Tiagra 4700 Ön Aktarıcı

xeqepex

Üye
Tepki
40
İsim
Erdem
Bisiklet
Merida
Merhabalar, Tiagra 4700 ön aktarıcı normalde 2 vites fakat 36 yapraktan 52 ye geçerken 2 seferde geçiyor. Sanki 3 vites gibi geçiş yaptığını görüyorum. Bu bir özelliği mi yoksa sebebini bilen var mı acaba ?

• Beğen
Tepkiler: Muhammet Ağrı
Scudo

rkurtcu

Aktif Üye
Tepki
197
İsim
Rüstem
Bisiklet
Cube
3 kademedir, ön ufak yaprağı kullanırken arka ufak ve büyük dişlilerde zincirin aktarıcaya çarpmadan kullanılması içindir bu sistem. Normalde büyük dişliden ufak dişliye geçerken bir tıkta geçmesi lazım, iki seferde geçiyorsa ayar lazım(tel fazla gergin). Arka büyük dişlilere geçtiğinizde zincir aktarıcıya sürtüyorsa bir tık daha düşürürsünüz.

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.368
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Tık küçük tıksa sıkıntı yok çapraz kullanımda zincir sürtmesini engellemek için ön aktarıcıya ufak bir hareket veriyor o tık. İleri doğru fazla bastırırsanız o tıkı hissetmeden vitesiniz geçer. Biliyor musunuz bilmiyorum ama arka aktarıcı koluna da uzun süreli itilmiş şekilde tutarsanız rubleniz büyük dişliye 2 li 3 lü şekilde geçiş yapar. Yokuşa geldiğinizde büyük rubleye hemen geçme kolaylığı sağlıyor.

Tepki
5.345
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Güzel bi özellik bisikleti aldığımda montajı yapan usta anlatmıştı. yarım yaparak zinciri rahatlatmak için kullanılıyor arkadaşların da dediği gibi 3 kademe arkadaşlar anlatmış fakat bir de ben anlatayım
Büyük dişliye geçişte "itme" vites artırır, "tık" hızlı vitesler de zinciri rahtlatmak için kullanılır. Güçlü yaparsanız bu itme işini aradaki tıklar geçer özelliği bilmeden yaptığınız vites ayarı sağlıklı olmaz.

Küçük dişliye geçerken ilk tık boşluğu alır ikinci tık vites düşürür üçüncü tık daha yavaş viteslere geçişte zinciri rahatlatır.
Bu tıkların hepsini hissedersiniz. Özelliği bilmiyorsanız vitesin geçmediğini ya da bozuk olduğunu zannedebilirsiniz :)

• Beğen
Tepkiler: xeqepex

xeqepex

Üye
Tepki
40
İsim
Erdem
Bisiklet
Merida
Çok teşekkür ederim, bilgiler için gayet güzel bir özellikmiş. Ama geçişlere alışmam lazım sanırım. Arka aktarıcı 4-5-6 gibi iken ön aktarıcı 2.kademede olmasını veya arka1-2-3 iken ön 3.kademede olmasını henüz oturtamadım.