Tesla Bobini,Yardım gerekli

Afyon35

Forum Bağımlısı
Tepki
528
İsim
Samet A.
Arkadaşlar hepinize merhaba
Okullarda bilim şenlikleri oluyor biliyorsunuzdur belki Tübitak'a bağlı olarak her dersten proje yapıp sergileyebiliyorsun fizik hocamız da bir kaç fikir ortaya sundu ve birisi de şöyleydi;

"Hafriyat kamyonlarının üzerlerine tente çekmediklerinde çevreye nasıl zarar verdiğini herkes biliyordur ve tente(branda) çekmemenin cezası 210 tl , tente çekmek de çok zordur bunu otomatik çeken makineler de var ancak fiyatları çok ucuk fiyatlı öğrendiğime göre 50.000 tl ile 75.000 arası değişiyormuş daha ucuz maliyetli aynı görevi yerine getiren bir ürün ortaya çıkarmamız lazım" dedi ben de görevi üstlendim ama sonrasında bunu tesla bobini ile yapmalıyız dedi ben de araştırmaya geçtim ama gördüğüm nerdeyse herkese yalnızca ışık yakmış benim tenteyi çektirtmem lazım bunu nasıl yapabilceğimi bilemedim
Bana yardımcı olabilir misiniz?
Teşekkürler ,İyi günler

Scudo

Şerif Feridun

Forum Bağımlısı
Tepki
1.139
İsim
Şerif Feridun
Bisiklet
Carraro
Bu projede tesla bobini ne alaka onu anlamadım? Tesla bobini oyuncaktan öte giden birşey değil.

brky1905

Cycle to stay alive
Tepki
594
İsim
Berkay A
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Çarpılma ihtimali var söyleyim

• Beğen
Tepkiler: MakRo

Şerif Feridun

Forum Bağımlısı
Tepki
1.139
İsim
Şerif Feridun
Bisiklet
Carraro
@Saburié 95 yılından bu yana profesyonel elektrikçiyim bu iş üstüne 3 diploma ve birçok sertifikam var. saygılar.

Özcan

Forum Bağımlısı
Tepki
6.900
İsim
Özcan
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Specialized
@Afyon35 hoca sizi yemiş. Bildiğin dalga geçmiş.

MakRo

🤘Forever Metal🤘
Tepki
9.133
İsim
Alperen Atman
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Tesla bobini ve kamyon branda çekmesi ne alaka nasıl birleştirirsiniz pek bilemedim. Hani tesla bobini ile müzik yada farklı çalışmalar yapanı gördüm de sizin ki biraz bilim kurgu ürünü gibi geldi.
Sizin bahsettiğiniz kamyon tentesini çeken alet buysa 50-75bin çok geldi bana yani mekanizması normal bir ray üstünde çelik halatla gidip gelen bir hat sistemi yapmışlar, tabi eğer buysa.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
788
Tubitak yarismasiysa teslanınkinden çok, nihat hatipoglu bobini lazım size.

Afyon35

Forum Bağımlısı
Tepki
528
İsim
Samet A.
@Özcan. :( pergel vinçlerin çalışma prensibi ile birleştirilebilir mi acaba bu çalışma

@MakRo Ben de hep lamba yaktıklarını görmüştüm ondan foruma yazdım
Hocanın bana anlattığı yani onun gördüğü sistem çok daha farklıydı bir kol varmış onun ile yapılıyormuş o işlev

Saburié

Always do FAVORS Never take ORDERS
Tepki
443
İsim
Burhan Has
Bisiklet
Bianchi
.

@Şerif Feridun

ne için yapıldığını benden daha iyi bilirsiniz o zaman , yani gerçekten oyuncak mı ?

Şerif Feridun

Forum Bağımlısı
Tepki
1.139
İsim
Şerif Feridun
Bisiklet
Carraro
Evet oyuncaktan öteye gitmez zaten mucidi tesla da bu oyuncağı ac elektriğin dc elektriğe üstünlüğünü anlatmada show icin kullanıyordu fakat edisonun parası daha ustun geldi

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
788
@Şerif Feridun

Sanırım işlevsel olarak küçümsüyorsunuz ama hiçbir teknik ilerleme,adım,girişim bu şekilde yorumlanamaz. Ki bahsi geçen çalışma Nikola Tesla'nın ise bu yorumu yapmak bu kadar kolay olmamalıydı.
Umarım daha iyi oyuncakları icat etmiş ya da icat etme yolundasınızdır.

Şerif Feridun

Forum Bağımlısı
Tepki
1.139
İsim
Şerif Feridun
Bisiklet
Carraro
Bir elektrikçi olarak nikola tesla'yı küçümseyeni zeus çarpar diyorum. Son tahlilde bahse konu mucit bu gün kullanılan elektrikli ne varsa neredeyse hepsini tek başına icad etmiştir kendisinden sonra gelen zavallı bizlerse birkaç ekleme dışında bir katkı saglayamamışız. Herkes edison der ama edison yanıldığını anlayamayacak bir dinozordur. Fakat is tesla bobinine gelince evet oyuncaktan öte gitmez ve benim bunu soylemek icin mucit olmam da gerekmez.

• Beğen
Tepkiler: Serkanep

cube gtx

Üye
Tepki
49
İsim
berkay
Bisiklet
Cube

HOCANIN DEMEK İSTEDİĞİ KOL BÖYLE BİR ŞEY Mİ

• Beğen
Tepkiler: Afyon35

Afyon35

Forum Bağımlısı
Tepki
528
İsim
Samet A.
@cube gtx
Ona 50 bin tl dedikleri mekanizma buymuş :/ aslında çok basit birşey ama iş yapıyorlar