Temmuz - Ağustos 2011 Kıyı Turu Hakkında Fikirleriniz?

Tepki
0
Bisiklet
Giant
Selamlar arkadaşlar, 2 kişi başlıkta belirttiğim tarihte haritadaki güzergâh üzeriden tur yapacağız. Aşağıda vereceğim haritayı bir ön tasarı olarak düşünebilirsiniz. Daha konaklayacağımız alanları, günde kaç km yol alacağımızı ve duraklarımızı vesayre belirlemedik. Bununda bâzı sebepleri var, henüz ikimizde bisiklet almadık, bizim ilk turumuz olacağı için nasıl bir bisiklet alacağımız hakkında pek fikrimiz yok. Yaklaşık bir haftadır internette araştırıyorum. Gördüklerime bakılırsa, amaca uygun olarak 1000 TL'den aşağı bisiklet bulunmuyor. Üstüne tatil için ayrılacak parayıda ekleyince uçuk bir bütçe çıkıyor ortaya..

Bir çoğunuz, haritadaki güzergâhın en azından bazı noktalarında pedallamıştır. Bu kişiler bölge hakkındaki fikirlerini paylaşırlarsa sevinirim. Harita'da yanlış bulduğunuz noktaları vesaire bildirebilirsiniz. İlk tur için büyük bir gezi olarak düşünebilirsiniz. Ama böylesinin daha iyi olacağını düşündük. Herneyse fazla uzatmayım, Bisiklet ve yol güzergâhı hakkında önerilerinizi bekliyorum.

Temmuz - Ağustos 2011 Kıyı Turu Güzergâhı ;
http://img839.imageshack.us/img839/2918/screenshot2cr.png

tıklayarak Google Map üzerinden görüntüleyebilirsiniz.

Ek olarak; bisiklet sizce nasıldır?

Teşekkürler..

Scudo
Tepki
48
Ben olsaydım bursa yolunu tercih ederdim çünkü iznik, olubat göllerine uğrayabilirsiniz, hem uygun ve güvenilir bir yerinde kamp kurabilir, sıcağın etkisini suya girerek azaltabilir ve üstüne oranın doğal güzelliği ile kucaklaşmış olursunuz. Bursa yolunun tam olarak nasıl olduğunu hatırlamıyorum fakat tekirdağ taraflarında kilometrelik yükseltiler olduğunu hatırlıyorum, biraz yorabilir performansı düşürebilir, iyi hazırlanmak lazım yani. Alacağınız bisiklete gelirsek tur için uygun değil zannımca. Tekerlekleri adamı yorar bezdirir uzun uzun yollarda, tabi tekerlekleri değiştirmek mümkün fakat biraz daha ekleyerek çok güzel bir yol bisikleti alabilirsiniz. Yol bisikleti diye aratın bir çok fiyat aralığı çıkar.

• Beğen
Tepkiler: Özer Yenihayat
Tepki
0
Bisiklet
Giant
Can, iletin için teşekkür ederim.

Bisiklet konusunda, dağ bisikletini öneriyorlardı. Biz, yol boyunca doğal ortamlarda kamp yapmayı düşünüyoruz. Bu amaca uygun dağ bisikletinin daha dayanıklı olduğunu düşünüyorduk. Daha önce yol bisikleti kullanmadım, bize önermenin sebebi yol boyunca daha rahat etmemiz sanırım. Merak ettiğim, doğal ortamlarda bize sorun çıkartır mı ?

Dağ bisikletine kıyasla, bu güzergâh boyunca artı ve eksileri nelerdir acaba?

Tepki
48
Merhaba özer. Aslında dağ bisikleti kullanacağınız alanlar çogunlukla doğa içindeyse tercihen doğru olur,ben dediğin gibi yol bisikletini hem dağa rahat etmeniz hem de daha hızlı gitmeniz için tavsiye ettim.mesela mtb varken ve eğer uzun süre kullanmışsan yorgunluk süratini 15km/s altına çekebilir ve bu insanın bazen moralini ve motivasyonunu bozar. Sorun çıkarmak derken de genellikle lastik patlamasını kastediyorlardır fakat bu da nitekim biraz önyargıdan ibaret. Lastikler konusuna biraz bakmanı tavsiye ederim özellikle içlastiği olmayan tekerlekler yol bisikletinin patlama sorununu gideriyor tabi lastik konusundaki bilgilerim yeterli değil. Eger öyle çamura dağa taşa girmeyecekseniz yol bisikletini düşün derim fakat alternatif olarak, alacağın mtbnin lastiğini inceyle değistirerek hızını ve performansını arttırabilirsin. Hız cok önemli degil gibi durabilir lakin kamp esyalarıyla ağırlık nerden baksan 30kg'a çıkacak ve o zaman hız epey dertli hale gelecek:)

• Beğen

enver avcı

Forum Bağımlısı
Tepki
1.460
Bisiklet
Scott
dostum ne yazıkki kimse aman durun ne yapıyorsunuz dememiş.bari ben diyeyim.yazdıklarından yola çıkarak ilk turun olduğunu söylüyorsun.ilk turunda bu mesafe ciddi ağır gelecektir.hatta kısa bir süre sonra o yollar sana everest'e çıkıyormuşsun gibi düşünmene sebep olacak.tavsiyem bisikletlerinizi alıp bölgenizde 50-100 km'lik turlar yaparak limitlerinizin farkına varmanızdır.7-8 saatde yapacağın 100 km lik tur seni bıktırmazsa turuna başla ama yinede dur ne yapıyorsun diyeceğim.o yollarda başına gelebilecek aksiliklere karşı ne kadar tecrübelisin onuda hesaplaman gerekli.en fazla lastik patlar mantığı ile çıkarsan çin işkencesine başlamış olursun.kadronun kırılması hariç(merkezlere yakın yerlerde kırılırsa gaz altı yani argon kaynak attırabileceğin bir yer bulursan oda sorun değil) olabilecek tüm aksilikleri hesaba katmalısın.her sorunu yollarda giderebilecek bilgi ve donanıma sahip olmalısın.sadece bisikleti almak la bitmiyor ne yazıkki.yanın da bulundurman gereken yedek parçaları unutma böyle turlarda,onlarında masraflarını düşün..eğlencen zehir olmasın.az çok neler söylemek istediğimi anlamışsındır. boşuna dememişler dost acı söyler diye :D

• Beğen

BF Okuru

Üye
Tepki
2
enver dostuma katılıyorum...........
uzun yola gitmek antremanı gerektirmekte tenmuza kadar boş durmamalı haftanın üç günü antreman ağırlıklı çalışılmalı
kısa mesafe yüksek tempo yapılmalı uzun mesafe bol rampalı yollar seçilerek gene yüksek tempo yaparak az mola vererek hazırlanmalı ...
haftanın üç günü bu sistemi oturtan her pedalşörün yapamıyacağı birşey yoktur 6 ay bi fiil bu şekilde çalışan bir pedalşör dağları devirir yolları yutar ...
bisiklet sporu nankör bir spordur bıraktığınız an kaslarınız peynire döner...
uzun yola gidildiği için bu yolda konaklamalar olacak haliyle konaklanacak yerler önceden belirlenmeli ona göre plan program yapılmalı ...
ankaradan sapancaya kadar olan yolda ne kadar rampa var bilmiyorum ama sapancadan istanbula kadar olan yolu biliyorum sapanca düz yoldan ibaret ama ara sıra hafif meyilli rampalar var izmit girişinde hatırı sayılır rampa yok yalnız izmit çıkışından sonra özellikle dil ovasında tam 5 km lik uzun rampa vardır .........
gebzeye doğru rampaları alacaksınız gebze yolu gece çok tehlikeli olur o yolda yer yer emniyet şeridi çok darlaşır ...
gece sürüşlerine kalırsanız kafa lambası yada bisikletin önüne güçlü far arkaya kırmızı spot lamba fosforlu bisiklet giyim eşyaları ...
tenmuzda gidileceği için terletmeyen bisiklet forma artı tayt kafaya bandana kask eldiven....
tenmuz sıcaklarında aşırı su kaybedeceksiniz sululuk almanız lazım sırta takılır
su çok lazım ....
spd pedal işinizi kolaylaştırır özellikle rampalarda .....
1000 ytl nin altında bisikletle bu tura çıkarsınız o da size sorun çıkartır onun için ön tedbir olarak zincir atmalarına karşı ne yapacaksınız gerçi 1000 de bir olur zincir kopması zincir takmasını bilmeniz gerekecek ve bunun aparatı var
iç lastik çok alın ...tekeri janttan çıkarmak için aparatları kesin alın elle çıkarmayın .....
beslenme önemlidir kuru üzüm kuru kayısı hurma kuru incir .....yolda
ağır yemeyin et felan konakladığınız yerde akşam yemeği olarak muhakkak tavuk -kırmızı et yiyin uykunuzu alın sabaha protein yüklü olursunuz
sabah kahvaltısı kesin yapılacak iki yumurta lor peyniri ile çırpılacak ve üzerine süt -omleti yeyin siyah zeytin yiyebilirsiniz.....
sabahları ben yeşil çay -tarçın ı birlikte kaynatır içerim yeşil çay vücudun
bağışıklık sistemini kuvvetlendirir...
salam sucuk sosis gibi şeyleri sabah kahvaltısında yemeyin karbonhidrat ağırlıklı beslenin.....
evet gene konakladığınız yerde makarna domates soslu sarımsaklı yoğurtlu yanında köfte ile yiyin .....
enerji jelleri vardır ama pahalıya gelmektedir ...
bu enerji jelini uzun yol antremanında kullandım gerçekten etkileyici yorgun vücuda bu enerji jelleri alınmakta............

daha ayrıntılı bilgiler aşağıdaki linkte

(link)

Eren Tublek

Forum Demirbaşı
Tepki
362
Bisiklet
Trek
Sevgili Özer

Gerçekten zor bir işe kalkışıyorsun.Ben öncelikli olarak seni cesaretin ve bisiklet sevginden dolayı kutlamak isterim.Benimde sana diğer arkadaşlar gibi nacizane bir iki tavsiyem olacak.Uyup uymamak sana kalmış tabiki:)

1-Bisiklet ve ekipman seçimi:Ben senin yerinde olsam yol bisikleti yada bir hibrid bisikleti MTB ye tercih ederdim.Hangi bisikleti seçersen seç unutma ki lastik seçimi de enaz bisiklet seçimi kadar önemli.MTB lastiklerine göre ince ancak slick olmayan yağmura da uygun lastikler iyi secim olabilir.Tercih tabiki senin.İç lastik,pompa yama seti,iik yardım çantası,aydınlatıcılar vs mutlaka alınmalı.

2-Antreman ve hazırlık:Uzun turları kaldırmak için mutlaka mesafe ve tırmanma çalışman gerekli.Son bir ay tüm antremanların bisikletin yüklenmiş hali ile olmalı.

3-Beslenme:bisikletçi beslenmesinin nasıl olması gerektiğini araştır. Karbonhidrat,protein,şeker dengesi önemli.Ayrıca sıvı takviyesi çok mühim. Terle atılan mineraller,madensel tuzlar alınan takviye sıvılarla dengelenmeli.Mineral dengesi için en basiti ve ucuzu soda ayran karışımıdır.Ayrıca mutlaka yeterli miktarda su içilmeli.Aksi taktirde her tarafına kramp girmeye başlayacak,adım atacak halin bile kalmayacaktır.

4-Yol planı:Nerede mola vereceksin,ne kadar dinlenecek,nerede konaklayacak, acil bir durumda nereye ulaşmaya çalışacaksın belki en önemlilerinden biri nerelerden yiyecek ve içecek temin edeceksin bütün bunların planını çok iyi ve kendi sınırlsrını bilerek uçmadan yapmalısın.

Kısacası yapılacak çok iş var.Şimdiden kolay gelsin.Zor gibi görünüyor ama yapılamaz değil.Cesaretin asla kırılmasın.

• Beğen

Ahmet Gürkan

Daimi Üye
Tepki
328
Bisiklet
Sedona
İlk tur için zor bir etap gibi görünüyor, yolunuzun üstünde 20 milyon insanın yaşadığı bir bölgenin varlığını da hesaba katarsak, pek de keyifli bir tur olmayacak gibi geliyor bana. Onun için İstanbul-İzmit bölgesini rotadan çıkartmanızı öneririm, Güney Marmara daha keyifli, daha seyirli bir yerdir, oradan gitseniz daha iyi olur. Ankara-Eskişehir-Bursa-Bandırma-Çanakkale, ya da Ankara-Eskişehir-Bursa-Balıkesir-Edremit şeklinde de olabilir. Çanakkale-Edremit arası çok hoş yerlerdir ama Kaz dağı zorlar... Zaman olarak Mayıs ya da Eylüle alabilirseniz daha iyi olur, ben geçen sene İzmir-Datça arasını 2-10 temmuz arasında gitmiştim, abartısız 54 dereceyi görmüştüm, hiçbirşey sıcak hava kadar zorlamıyor, ne yokuşu ne trafiği... sadece sıcak bütün keyfinizi kaçırmak için tek başına yeter...

• Beğen
Tepki
48
Değerli arkadaşlar çok güzel noktalara değinmişler, özellikle sıcaklık meselesi hakikaten düşündükçe bile insanı bezdiriyor. Her zerren ter içinde kalacak,gözünün içine tuzlu suyun kaçacak, gözün yanacak, muhtemelen pişik de çıkacak:) Yine de hiç bir şey cesaret kırıcı olamaz. Hazırlık düşünce, bisiklet eylemdir.

• Beğen
Tepki
0
Bisiklet
Giant
İletileriniz için teşekkür ederim.

Fikirlerinizi değerlendircem, minnettarım sağolun. :)

Gelişmelerle birlikte konuyu güncellerim. İyi günler..

Tepki
13
bursadan geçersen ulubat gölünü görebilirsin ve o yol düzdür bursadan geçmeyi düşünürsen ben de takılabilirim.

Tepki
0
Bisiklet
Giant
Bursa yolu konusunu düşündüm ama ne yazacağımı bilemiyorum :)

Aslında Bursa'dan geçebiliriz. Tur boyunca, kısa veya uzun aralıklarda yeni arkadaşlar ile pedallamak eğlenceli olabilir.

Bu konuda kesin bir karar verdiğimizde güvenilir bir cevap yazarım. Şuan için yanlış bilgilendirme yapmak istemiyorum.

İlgin için teşekkürler..