Tekerlek havası nasıl olmalı?

Faik BİLGİN

Forum Demirbaşı
Tepki
170
arkadaşlar öncelikle herkeze selamlar

bilindiği üzere bisiklete binerken lastik havalarını kontrol ediyoruz ama lastik havasının nasıl olması gerektiğini biliyormuyuz?yani lastiğin havası çok iken(sıkıldığında çok az esneyen)bisiklet hızlı gider ama fazla titreme yapar hava az iken(sıkıldığında esneme çok ise)teker yumuşayacağından kayma ve yola tutunuş artar bunu deneyimlerimizden biliyoruzdur herhalde peki hangi hava ile hangi yola gidilir? mesela uzun yola çıkarken lastik havamız nasıl olmalı hız için çokmu?? yoksa yolda kaymaması için ortamı ?? ben bu iki sorunun cevabını bekliyorum sevgi&saygılarımla

Scudo

elfaruki

Daimi Üye
Tepki
222
öncelikle bendende selamlar:D

eğer bir mtb kullanıcısıysanız 40 psı hava yeterlidir
eğer bir yol bisikleti kullanıcıssanız 100-120 psı hava yeterlidir
eğer bir city bike kullanıcısıysanız 60-80 psı hava yeterli olucaktır

bide şöle bi tavsiyem olucak mtb kullanırken ve toprak arazideyken lastiğinizin havası azcık inik olursa (örn 30 psı) lastiğin yayılmasına ve yeri daha iyi tutumasına sebeb olucaktır.buda doğal olarak kaymaları vs vs vs leri daha aza indirgeyecektir

ii günler

saygılar&sevdiler

Faik BİLGİN

Forum Demirbaşı
Tepki
170
öncelikle çok teşekkür ederim benimde dediğim gibi tekerlek havası indiğinde kayma azalır buna sevindim çünki yanlış bir bilgi sahibi değilmişim ama uzun yola mtb ile giderken yani şehirler arası yolculuktaki tam hava ne olmalı ne önerirsiniz

Can Sonbay

Forum Bağımlısı
Tepki
315
Bisiklet
Giant
Lastiğin üstündeki psi max.dır..
Eğer o düzeye getirirseniz(Benim gibi:rolleyes: 65psi) biraz sert bi sürüş olur ancak pedala verdiğiniz enerjiyi yola tam olarak aktarırsınız(Bu asfalt-şehir içi kullanıcıları için geçerli..)Ama biraz daha düşük olması konforu arttırır.Örn. Max:65psi ken Sizinki 40 olursa...:)
Ancak eğer yukarıda Faruk'un da sölediği gibi arazi de sürüyorsan max. yapmamaya çalış.Böylece kaymayı azaltırsın..
Umarım yardımcı olabilmişimdir..

Anıl Kuşaksız

Forum Bağımlısı
Tepki
508
düşük havada gitmek için çok enerji harcarsın. farkında olmadan bacakları çok yorar

matrixod

Forum Bağımlısı
Tepki
1.088
İsim
Ouz
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Diğer
uzun yolda kullanacağın basıncı en iyi sen bilirsin.Ben sana şimdi 70 yap yola çık derim kulaklarım çınlar ne gereği vaR...
Sen bunu yola göre,zevkine göre ayarla.
asfalt kaymak gibiyse yapabildiğin en yüksek basınca ayarla (amortisörü de kilitle) aldığın tepki artsın.
yolun adı asfaltsa fakat kötü bir yolsa titreşimi minimum,tepkiyi maksimum alacağın denge noktasını da sen bul

Tolga Erçetin

Daimi Üye
Tepki
203
Arkadaşlar güzel değerler sunmuş. Rahat edebildiğin basıncı zaten sen anlayacaksın sürdükçe, mesela ben 20-25psi kullanıyorum 2.35 lastik... 50-60kmden sonra beni çok yormaya başlıyor ama uzun yolda sürmediğimden pek de şişirmek niyetinde değilim...

Faik BİLGİN

Forum Demirbaşı
Tepki
170
ben zaten şehir içi 40psi 1,95 lastik kullanıyorum kısa mesafe olduğu için pek yormuyor ama gezilerde şişirmezsem canım çıkıyo hele bide yağmura yakalanıp (ayakkabınızın içine su girene kadar )pedal sanki araba iter gibi oluyo:)

Onur Kula

Forum Bağımlısı
Tepki
819
İsim
Onur Kula
Bisiklet
Specialized
Zemini sert bir arazide 30-35psi aşağısı lastiği yarabilir.
Yani işin aslı kullanım şartlarına göre uygun hava basılmalı.
Uzun yolda 50-60psi yormaz.Ama biraz konforsuz olur.(Yine de tercihimdir.)

tuninger_haa

Forum Bağımlısı
Tepki
486
@mnk

lastıgınız kalın ama 20-25 psi da cok az geldı bana lastıgın ustundekı mın. degerı kontrl edın bence.

ben genelde 55 psi da kullanıyorum (sehır ıcı) ama uzun suruslerımde sonlara dogru bıraz hava bırakıyorum..

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.443
Sanırım yukarıda pek kimse değinmemiş ama sürücünün ağırlığı da (veya turdaysanız bisikletin yükü) basıncın arttırılma nedenidir ...

• Beğen
Tepkiler: Faik BİLGİN

snoopist

Aktif Üye
Tepki
37
Şimdi ben psi sini felan bilmem de, benim tecrübelerim sunlardır ;
Çok şişik olursa : Dahada hızlı gider,sürüş kolaylaışır sürtünme azalır amaaa dahada kaygan hale gelir, patlama olasılığıda çoktur
Hava inik olursa : Kayma olasılığı en aza iner lastik kaliteyse dönüşlerde iyice yatabilirsin. Ama dikkat yer kaygan olmasın. Fazla hız yapılmaz çünkü sürtünme çoktur, lastiğin yerle teması çok olduğu için lastik asfalt a yayılır ve sürüşte biraz zorlaşır En iyisi fazla şişirmemek fazlada indirmemek. buradan tarifi zor tecrübeyle oluşur o

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Arkadasim yanlış bilgi vermeyelim lastik çok şişik olunca patlama riski artıyor felan değil tam tersine yol lastiklerin de cok sisik olmazsa bir cukurda jant lastiği kesebiliyor yol bisikleti kullandiysaniz bilirsiniz

Furkan Çınar

Forum Bağımlısı
Tepki
217
Bisiklet
GT
@berke akdereli

kanka 6 sene olmuş ama :O

• Beğen
Tepkiler: dort

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@FARUK DİNÇ

Abi ben schwalbe lugana active(23x700) kullanıyorum kelvin olmasina ragmen acemilikle düşük basincla cukura girince lastik patladi lastikte kac psi arasi olduğunu yazio ama senin tavsiyen net olarak ne yol Bisikleti kullandiysaniz kac vuruodunuz

Tepki
0
İsim
selim arslan
Bisiklet
Bianchi
abi benimkinde (24x1.95) yazıyor nekadar basmalıyım

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
@selim arslan lastiğin yanında max psi yazar. oradaki değer ne ise 5 - 10 rakam aşağısını bas

Tepki
0
İsim
selim arslan
Bisiklet
Bianchi
65 psi yazıyor nekadar basayım

40 65 psi yazıyor
nakadar bassam

Güncemden

Forum Demirbaşı
Tepki
447
Bisiklet
Giant
@selim arslan Araziye çıkacak iseniz öne 50 arkaya 45, hafif bozuk yollarda cross yapacak iseniz öne 55 arkaya 50, sadece yolda kullanacak iseniz ön 60 arka 55 öneririm, arkaya biraz daha az önememin nedeni çekiş sistemi arkada ve genelde daha çok kullanılan fren arka fren olduğu içindir.(%60 arka %40 ön fren olması gerekli ek bilgi):harika: