Tektro disk frenler...

Erhan Doğaner

Forum Bağımlısı
Tepki
63
Arkadaşlar belki aranızda ilgilenenler vardır... Tektro disk frenler nasıl frenler sizce? Shimanoda karşılığı ne olabilir? Örneğin Xt mi veya Deore mi(kullanan arkadaşların görüşü nedir bu konuda)? Kullanan bir arkadaşım bana bunu tavsiye etti, peki apırlığı ile tutuşu ile genel olarak Tektrolar nasıllar?

Scudo

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
edoganer selam
Bu frenleri bir süre kullandım, şu anda da benim frenlerim Elman arkadaşımızda.
Frenlerin ön arka toplam ağırlığı, herşey dahil 940 gr. Shimano'da karşılığı Deore diyebiliriz. Zaten Deore ile aynı padi kullanıyor.
Mineral yağı ile çalışıyor, tüm parçaları Shimano uyumlu olduğundan servis sorunu da yaşamayacağını düşünüyorum. Diskleri 6 vidalı ve şekilleri itibariyle çok şıklar.
Ben Hayes ve Tektro olmak üzere 2 farklı, 6 vida uyumlu disk fren kullandım. Dürüstçe söylüyorum ki Tektro çok daha az ayar kaçırıyordu. Bu bakımdan memnun kaldım.
Frenlerin gücü, XC binişi için oldukça yeterli. Ancak Elman ara sıra (kilosundan da dolayı :)) ön frenin yetersiz kaldığını, daha güçlü olsa daha iyi olucağını vurguluyor konuşmalarımızda.
Fren kollarında çooook hafif bir esneme var. Ancak şu anki XTR disklerimde de bu esneme var desem yalan olmaz.
Fren kollarının gidona uzaklık yakınlık ayarı mevcut, padlerin diske olan ayarı mevcut değil, zaten çoğu frende bu özellik pek olmuyor.
Ekonomik olsun, disk fren olsun, şık gözüksün, sorun da yaşatmasın diyorsan ve (Elman'ı düşünerek söylüyorum) çok da kilolu değilsen gönül rahatlığı ile alabilirsin.

Erhan Doğaner

Forum Bağımlısı
Tepki
63
saol Halil... peki frenlerin kalitesinin deore olduğunu söyledin, bu fiyatın birazdaha üzerine çıkarak daha iyi bir fren takımı sence alınabilir mi???

Tepki
50
2 senedir tektro kullanıyorum.şu anakadar herhangi bir sorunla karşılaşmadım.kilom 65-69 arasında olduğundan belki fazla zorlanmıyor olabilirler.gayet memmunum.

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Daha iyi bir fren takımı tabi ki alınabilir :) Ancak maliyet meselesi malum.
Yerinde olsam olaya şu şekilde yaklaşırdım;

Tektro alırsan, 6 vida göbek bulmalısın. Diskleri çok şık, herkeste pek görülmeyen bir fren. Üstelik ekonomik de. Ancak 6 vida göbeklerden sonra fren sistemin Avid, Formula veya benzeri olmak durumunda. Eh bu frenlerin de fiyatlarının pek iç açıcı olmadığı (en azından Tektro'lardan sonra, model yükseltmek için satın alacakların için konuşuyorum) aşikar.

Shimano'dan bir fren alırsan, göbekleri centerlock almalısın. Bu durumda seçeneklerin Deore'den XTR'a kadar uzanır. Kafana göre seçersin.
Aralarında da (XTR'a kadar) uçuk bir fiyat farkı yok.

Ben olsam daha iyi bir fren dediğinde en azından XT seviyesi bir fren düşünürdüm. Bu Shimano XT'de olur, Avid Juicy 7'de olur, orası sana kalmış. Ama bu kadar yüksekten uçmaya gerek yok diyorsan Tektro'ları alır keyfime bakarım.

Erhan Doğaner

Forum Bağımlısı
Tepki
63
taktroları sorunsuzca ve gayet güzel bir sürüş keyfiyle yıllarca kullanabilirim sanırım...

djayo

Forum Demirbaşı
Tepki
388
Bende TEKTRO AGURA (hidrolik) kullanıyorum. Bence dünyadaki en iyi fren üreticilerinden biri TEKTRO. Tek işleri fren yapmak. 1.5 yıldır kullanıyorum bir kere ayar gerektirecek bir durum olmadı. Çok güven veriyor. Çift pistonlu olması da büyük bir avantaj. Bu ürünü gözünüzü kapatım alabilirsiniz.

H.Sages

Daimi Üye
Tepki
174
@HaliliOzturk

Fren modellerinin ağırlıklarını gösteren bir tablo vs varmı yoksa kendinizmi tartıyorsunuz ? Bende M 486 shimano set var, fren kolunda sanırım yükseklik ayarı yok ya da ben göremedim. Oldukça dipte etki ediyor ayarını pratik şekilde yapmanın bir yolu var mı acaba?

Tepki
38
Tektro alırsan, 6 vida göbek bulmalısın. Diskleri çok şık, herkeste pek görülmeyen bir fren. Üstelik ekonomik de. Ancak 6 vida göbeklerden sonra fren sistemin Avid, Formula veya benzeri olmak durumunda. Eh bu frenlerin de fiyatlarının pek iç açıcı olmadığı (en azından Tektro'lardan sonra, model yükseltmek için satın alacakların için konuşuyorum) aşikar.

Shimano'dan bir fren alırsan, göbekleri centerlock almalısın. Bu durumda seçeneklerin Deore'den XTR'a kadar uzanır. Kafana göre seçersin.
Aralarında da (XTR'a kadar) uçuk bir fiyat farkı yok.
rotorun olduktan sonra istediğin freni alabilirsin shimano,avid, hayes vs.. ;)

gkhn8989

Üye
Tepki
0
İsim
Gökhan
Bisiklet
Ghost
arkadaşlar bende de bu fren sisteminde mevcut yalnız bir sıkıntım var

bisikletimi bakıma verdikten sonra bu sıkıntı oluştu

ön frende herhangi bir sıkıntım yok arka fren kolu çok dipte kavrıyor bundan dolayı tek parmak ile frene bastığımda elime değiyor

gidon ile fren kolu arasındaki mesafeyi nasıl ayarlayabilirim veya daha başka çözüm var mı

yardım ederseniz çok sevinirim

GETzREADY

Üye
Tepki
14
İsim
uğur
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Tektro novela kullanıyorum,fren performansı olarak fena değil lakin benim gibi 92 kg biri için yeterli değil.Artı henüz 310 km olmasına rağmen arka fren diskim eğrildi ve sürtme yapıyor.Shimano fren diski ile değiştirmeyi düşünüyorum.

Tepki
25
İsim
Hakan Ç.
Bisiklet
Merida
Merhaba, haftasonu fazlasıyla çamur olan bisikletimi temizledim yağlama işleminde sanırım arka fren diskime de sıçradı yanlışlıkla. Diski ve balataları deterjan ve balata spreyiyle temizledim fakat düzelme olmadı. Balatalardan mı diye emin olamadığımdan ön ile değiştirip denedim fakat önde sorun olmadı ama arka biraz iyileşti tam olarak kitlemiyor. Başka neden olabilir sorun? Temizlemeden önce hiçbir sorunum yoktu, bisikleti yıkadım zinciri ve hareketli komponentleri yağladım denemek için bindim arka frenim yok gibiydi. Tecrübeli olanlardan yardım rica edicem :acpsnr::(

Tepki
1
İsim
ahmet kırmızı
Bisiklet
Bianchi
@hhakanccelik
bu sorun bende de oldu malesef sağlıklı bir çözümü yok. balataları değiştirmen lazım. yanlışlıkla değdirdiğin yağ balatanın içine girmiş ve bunu kolay kolay temizleyemessin.

Cotyoran52

An Engineer Cyclist
Tepki
1.662
İsim
Kotyoralı
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Arkadaşlar merhabalar,

Hazır başlık olduğunu görünce yeni başlık açmak istemedim. Özellikle B'twin Rockrider modellerinde gördüğümüz Tektro hidrolik frenlerin bakımı konusunda zorluklar yaşıyor musunuz ? Ya da Tektro frenlerin performansını beğeniyor musunuz acaba ? Eklemek istediğiniz şeyler var mı bu konuda ?

Emre Tuna Mirliva

Aktif Üye
Tepki
134
İsim
Emre T.
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Merhaba, haftasonu fazlasıyla çamur olan bisikletimi temizledim yağlama işleminde sanırım arka fren diskime de sıçradı yanlışlıkla. Diski ve balataları deterjan ve balata spreyiyle temizledim fakat düzelme olmadı. Balatalardan mı diye emin olamadığımdan ön ile değiştirip denedim fakat önde sorun olmadı ama arka biraz iyileşti tam olarak kitlemiyor. Başka neden olabilir sorun? Temizlemeden önce hiçbir sorunum yoktu, bisikleti yıkadım zinciri ve hareketli komponentleri yağladım denemek için bindim arka frenim yok gibiydi. Tecrübeli olanlardan yardım rica edicem :acpsnr::(
Bakın eğer diskinize birkaç ufak yağ damlasının temas ettiğini düşünüyorsanız balataları söküp deterjanla güzelce yıkayın derim. Sonrasında da yağ bulaşmış ölü kısmı temizlemek için dik bir yokuşta freninizi iyice ısıtacak şekilde sıkın. Bu foruma üye olmadan evvel birisinin yorumunu okumuştum. "Bu balatalar sünger gibi temas ettiği yağı hemen içine emiyor ve hiçbir şekilde içinden çıkmıyor" demişti. Tabii ki bu yorumu bu sorunu yaşamadan önce okusaydım hiçbir sorunum olmayacaktı. Gerçekten bu balatalar yağı acayip bi şekilde emiyor.

Tepki
25
İsim
Hakan Ç.
Bisiklet
Merida
Bakın eğer diskinize birkaç ufak yağ damlasının temas ettiğini düşünüyorsanız balataları söküp deterjanla güzelce yıkayın derim. Sonrasında da yağ bulaşmış ölü kısmı temizlemek için dik bir yokuşta freninizi iyice ısıtacak şekilde sıkın. Bu foruma üye olmadan evvel birisinin yorumunu okumuştum. "Bu balatalar sünger gibi temas ettiği yağı hemen içine emiyor ve hiçbir şekilde içinden çıkmıyor" demişti. Tabii ki bu yorumu bu sorunu yaşamadan önce okusaydım hiçbir sorunum olmayacaktı. Gerçekten bu balatalar yağı acayip bi şekilde emiyor.
Merhabalar, 2017 de yaşadığım bir sorundu, kendim tecrübe ederek çözdüm. Uzunca bir yokuştan frenleyerek inince ısınıp kuruyor balatalar. Hala aynı bisiklet ve hala aynı balataları kullanıyorum henüz bitiremedim :) Hiç sökmeye yıkamaya deterjanlamaya gerek yok güzel bir yokuş çözüyor sorunu.
Arkadaşlar merhabalar,

Hazır başlık olduğunu görünce yeni başlık açmak istemedim. Özellikle B'twin Rockrider modellerinde gördüğümüz Tektro hidrolik frenlerin bakımı konusunda zorluklar yaşıyor musunuz ? Ya da Tektro frenlerin performansını beğeniyor musunuz acaba ? Eklemek istediğiniz şeyler var mı bu konuda ?
Merhaba, yukarda belirttiğim Merida MTB bisikletimde Tektro mevcut. 2017 den beri en ufak sorunum olmadı. Sürekli aktif olarak şehiriçi, arazi, çamur ve yağmur dahil kullanan biriyim.