Teker patlaması ve disk fren

Tepki
7
Arkadaşlar uzun yola hidrolik disk frenle gittik ve yolda teker patladı.eed tamiri basit ama bisikleti ters çevirirsek hidrolik yağı akar yada kabarcıklaşır fren tutmaz diyorlar. O zaman nasıl tekeri çıkaracaz çok araştırdım ama bulamadım :(

Scudo

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
hidrolik frende hava yoksa bişe olmaz. hava varsa düzelttiğinde 10 - 15 kez freni sık brak sık bırak düzelir. tabi teker takılı değilken yapma.

• Beğen
Tepkiler: SerkanH

Ali Kerimoğlu

Daimi Üye
Tepki
45
Bisiklet
Sedona
Tekeri söküp bisikleti yan yatırırsın.

Ayrıca bisikleti ters çevirmeyle yağ hemen dışarı akmaz, paniğe gerek yok.

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
hem ters çevirdiğinde yağ akacak şekilde olsaydı frene bastığında fren kolundan yağ dışarı fışkırırdı.

• Beğen
Tepkiler: Tunakan Önen

Burakk.

Üye
Tepki
9
Bisiklet
Sedona
10 15 dakka durması bir sıkıntı yaratmıyor ben defalarca bırakmışımdır. Sadece arka fren kolun da biraz yumuşama oldu ama tutuşun da bir sıkıntı yok.

edit. arka fren kolundada bir sıkıntı yokmuş :D

ERTĞRL

Aktif Üye
Tepki
140
Bisiklet
Sedona
Akmaz tabi ki, o kadar basit bir şey değil o, daha teknolojik bir şey. Tam olarak nasıl bir şey, diye sorarsan açıkçası ben de net tarif edemem ama ters çeviriyorsun akmıyor neticede.

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Hidrolik frenler de bisikleti ters cevirince yag disrai akmaz sadece geri akar ve bu da hava yapmasina sevep verir, ama hemen hava yapacak diye bir durum yok. Yalniz ters cevirmesen iyi olur.
Tekeri ters cevrilmeden de sökebilirsin.
Ön tekeri Sökmek icin önce QR'i sökülecek sekil de ac veya hep cikar ve sonra bir elinle janti ve diger elinle gidon bogazindan bisikleti hava kadir, teker düsecektir ve sonra masanin üzerine birak, merak etme dik ve saglam durur.
Ayni sekil de arka teker icin de gecerlidir ve yere biraktiginda arka catal üzerinde durur, yalniz pedallar arkaya ve öne durur bir psisyonda olsun.

Tavsiye bisikleti ters cevirme.... :in:

Tepki
7
Diskli frenlerde teker geri takarken balataların arasından rahatça rotorun girmesi için frene hiç dokunmamam gerekiyor galiba.Doğru mu ?

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Hidrolik fren komple kapalı bir sistem. Ters çevir, yan yatır bir şey olmaz. Eğer sistemde hava varsa, dedikleri gibi sorun çıkarabilir. Onun da çözümü basit.
Ayrıca bisikleti ters çevirmeden tekeri çıkarmak oldukça kolay.

İ.Deniz

Daimi Üye
Tepki
47
Bisiklet
Sedona
@Gökhan Toros

Usta sistemde hava varsa çözümü basit demişsin kısaca anlatabilir misin

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.895
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Deniz İLİKÇİ

Sistemde hava varsa basit cozumu bisikleti kaldirinca lastik levyesi vb. sert bir seyle hava yapan frenin kaliperinden fren koluna kadar hortum boyunca hafif hafif vuracaksin. Boylece hava kabarciklari yapistiklari yerden yukari dogru gidecek. Hava kabarciklari fren kolunun haznesindeyken sorun olmaz. Bu arada fren kolunu hafif hafif pompalamanda ise yarar.
Ancak hava varsa bisikleti her ters cevirdiginde veya yere yatirdiginda hava yer degistirip yine sorun cikarabilir. Ayrica pistonlara yerlesip bir gun cikmayacak sekilde kalabilir.
Ya yag takviyesi ve yag degisimini ogreneceksin ve havayi alacaksin veya servise goturup bu islemi yaptiracaksin. Bu konuyuda okursan HD frenlere dair temel bilgileri cozebilirsin.

(link)

İ.Deniz

Daimi Üye
Tepki
47
Bisiklet
Sedona
Ters çevirmeden önce kolları basılı duruma getirirsen problem çıkarma durumu 0 a iner diye biliyorum ben