Tekerlekli Yalan-Lance Armstrong'un Düşüşü

Ömer Ş.

Forum Demirbaşı
Kayıt
11 Nisan 2012
Başlık
15
Mesaj
791
Tepki
1.856
Armstrong'la ilgili dikkat çeken bir kitap. Domingo Yayınevinden Algan Sezgintüredi çevirisiyle çıktı.
Tekerlekli Yalan
Lance Armstrong'un Düşüşü

800pxTekerlekliYalan-682x1024.jpg

TEKERLEKLİ YALAN: Lance Armstrong'un Düşüşü, kaybetmemek için spor tarihinin en büyük organize suç organizasyonunu kurmayı göze almış bir sporcunun, en zengin hayal gücünün bile sınırlarını zorlayacak, akılalmaz ama gerçek hikâyesi.

Cevaplanması gereken ilk soru: “Neden yaptı bunu?” Ve “Nasıl bu kadar uzun süre paçayı sıyırabildi?” Macur sis perdesini kaldırınca ortaya Antik Yunan destanlarını hatırlatan bir karakter çıkıyor: ölümcül kusurları olan bir yarı tanrı.
–Toronto Star

Juliet Macur korkunç detaylar veriyor. Kan torbaları. Şırıngalar. Davalar. Bu nasıl bir çılgınlık!
–Evening Standard.

İmparatorluğu çökmüş ve evini satmak zorunda olan bir adam… Onu muhteşem evinde ziyarete gittiğinde böyle bir Lance Armstrong karşılıyor gazeteci Juliet Macur'u. Defalarca karşı karşıya geldiler. Ama ilk kez yenik bir adam var karşısında.
Armstrong’un skandal sonrasında görüşmeyi kabul ettiği nadir kişilerden biri Macur. Lakin öyküyü sadece onun ağzından dinlememekte kararlı. Ailesinden yakın arkadaşlarına, yetkililerden sponsorlara, rakiplerinden takım arkadaşlarına, bilerek ya da bilmeyerek bu büyük yalanın parçası olmuş yüzü aşkın isimle görüşüyor. Ve karşımıza doymak bilmez bir hırsa sahip bir adamın kimi yerde acıklı kimi yerde gülünç kimi yerdeyse nefret uyandırıcı, yalanlarla örülü hikâyesi çıkıyor. Ünü bisiklet sporunun ötesine geçmiş bir bisikletçinin, yetkilileri, gazetecileri ve hayranlarını yıllarca nasıl kandırdığını, imajını korumak için nasıl insanları kullanarak –bazen onların hayatı pahasına– etrafına bir duvar ördüğünü ve “Armstrong Sistemi” adıyla anılan, gelmiş geçmiş en karmaşık, en ayrıntılı doping programını nasıl şeytani bir ustalıkla yarattığını ve uygulattığını bir bir ortaya koyuyor Macur.

Yayınevi: Domingo Yayınevi
Yazar: Juliet Macur
Çeviri: Algan Sezgintüredi
Sayfa: 404
Baskı: Temmuz 2018
Fiyat: 30 TL
 

BF Okuru

Daimi Üye
Kayıt
2 Şubat 2005
Başlık
0
Mesaj
231
Tepki
7
7 kez büyük turu zorlanmadan kazanırken kimse 'ne ayaksın birader?' demedi mi acaba?
Üstelik 7 yıl boyunca hiçbir form düşüşü yaşamadan büyük turu kazanmak zaten çok ayrı bir olay, bunu kimse açıklayamaz. Hile yaptığı belliydi zaten, çok uzun yıllar boyu yakalanmaması büyük turların sadece bir tiyatrodan oluştuğunu gösteriyor. Mesela nato, uefa, birleşmiş milletler gibi pek çok kurum sadece tiyatrodan oluşuyor', buda böyle...
 
Tepkiler: 1 kişi
Yukarı Alt