Teknoloji bağımlılığının çocuklarda yol açtığı 4 hastalık

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Candan Biberci tarafından paylaşıldı.

 1. Candan Biberci

  Candan Biberci Böğü Alp •ϜϓſϞ•

  Yaş:
  37
  Kayıt:
  1 Kasım 2015
  Mesajlar:
  2.199
  Beğeniler:
  10.318
  Şehir:
  Bursa
  Adı:
  Candan Biberci
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  teknoçocuk.jpg

  İçinde bulunduğumuz teknoloji çağı hem hayatımızı kolaylaştırıyor, hem de yeni sıkıntıları beraberinde getiriyor. Yetişkinlerin uzun saatler meşgul olduğu cep telefonu, tablet, televizyon, elektronik oyunlar çağımızın kaçınılmaz zorunlulukları gibi gözükse de, sadece yetişkinler için değil çocuklar için de yarattığı bağımlılıkla birlikte sakıncalar doğuruyor. Teknolojik aletlerin bağımlılık yapıcı etkileri güçlü. ‘Teknolojik bağımlılık’ denilen tanımlamada çocuk gittikçe daha çok zamanı söz konusu teknolojik aletlerle geçiriyor. Toplumsal yaşamdan
  kaçma, içe kapanıklık, bu aletleri kullanması anne ve babası tarafından engellendiğinde aşırı tepkiler verme gibi belirtiler psikolojik travmanın yarattığı etkiler arasında sayılabiliyor. Bu grup çocuklarda depresyon, otizm, dikkat eksikliği ve bipolar bozukluk daha fazla görülebiliyor.

  teknoçocuk2.jpg

  Fiziksel zararlar da veriyor Yüksek teknolojik hız ile gerçek hayat arasındaki farklılık çocukların davranışlarına hoşgörüsüzlük, empati yapamama, olaylar karşısında çözüm üretememe olarak yansıyor. Çocuklar zamanla agresif kişilik yapısına sahip olabiliyor. Toplumda iletişim kurmakta güçlük çeken çocuklar hayal ile gerçeği ayırt edemeyecek kadar teknolojik aletlerden etkileniyor. Teknolojik aletlerin çocuklarda yarattığı fiziksel olumsuzluklar da şöyle sıralanıyor: • Görme sorunları.
  • Duruş ve iskelet bozuklukları.
  • Radyasyon alımı.
  • Hareket kısıtlılığının getirdiği kas ve eklem problemleri.
  • Obezite riski.
  • Uyku kalitesinde bozulmalar ve uykuya dalış sorunları.

  teknoçocuk1.jpg

  Anne babalar neler yapmalı? Öncelikle çocukların nelerle ilgilendikleri konusunda ebeveynler bilgi sahibi olmalı. Çocuklarla daha çok iletişimde olmak ve onların ilgi duydukları alanları takip etmek güven ortamı sağlıyor. Ailelerin denetim ve gözetimini de kolaylaştırıyor. Çocukların yaşlarına göre saatler, ilgilendikleri alanlar ve içeriklerle ilgili düzenlemeler de getirilmeli. Önce aile bağımlılıktan kurtulmalı Ebeveynler çocuklarına rol model olduklarını unutmamalı ve ilk önce kendileri iş dışında uzun saatler teknolojik aletlerle ilgilenmemeli. Çocuklar sanal ortamlar, şifreler ve güvenli internet kullanımıyla ilgili okul desteğini de alarak bilgilendirilmeli. Şiddet içerikli programların izlenmemesi, oyunların satın alınmaması konusunda azami dikkat gösterilmeli. Bilgisayarın ortak kullanım alanında olması da önemli. Bu sayede hem çocukların teknolojik aletleri kullanmaları konusunda anne ve babanın denetimi altında olmaları sağlanmış oluyor hem de bilgisayarın ortak kullanımı nedeniyle, süre konusunda kısıtlama getirilmesi kolaylaşıyor. Aile ile birlikte dışarıda geçirilecek zaman ve çocukların herhangi bir spor dalıyla uğraşması, kitle iletişim araçlarına olan ilgiyi azaltabiliyor ve çocukları daha sosyal kılıyor. Çocuklarımıza güçlü aile ve arkadaşlık bağları kazandırmalıyız ki, sanal ortamdaki hiçbir paylaşımın gerçek hayattaki paylaşımlarımızın yerine geçemeyeceğini anlamalılar. Çocukları teknolojiden uzak tutmak gerçekçi bir yaklaşım değil. Ancak anne ve babaların çocuklarına doğru bir rol model olarak, teknolojik bağımlılıktan uzak kalmaları mümkün olabilir.

  manyamış aile.jpg

  Kaynak : Acıbadem Sağlık Grubu
  Teknoloji bağımlılığının çocuklarda yol açtığı 4 hastalık

  Bulunduğumuz ortamlarda bile çocuğumuzu susturmak ve oyalamak için tablet yada telefonumuzdan oyun açmak yerine onun daha hoşuna gidecek etkinliklerle onu önemsediğimizi göstermemiz gerekiyor.

  Hiçbir bağımlı 'bağımlı' olduğunu kabul etmez.Evet her ne kadar ihtiyaç desekte aslında bağımlıyız ve bunu kabul etmek istemiyoruz.

  Bilinçli bir nesil yetiştirmek bizlerin elinde özelliklede biz duyarlı bisikletlilerin.İlk önce kendimizi bağımlılıktan kurtararak bu işe başlayabiliriz.
   
 2. H.T

  H.T Bisikletkolik

  Kayıt:
  11 Ağustos 2011
  Mesajlar:
  1.112
  Beğeniler:
  2.903
  Şehir:
  Kırklareli
  Adı:
  Hasan
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  Çağımızın en büyük tehlikesi bu olsa gerek.Biz mahallede top oynayarak büyüdük. Şimdiki nesil elde tablet minecraft oynayarak büyüyor..
   
 3. hashus1099

  hashus1099 Deprem Dede

  Kayıt:
  13 Haziran 2011
  Mesajlar:
  848
  Beğeniler:
  2.271
  Şehir:
  istanbul/beşiktaş
  Adı:
  hashus1099
  Bisiklet:
  Canyon
  Seviye:
  ben bu durumu çocuklardan ziyade ailelere mal ediyorum. çocuk sokakta bir başına olacağına evde bilgisayar başına tıkılsın istiyorlar, onların da işine geliyor çünkü daha güvende oluyorlar.
  çok değil, bundan 20 yıl önce evden kilometrelerce uzağa giderdik biz ilkokul çağındayken. şimdi orta okulu bitirmek üzere olan çocuklar evinden okuluna yürüyemeyecek şekilde yetişiyor. ya bizim aileler çok ilgisizdi, ya da şimdiki aileler gereğinden fazla ilgili.
   
 4. H.T

  H.T Bisikletkolik

  Kayıt:
  11 Ağustos 2011
  Mesajlar:
  1.112
  Beğeniler:
  2.903
  Şehir:
  Kırklareli
  Adı:
  Hasan
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  @hashus1099 Aynen size katiliyoru.O cocugun eline tableti veren ebeveyn aklinca cocugunu disari salmayarak korudugunu zannediyor.Disarda terorist sapik var devir eski devir degil diye savunmalar yaparak sadece vizdanlarini rahatlatma derdindeler.Dizisini rahat izlemek icin cocugun eline tableti verdigini kimse soylemez elbet.umarim o cocuk sadece minecraft oynuyordur.4 yasinda kuzenimin facebook twitter inatagram hesabi var.sosyal cocuk boyle olur iste..
  Benim hayat gorusume gore insanin bu dunyaya birakabilecegi en degerli miras hayirli bir evlattir.
  İki ev alim birini kizima birimi ogluma birakim rahat ederler diye dusunen zihniyetlerin yetistirdigi egitimi olmayan babasinin agzina bakan bir cocuk yeri gelir o evi bir gunde yer bitirir..
  Cocuk sahibi degilim ama birgun nasip olurda olursam cocuguma tek birakacagim miras aldigi egitimden baska bisey olmayacak.
   
 5. Dystopia

  Dystopia hiç

  Kayıt:
  26 Ocak 2006
  Mesajlar:
  2.037
  Beğeniler:
  4.731
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  Bunun için artık yapacak bir şey yok maalesef. Bu teknoloji aynı zamanda aşırı tüketime de sebebiyet veriyor.
   
 6. MertAG

  MertAG TamBirTroll

  Yaş:
  25
  Kayıt:
  30 Ağustos 2014
  Mesajlar:
  851
  Beğeniler:
  598
  Şehir:
  Antalya
  Bisiklet:
  Kron
  Seviye:
  Baba büyüksün :D
   
  Candan Biberci bunu beğendi.
 7. Murat.Bagci

  Murat.Bagci Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  13 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  497
  Beğeniler:
  328
  Şehir:
  oslo
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  konuya donecek olursak cagimizin bu hastaligi icin soyle bi sey kullanabilirsiniz :D aslinda okul hastane cami vs gibi yerlerde de kullanilsa fena olmaz sanki :)

   
  H.T ve Candan Biberci bunu beğendi.
 8. Sefa01

  Sefa01 Kıdemli Üye

  Kayıt:
  12 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  291
  Beğeniler:
  379
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Pinarello
  Seviye:
  Bir cocuk psikiyatrisi olarak belirttilen hastaliklarla internetin kesin iliskisinin kanitlayan hicbir makale arastirma yok. Oyle olsaydi terapi-ilac vs uygulanmaz internet yasaklanirdi. Fakat su bir gercek yakin gelecekte internet bagimliligi diye bir hastalik tanimlanacak.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  Candan Biberci bunu beğendi.
 9. Ahmet.KOÇ

  Ahmet.KOÇ KOM

  Yaş:
  26
  Kayıt:
  29 Ağustos 2012
  Mesajlar:
  931
  Beğeniler:
  1.633
  Şehir:
  Bilkent/Polatlı
  Bisiklet:
  Fuji
  Seviye:
  Malesef günümüzde birçok ebeveyn üç yaşındaki çocuğun eline telefon, tablet verip başından savmayı çocuk yetiştirmek sanıyor. Bu tamamen sosyolojik bir sorun haline geldi ve gelecek nesiller adına çok üzüntü verici bir durum.
   
  H.T bunu beğendi.
 10. Murat.Bagci

  Murat.Bagci Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  13 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  497
  Beğeniler:
  328
  Şehir:
  oslo
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  @Sefa coskun The relationship between autism quotient, anxiety, and internet addiction
  http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S016517811400170X (turkiyedeki universite ogrencileri arasinda yapilmis bu calisma)
  Longer Term Effect of Randomized, Controlled Group Cognitive Behavioural Therapy for Internet Addiction in Adolescent Students in Shanghai
  An Error Occurred Setting Your User Cookie
  http://ajp.psychiatryonline.org/doi/full/10.1176/appi.ajp.2007.07101556
  listeyi daha da uzatabiliriz ama sadece bu makalelerin iceriklerinde ve sonuclarina baktigimizda bile en azindan calismada kullanilan bireyler icinde uzun sureli internet kullanimina bagli bahsedilen hastaliklarla iliskili oldugunu gorebiliriz. kesinlikle bir baglanti yok demek biraz guc ki ayrica internet addiction disorder (IAD) olarak 1996dan beri zaten teknoloji bagimligi ve sornasinda internet bagimliligi hastaligi olarak tanimlaniyor. yakin gelecegi beklemeye gerek yok uzun zamandir yasiyoruz zaten :) Internet Addiction: A Brief Summary of Research and Practice http://link.springer.com/article/10.1007/s11469-006-9009-9
   
 11. Sefa01

  Sefa01 Kıdemli Üye

  Kayıt:
  12 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  291
  Beğeniler:
  379
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Pinarello
  Seviye:
  Verdiginiz butun linklere baktim hic birinde bagimliligin hastaliga yol actigiyla ilgili birsey goremedim. Bazi hastaliklarda internet bagimliligi icin risk faktoru denilebilir fakat herhangi bir hastalik icin etyolojisinde internet bagimliligi yoktur. Internet bagimliligi da bazi cevrelerce kullanilabilir. Bende kendime gore hastalik tanimlayabilirim ama anlami yok. Herhangi bir tanilama sisteminde bu hastalik yok.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   

İlginizi Çekebilir

IMG-20170409-WA0021.jpg
Herkese Merhaba. Ben Necmettin Ünlü. izmirde yasiyorum universite Ogrencisiyim. 21 yasindayim. Hersey 19 yasinda 133 kiloya kadar cikmam ile basladi.Boyum 1.9m idi ama yinede kilo oldukca belli...
IMG_20170405_113243.jpg
Herkese Merhaba. Ben Necmettin Ünlü. izmirde yasiyorum universite Ogrencisiyim. 21 yasindayim. Hersey 19 yasinda 133 kiloya kadar cikmam ile basladi.Boyum 1.9m idi ama yinede kilo oldukca belli...
20170411_091317.jpg
Herkese Merhaba. Ben Necmettin Ünlü. izmirde yasiyorum universite Ogrencisiyim. 21 yasindayim. Hersey 19 yasinda 133 kiloya kadar cikmam ile basladi.Boyum 1.9m idi ama yinede kilo oldukca belli...