Ters şerit mi düz şerit mi?

Ters şerit mi yoksa düz şerit mi?

• Düz şerit

• Ters şerit

• Toplam katılım
    97

Serkan Demir

Forum Bağımlısı
Tepki
309
Bisiklet
Salcano
KARAYOLLARI TRAFİK KANUNU.25.02.2011

Bisiklet, motorlu bisiklet ve motosiklet sürücüleri ile ilgili kurallar:
Madde 66 – Bisiklet,motorlu bisiklet ve motosiklet sürücülerine aşağıdaki kurallar uygulanır.
a) Ayrı bisiklet yolu varsa, bisiklet ve motorlu bisikletlerin taşıt yolunda,
Bisiklet, motorlu bisiklet ve motosikletlerin yayaların kullanmasına ayrılmış yerlerde,
Bunlardan ikiden fazlasının taşıt yolunun bir şeridinde yanyana,
Sürülmesi yasaktır.
b) Bisiklet sürenlerin en az bir elleri, motorlu bisiklet sürenlerin manevra için işaret verme hali dışında iki elleri ve motosiklet sürenlerin devamlı iki eller ile taşıtlarını sürmeleri ve yönetmelikte belirtilen güvenlik şartlarına uymaları zorunludur.
c) Bisiklet, motorlu bisiklet ve sepetsiz motosiklet sürücülerinin, sürücü arkasında yeterli bir oturma yeri olmadıkça başka kişileri bindirmeleri ve yönetmelikte belirtilen sınırdan fazla yük taşımaları yasaktır.
Sürücü arkasında ayrı oturma yeri olan bisiklet, motorlu bisiklet ve sepetsiz motosikletlerle bir kişiden fazlası taşınamaz.
(Değişik: 21/5/1997 - 4262/4 md.) Bu madde hükümlerine uymayan sürücüler 140,00 Türk Lirası para cezası ile cezalandırılırlar.

Kaynak: (link)

• Beğen
Tepkiler: S26
Scudo

Umut Y.

Aktif Üye
Tepki
73
Bisiklet
Castello
Bu maddelerde sorunun cevabı yok ki..Bence de araçlarla aynı istikamette gidilmelidir tabi ki ama bu maddelerde böyle bir yazı yok,olsa ters diyen arkadaşlara gösterip doğrusu budur diyebilcem

mucoist

Üye
Tepki
79
Bisiklet
Merida
Karayolları Trafik Kanunu Madde 103 - Motorsuz taşıtlar ile motorlu bisiklet sürücülerinin hukuki sorumluluğu genel hükümlere tabidir.

Elbette ki düz şeritten gidilmelidir!

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
10 kişi ters şeridi işaretlemiş. Allah akıl fikir versin.

Mehmet H.

Forum Bağımlısı
Tepki
363
Bisiklet
Ghost
ayna taktırıp düz şeritte gitmek en iyisi
ayna yoksa düz şeritte arkadan gelen araç ters şeritte gelen araçtan daha fazla tedirgin ediyor insanı

Tahir Keskin

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
İsim
Tahir Keskin
Bisiklet
Kron
Eğer ters seritten giderseniz sehir icinde 20 ile giden bir araçla carpismanin sonucu bile ölüm olabilir. Ayrıca çarpma sonrası aracın camindan iceri girip yaralanmak işten bile değil.

Halil EROĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.082
Bisiklet
Salcano
Ankete "orta" seçeneğini koysaydın eminim onu da işaretleyen çıkardı. Tersten diyenleri anlamak mümkün değil. Herhalde o şekilde zevk alıyorlar...

Tahir Keskin

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
İsim
Tahir Keskin
Bisiklet
Kron
Dün mesai dönüşünde ilk defa müzik dinleyerek bisiklet sürdüm. Şehir içinde konvoy olan arabaları sollayıp öne geçeyim dedim. Hiç bir tehlike olmamasına rağmen ödüm patladı. Karşı şeritten gidenler nasıl rahat ediyorlar anlayamıyorum. Ben olsam altıma ederim :D

Çetin Güzel

Daimi Üye
Tepki
197
Sizleri bilmem ama ben yolda sürerken 3. şeridi ortalayarak gidiyorum; çünkü arabaların benim yanımdan sıfır geçmelerini sevmiyorum ve beni tedirgin ediyor. Yolda birçok bisikletçiyide görüyorum kaldırıma sıfır gidiyorlar. Riske girmeyin kapatın 3. şeridi yolunuza devam edin. Arada bir kaç dangalak çıkabilir o ayrı konu.

Santibag

Daimi Üye
Tepki
129
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Yok az hızlandınız mı kamyonların çekim gücü kaçınılmaz biçimde artar. Düz yolda bile bisiklette arkadan gelen araç ufak bir paniğe sebep olsa, ki korna, kamyon ve Tofaş durumlarında çok olasıdır, gidon manyak gibi sallanıp çok kısa bir dengesizlik yaşatabilir. Düz yönde kolay atlatılsa da ters yönde aynı anda arabanın direksiyonu sallanabilir ve kolay bir kaza olabilir. Kolay kelimesi kazanın hafif olması değil, kaza çok sert olacaktır. Hem küçük bir hız kazancı düşünmüyorsanız niye bisiklete binesiniz? Toplu taşıma bisikletten daha rahattır(enerji harcamada stres hariç kazanç sağlama olasılığı) Bisiklette ters şerit sadece bir imkan olarak görülmeli ve toplam sürüşte olacaksa çok küçük bir kısım olmalı.(bence hiç olmamalı)