''termaller nasıl yıkanacak ''

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
dostlarım ,,,

şimdi ,3 yıl önce bir termal içlik aldım üste ,soğuk suda yıkadım ve deterjan kullandım ,sabun ile yıkamadım fakat sonra 3 yılın sonunda termal üstlük dizlerimden aşağı sarktı, resmen entari oldu :)
işlevini, sıkılığını kaybetti, bunda diyorum acaba deterjan faktörümü oldu ,
ayrıca soğuk suda yıkamam bi sorun teşkil etmiş olabilirmi,
şimdi neler yapılacağını belirtmiş termalin arkasında,
kuru temizleme yapılmaz diyor ,çamaşır suyu kullanılmayacak ,kurutma makinesinde kurutulmaz deniyor ve ütü olmuyor ,,40 derecede yıkayın diyor,
deneyimleri olan varmı ?
evet soruda şu ,
ne ile yıkayacağız deterjanmı yoksa sabunmu,

Scudo

Barış TURAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.990
Bisiklet
Kron
Ben sahsen her kullanım sonrasında bır kova ılıktan cok az sıcak suya daldırıp cıkarıp sıkıyorum.2 kova yapıyorumboyle,sonra soguk su ıle durulayıp sıkıp asıyorum.koku yapmama ozellıgı oldugundan sıkıntı yaratmıyor,deforme de olmuyor.

sezgindurmus

Daimi Üye
Tepki
263
İsim
Sezgin
Bisiklet
Carraro
Bazı çamaşır makinelerinde outdoor diye bir program mevcut bu tarz giysiler ve su geçirmeyen dış katmanlar için tasarlanmış, deneyen var mı belki işe yarıyordur.

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kudret bey,ben termal içlik altlık üstlük ne varsa ılık suda ve sadece sabunla yıkıyorum.5-6 yıldır kullandığım kıyaferlerde bile hiç bir sorun olmuyor.Yalnız,terli kıyafetlerin kurumadan yıkanması gerekiyor.Malum,ter kumaşa hayli zarar veriyor.Ayrıca deterjanlar temas ettikleri deriye de ekstra zarar veriyor.Kaşıntı vs.Ayrıca deterjanların bir başka olumsuz etkisi de kesinlikle % 100 durulanamaması.Tam manasıyla durulanamadığı için kumaşları daha çabuk yıpratıyor.

• Beğen
Tepkiler: Ömer KARAN

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Abi ben normal renklilerle beraber atıyorum ama genelde az biraz çekme oluyor. Sünme olayını ilk kez duydum termal için.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Derya Keçeci

teşekkür ederim derya bey ,
büyük olasılıkla hatayı deterjanda yaptım sündü termal ,
o kadar uzadiki dizden aşağı indi komik bi durum tabi,
terli kıyafet derken tur sonunda eve geldiğimde hemen termali yıkamam gerekecek anladığım kadarıyle,,
bunu daha önce yapmadım ,
galba buradada hata yaptık ,

@sezgindurmus

valla ne yalan söyleyim evimde çamaşır makinesi yok elle yıkıyorum her şeyi,,

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
Abi, yıkadıktan sonra nasıl kurutuyorsun? Sorunun kaynağı yıkama değil, kurutma olabilir. Suyu çekip iyice ağırlaştıktan sonra belinden mandalla ipe asıyorsan kendi ağırlığı ile sünüyor olabilir.

• Beğen
Tepkiler: S26

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Murat B.

murat dostum galba burada bi hata daha yapıldı ,elle sıktım termali suyunu akıttım , çamaşır askılığına koydum .aşağı vaziyette durdu

Çetin Güzel

Daimi Üye
Tepki
197
ben deterjanla elde yıkıyourm yıkadıktan sonra hiçbir şekilde sıkmıyor, 3 senelik içlere hiçbirşey olmadı. Bu kış geçince 4. senesi olacak

Cagkan Dur

Forum Demirbaşı
Tepki
84
Bisiklet
Trek
hazir termal kullananlar varken sorayim.
lafuma termal iclik almak istiyorum takim olarak tavsiye edermisiniz arkadaslar?
etkisi olurmu hem bisiklet kullanirken hem normal zamanda

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Çetin Güzel

çetin ,evet hatayı sıkarak yaptım ,,

@Cagkan Dur

valla bende hem altlık var üstlükte yeni aldım evet çok faydasını gördüm ,
-1 derecelerin altında tabi,

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Açıkcası zamanında hiç kullanmadım mağazalara gittim baktım nano teknoloji ile üretildiği iddia edilen modellerden bayan ve erkek olan diğer modellere baktım;bende penye var alt ve üst her şekilde yıkanıyor elde ,makinada daha ne sarkma var ne bir başka şey ve çok'da iyi koruyor bana göre bir artısı yok artık termallerin alacakdım almıyorum vazgeçdim açıkcası bunların hep para tuzağı olduğunu düşünüyorum;karda ,kışda her şartta bisiklete biniyorum böyle materyaller yokken nasıl biniyordu bu millet bisiklete?ama tercih meselesi alan alsın kullansın. deterjan bence kullanma kudret abi doğal sabun varken bence daha iyi olur.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Oğuz kurt

dostum oğuz teşekkür ederim
hata deterjanda olmuş olabilir ,birde elle sıkma yaptıktan sonra çamaşır askılığına aşağı doğru asınca çekme olmuş olabilir ,elle sıkma hata idi galba o anlaşılmakta ,
arkada uyarı işaretleri var kuru temizleme yapma diyor makinede durulama deniyor ütü yapma diyor çamaşır suyu kullanma diyorda ama ne ile yıkayacağımı yazmıyor 40 derede yıka diyor ,çamaşır makine bende yok daha doğrusu garip bi adam olduğum için bende giyim eşyası fazla değil
bi dolap dolusu o da fazla değil ,5 adet ayakkabı spd pedal ayakkabı ile 6 tane
öyle ayakkabı fazla olunca kafam karışıyor :)
yaşantımız tamamı ile aza odaklandı ..

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bende aynı abi bir ara ohaaa dedim verdiğim ayakkabıların,botların ve giyim kuşamın haddi hesabı yokdu iyi'ki bayan olmamışım:)))demekki dünyayı alsak gene bir şeymizi yok diyecekdik yakında zaten yırtık,pırtık ve yamalı bisiklet kıyafetleri'ne bürünüp sakalıda uzatıp:)))salacağım kendimi dağa bayıra..aşık bisikletci halk ozanı hem sürer hemde bir türkü çığırırım:)))

Çetin Güzel

Daimi Üye
Tepki
197
Kudret abi birde, goretex mazemesi olmayan ürünleri her zaman makinede yıkıyorum 4 senelikler dahil ama goretex malzemesi varsa elde yıkıyorum. Abim öyle yapıyor çünkü yıllardır kullandığı ürünlerde birşey olmadan aynen giyiyor. Belki sen elde sıkma yapınca yıpranmış olabilir.

Abdullah.R

Forum Demirbaşı
Tepki
958
İsim
Abdullah Ramazanoğlu
Başlangıç
1973—74
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Oğuz kurtOğuz bey, belki de aynı sebeplerle penye giyiyoruzdur.

Ben cilde temas eden giysilerde sentetik malzemeden uzak durmaya çalışıyorum, ayrıca görünüm olarak da doğallığı seviyorum. Bu yüzden yazın ben de penye üst giyiyorum. Ancak penye dahil her türlü pamuklu malzeme teri emer ve tutar, sırılsıklam olursunuz. Yazın güneş altında sıkıntı değil, olmadı üstünüzü komple çıkarabilirsiniz. Ama kışın penye/pamuklu giymek zatürreye davetiye çıkarmaktır.

Öte yandan yün mükemmel bir termal malzemedir. Doğaldır, sağlıklıdır, teri emer ve dışarı atar, hem cildi kuru tutar, hem sıcak tutar. Ben kışın alt ve üst termal olarak, genel amaçlı yün içlik giyiyorum. Çok soğuksa üst içliği iki kat giyiyorum (içteki vücudu saracak şekilde bir ölçü küçük, dıştaki normal). En dışta da uzun kol forma/yelek vs. Altta da yün içlik üstüne tayt ve bermuda pantolon veya şort. Neticede giydiğim hiç bir şey özel bisiklet giysisi değil ama işi tam görüyor. Hem de doğal bir görüntüsü oluyor.

Gelin kışın penye giyme işinden vaz geçin.

Not: Genele soruyorum. Yazın giymeye uygun bir doğal (sentetik olmayan) malzeme var mıdır?

• Beğen
Tepkiler: Murat B.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Abdullah.R

abdullah bey ,

yazın giyimim şu şekilde oluyor
süratli sürdüğüm için ve rampalarda sürat olduğu için mecburen terletmeyen malzeme oluyor
en iyi netice aldığım tayt ise uzun olan falke modeldir, yüzde 90 polyester ve yüzde 10 ise elastendir ,
en içe ise bisiklet donları var onu giyiyorum, 5 liradır tanesi ve beşiktaş kalyon ltd satılır yazlık olarak idealdir sele biçimi vardır donda ,kullandım memnun kaldım terleme asla olmadı,,
üzerimde ise bisiklet forma asla terletmez ,
kısa yazlık eldiven,
kafama bandana, asla terletmiyor , kafam çok terler ama bu bandana emer o teri
keza eller terlemez fazla .

Abdullah.R

Forum Demirbaşı
Tepki
958
İsim
Abdullah Ramazanoğlu
Başlangıç
1973—74
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Kudret KurtcebeBahsettiğiniz bisiklet donu ve bandana pamuklu mudur Kudret abi? Gerçi yazın bacaklarımı serbest tutarım, terleme sorunu olmaz. Bandana var ama sentetik olduğundan giymiyorum. Kalın pamuklu bandana bulamadım, aşırı sıcaklarda küçük havlu ile idare ettim bu yaz. :)

Yazın asıl sıkıntım üst malzemede. Sentetik giymek istemiyorum, pamuklu da uygun değil, çözemedim henüz.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Abdullah.R

pamuklu değil abdullah bey ,donda, bandanada ,terleme olmadı geçen yaz ,memnun kaldım ,bence polyester bisiklet forma, terleme asla olmaz ,altımdaki uzun tayt öyle ,yüzde 90 polyester, bana sorun yaratmadı ,