THY bisiklet taşınması

Tunç Tuncay

Forum Bağımlısı
Tepki
828
İsim
Tunç Tuncay
Bisiklet
Canyon
Arkadaşlar THY ile yaşadığım anlaşmazlık üzerine change.org üzerinden bir kampanya başlattım. Link aşağıdadır. İlgilenip yardımcı olur iseniz memnun olurum. Hepimiz bir gün bu konu ile yüz yüze kalabiliriz.
Tüm katılımcılar ve yardımcı olmak isteyenlere şimdiden çok teşekkür ederim.

(link)

Scudo

anzolot

Forum Demirbaşı
Tepki
1.295
İsim
murat yücedemir
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Maalesef bu sadece THY'de değil diğer havayolu şirketlerinde de var. Benim başıma gelen olayda Pegasusdan biletimi alırken görevliye bisikletle ilgili her hangi bir kriter var mı diye sorduğumda bana -45 lira taşıma ücreti var, demişti. Taşıma ücretini verdim her hangi özel bir şey istenip istenmediğini ısrarla sordum ki ertesi gün uçuşum var mağdur olmak istemiyorum garantiye alayım işimi, gerekmediğini söylediler. Tatmin olmayıp daha sonra merkezlerini aradım ve kutulanması gerektiğini aksi takdirde uçağa kabul edemeyeceklerini söylediler. Düşünün bir o personelin hiç bir şey gerekmediğine ikna olup alana gitseydim ne olacaktı.. Uçuş şirketlerinin personellerini yeteri kadar eğitmediklerini düşünüyorum..

Tunç Tuncay

Forum Bağımlısı
Tepki
828
İsim
Tunç Tuncay
Bisiklet
Canyon
@anzolot evet kişisel bilgi eksikliğinden dolayı mağdur olunabiliyor bunun yanısıra şirketlerin bazı konularda kural eksiklikleri de var. Ayrıca paylaştığım havayolu sitelerinde bisikletin nasıl paketlenmesi gerektiğini açıklayan detaylar da mevcut. THY en çok rotaya uçan şirket diye reklam yapmakta ama buna rağmen diğer büyük havayolu firmalarının bu konudaki hassasiyetlerinin yanından bile geçemiyor malesef.

deadlistcach

Daimi Üye
Tepki
443
Bisiklet
Felt
Arkadaşın dediği gibi diğer hava yolu şirketlerinde de var.
ANCAK asıl problem ben o 40 50 lirayı bile verdikten sonra bisikşet kolimin hiçbir farklı muameşeye maruz kalmaması.
En son seferimde uçakçgın bagaj girişi camdan izlenebilecek mesafede idi ve büyük bagaj arabası rasgele bir zamanda geldi ve yine paldır küldür uçağa yüklendi. İnişde ay ı şekilde olduğunu düşünüyorum.

sonra aradım "böyle böyle parayı verdik ama un çuvalı taşır gibi taşıdınız" sonuç 0 tabiki. Adam gibi taşınacaksa vereyim parayı ama taşınmıyor. Aslında ücretin alınmaması ve düzgün bir şekilde taşınması grekiyor ama mime anlatıyoruz. Siz siz olun kolinizi çok iyi hazırlayın sarıp sarmalayın.

ekren gökhan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.500
Bisiklet
Fuji
Kıbrıstan gelirken atlas jetin bisiklet için 20 tl ücret aldığını duymuştum.Telefonla teyit aldım.Hiç bir sıkıntı olmadı.Gayet düzgün şekilde taşındı.
Sırbıstan turu düşünüyorum bu aralar takipteyim..

mfmayliba

Daimi Üye
Tepki
200
İsim
Mustafa Ferruh
Bisiklet
Bianchi

Ya nasıl ücret alınıyor ? Videodaki gibi bir çanta ile tasininca normalden farkı ne? Kiloyu geçtiği için parayı alıyorlar olmasın ?

Halilibrahim

Forum Bağımlısı
Tepki
2.289
İsim
Halil ibrahim
Bisiklet
Specialized

Bahadır S.

Daimi Üye
Tepki
698
İsim
Bahadır S.
Bisiklet
Canyon
Yolcu eşyalarının taşınması işlemlerini Yer destek işlemlerini yürüten TGS, Çelebi gibi firmalar yürütmektedir. Thy veya pegasus valizinizi alır, banttan gönderir. Oradan sonra uçağın kargosuna yerleştirilmesi ve tekrar banttan sizin almanız için gönderilmesi işini bu firmaların personeli halleder.
THY yolcu eşyaları için muhatap TGS firmasıdır, bu firma da THY ve HAVAŞ şirketlerinin ortak kuruluşudur.
Bu şekilde de değerlendirmekte fayda var konuyu.

• Beğen
Tepkiler: Fatih.acar

Tunç Tuncay

Forum Bağımlısı
Tepki
828
İsim
Tunç Tuncay
Bisiklet
Canyon
@Bahadır S. Evet Bahadır bey buda bir detay ancak konudaki esas THY nin bisikletimizi ücretsiz taşınma hakkımız olmasına rağmen para talep etmesi.

anzolot

Forum Demirbaşı
Tepki
1.295
İsim
murat yücedemir
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@mfmayliba 11-12 kg. ağırlığındaki bisiklet bagaj hakkınızı geçmiyor ki, bisikleti zaten taşıma kriterleri belliymiş, nasıl götürdüğünüz önemli değil eğer bisikletiniz sizinle geliyorsa parayı alıyorlar. Çocuk yolcu muamelesi yapıyorlar :)

• Beğen
Tepkiler: mfmayliba

ToroMir

Sadece Bisiklet
Tepki
1.920
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Almanya'dan iki kere bisiklet getirdim. İlki Pegasus ile idi. 50 Euro civarı para ödedim. İkincisi THY ile 30 Euro ödedim ki bu sefer ekstra valizim bile yoktu. Yine de bisiklet taşıyabilmeleri için bu parayı ödemem gerektiğini söylediler. Bisikletlerin daha özenle taşıdığını buyurdular. Ancak Kayseri'de bisikleti teslim aldığımda şok oldum. Öncelikle kutuyu göz göre göre ters bıraktılar taşıma bandına. Söylene söylene kutuyu aldım ve kutunun iki yerden delindiğini ve üzerine eşya konulması sonucu kutunun zarar gördüğünü gördüm. Havaalanında yaptığım inceleme sonucu görünün bir hasar yoktu ancak eve getirdiğimde karbon maşanın blade (en uç kısmı)zarar gördüğünü gördüm. Her şeyi belgeleyip THY ile iletişime geçtim. Allahtan çok yormadılar ve maşanın bedelini gösterir belge istediler. Sonuç 1400 TL tarafıma ödenmesi. Aynı şey Pegasus'ta olsa nasıl olurdu düşünmek bile istemiyorum. Ki Pegasus'a daha fazla ödeme yapmıştım.

Dosyalar

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
İmzaladım.

Ayrıca eklemek istediğim birşey var; Almanya'dan dönüşte THY ile bisiklet taşıdım ve ücretsiz bagaj hakkı içinde kaldığı için ücret ödemedim.

alwaysace

Aktif Üye
Tepki
262
İsim
Osman
Başlangıç
2002—03
Bisiklet
Canyon
@Deniz Baklacı gecen hafta sunexpress ile hannovere ucarken bagaj alan personelin kirilabilecek esya icin bana dedigi cumle aynen söyleydi " öyle ayri koydugumuz bir yer yok her bagaj kirilacak esya verilen hersey ayni yere konulur " sasirmistim fakat belki sizin pakette bu durumda ben ayri yere koyduklarina özenle tasidiklarina inanmiyorum artik

• Beğen
Tepkiler: Cemal Ç.

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.464
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Deniz Baklacı

o kutunun içinde bir servet yatıyor.

• Beğen
Tepkiler: hlksnrr ve ToroMir

mfmayliba

Daimi Üye
Tepki
200
İsim
Mustafa Ferruh
Bisiklet
Bianchi
Biraz alakasız ama artık yht lerdede valizlerin ölçülerini alıyorlar galiba benim sırt çantam olduğu için geçtim .Yandaki kontrol noktasında bir valizin ölçümünü yaptılar .

Потому что я черкес

Tunç Tuncay

Forum Bağımlısı
Tepki
828
İsim
Tunç Tuncay
Bisiklet
Canyon
@Deniz Baklacı @Murat B. Detayda burada zaten tam kesin açıklanmış belirtilmiş bir kural olmadığı için check in bankosundaki görevli kişinin kişisel insiyatifine kalıyor taşıma için ücret talebi. Net sayfasında detay net biçimde açıklanmış olsa çözüm çok daha kolay olacak halbuki

@alwaysace güvenli taşınması da ayrı bir konu ve malesef çantaların uğradığı zulüm bisiklet bavulları içinde değişmiyor. Onun için bu konu bilindiğinden taşıma için olabilen maksimum özenle bisikleti paketlemek gerekiyor. Yoksa bile bile lades olması kaçınılmaz oluyor.

• Beğen
Tepkiler: ToroMir