Ticaret ahlakı

Tepki
3
Bisiklet almak istediginizde hangi markaya ve hangi magazaya giderseniz gidin, size bisiklet satmak icin her yolu denerler fakat bir sorunla karsilasip yardim istediginizde herkes basindan savmak icin bir yol arayisi icine giriyor. Yazıklar olsun diyorum bisikleten soguttular son birkac günde.

Scudo

Abdullah Cimis

Forum Demirbaşı
Tepki
208
Bisiklet
Scott
İnsan robot olduğu için bazı kısımlarca ahlaki bir değer yoktur.

Tunakan Önen

Forum Bağımlısı
Tepki
273
Bisiklet
Salcano
Bisikletçiye gidersin e bunların 45 tl'den altına alamazsın internete bakıyorsun 20 tl internette bir başka olaya bakıyorsun e sana bunun fiyatı 350 tl sana olur 300 tl bunun gibi konuşanların zihniyetinden nefret ediyorum zorla mal satıyorlar insanlara

Resul Özbarlas

Aktif Üye
Tepki
42
Bisiklet
Salcano
@ERTĞRL

Burak bey o mantıklı söylememiş ki ertuğrul bey.Çoğu ,müslüman geçiniyor ama islamın i'sini uygulamıyorlar tarzında bir söylemde demiş.Bence yanlış anlaşılmadan bir tartışma çıkmasın burdan

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.464
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Burak Salgın

(link)

Burak salgın sayesinde başta İskandinav ülkeleri olmak üzere frenklerin islam hukukunu uygulamakta olduğunu öğrenmiş olduk. Sağolasın burak.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Yıllardır tek bir kişiye gider ve alışverişimi yaparım kendisi hem insan hemde esnafdır.beni üzmedi bende kendisini üzmedim elinde olmasa bile o parçayı hep arar bulur ve yol gösterir.fiyatlarıda uygundur.diyelim param yetmedi ok abi der ya sonra ver yada problem değil bugün bu fiyattan olsun der bir şekilde anlaşırız kendisi ile.

ERTĞRL

Aktif Üye
Tepki
140
Bisiklet
Sedona
@Resul Özbarlas

"islam hukuku" deyince iş biraz farklı yerlere kayıyor gibi sanki. Yanlış anlaşılma da olabilir tabi.

Onur K.

Forum Demirbaşı
Tepki
379
Yaklaşık 6 ay'ı biraz geçen "bisikletforum" tecrübeme dayanarak söylüyorum ki;

Eğer gerekli katılım sağlanırsa, bu başlık kısa bir süre sonra kapanabilir, yanında bir kaç üyelik iptali de gelebilir :) Merakla izliyorum :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
deltada bi çocuk var Emir isminde, böyle efendi müşteriye saygılı birisini daha görmedim. Bisikleti sanki kendininmiş gibi yorumluyor ve sana doğru olanı söylüyor.
Bende bir zamanlar tiagra donanımlı kron roket vardı. Ona dura ace aynakol takmak istedim. hafifletmek için güzelce izah etti neden olmaması gerektiğini. Bende vazgeçtim. Buna benzer birkaçşey daha yaşadım. Allah razı olsun. Bilgisizliğimden faydalanabilirdi. Ama yapmadı...

Ali D.

Üye
Tepki
65
Bisiklet
b'Twin
@Burak Salgın

decathlon dışında her yer aynı sadece 1-2 yer ilgileniyordur.

Caner O.

Üye
Tepki
28
Bisiklet
Bianchi
Eskisi gibi esnaflık ya da meslek erbablığı kalmadı. İlla ki istisnalar var ancak bugün açılan çoğu işletmenin ilk hedefi parayı vurmak. Kısa vadede zengin olmak için ne yüksek kârdan vazgeçiyorlar, ne de müşteri memnuniyeti sağlıyorlar. Hatalı malın arkasında durmak, gerektiğinde değişimini yapmak, sorun çıkardığında tamirinde kolaylık sağlamak, müşteriyi kazanmak gibi bir düşünceleri yok. Ticari ahlaka sahip olmak için önce yaptığı işi meslek edinmek, sevmek ve müşteriyi velinimet olarak görmek gerekir. Günümüzde kolaylık adı altında sunulan lafta hizmetler bitirdi esnafı. Kimisi yok olup gitti, kimi de markalaşan rakiplerinden altta kalmamak için geçirdi müşteriye dişini. Harcadıkça harcattılar paramızı bize; Yüksek kredilerle, kredi kartlarıyla insanları büyük borçların altına sokup, avmlere hapsettiler, markalara köle ettiler, daha çok satmak için istedikleri tek tip insan kalıbına preslediler bizleri. Esnaflık da, dürüstlük de olması gereken bir şey olmaktan çıkıp, karşılaştığımızda alkış tuttuğumuz bir jest haline geldi. "Ben bugün siftah yaptım, diğer ihtiyacını da komşumdan yap ki o da siftah edebilsin" diyen esnaf inceliği, incelen insanlığın ağırlığına dayanamadı.

Emrah Ü.

Üye
Tepki
18
Bisiklet
Trek
İslâm Hukuku dediğimiz olgu, daha ciddi meselelerin çözüm merciidir. O da yalnız biz müslümanları bağlar. Müslüman olmadığı halde son derece dürüst olan insanları da göz önünde bulundurusak, dürüst tüccar olmak için İslam Hukuku'nu hatmetmeye lüzum yok. Tüm dünyayı bağlayan bir hukuk var; "İnsanlık Onuru". Dürüst insan olmak noktasında bu hepimize yeter.

Ömer KARAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.688
İsim
Ömer KARAN
Bisiklet
Bisan
Para kazanma arzusu ve ticari hırs ahlak tanımıyor maalesef. 1.86 boyu olan adama 50 kadro yol bisikletini denediğinde mükemmel oldu tam sana göre diyen bisikletçilerimiz var.

Atahan Eker

Daimi Üye
Tepki
461
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Benimde sıklıkla yaşadığım olay ise, 3-5tlye halledilebilecek işleri geçiştirerek "bunu yapmaya gerek yok seni idare eder" tavırları. En sonunda basit bir akort ayarı için maşayı bozup öyle götürecem. Demem o ki, cebine giren para bol sıfırlı değilse ya hiç yapmıyor yaparsa da suratını asarak yapıyor.

• Beğen
Tepkiler: Ömer KARAN