Tekerlek frene sürtüyor

Barışasd

Üye
Tepki
0
Arkadaşlar arka tekerlekte dikkate değer eğiklik var ve fren pabucuna hafiften değiyor. Yavaşken dengeyi bozmuyor ama hızlanırken yalpalıyor ve ani fren attığımda, gövde sağa savruluyor.

Sizce böyle sürmek riskli mi?
Bir de elimle düzeltebileceğim birşey var mı?(tamir bilmiyorum)

Scudo

prokamikazae

Forum Bağımlısı
Tepki
493
İsim
Bio
Bisiklet
Carraro
yamuk yerin duzeltilmesi gerek, asiri bir yamukluk degil anladigim kadariyla, bence duzeltmeniz, eger olamayacak gibiyse onerim duzeltmeniz veya yeni jant almaniz, hem surusu hem dengeyi hem hizi her seyi etkiler.

Hasan KRN

Aktif Üye
Tepki
53
Bisiklet
Kron
Akort ayarını yaptırman lazım. akort ayarını kendin yapman zor iş uğraş istiyor.
Böyle sürmek jantı iyice yamultabilir.

Tepki
12
Bisiklet
b'Twin
Tek kat jantlarda bu tür akort sıkıntıları oluyor.Çift kat jant için daha olumlu yorumlar okuyorum genelde.

deathsidestory

Daimi Üye
Tepki
496
İsim
Cem
Bisiklet
Diğer
Akor ayarı yapmak çok zor bir işlem değil, youtube'da iki video izleyip ben kendi başıma halletmiştim. Siz de deneyebilirsiniz. Görmeden doğru bir tespit yapmak çok zor tabi ama şu durumda yeni jant almak "pire için yorgan yakmak" diye açıklanabilir. Siz yapamıyorsanız da bir bisikletçiye götürün, çok daha ucuz yollu bir çözüm olur.

enes savaş

Forum Bağımlısı
Tepki
300
Bisiklet
Salcano
Abiler benim aldığım şu salcano var ya. İşte geçen gün lastiklerini yol lastikleriyle değiştirdim. Arka tekeri taktım ama frende sürekli bir sürtme var. Şimdi buradan kazandığım çok tecrübem var , tanıyanlar bilir zaten.

Neyse ben kaliperi çıkardım , balataları söktüm , rotoru söktüm , balatayı zımparaladım , takarken araya kredi kartı koyup frene basarak lastiği taktım ama ne yaparsam yapayım fren her türlü sürtüyor. Sürekli rotor sağa sürtüyor frene basınca sola çekme yapıyor. Ne yaparsam yapayım olmadı. Yardım edin lütfen.

Edit : Mert.C. abi konuyu benim açtığımı görünce disk fren diye başlıyacak ve hani sorun çıkarmıyordu diyecek kesin :D

ozan aktürk

Daimi Üye
Tepki
104

Burada oldukça ayrıntılı anlatıyor. Disk fren sorun yapmaz zaten lastiği söküp tekrar takarken rotoru ortalayamadığından olmuş :)

The Ertuğrul

Forum Bağımlısı
Tepki
315
Ya aynı sorun bende de vardı, düşündüm düşündüm bulamadım, kafayı yiyecektim artık öyle diyeyim. Neyse,
bu rotor, üstten dalgalı olduğu için (zaten sürtme de tırrın diye geliyordur muhtemelen) balatalar değil, rotor kesik aralıklarla fren sistemine sürtüyor, muhtemelen sorunun bu, ve sana bakan taraftaki vidaları gevşetip geriye doğru çekeceksin ve sıkacaksın. Sorunun büyük ihtimalle çözülür.
Sorun bu da değilse arka teker somunlarını çok sıkıyorsundur bu da balataları ayarlamayı zorlaştırıyordur, bende de hep söküp taktıktan sonra (hele hele 6 defa lastik patlattıktan sonra) hep ayarı kaçtı ve bende yapa yapa öğrendim. Şu vidayı gevşetip, hidroliği sallayıp, sonra freni sıkıp vidayı da fren sıkılıyken sıkıp bırakınca bazen ayarlanmıyor, elle ayarlamayı da öğrendim.

enes savaş

Forum Bağımlısı
Tepki
300
Bisiklet
Salcano
Kardeşim olay öyle bildiğin gibi değil ortalanmama gibi bir sorun var zaten. Ne şekilde takarsam takayım rotor ortaya gelmiyor.

Evet Ertuğrul abi ara ara sürtüyor ama frene az basınca sanırım tüm sağ yüzey balataya değiyor ve sürtmeyi kesiyor. Olmadı mandallı göbekle değiştireceğim zaten göbeği bu disk ve vida olayı çok can sıkıcı hale gelmeye başladı.

Xoqo

Forum Bağımlısı
Tepki
443
Bisiklet
Diğer
Tekerin mandalını yeteri kadar iyi sıktınızmı ? Kadro ve maşa esneklik gösterebiliyor. Daha önce başıma geldi.

ctorhan

Aktif Üye
Tepki
33
Bisiklet
Cube
Sadece tekeri söküp taktıysanız tamamen qr nin sıkılığıyla alakalı bir durum çok sıkmışta olabilirsiniz az sıkmışta, sıkılığı değiştirip eski sürtmediği halini bulun.