Terimler kısaltmalar sözlüğü

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Kayıt
31 Ekim 2004
Başlık
102
Mesaj
3.996
Tepki
5.460
Şehir
Alanya/İstanbul
Bu başlık altında antrenmanla spor ve beslenmeyle ilgili kısaltmaları, terimleri açıklayacağız sizin de sormak istediğiniz veya aklınıza gelen terimleri altta paylaşabilirsiniz, ben de ana konuya onları güncellerim. Şimdilik düzensiz olarak bir adım atıyorum. Zaman içinde güncellenecek ve düzenlecektir.

HR = Heart rate: NAbız atış hızı (dakikada)

BPM = Beat Per Minute: her dakika içinde geçen (kalp atış sayısı)

MHR = Maximum Heart Rate : Dakikada atabilecek maksimum kalp atış sayısı.

Kadans (Rpm=Revulotion per minute= bir dakika geçen çevrim sayısı), bacak devri, bir dakika boyunca aynakolunuzun kendi etrafında yaptığı tur sayısını belirtir. Genellikle 80-90-100 devirler en verimli devirleri oluşturmaktadır, sakatlıklardan korunmak ve sağlıklı bir kas gelişimi ve antrenman için de 60-70 devirin altına inilmemelidir genel kullanımda.

Isınma : 20 ile 40 dakika arasında süren genellikle ilk 10-15 olabilecek en düşük tempoda sonra yavaş yavaş tempo yükseltilen, 80-100 nabızlarla başlanılıp 120-130 nabıza kadar çıkarılan ve her antrenman öncesi kesinlikle yapılması gereken süreçtir, ihmal edildiği takdirde antrenmandan alınacak verim düşecek ve sakatlanmalara kapı açılacaktır.

Soğuma: Her antrenmandan sonra yapılması gereken 10 ila 20 dakika arası süren ve kasların dinlenmesi ve hızlı toparlanması için mutlaka yapılması gereken süreç. İhmal edildiğinde dinlenme süreniz uzayacaktır, sakatlıklar da artabilir.

Sprint: 20 saniye ila 1 dakika arası sürebilen, en yüksek efor verilen, kısa sürede en yüksek hıza çıkılan antrenman türü. Genellikle sprintler eforları arasında kasların dinlenmesi ve bir dahaki sprinte hazır olmasın için 3-5 dakika dinlenme (bisiklet üzerinde hafif çevirme) verilmelidir

İnterval : 3 ila 20 dakika arası sürebilen şiddetli antrenman türleridir

Zamana karşı: (TT = Time Trial) : Genel olarak belirli bir süre içinde en yüksek ortalama hıza ulaşmak veya belirli bir mesafeyi en kısa sürede bitirme şeklinde yapılan antrenman veya yarış biçimidir. TT de belirli mesafe (veya zaman) içinde sürdürülebilir en yüksek efor verilmelidir, genellikle daha yavaş başlanarak tempo arttıldığı takdirde en iyi sonuçların alındığı görülmektedir.

Takım Zamana Karşı (TTT=Team Time Trial), belirli sayıda takım bireylerinin aynı anda koştuğu TT dir..

ITT (induvidual Time Trial): Bireysel zamana karşı; tek kişinin zaman değerinin alındığı zamana Karşıdır.

Polar: Finlandiyalı ünlü nabız ölçen saatler üreten firma; yarışçı camiasında nabız ölçen cihazlara verilen genel isim.

Nabız saati: (bkz Polar) : Göğüse takılan kablosuz bir vericiyle kola takılan saat formunda olan nabızınızı (bazen ortalama maksimum vb) ölçen cihaz

SRM: Aynakol olarak üretilmiş watt cinsinden bisikletçinin gücünü ölçen cihaz; Güç ölçen cihazlara yarış camiasında genel olarak verilen isim.

Powertap: Srm ile aynı işi gören ancak arka göbek olarak satılan güçölçer cihaz...

FTP : Functional Treshold Power : Fonksiyonel eşik güç değeri: 1 saat boyunca verebileceğiniz watt cinsinden en yüksek ortalama gücün kısaltmasıdır. Genellikle dünya çapındaki sporcuların performanslarını sayısal olarak belirtmek için kullanılmaktadır, olimpik seviyede sporcular için genellikle 350-450 watt arasında değerler görülebilmektedir (kilo ile bağlantılı olarak, genellikle kilo arttıkça ftp artmaktadır)

3x20: Dünya çapında sporcuların FTP değerlerini arttırmak için kullandıkları antrenman türü. 3 adet 20 dakika TT formatında yapılır ve aralarda genellikle 15 dakika dinlenme (bisiklet üzerinde çok hafif çevirme) verilir. Çok şiddetli bir antrenman türüdür. Başlangıç aşamalarında 5, 10, 15 dakikalık intervallerde de yapıldığı olur, veyahut şiddet daha da arttırılarak 5-10 dakikalık intervallerde yapılabilir ama tekrar sayısı artacaktır.

Tempo : Genellikle 20 ila 60 dakika arası veya daha fazla zaman zarfında süren ortanın üzeri şiddette antrenmanlardır.

Yağ yakım antrenmanı : 30 dakika ila 3-5 saat arası sürebilen düşük nabızda (100-120 hr bpm) yapılan antrenmanları kasteder. Çoğu zaman temel oturtmak için yeni başlayanlarda da çok kullanılır.
 

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Kayıt
31 Ekim 2004
Başlık
102
Mesaj
3.996
Tepki
5.460
Şehir
Alanya/İstanbul
  • Başlık sahibi Başlık sahibi
  • #5
@Onur Kahraman

Evet bir çok yerden kitap yazmam için talep geliyor, sanırım yakında başlarım ;)
"İleri seviye bisiklet ve antrenman teknikleri" nasıl ? :)
 

Hasan Kuru

Forum Bağımlısı
Kayıt
31 Temmuz 2009
Başlık
64
Mesaj
1.604
Tepki
1.243
Şehir
Denizli-Merkez >> Denizli Bisik
Süper!! :) Kapış kapış satılır artık. :) Millet kitap görsün.
 
  • Beğen
Tepkiler: Hakan Yazman

Fahrettin

Üye
Kayıt
25 Mart 2012
Başlık
11
Mesaj
62
Tepki
32
Şehir
İstanbul
@Hakan Yazman

Hakan güzel açıklama olmuş. Ama daha çok ayrıntı olsa hiçde felan olmazmış :) . Kitap çıkartırsan ilk sıraya alıcılarda beni ekle birde soğuma derken bir şey kafama takıldı. Bisiklet üstünde yüksek tempoda sürerken hafif tempoya düşüp sürerek mi ? Yoksa kenara çekip kendimizi çimlere atmak mı:) ?
 

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Kayıt
31 Ekim 2004
Başlık
102
Mesaj
3.996
Tepki
5.460
Şehir
Alanya/İstanbul
  • Başlık sahibi Başlık sahibi
  • #8
Hayır en yanlışı o olur :) antrenmanı soğuma yapmadan bırakırsak laktik asit kaslarda daha çok birikir ve kalıcı olur, en iyisi antrenman yaptıktan sonra en az 5-10 dakika kadar oldukça rahat bir viteste düz bir yolda 70-90 rpm (kadans) sürmektir nabız 90-120 bpm arası uygun olur, bu sayede kasların ve vücudun kolayca dinlenmesini sağlına kavuşmasını sağlarız... Özellikle ısınma ve soğuma antrenmanın en hayati kısımlarıdır yapılmazsa eninde sonunda sorunlar sakatlıklar ortaya çıkar...
 
  • Beğen
Tepkiler: Fahrettin
Yukarı Alt