Ter: Çok sıkıcı ve Kişisel....

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında planet58 tarafından paylaşıldı.

 1. planet58

  planet58 Spor Aşığı

  Yaş:
  58
  Kayıt:
  11 Aralık 2008
  Mesajlar:
  438
  Beğeniler:
  1.077
  Şehir:
  Trabzon
  Adı:
  mümtaz öztürk
  Bisiklet:
  Bianchi
  Seviye:
  Özellikle düzenli egzersiz yapan çoğu insan teri egzersizin bir ölçüsü olarak düşünür. Ne kadar ağır çalışırlarsa o kadar çok terlerler. Ancak daha kesin ilişki hipotalamus tarafından kontrol edilen vücut sıcaklığı ile ter miktarı arasındadır.

  Vücut egzersiz sırasında daha fazla ısı üretir ve fazlasını da kaybetmesi gerekir. Cilde olan kan akımını artırmak için kılcal damarları açarak vücut konveksiyon ve buharlaşma yolu ile ısı kaybeder. Eğer dış ortam sıcaklığı ve nem düşükse ter buharlaşır, cilt kılcal damarları soğur ve vücut sıcaklığı düşer.

  Doğal olarak bazı sporcular daha fazla terler. İnsanların termoregülatör gereksinimleri farklı olduğundan ter miktarı değişmektedir. Araştırmalar, insanların oluşturdukları ter ile hissettikleri miktarın her zaman aynı olmadığını göstermiştir. Farklılığı yaratan çevre sıcaklığı ve nem miktarıdır. Çölde terin hissedilmediği fakat yüksek nemin bulunduğu deniz kıyısında yavaş buharlaşma yüzünden terin biriktiği gözlemlenir.

  İdeal kiloya sahip ve sağlıklı insanlar daha az ısı depoladıklarından sıcaklık stresinden daha iyi korunurlar. Yapılan çalışmalar, sporcuların antrenman yapıp fiziksel olarak daha iyi hale geldiklerinde, ter bezlerinin termoregülatör gereksinimlere daha çabuk yanıt verdiğini göstermiştir. Fiziksel olarak aktif spor yapan kişilerin daha büyük ter bezleri olduğu da yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. İyi antrenmanlı bir sporcunun soğuk bir iklimden sıcak bir iklime taşındığında, o iklime alışması 14 ila 20 gün sürer. Ter genellikle yaz mevsiminin başında vücudun sıcak havaya alıştığı yaz sonuna göre daha tuzludur. Sıcağa alışan vücut tuzu tutmaya başlar. Yani başka bir deyişle, sıcak iklime alışık insanlar, alışmamış olanlara göre daha az terlerler.

  Sporcular aşırı miktarda terlediklerinden sıcak yorulması gibi sorunların gelişmesini önlemek adına sıvı replasmanı yapmalıdırlar. Vücut ısısı yükselmeye devam ettikçe dehidratasyon oluşuncaya kadar terleme devam eder. Dehidratasyon sırasında suyu korumak amacıyla doğal bir adaptasyon olarak vücut terleme miktarını azaltır.

  Vücut suyunun miktarındaki azalmanın neden olduğu elektrolit konsantrasyonlarındaki artışa yanıt olarak terleme durur. Hem azalmış kan volümü hem de elektrolit dengesizliği terlemede ve cilde olan kan akımında bir azalmaya neden olur. Kaybedilen sıvı yerine konmazsa terleme durur, vücut sıcaklığı normal sınırların üzerine çıkar ve sıcak yorulmasını izleyen ısı inmesi oluşur. Terlemenin durması sıcaklık yorulmasının ilk uyarı işaretleridir. Susamış olup olmadığına bakmaksızın sporcular egzersiz sırasında her yarım saate bir yaklaşık 1/2 litre sıvı almalıdırlar. Bu çok sıcak ortamlarda onbeş dakikaya kadar inebilir. Vücut tarafından kaybedilen her bir litre ter 2 gr sodyum klorür ( tuz ) içerir. Bunun çok iyi takip edilmesi gerekir. Gereğinden fazla kaybedilen tuz hayati fonksiyonların yavaşlamasına ve hatta durmasına yol açabilir. Başarılar dileklerimle...:)
   
 2. onur1985

  onur1985 Yeni Üye

  Kayıt:
  19 Aralık 2007
  Mesajlar:
  4
  Beğeniler:
  4
  Şehir:
  Antalya
  Bendede aşırı terleme diye sorun var. 1.77 boy kilo 72. Düzenli olarak sporda yapıyorum ama çok aşırı terliyorum. Yaz ayları benim için tam bi kabus. Özellikle başımın terlemesi çok rahatsız edici. Alnımdan şakaklarımdan ter boşalıyor. Yok mu bunun bi çaresi ?
   
  cruphasulie bunu beğendi.
 3. Recep Volkan ÇETİNCEVİZ

  Recep Volkan ÇETİNCEVİZ Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  14 Haziran 2008
  Mesajlar:
  650
  Beğeniler:
  210
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  Bu sıcak havalarda süper bi konu olmuş teşekürler.
   
  planet58 bunu beğendi.
 4. tolgayalcin

  tolgayalcin Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  15 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  847
  Beğeniler:
  1.531
  Şehir:
  İstanbul/Beşiktaş
  Seviye:
  çözüm değil ama bir nebze rahatlatır. 2 ucuz bandana al. birini tak birini yanına yedekle. kaskın altında bandana olduğu zaman o teri bandana emiyor ve yüze göze akmıyor.
  uzun turlarda mutlaka windstoper (rüzgar geçirmeyen yelek) giyin muhakkak, tırmanışlarda vicut teri atıyor göğüs sırıl sıklam sonra aşağı inişlerde 40 50 km hız valla dert gelir adama Allah korusun :D
  terlemeye çare yok,zaten terlemeye çare bulmaya çalışmakta çok zararlı bişi.Vicut suyu atmak istiyor siz gözenekleri tıkıyorsunuz. Bırakın çıksın.

  sağlıklı günler dilerim. Yanımızda yedek forma ve ufak bir havlu bulundurmakta fayda var.
   
 5. cruphasulie

  cruphasulie Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  11 Haziran 2006
  Mesajlar:
  589
  Beğeniler:
  463
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Benim de aynı sorun var, bisiklet üzerinde dert etmiyorum pek,
  yedek formaya gerek duymam, üstünüzdeki forma bir şekilde kuruyor,
  ama sıradan Tshirtler için bu havalarda 1 değil 3-5 yedek gerekebilir.

  Terli terli rüzgarı mutlaka yiyeceksiniz bisiklet üzerinde,
  efor sarfettiğiniz sürece vücut sıcaklığı kendini korur, uzun inişlerde pedal
  çevirenleri görürsünüz soğumamak için. Dinlenirken, molada falan dikkat
  etmek lazım yinede.

  Spor yaparken doğru giyimle terden doğan rahatsızlık atlatılır, asıl sorun
  günlük yaşamda :D; bir yere, buluşmaya, görüşmeye, işe gideceksiniz
  hafif bi acele etmenizle birden şarrr diye ter boşalması işte günün devamının
  yalan olması...
   
  nükleer kedi ve tuninger_haa bunu beğendi.
 6. felis911

  felis911 Bisikletkolik

  Kayıt:
  17 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  1.368
  Beğeniler:
  918
  Şehir:
  ce
  Seviye:
  Teşekkürler yine zevkle okudum kolay gelsin
   
  planet58 bunu beğendi.
 7. S26

  S26 Onursal Üye

  Kayıt:
  2 Şubat 2007
  Mesajlar:
  2.767
  Beğeniler:
  1.553
  Şehir:
  Eskişehir
  Bisiklet:
  Amoeba
  Seviye:
  Ben bu durumu karpuza benzetiyorum. Karpuzu mesela kesip güneşe koyunca buharlaşan suyu sayesinde serinler ve dolaba koymuş gibi olur ya... İnsan vücudu da buharlaşan ter ile aynı işlevi görür. Buharlaşan su fazla sıcaklığı alıp götürür.

  Belki bize yokuş tırmanırken falan serinlemişiz gibi gelmez ama sonrasında bunu hissederiz. Şunu da ekleyim; bisiklet tepesindeyken (aşırı terleyen birisi olarak) terimden memnunum ben. :) Ama normal şartlarda hoşuma gitmiyor.:D
   
  burak gezer bunu beğendi.
 8. nükleer kedi

  nükleer kedi Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  27 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  716
  Beğeniler:
  484
  Şehir:
  Sincan
  Seviye:
  Terlemek beni gaza getiriyor. Terlemeyince bazen yaptığım spordan zevk alamıyorum.:)
   
 9. Kemal Faruk Doğan

  Kemal Faruk Doğan Kıdemli Üye

  Kayıt:
  11 Haziran 2009
  Mesajlar:
  330
  Beğeniler:
  366
  Şehir:
  Karabük
  Seviye:
  Fazla terleyen bir insanım. Bir egzersiz,antrenman yada yapılan bir etkinlik sonrasında bazen duştan çıkmış kadar ter içinde kalmış oluyorum.
   
 10. Hasan Kuru

  Hasan Kuru Onursal Üye

  Kayıt:
  31 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  1.655
  Beğeniler:
  1.317
  Şehir:
  Denizli-Merkez >> Denizli Bisik
  Seviye:
  bende fazla terliyen bir kişi olarak hem bisikletle hemde yürürkn bile şarıl şarıl terliyorum.evden tertemiz çıkıyorum aradan beş dakika geçmeden her tarafım sırıl sıklam. acaba fazla kilolarımızdan mı...??
   
  hogutmen bunu beğendi.
 11. Kamış Tornavida

  Kamış Tornavida Kıdemli Üye

  Kayıt:
  13 Haziran 2015
  Mesajlar:
  299
  Beğeniler:
  421
  Şehir:
  .
  Adı:
  Ali
  Bisiklet:
  Diğer
  Seviye:
  Sıcakların gelmeye başlamasıyla birlikte arayıp 8 sene sonra ana sayfaya çıkardığım konu :)
  Teşekkürler.
   
  Mustafa Zeybek ve planet58 bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

IMG20150818130625.jpg
şikayetimden ayrı olarak ortaya çıkan bi zımbırtı. benim rahatsızlığım sağ omzumda oluşan ağrıydı. rahatsızlığımın değişik bi ismi vardı da unuttum. baya değişik bişeydi doktor söylediği gibi...
chris-froome-descending.jpg
[ATTACH] Profesyonel gibi inin Tekrar selamlar. Geçen hafta İngiltere'de yayınlanan Get into Road Cycling isimli dergiden "profesyonellerden tırmanma teknikleri" ile ilgili bir makale...
20170411_091317.jpg
Herkese Merhaba. Ben Necmettin Ünlü. izmirde yasiyorum universite Ogrencisiyim. 21 yasindayim. Hersey 19 yasinda 133 kiloya kadar cikmam ile basladi.Boyum 1.9m idi ama yinede kilo oldukca belli...