Tight ve mahalle baskısı

gurol

Forum Bağımlısı
Tepki
2.830
@infinite dreamDün kar altında eski Kayseri yolunu tırmanırken bir minibus beni geçti, 100m ilerde durdu, şoför araçtan indi, "birader tepeye bırakayım istersen" dedi. Teşekkür edip idman yaptığımı belirttim.

Kimi zaman da iyi niyet gösteriyorlar böyle.

@stratusBen var diyorum. İnanmayanlarla taytları giyelim bir kaç Adana mahallesine gidelim görelim.

Scudo

Baki Berk Kayalar

Forum Bağımlısı
Tepki
1.208
Henüz tayt giymiyorum ama malum bölgenin yarış selesinde uzun yol yapmam nedeniyle acımasından bıkmamdan dolayı en kısa zamanda tayt alacağım.

İnsanların bisikletime ve kaskıma gösterdikleri tepkiler hayatımın bir parçası oldu. Eskisi kadar stres olmuyorum. Alıştım çünkü.. Laf atsalar ne olur, atmasalar ne olur. Kaskımı takıyorum çünkü hayatı seviyorum. Tayt giyeceğim çünkü, yapmaktan en büyük zevk aldığım şeylerden birini olabildiğince daha keyif alarak icra etmek istiyorum.

Laf atanların yüzlerine bile bakmıyorum. Kimseyle uğraşamam... Gülüp geçiyorum. Mola esnasında yanımıza gelen çocukların sorularını kibarca yanıtlıyorum.

Şahsi olarak gözlemlediğime göre gerçekten turist gibi görünürseniz laf atılma şansınız düşüyor.. Bagaj takmaya başladığımda eskisinden daha çok laf atılacağını zannetmiştim ama öyle olmadı.. Aksine bagaj varken daha az taciz ediliyorum. Bunun tek bir açıklaması olabilir: Beni yaşadığım şehir İzmit' te bile gerçekten turist sanmaları.... İlerleyen aylarda kısmet olursa bisiklete birde romörk takıp üzerime forma ve tayt geçirince nelerle karşılacağım bilemiyorum.....

güray

Daimi Üye
Tepki
84
aman aman dalmayın kimselere...ben fiziğim çok iyi olmadığı için tayt giymemeyi tercih ediyorum.eğer iyi olsaydı hiç düşünmezdim...

Tepki
4
Merhaba, bu konuda her kes gibi bende sağ duyulu olmayı ve tepkileri kimi zaman görmemeyi tercih ediyorum. Ama insanız , bir kere o olayda( her halde bardak taştı) gereksiz tepki verdim. Benim anlatmak istediğim bunun bir olabileceği ama canımı sıkan aslında bu tür tepkilerin olması değil. Daha önce belirttiğim gibi Başka ülkelerde de olabilir. Bizim için can sıkıcı olan yeni bizden olmayana tepki şekillerimiz ve bu durumun zaman geçtikçe iyiye değil kötüye gitmesi. İzmirde çok az da olsa yaşlı bisikletçilerle sohbet ettiğimizde sanki onların zamanın da insanlar bu işe daha sportif bakıyormuş izlenimini aldım. Belki de spor deyince akla sadece futbol getirildiği ve maçoluğun özendirildiği bir TV kültürü yüzündendir...

Ali ALTIN

Aktif Üye
Tepki
138
Bana göre de başlık bir harika. Sırf bu başlığa bile teşekkür edilir. Herkes herşeye zamanla alışır

MertDokur

Daimi Üye
Tepki
205
Canondale'in padli bisiklet şortları olduğunu görmüştüm. Delta'da ve velespitte olması lazım, muhtemelen başka bisiklet dükkanlarında da değişik markaların benzer ürünleri vardır. Olmadı taytınızın üzerine ince ve su tutmayan bir şort giyebilirsiniz.
Kimseyle laf attı diye kavga etmenin anlamı yok bence. Bisikletle uğraşan insanların, hem bisiklet dükkanı işletenlerin hem de sadece sürücü ve yarışçı olan bisikletçilerin oldukça centilmen ve kibar olduklarını düşünüyorum. Bu sebepten kavga etmek yakışık almayan bir davranış bence. Ayrıca günde x kilometre pedal çeviren birinin normal bir insanla kavga etmesi hiç adil değil : ) Ayrıca size laf atanların binbir türlü adilik yapabiliceğini hesaba katarsanız, bu insanlar yüzünden kendinizi üzmeye veya tehlikeye atmaya hiç gerek yok bence.
Bunun dışında hiç takmayın derim. Siz çekinmezseniz insanlarda muhtemelen size bulaşmazlar. köylerde ise kötü bir tepki verileceğini tahmin etmezdim. Muhtemelen önce yadıganacaksınız ancak kibarlığı elden bırakmazsanız veya esprili bir şekilde yaklaşırsanız kimsenin size ters birşey söyleyeceğini sanmıyorum. Ama bu sadece bir tahmin böyle bir deneyimim yok.

emres91

Üye
Tepki
101
biraz kiloluyumdur ayıptır söylemesi taytta giyiyorum kaskta,hatta birkeresinde çiftehavuzlarda ışıklardan geçmek üzereyken yanımdaki arabadan genç bir bayan bana laf attı.Argo cevap vermekte vardı ama bir an durdum aklıma bir şey gelmedi.Sonra bende ona sen kemer takmıyorsun diye ben senle dalga geçiyormuyum dedim.Birde ne mezunusun sen diye sormuştum birazcık yaş farkıda vardı da özür diledi.Bende oralı olmadım.Oralı olmam giyimime aslanlar gibi dikkat ederim.Bunlar boş şeyler.Aksine bunun üstüne gitmek lazım ki bunu anlayamayanlar anlasınlar.

mzkaraaslan

Daimi Üye
Tepki
135
Benim yetistigim mahalle ve gördügüm aile egitimi bana bazi seylerin dogru olmadini gösteriyor.Tayt erkegin ve bayanin belli bolgelerini ortaya cıkartıyor neticede etraftan lafla bakisla falan filan taciz oluyor.Tayt konusunda ben giymiyorum.Ama alicam elbette.Alirim üzerine bisiler giyerim.Giymessen bole olur.Ve ben bu tür seylerden rahatsiz olmuyorum.Asiriya kacan olursa girisirim.Neden rahatsiz olmuyorum bilindik bir söz var "Kotü söz sahibinindir." diye.Bu isin ahiret tarafi var elbet karsilasirim.Dengesizin biri cikar olay cikar allah muhafaza kan cikar.O yüzden pek takmiyorum. Ama tayt giyip her yerin meydanda olunca kalkıp birde taciz ediyolr falan diye konu acmayin. ;)

• Beğen
Tepkiler: BF Okuru

Fatih Buzgan

Forum Bağımlısı
Tepki
3.085
@mzkaraaslan

İçimizden birinin bu düşüncede olması üzücü.Kendi aramızda bile görüş ayrılığı yaşıyoruz.Tayt bisikletçinin olmazsa olmazıdır.Futbolcu nasıl kramponu olmadan hiçbirşey ise, o etkinliğini icra edemiyorsa, dünyanın en iyi bisikletçisi olsun, taytını giymeden verimini gösteremez.
"Her yerin meydanda" görüşünü aman aklınızdan silin.Vücudumuz onlarca organla, yüzlerce dokuyla, milyarlarca hücreyle kaplıdır.Bir insanın vücudunu tek organa bağlamayın.İnsanı bütünüyle düşünün ve öyle görün.

msd_57

Forum Bağımlısı
Tepki
487
tayttan once ve tayttan sonra diger bir milat vardir.

zaten insan kendisi alisir kendini yadirgamaz ise sorun yok, birde insanlara guzel ve hos gozukmek icin yaranmalar olamazsa

mzkaraaslan

Daimi Üye
Tepki
135
@athletic

Simdi burda anatomi dersi vermiyoruz.;) Yani sizin sozlerinizden sanki ben tayta karsıymısım sakın almayın bende hayatta giymem diyormusum gibi bisiler anladım.Sizde boyle bisi anlamıssınız zati. Tayt alınır giyilir.Taciz olayları oluyorsa Çözüm üretilmeye calısılır.Ama çözümü yapamadıysak yapcak bisiler yok.varsa çözen solesin.çözüm bulunana kadar üstüne falan bisiler giyersin .Ama bu tür baslıklar hep acılıyor.Yok efendip taciz edildim .yok lafla taciz edildim.Bunları biliyoruz.Çözüm dünüyoruz.Bulmaya calısıyoruz.Napalım her bakan her laf söyleyene giriselim mi? Dediklerimi iyi okuyup anlamaya calısın.Sonra yine tayt düsmanı olmayalım. ;)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Normalde asla tayt giymem,çünkü bazı bölgeleri açığa çıkarıyor. Bu hem dinen hem de toplumumuzda uygun değil ki bu bir gerçek. Zaten taytı icat eden kişi de bunları düşünmediği için onun için de sorun değil.
Ama taytın üzerine birşeyler giyilerek ortaya çıkarılan görüntüler bertaraf edilebilir ki bu olabilir.
Böylece hem siz rahatlarsınız hem de etraftakiler o kadar çok garipsemez.
Denemesi bedava; bir öyle deneyin bir de böyle..

• Beğen
Tepkiler: mzkaraaslan

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@stratus

bisiklet taytlarının icadı profesyonelliğin, verimliliğin ve sağlığı korumanın gerekliliğinden ortaya çıkmıştır.(genital bölgenin tahirş olmaması ve kan akışının kısıtlanmaması,terin dışarı atılımının kolaylaşıp vücutta kuruyacağına giysinin dış kısmında kuruması sağlanmıştır).Herhangi bir dinle alakası yoktur:) ...örneğin dağ yarışlarda tayt giyme zorunluluğunun getirilmesinin sebeplerinden birisi dağda çalıya oraya bura takılma riskinin azaltılmasıdır...

kısacası ciddi olarak antreman yaparken nasıl ki kask giymemiz gerekirse aynı şekilde tayt, forma,eldiven, spd ayakkabı vs.. bisiklet sporunu bilinç yapmamız için gerekli ekipmanlardır....

unutmayalım ki her zaman toplumda ki yargılar ÇOĞUNLUĞA göre belirlenir...en varoş mahalleden,yerleşim yerinden ideal bisiklet ekipmanlarınızla beraber 50 bisikletli bir arada geçerken oranın sakinleri seyretmekten başka bişey yapamaz ..bunu hergün tekrarlarsanız...belirli bir zaman sonra oradan tek geçitiğinizde göreceksiniz ki olaganüstü bi tepkiyle karşılaşmıyacaksınız:)...siz çoğunluk oluşturarak ön yargıyı bastırmış oluyorsunuz...ama aynı mevkiden ilk önce tek başınıza geçtiğinizde istenmeyen malum tepkilerler karşılaşmanız doğaldır...

toplumların DOĞRULARI VE YANLIŞLARI ÇOĞUNLUĞA göre oluşur...
değişmeyen teK şey DEĞİŞİMDİR..

herkese sağlıklı,keyifli,gönlünüzce bol pedallamalar

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Taytın dizaynında bisiklet kullanımı düşünüldüğü için yararlı etkiler olabilir,pedli olması ve paçaların takılmamamsı gibi. Ama sadece bu yeterli değil,neden yeterli olmadığı gerçeğini yukarda belirttim.
Evet çoook yararı olabilir,ama hassas da... Bir insanın edep yerlerinin belli olmasının bir bisiklet sporu uğruna belli edilmesi hiç de iyi birşey değildir.
Ben taytın yararına değil, vermiş olduğı çirkin görüntüye karşıyım;işte bu yüzden taytın üzerine bir kapri giyilebilir veya pedli kapri giyilebilir diyorum..
Yukarda asla taty giymem diye yazmıştım,bu "tek başına asla giymem" demektir;mesela üzerine bir şort veya kapri giymemin bana zararından çok yararı olacaktır.
Önyargı falan vs. yok merak etmeyin çünkü tayttan çok daha garip olan kaskı da kullanıyorum ben.
Bir ara bu garip giysi maalesef moda da olmuştu ve şişko şişko kadınlar bile nasıl giyiyordu bu giysiyi anlayamıyordum;halbuki saklaması gerekirken herşeyi ortaya sergiliyordu...
Tayt gibi giysilerin toplulumumuzda,adet ve geleneklerimizde yeri yok olsaydı insanlar öyle bakmazdı ve bu önyargı da değildir; herşeyi öyle kolayca önyargıdır diye geçiştiremezsiniz Ha ben kendi bildiğimi okurum derseniz paşa gönlünüz bilir.

AtilaF

Forum Bağımlısı
Tepki
924
İsim
Atila F
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@stratus

tayt'ı kimin icat ettiğini tanıyormuş gibi konusup onu dinsizmiş gibi ilan etmek nekadar da kolay geliyor. yazdım oldu hesabı. vay be diyorum bişi demiorum.
tayt edep yerlerini örtüyor zaten. ancak aklı ve gözü edep yerlerinde olan okadar cok kişi varki malesef ülkemizde, 15 kat kapri de giysen bazıları yine bakar yani.
70lerde 80lerde denize girenler şort mayo mu giyiyordu. veya dindar oldugunu soyleyen bazı kesimler beyaz don ile denize girdiklerinde cok mu örtünüyor edep yerleri.
bilemiyorum valla, sadece insanların iyi niyetli olması gerektiğine inanıyorum. kimse teşhirci oldugu için giymiyor taytı. sporun gereği oldugu için giyiliyor. taytın üzerine kapri giymekte bir tercihtir isteyen öyle de giyebilir no problem.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Yanlış anlamışsın,kimseyi dinsizlikle suçlamak benim haddime değil. O kişi acaba edep yerleri belli olur da toplum nasıl karşılar veya dinen uygun mu bunun araştırmasına girmemiş demek istedim. Benim anlatmak istediğim nerde, senin anladığın nerde;bir kere bunu bi düzeltelim...

Tayt edep yerlerini örtüyor diyorsun ama belli ediyor demiyorsun. Zaten takıldığımız yerde orası ya! Sıkı fıkı bişii olduğundan dolayı belli etmesi elbetteki iyi değil.

Nerden nereye gelmişsin,konumuz don,mayo falan değil;konuyu saptırmamak lazım.

Şu bir gerçek: tayt giymiş bir erkek kendisi yaya yürüyor. Millet ona bakıyor.
Tayt üzerine şort,kapri giymiş bir erkek kendisi yaya yürüyor. Ama herkes ona sadece tayt giymiş gibi bakmıyor.
Yani ona bakan gözlerin oranında bir azalma var diyor ve konuyu fazla uzatıp sıkmamak istiyorum.

Ve dediğim gibi; herkes kendi tercihininde serbesttir,paşa gönlü bilir ama sonucuna da katlanır.

pikare

Üye
Tepki
16
@stratus

Arkadaşlar gergin bir ortam oluşmasın diyerek başlamak istiyorum. stratus un düşündüğünü bende düşündüm ama sadece bunu düşünmedim.Dedim ki ben ve kız arkadaşım neden tayt giyen bisikletlilere(bayan-erkek) sapık bir gözle bakmıyorsak ya da onların edep yerlerine gözümüz takılmıyorsa kimsenin takılmaması lazım.Günümüzde bu sorun yozlaşmışlıktır bence.Bu benim görüşüm. Ve yeni bisikletim gelir gelmez scott marka bir tayt almayı planlıyorum.Üstüne bir şeyler giymeyi de planlamıyorum.Bana kötü yakıştırmalar yapan kişi utanılacak kişidir ben değil.Bu gibi insanlar yüzünden hala GELİŞMEKTE OLAN ülkeyiz.Bi türlü gelişemedik. Saygılar...

AtilaF

Forum Bağımlısı
Tepki
924
İsim
Atila F
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@stratus

(link) yazmış oldugun konuda kendi hatirlattiğin kurali kendin çiğnemişin.biraz daha dikkat... ;)

@stratus