TEST: CrankBrothers Eggbeater

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Bozcan tarafından paylaşıldı.

1. Bozcan

Bozcan Forum Bağımlısı

Seviye:

Artıları:
    • -hafif , MXR modeli 278gr(fabrika verisi) - 273 (tartılmış agırlık)
    • -yanlışlıkla kurtulma yok
    • -her türlü zemin şartında performansını koruyor
    • -kilitler düşük profilli, yürürken yere vurmuyor

Eksileri:
    • -göreceli olarak dayanıksız
    • -alışması zaman alıyor

Farkı yaratan devrimsel tasarım:

Eggbeater pedallarda yay sertliği ayarı yok. Çünkü tasarımından dolayı gerek yok. Peki spd pedallarda yay sertliği ayarı neden var? Spd'lerde eger yayı yumusak ayarlarsanız pedal kolay cıkıyor fakat sert cektiğinizde pedal ayagınızı bırakıyor. Eger yayı sert ayarlarsanız bu yanlıslıkla pedaldan kurtulma olayı gercekleşmiyor fakat bu sefer de pedaldan zor cıkıyorsunuz. Yay sertliği ayarı bu 2 durum arasında bir tercih yapabilmeniz için var. Eğer ben cok performansif kullanmıyorum diyorsanız veya hafifseniz yayı yumuşakda tutmakda fayda var. Aynı şekilde eger performansif kullanıyorsanız veya agırsanız da yayı biraz sert bir ayarda tutmakda fayda var. Profesyoneller spd'nin yanlışlıkla kurtulmaması için spd'leri en sert ayarlara yakın kullanıyor. Eggbeater'da ise tasarım geometrisinden dolayı, eger kurtulma acısına kadar ayagınızı çevirmezseniz pedal kesinlikle kurtulmuyor. İşte Eggbeaterin asıl özelliği hem yumuşak bir cıkartma sağlarken hem de yuk altında yanlışlıkla kurtulmanın önüne geçmesi.

Bunun yanında çok basit bir mekanik işleyişe sahip. Dikkat ederseniz sadece bir hareketli parca ve bir yay. Pedalın uzerinde gevşeyip dusecek bir vida olmaması veya sıkısacak bir parca olmaması ciddi avantaj. Eger camurda veya cok tozlu, kumlu zeminlerde spd kullandıysanız bir sure sonra spd'lerin performansının nasıl dustuğünü özellikle cıkartmada nasıl sorun yaşadığınızı hatırlıyorsunuzdur. Eggbeater'ın ikinçi en önemli özelliği ise tasarımı sayesinde her türlü hava ve zemin şartında ne kilitlemede ne de cıkartmada bir sorun yaşatmaması.

Montaj:

Pedalların montajında standart bir pedal montajı ile aynı. Tek dikkat etmeniz gereken nokta üzerinde cizgi seklinde bir oyuk bulunan pedalı sol tarafa takmak. Pedal kilitlerinin montajına özellikle dikkat etmelisiniz. Buradaki en önemli nokta kilitleri ayakkabı eksenine dik gelecek sekilde takmak.
    Pedallar hatalı kilit montajından kaynaklanabilecek bir diz sakatlıgının önune gecmek için 6 derecelik bir boşluk yapacak şelikde tasarlanmış.
    Fakat hatalı monte edilen kilitle pedala kilitlenmek baya zorlaşıyor. Diger kilitli pedalların aksine eggbeater pedallarda sağ ve sol kilit birbirinden farklı. Eger üzerinde nokta bulunan kiliti sağ ayakkabıya takarsanız pedal ayagınızı 15 derece acıda, sol pedala takarsanız pedal ayagınızı 20 derecede bırakıyor. Acemilikde yasayabileceğiniz sorunları en aza indirmek için pedala alışana kadar noktalı kiliti sağ tarafa takmanız tavsiye ediliyor.

Kullanım:

Ana mantık diğer kilitli pedallarla aynı olsa da eggbeaterlarda pedala kilitlenme tarzı biraz farklı. Üretiçi burda 3 farklı kilitlenme opsiyonu sunmuş.
    1. opsiyon normal bir kilitli pedal gibi pedalın tam ustune basıp, önce ön tarafı sonra arka tarafı sokmak. Fakat yol sartlarında normal bir kilitli pedaldan cok daha kucuk olan bu pedalı bir hamlede bulmak zor olabiliyor. 2. opsiyon ise eger bastıgınızda kilit pedalın arka tarafında kalırsa kilidi pedala doğru itiyorsunuz. Bu padalın ayagınızın altında çeyrek tur dönmesini sağlıyor ve tam kilitleme pozisyonuna geliyor. Bastırıyorsunuz ve kitleniyor. 3. opsiyon da eger bastıgınızda pedal ayagınızın kilit pedalın ön tarafında kalırsa yine pedalı kilite itiyorsunuz, pedal çeyrek tur dönüyor ve pozisyona geliyor.
    Fakat burada alışık olmadıgımız bir durum var. 3. opsiyonu denerseniz önce kilidin arka tarafı pedala giriyor. Bu sefer ön tarafı bastırmalısınız. 2. ve 3. opsiyon dik yokuslarda ayagınızı hiç pedaldan kaldırmadan kilitlenme olanagı veriyor. Alışma safhasında biraz karısık gibi görünebilir. Fakat alıştığınızda pedalın performansına hayret ediyorsunuz ve bağımlılık yapıyor.

Birkaç küçük not:

• - Eggbeater pedalları yol bisikletinde yol ayakkabıları ile de kullanabilirsiniz. Ancak ayrı satılan yol ayakkabıları için olan kallerden almanız gerekiyor.
    • - Göreceli olarak daha cabuk aşındığı için firma 15$ karsılığında içinde rulmanlar, kapaklak vs gibi aşınan butun parcaları içeren yeniden yapılandırma seti sunuyor.200$ lık bir pedalı 15$ a sıfırlıyorsunuz.

Burak ÖZCAN
    Odtü Dağ Bisikleti Takımı
    UCI Dağ ve Yol Bisikleti Komiseri

Bu yazı ilk kez Tekerlekizi Dergisi 2.sayısında yayınlanmıştır. Telif hakları kanununca korunmaktadır. İzin alınmadan kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.

2. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Yazı çok güzel elinize sağlık gerçekten ...

Ama ufak bir hatırlatma yapmakta fayda var bakım kitleri ile ilgili... Bakım kitleri sadece Egg Beater C serisinden itibaren uygulanabiliyor... Yani sadece 200 dolarlık pedala değil 80 dolarlık pedalınızada uygulayabilirsiniz...

mevzun ve Bozcan bunu beğendi.
  3. twisted-disco

twisted-disco Yeni Üye

Seviye:
    mxr modeline uygulayamıyoruz herhalde anladığım kadarı ile

4. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Hayır malesef MXR modeline uygulanamıyor...

5. murty

murty Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    peki "sl modeli ile C Modeli arasindaki" fark nedir ?
    Bu iki modelde temizlenmek icin cikarilabiliyormu ?

Bozcan

Bozcan Forum Bağımlısı

Seviye:
    Uzun dönem performansından da artık bahsedebilirim. Bir süre sonra hiçbir takma sorunu kalmıyor. Cıkartması da spd'lere göre cok daha kolay. MXR modelinin ustundeki galvanizin bazı bölgeleri asındı. Kollardaki bazı yerler de kalktı fakat görüntu dısında bir sorunu yok.

Kilit de biraz aşındı fakat problem yok. Ayakkabıyı da biraz ezmiş. Kutudan cıkan ve kilidi yükselten plastik parcaları kullansak sanki daha iyi olurmuş.

Saygılar

7. Güney Tuncer

Güney Tuncer Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    SL ve C modeli yapı olarak aynı ve her ikiside cromoly malzemeden. Yalnız SL 30gr kadar daha hafif. Egg Beater ların MXR modeli hariç diğer tüm modellerine bakım yapılabiliyor. İçinde rulmanların da bulunduğu bakım setinin fiyatı yutdışında 15 usd civarında.

murty, gatila ve Ahmet Göker Derya bunu beğendi.
  8. gatila

gatila Forum Bağımlısı

Seviye:
    iki Ankara sakinine soralım :)
    hafiflik önemli değil.
    öncelikler sırası ile:
    1) kolay kullanım. acil durumda rahat çıksın.
    2) dayanıklıklık
    3) bakım yapılabilmesi

hngi modeli önerirsiniz?
    MXR'da mesela ne beni tatmin etmeyebilri ve C serisine veya üstüne çıkma ihtiyacı duyabilirim?
    başka şekilde sorarsak: aradaki bu fiyat farkının nedeni tam olarak nedir? ne kazanmış oluyorum tam olarak?

9. Ercan Bayram

Ercan Bayram Onursal Üye

Seviye:
    Egg Beater SL kullanıyorum ve çok memnunum :)
    Daha önce Shimano 520 kullanıyordum ve standarttırki yayları bir süre sonra siz isteseniz de istemeseniz de gevşiyor ve ömrü dolunca mecburen değişicek...

Egg Beater ı ilk aldığımda 2 gün tak çıkar alışması uğraştırdı ama sonrasında müthiş alıştım ve yanal dönüş hareket hakimiyet durumu çok çok iyi ayağınız serbestmiş gibi ama kilitli.. Shimano da ise açı daha dar tutulduğu için ayağınızdan spd çıkabiliyor...

Takıp çıkartma sertliği herkese uygun, bu özellikleri ile Egg Beater'ı herkese öneririm..

Bozcan

Bozcan Forum Bağımlısı

Seviye:
    Hocam MXR önermiyorum. En azından C modeli alınmalı. MXR'ın bilyaları bir süre sonra aşınıyor ve pedal boşluk yapıyor.

N.Erdem TUGRAHAN ve kerem tamer bunu beğendi.
  11. barisd

barisd Yeni Üye

Seviye:
    Halen platform pedal kullanan birisi olarak hangi SPD'yi tercih edeceğimi bimliyordum, egg hakikaten ilgimi çeken bir modeldi. Sanırım ilk olarak ekonomik bir modelini alıp deneyeceğim. Bilgi verenler için teşekkürler.

12. sercanczo

sercanczo Forum Bağımlısı

Seviye:
    Candy acid gibi modellerin istendiğinde dış tarafları cıkartılabiliyo mu?

N.Erdem TUGRAHAN bunu beğendi.
  13. Fatih Buzgan

Fatih Buzgan Onursal Üye

Seviye:
    Benim merak ettiğim de sert ayara alışkın bir yarışçı olarak bu standart sertlik syarlı Eggbeater'ların beni tatmin edip etmeyeceğidir.
    Size dayanıklılık olarak tavsiyem, eğer arazi binişi yapıyorsanız Candy serisini tercih etmeniz olacaktır.

N.Erdem TUGRAHAN bunu beğendi.
  14. Muhammed PINAR

Muhammed PINAR Forum Bağımlısı

Seviye:
    elinize sağlık komiserim :) teşekkürler..

Bozcan

Bozcan Forum Bağımlısı

Seviye:
    Eggbeaterlar kaller aşınana kadar ayağından cekme ile hiçbir şekilde kurtulmayacaktır. Fakat sert mi diye sorarsan eger? Değil. Hatta baya yumusaklar. Sertlik alışkanlık diyorsan eğer diyebileceğim birsey yok. Fakat eggbeaterların sert olmasına gerek yok. Yumusak olarak oldukca konforlu :)

Deniz Ser bunu beğendi.
  16. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:

Kesinlikle katılıyorum. Egg Beater'lar özellikle SPD Shimano'lardan sonra aşırı yumuşak gelmekle beraber aslında aynı yumuşaklık seviyesinde en sert Shimano'lar kadar güvenliler rastgele açılmama konusunda.

Fakat benim merak ettiğim birşey var, bunu Aktif Pedal'da da sorduğumda kimse yanıtlamamıştı (sanırım 2 yıl önceydi :)).

Egg Beater'ların içinden çıkan kaller tek parça, direk olarak ayakkabıya vidalanıyor. Ama sonradan satın alınan "Premium" diye geçen kaller nedense 2 parçalı ve sanki daha yumuşak bir metaldan imal edilmiş gibiler. Ayrıca iki parçalı yani deliklerin iç kısmı oynayabildiği için benim Shimano ayakkabılarımda kallerin dönme problemi ortaya çıkmıştı, ben de ayakkabı tabanı ve kallerin arasına ek bir parça takarak bunu gidermiştim. Ancak dönmesin diye çok sıktığım kalleri daha sonra da ancak matkap yardımıyla sökebildim.

Var mı bu konuda bir fikri veya bilgisi/tecrübesi olan?

Bozcan bunu beğendi.
  17. Emre Özhan

Emre Özhan Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    paylaşım için teşekkürler

18. Uğur Çakırlar

Uğur Çakırlar Kıdemli Üye

Seviye:
    Elinize sağlık :). Gayet detaylı ve işe yarar bir paylaşım olmuş.

19. yusuf samet yaraş

yusuf samet yaraş Aktif Üye

Seviye:
    elinize sağlık çok güzel bir inceleme

20. tan demir

tan demir Yeni Üye

bende bugün kalleri vazla sıkıtğımdan matkağ yarıdmı ve birsürü torna aleti ile kesme işlemleri uyguladım
    malesef çok salam yapmışlar:D