Terimler Kısaltmalar sözlüğü

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Hakan Yazman tarafından paylaşıldı.

 1. Hakan Yazman

  Hakan Yazman Onursal Üye

  Kayıt:
  31 Ekim 2004
  Mesajlar:
  4.046
  Beğeniler:
  5.755
  Şehir:
  Alanya/İstanbul
  Seviye:
  Bu başlık altında antrenmanla spor ve beslenmeyle ilgili kısaltmaları, terimleri açıklayacağız sizin de sormak istediğiniz veya aklınıza gelen terimleri altta paylaşabilirsiniz, ben de ana konuya onları güncellerim.
  Şimdilik düzensiz olarak bir adım atıyorum. Zaman içinde güncellenecek ve düzenlecektir.

  HR = Heart rate: NAbız atış hızı (dakikada)

  BPM = Beat Per Minute: her dakika içinde geçen (kalp atış sayısı)

  MHR = Maximum Heart Rate : Dakikada atabilecek maksimum kalp atış sayısı.


  Kadans (Rpm=Revulotion per minute= bir dakika geçen çevrim sayısı), bacak devri, bir dakika boyunca aynakolunuzun kendi etrafında yaptığı tur sayısını belirtir. Genellikle 80-90-100 devirler en verimli devirleri oluşturmaktadır, sakatlıklardan korunmak ve sağlıklı bir kas gelişimi ve antrenman için de 60-70 devirin altına inilmemelidir genel kullanımda.

  Isınma : 20 ile 40 dakika arasında süren genellikle ilk 10-15 olabilecek en düşük tempoda sonra yavaş yavaş tempo yükseltilen, 80-100 nabızlarla başlanılıp 120-130 nabıza kadar çıkarılan ve her antrenman öncesi kesinlikle yapılması gereken süreçtir, ihmal edildiği takdirde antrenmandan alınacak verim düşecek ve sakatlanmalara kapı açılacaktır.

  Soğuma: Her antrenmandan sonra yapılması gereken 10 ila 20 dakika arası süren ve kasların dinlenmesi ve hızlı toparlanması için mutlaka yapılması gereken süreç. İhmal edildiğinde dinlenme süreniz uzayacaktır, sakatlıklar da artabilir.

  Sprint: 20 saniye ila 1 dakika arası sürebilen, en yüksek efor verilen, kısa sürede en yüksek hıza çıkılan antrenman türü. Genellikle sprintler eforları arasında kasların dinlenmesi ve bir dahaki sprinte hazır olmasın için 3-5 dakika dinlenme (bisiklet üzerinde hafif çevirme) verilmelidir

  İnterval : 3 ila 20 dakika arası sürebilen şiddetli antrenman türleridir

  Zamana karşı: (TT = Time Trial) : Genel olarak belirli bir süre içinde en yüksek ortalama hıza ulaşmak veya belirli bir mesafeyi en kısa sürede bitirme şeklinde yapılan antrenman veya yarış biçimidir. TT de belirli mesafe (veya zaman) içinde sürdürülebilir en yüksek efor verilmelidir, genellikle daha yavaş başlanarak tempo arttıldığı takdirde en iyi sonuçların alındığı görülmektedir.

  Takım Zamana Karşı (TTT=Team Time Trial), belirli sayıda takım bireylerinin aynı anda koştuğu TT dir..

  ITT (induvidual Time Trial): Bireysel zamana karşı; tek kişinin zaman değerinin alındığı zamana Karşıdır.  Polar: Finlandiyalı ünlü nabız ölçen saatler üreten firma; yarışçı camiasında nabız ölçen cihazlara verilen genel isim.


  Nabız saati: (bkz Polar) : Göğüse takılan kablosuz bir vericiyle kola takılan saat formunda olan nabızınızı (bazen ortalama maksimum vb) ölçen cihaz


  SRM: Aynakol olarak üretilmiş watt cinsinden bisikletçinin gücünü ölçen cihaz; Güç ölçen cihazlara yarış camiasında genel olarak verilen isim.


  Powertap: Srm ile aynı işi gören ancak arka göbek olarak satılan güçölçer cihaz...


  FTP : Functional Treshold Power : Fonksiyonel eşik güç değeri: 1 saat boyunca verebileceğiniz watt cinsinden en yüksek ortalama gücün kısaltmasıdır. Genellikle dünya çapındaki sporcuların performanslarını sayısal olarak belirtmek için kullanılmaktadır, olimpik seviyede sporcular için genellikle 350-450 watt arasında değerler görülebilmektedir (kilo ile bağlantılı olarak, genellikle kilo arttıkça ftp artmaktadır)

  3x20: Dünya çapında sporcuların FTP değerlerini arttırmak için kullandıkları antrenman türü. 3 adet 20 dakika TT formatında yapılır ve aralarda genellikle 15 dakika dinlenme (bisiklet üzerinde çok hafif çevirme) verilir. Çok şiddetli bir antrenman türüdür. Başlangıç aşamalarında 5, 10, 15 dakikalık intervallerde de yapıldığı olur, veyahut şiddet daha da arttırılarak 5-10 dakikalık intervallerde yapılabilir ama tekrar sayısı artacaktır.

  Tempo : Genellikle 20 ila 60 dakika arası veya daha fazla zaman zarfında süren ortanın üzeri şiddette antrenmanlardır.

  Yağ yakım antrenmanı : 30 dakika ila 3-5 saat arası sürebilen düşük nabızda (100-120 hr bpm) yapılan antrenmanları kasteder. Çoğu zaman temel oturtmak için yeni başlayanlarda da çok kullanılır.

  Sürecek
   
 2. Cem Unden

  Cem Unden Onursal Üye

  Kayıt:
  12 Şubat 2010
  Mesajlar:
  3.461
  Beğeniler:
  5.564
  Şehir:
  İzmir
  Seviye:
  Teşekkürler Hocam . Herkes bu konudan faydalanmalı
   
  Hakan Yazman bunu beğendi.
 3. Onur Kahraman

  Onur Kahraman Bisikletkolik

  Kayıt:
  19 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  1.448
  Beğeniler:
  988
  Şehir:
  EU
  Seviye:
  hakan abi kitap çıkarmalısın bence :) Bisiklet Teknikleri olabilir ismi :p
   
  Hakan Yazman bunu beğendi.
 4. burak gündoğdu

  burak gündoğdu Üye

  Kayıt:
  10 Eylül 2009
  Mesajlar:
  88
  Beğeniler:
  55
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  güzel bir paylaşım olmuş teşekkürler
   
  Hakan Yazman bunu beğendi.
 5. #5
  Hakan Yazman

  Hakan Yazman Onursal Üye

  Kayıt:
  31 Ekim 2004
  Mesajlar:
  4.046
  Beğeniler:
  5.755
  Şehir:
  Alanya/İstanbul
  Seviye:
  Evet bir çok yerden kitap yazmam için talep geliyor, sanırım yakında başlarım ;)
  "İleri seviye bisiklet ve antrenman teknikleri" nasıl ? :)
   
  Serkan Demir ve Onur Kahraman bunu beğendi.
 6. Hasan Kuru

  Hasan Kuru Onursal Üye

  Kayıt:
  31 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  1.655
  Beğeniler:
  1.317
  Şehir:
  Denizli-Merkez >> Denizli Bisik
  Seviye:
  Süper!! :) Kapış kapış satılır artık. :) Millet kitap görsün. :in:
   
  Hakan Yazman bunu beğendi.
 7. Fahrettin

  Fahrettin Üye

  Kayıt:
  25 Mart 2012
  Mesajlar:
  62
  Beğeniler:
  33
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Hakan güzel açıklama olmuş. Ama daha çok ayrıntı olsa hiçde felan olmazmış :) . Kitap çıkartırsan ilk sıraya alıcılarda beni ekle birde soğuma derken bir şey kafama takıldı. Bisiklet üstünde yüksek tempoda sürerken hafif tempoya düşüp sürerek mi ? Yoksa kenara çekip kendimizi çimlere atmak mı:) ?
   
 8. #8
  Hakan Yazman

  Hakan Yazman Onursal Üye

  Kayıt:
  31 Ekim 2004
  Mesajlar:
  4.046
  Beğeniler:
  5.755
  Şehir:
  Alanya/İstanbul
  Seviye:
  Hayır en yanlışı o olur :) antrenmanı soğuma yapmadan bırakırsak laktik asit kaslarda daha çok birikir ve kalıcı olur, en iyisi antrenman yaptıktan sonra en az 5-10 dakika kadar oldukça rahat bir viteste düz bir yolda 70-90 rpm (kadans) sürmektir nabız 90-120 bpm arası uygun olur, bu sayede kasların ve vücudun kolayca dinlenmesini sağlına kavuşmasını sağlarız... Özellikle ısınma ve soğuma antrenmanın en hayati kısımlarıdır yapılmazsa eninde sonunda sorunlar sakatlıklar ortaya çıkar...
   
  Fahrettin bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

6.png
Strava'cıların korkulu rüyası dijital epoyu konuşuyoruz bugün :D Sportmenliğe aykırı davranan bu KOM avcılarının bunu neden yaptığını, nasıl yaptığını, ve bunu nereden anlayabileceğimizi...
SiS_Nitrate_gel.jpg
Yine uzun ve detaylı bir makale ile kaldığımız yerden devam ediyoruz :D Bu haftaki konu beslenme ve su içme. Fakat içinde yağ ve karbonhidrat yakımına dair harika, herkesin işine yarayacak...
upload_2017-1-3_15-31-54.png
Spor sırasında nabız bandı kullanıyorsak bazen nabzımızın en üst noktaya çıktığını görürüz. Bu üst noktayı oksijen kullanarak maksimum yakıt ürettiğimiz üst sınır olarak görebiliriz. Buna teknik...