teker büyüklüğü hakkında

erg123

Üye
Kayıt
27 Nisan 2009
Mesaj
16
Tepki
3
Şehir
rize
herkese merhabalar ben rizeden 183 boyunda öğrenciyim benim ön teker silik dişsiz 24' arka ortada az diş yan taraflar dişli 26' tekeri olan bisikletim var ön24 arka 26 hız bir değişiklik olurmu birde 21 viteste zincir bazen rublede yerinden çıkıyor zincir bolluğundan çüpheleniyorum rublenin üzerinde bol kayış gibi bu sorularımı inşallah anlatabilmişimdir şimdiden herkese teşekürler
 
Scudo

iskender şerit

Forum Bağımlısı
Kayıt
1 Şubat 2010
Mesaj
1.025
Tepki
659
Yaş
38
Şehir
Kocaeli
Bisiklet
Bianchi
Enteresan bir durum, ön 24” arka 26” bisiklet sizin icadımızmı, yoksa rizede başka bisikletmi yok. Öncelikle normal bir 26” bisiklete binin. Hız= tekerlek çapı+dişli oranları+bisiklet ağırlığı+binici performansı.
 

Cem Kılınç

Daimi Üye
Kayıt
10 Kasım 2010
Mesaj
294
Tepki
201
Şehir
Beyşehir, Konya
sadece ön teker arkaya göre daha ÇOK döner yani senin hızında bir değişiklik olmaz . zincirin uzama yapmış ve ya da fazla yağlanmış olabilir.
 

Mustafa Mus

Daimi Üye
Kayıt
16 Ocak 2011
Mesaj
214
Tepki
86
Şehir
istanbul
Ön tekerin boyu hızı değilde yoldaki sarsıntıları iletme açısından fark yaratır. 26" ile az hissedilecek engebelerde 24" daha çok hissedilir. bunun fiziksel bir açıklaması var elbet ama bu saatte detaya girecek durumda değilim :) En basitinden şöyle söyleyebilirim; ufak çaptaki tekerin engebeye yaklaşma ve tırmanma açısı büyük olur. bu nedenle dikey düzlemdeki yer değiştirme daha çabuk olur. Büyük tekerde ise bu açı azalır be aynı yükseklikteki bir engebeye tırmanma açısı azlarak tırmanma süresi uzar. Bu nedenle engebeye çarpış anında hissedilen yukarı sekme daha yumuşak olur. Bu nedenle yol bisikletlerinde konforu arttırmak için 28" teker kullanılır (yada 28" kullanılması ile bu avantajdan yararlanılır herneyse). Zincir rubleden çıkıyorsa ya zincir boyu gereğinden fazla olup boşluk yaparak dişliden çıkmasına neden oluyordur. yada ilk ve son dişlide çıkıyorsa vites ayarında sorun vardır. ama sorunun zincir atması değilde rublenin zinciri sıyırması sorunu ise dişlilerdedir. dişlilerde erime olmuştur ve yüklenmelerde dişli zinciri yeteri kadar kavrayamıyordur.
 
Yukarı Alt