklet
Scott
Diğer arkadaşların dediği gibi daha hafif eğimlerde, çoğunlukla düzlüklerde kendinizi geliştirip kademe kademe gitmeniz gerekiyor. Bu gelişim sırasında nefes kontrolü ve doğru pedallama teknikleri üzerine araştırma yaparsanız daha hızlı gelişirsiniz. Eğer nefesiniz kesilmiyor, gücünüz bitiyorsa o zaman bisikletin ayarlarına bakmak gerekir. Yanlış sele yüksekliği rampalarda çok zorlar.

İnsan vücudu enteresan şekilde hızlı adapte olabiliyor böyle durumlara. Ben daha önce 3 molayla 1 saatte çıktığım rampayı şimdi molasız 20 dakikada çıkıyorum ben bile şaşırıyorum bazen.