TEKEL satıldı.

Konu, 'Eski Arşiv' kısmında elifm tarafından paylaşıldı.

 1. elifm

  elifm Aktif Üye

  Kayıt:
  23 Eylül 2004
  Mesajlar:
  199
  Beğeniler:
  258
  Şehir:
  türkiye
  Seviye:
  Kara harekatının ilk gününde TEKEL ihalesi sonlandırılarak, BAT'a (British American Tobacco) satıldı.

  Hürriyet'in haberi:
  http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/8293395.asp?gid=196&sz=15341

  "İngilizlerden Tekel’e kara harekátı gölgesinde 1 milyar 720 milyon dolar

  TSK’nın Irak’ın kuzeyine kara harekátını başlattığı gün 3’üncü kez ihalesi yapılan Tekel’e 1 milyar 720 milyon dolarla, dünyanın 2’nci büyük sigara üreticisi olarak bilinen British American Tobacco’dan (BAT) geldi. Sigara yasağına da birkaç ay kala yapılan ihaleye teklif veren 4 grup arasından ipi göğüsleyen BAT, bir de 10 milyon dolarlık jest yaptı.

  BU yılın en önemli özelleştirmelerinden biri olan Tekel Sigara’nın ihalesi, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Kuzey Irak’a harekát yaptığı güne rastladı. 4 teklifin geldiği Tekel Sigara için en yüksek fiyatı 1 milyar 720 milyon dolarla British American Tobacco (BAT) verdi. Tekel’in 2003 yılında yapılan ilk ihalesine de katılan BAT, böylece 5.5 yıl aradan sonra Tekel’in 6 adet fabrikası ile birlikte 2 yıllık tütün yaprağı stoğunin da sahibi olmaya hak kazandı. BAT, Tekel’den satın alınan varlıkların 2007 yılı vergi, amortisman ve faiz öncesi kazancının 151 milyon dolar olduğunu tahmin ediyor.

  4 GRUP YARIŞTI: Özelleştirme İdaresi Başkan Yardımcısı Ahmet Aksu’nun komisyon başkanlığında yapılan ihaleye 4 ayrı grup teklif verdi. İhalenin ilk aşamasında en yüksek teklif 1 milyan 605 milyon dolar teklif gelirken, bunun ardından geçilen yazılı turda CVCI-Doğan-TÜTSAB Ortak Girişim Grubu elendi. Asgari artırım aralığının 10 milyon dolar olarak açıklandığı açık artırma ise 1 milyar 660 milyon dolardan başladı.

  LİMAK ARTIRMADI: Açık artırmanın ilk turunda BAT 1 milyar 670 milyon dolar teklif etti. Strand Investment teklifi 1 milyar 680 milyon dolara çıkardı. Morgan Stanley’in Türkiye’deki yatırım fonu olan PI Turkey ile ihaleye katılan Limak, herhangi bir artırım yapmadan çekildi. Bu aşamadan sonra ihale İngiliz merkezli Avrupalı yatırım fonu CINVEN ile bir grup profesyonel Türk girişimcinin kurduğu ortaklık olan Strand Investment S.AR.L ile BAT arasında geçti.

  PROFESYONELLER DİRENDİ: Philip Morris’in eski genel müdürü Kürşat Koçdağ ile aynı şirketin eski murahhas üyelerinden Cahit Düzel ve JTI’ın eski İran Genel Müdürü Murat Bakırcı gibi sektörün kıdemli isimlerinin yer aldığı Strand Investment ortaklığı ile BAT arasındaki yarış 10 milyon dolarlık artırımlar halinde sürdü. Ancak artırmanın üçüncü turunda BAT 1 milyar 710 milyon dolar teklif ederken, Strand Investment, "BAT’a başarılar dileriz" diyerek ihaleden çekildi.

  10 MİLYON DOLARLIK JEST: Bunun ardından Komisyon Başkanı Aksu, tek başına kalan BAT’a teklifini yükseltip yükseltmeyeceğini sordu. BAT, böyle bir zorunluluğu olmaması ve ihaleyi kazanmış bulunmasına olmasına karşın, teklifini 10 milyon dolar artırdı. Böylece 1 milyar 720 milyon dolarlık teklifi ile BAT, ihalenin galibi oldu.

  Pazar payı yüzde 70’lerden yüzde 30’lara geriledi

  Bir dönem sahip olduğu pazar payı ile adı gibi piyasada tekel olan Tekel Sigara, 2000’li yıllardan bu yana pazarını önemli ölçüde kaybetti.

  Pazar payı 2000’de yüzde 69.82, 2001’de yüzde 68.80, 2002’de ise yüzde 60.93’e düşen Tekel, 2003 sonunda pazardaki hakimiyeti yüzde 56.60 oldu.

  2004 yılında toparlanma sağlayan Tekel, pazar payını yüzde 53.4’te tutmayı başardı. Ancak pazardaki üretici ve ürün sayısının artması Tekel’deki pazar kaybını devam ettirdi.

  2005’te bu pay yüzde 42’lere kadar düşerken, 2006’da yüzde 38’lere düştü. Bugün ise yüzde 32-33’lük bir orandan söz ediliyor.

  Ancak bu oran Özelleştirme İdaresi’nin sitesinde yüzde 40 olarak geçiyor. BAT’ın hesaplarında ise Tekel’in pazar hayı 2007’de 32 milyar adet sigara satışıyla yaklaşık yüzde 29 olarak ele alınıyor.

  6 yılda 3 ihaleli özelleştirme macerası

  Tekel, Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun 5 Şubat 2002 tarihli kararı ile özelleştirme kapsamına alındı. İlk ihaleye 7 Haziran 2003 yılında çıkıldı.

  En yüksek teklifi 1 milyar 150 milyon dolar ile JTI verirken, Özelleştirme Yüksek Kurulu, teklifin beklentileri karşılamadığı gerekçesi ile ihaleyi iptal etti.

  Daha sonra, Tekel’in yeniden yapılandırma çalışmalarına başlandı. Bazı müesseseler ile pazarlama ve dağıtım müdürlüklerinin bir bölümü kapatıldı, tütün stokları azaltıldı, Tekel kára geçti.

  13 Aralık 2004’te Tekel sigara için tekrar ihaleye çıkıldı. Hiç teklif alınamayınca iptal edildi.

  26 Ekim 2007’de Tekel sigara yeniden ihaleye çıkarıldı. Son teklif verme tarihi önce 25 Ocak 2008 olarak açıklandı. Ardından son teklif tarihi 18 Şubat’a alındı. Ve bu süreç dün tamamlandı.

  5 yıllık gecikme ÖİB’ye 570 milyon dolar getirdi

  BAT’ın verdiği teklif, 2003 yılındaki ilk ihalede Japan Tobacco International’ın (JTI) verdiği 1 milyar 150 milyon doların 570 milyon dolar üzerinde oldu. Bu dönemde Tekel’in pazar payının da yarı yarıya azalmasına karşılık BAT’ın sunduğu rakam beklentileri de karşıladı. İhale öncesinde Tekel için 1.5-1.8 milyar dolar arasında bekleniyordu. Küresel bazda kredi sorunun yaşandığı bir dönemde, BAT’ın Tekel’e verdiği bu tutar yabancı yatırımcıların Türkiye ekonomisine yönelik olumlu bakışının göstergesi olarak kabul edildi.

  İşçi eylemi bırakmadı

  İHALENİN yapıldığı gün Tekel çalışanları da, tepkilerini göstermeye devam etti. İstanbul’da AKP il Başkanlığı önünde sloganlar atan 13 işçi gözaltına alınırken, Tekgıda-İş üyesi işçiler, ihalenin yapıldığı Ankara Hilton Oteli önüne silah çelenk bıraktılar.

  Kilci, bu kez fiyata sinirlenmedi

  İHALEYİ salonun yanındaki başka bir odadan takip eden Özelleştirme İdaresi Başkanı Metin Kilci, ilk ihalelere olduğu gibi bu kez verilen fiyata tepki göstermedi. Rekabet Kurumu’nun izninden ve Özelleştirme Yüksek Kurulu’nin onayından sonra devir işlemlerinin yapılacağı söyleyen Kilci, bu kez satışa karşı tepkili olan çalışanlara mesaj verdi. Kilci, "Çalışanları mağdur etmeyecek bir yaklaşım içerisinde, bu sorunu çözmek için elimizden geleni yapacağız" dedi. Bu konuda alıcıya herhangi bir şart getirilmezken Kilci, son bir kaç yıldır yaptıkları özelleştirmeler sonucu "işsiz kalma dile bir şeyin söz konusu olmadığını" savundu. Kilci, 2003 yılında yapılan ihalenin sonucuna sinirlenmişti. Kilci, ihaleden hemen sonra teklifin yetersiz olduğuna ilişkin açıklama yaparak, büyük şaşkınlık yaratmıştı."
   
  mahmut aslan, Bora, Cycleone ve 14 kişi daha bunu beğendi.
 2. Haşim Okyay

  Haşim Okyay Onursal Üye

  Kayıt:
  17 Ocak 2008
  Mesajlar:
  5.246
  Beğeniler:
  4.705
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Ödemeyi de peşin yapacaklarmış diye duydum sabah haberlerde.Ne kadar doğru bilemem ama.Paraya bak ya :04:
   
 3. Serdar TEBER

  Serdar TEBER Bisikletkolik

  Kayıt:
  29 Kasım 2006
  Mesajlar:
  1.215
  Beğeniler:
  1.368
  Şehir:
  Ankara, Antalya
  Seviye:
  Satılmaya devam. Yakında memleketi toptan satıp kurtulacağız.
   
 4. ZekiAlper

  ZekiAlper Antalya Downhill Prof MTB rider

  Kayıt:
  4 Ekim 2007
  Mesajlar:
  2.911
  Beğeniler:
  1.653
  Şehir:
  Antalya
  Adı:
  Antalya Downhill Özel Antrenör
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  ya noluyoooruz ya :mad: bu adamlar iyi alıştılar başka hangi dönemde bu kadar satış gerçekleştirildi acaba :mad: :(..
   
 5. neveragain

  neveragain Yeni Üye

  Kayıt:
  30 Ekim 2007
  Mesajlar:
  28
  Beğeniler:
  12
  Şehir:
  ANKARA
  Seviye:
  yaw bi şekilde bu parayı bi araya getirsen,sen bile alabilirisn aslında..çünkü nerdeyse 1 yıllık karınıa satılıyo bu kurumlar..yani1 senelik borç bul:)sen de al:)
   
 6. OkanAygün

  OkanAygün Yeni Üye

  Kayıt:
  17 Şubat 2008
  Mesajlar:
  37
  Beğeniler:
  11
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Telekom , tekel de gitti sıradaki gelsin . Kalmayacak elde avuçta bişey satın satın.
   
 7. Serdar TEBER

  Serdar TEBER Bisikletkolik

  Kayıt:
  29 Kasım 2006
  Mesajlar:
  1.215
  Beğeniler:
  1.368
  Şehir:
  Ankara, Antalya
  Seviye:
  Bu olayı protesto ederek bir taşla iki kuş vuralım. ;) Sigara içen arkadaşlar yabancı sigara içmesin. Yerlisi de kalmadığına göre sigarayı tümden bırakalım. :D Hem sigara illetinden kurtulsun insanlar hem de yabancılara milli kaynaklarımız akmasın. Nasıl fikir ama :D
   
 8. Samet Saglam

  Samet Saglam Bisikletkolik

  Kayıt:
  26 Mart 2007
  Mesajlar:
  1.080
  Beğeniler:
  153
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  Bu satış işi bana baya yarayacak. Bat depo çagırır yakında beni
   
 9. ZekiAlper

  ZekiAlper Antalya Downhill Prof MTB rider

  Kayıt:
  4 Ekim 2007
  Mesajlar:
  2.911
  Beğeniler:
  1.653
  Şehir:
  Antalya
  Adı:
  Antalya Downhill Özel Antrenör
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  Acaba Ekonomistler bu Satış durumlarına nasıl bakıyorlar Gerçekten Türkiye den beklenen olumlu adımlar mı yoksa Tam tersi mi? ben tam anlayamıyorum artık! baya sattılar bişiler.... :D?
   
 10. MertDokur

  MertDokur Kıdemli Üye

  Kayıt:
  22 Kasım 2007
  Mesajlar:
  273
  Beğeniler:
  214
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Ekonomiden pek anlamam ama basit mantıkla şöyle görüyorum olayı; herşeyi satınca bir yerlerden para gelmeyeceğine göre muhtemelen türkiye eski krizlerden çok daha kötü bir krize girecek. O noktadan sonra neyi satıcaz bilemiyorum artık. Ekonomi açısından bu hükümet başımıza gelen en kötü şey olsa gerek...
   
 11. Nevzat KÖSEOĞLU

  Nevzat KÖSEOĞLU Onursal Üye

  Kayıt:
  11 Kasım 2006
  Mesajlar:
  1.505
  Beğeniler:
  634
  Şehir:
  Samsun
  Seviye:
  önceki yorumum silinmiş ama başka bi yorum yapayım merak etmeyın bu hukumet bu devletı batırıp gidecekmiş duyumlarıma gore donumuzuda alırlar artık ama gercekmı bilinmez belkıde aldıgı parayla guzel turkiyeyı adam eder yada rezil eder billi olmaz ben bilmem yani
   
 12. Nevzat KÖSEOĞLU

  Nevzat KÖSEOĞLU Onursal Üye

  Kayıt:
  11 Kasım 2006
  Mesajlar:
  1.505
  Beğeniler:
  634
  Şehir:
  Samsun
  Seviye:
  ayrıca tekel türkiyenin 10 gunluk dıs borcunun fazini karşılayacak kadar komık bi rakama alıcı bulmus yanı adamlar gel bana barajlarını gollerını sat deseler bizim hükümet satıcak artık elektıgıfelanda yabancılardan alırız sularıda ithal içeriz
   
 13. enis57

  enis57 Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  11 Aralık 2007
  Mesajlar:
  420
  Beğeniler:
  307
  Şehir:
  İSTANBUL/MALTEPE
  Seviye:
  bugün tekel......,yarın da icra memurları gibi gelip evdeki televizyonu buzdolabını alacaklar.asker kalkıp olamayacak zamanda olmayacak şartlarda dünyaya aslanlar gibi akıllı olun diyor.....amcalarda eldekini avuçdakini çıkarıyor........
   
 14. Nevzat KÖSEOĞLU

  Nevzat KÖSEOĞLU Onursal Üye

  Kayıt:
  11 Kasım 2006
  Mesajlar:
  1.505
  Beğeniler:
  634
  Şehir:
  Samsun
  Seviye:
  bence bu konuya en guzel sozu tevfık fikret yazmış işte han-ı yağmanın bi dizesi

  -Yiyin efendiler yiyin bu han-ı istiha sizin
  -Doyuncaya,tıksırıncaya,çatlayıncaya kadar yiyin
   
  Erol KOLAS ve enis57 bunu beğendi.
 15. ZekiAlper

  ZekiAlper Antalya Downhill Prof MTB rider

  Kayıt:
  4 Ekim 2007
  Mesajlar:
  2.911
  Beğeniler:
  1.653
  Şehir:
  Antalya
  Adı:
  Antalya Downhill Özel Antrenör
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  Bu satışlar dursun Artık!! Sesimizi yükseltelim böyle politika mı olur , Ekonomistler bu duruma ne diyor bir habere cıkıp da bu durumu kamuoyuna getirmediler ya aldı başını bi türban gidiyor çöz bu sorunuda çöz!!!hu huuu senin işin bu off yaa!
   
 16. MertDokur

  MertDokur Kıdemli Üye

  Kayıt:
  22 Kasım 2007
  Mesajlar:
  273
  Beğeniler:
  214
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  AKP hükümetinin sosyal konulardaki tutumu ayrıca sorgulanıyor zaten, ama o nispeten öznel bir konu. Ekonomi ili ilgili attığı adımlar ise öznel değil tamamen matematiğe dayalı. AKP'yi destekleyenleri bu yüzden anlamıyorum, diğer sebepler dediğim gibi kişinin yorunuma açık şeyler ama ekonomi değil.
   
 17. dagci

  dagci Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  30 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  530
  Beğeniler:
  606
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  tekel de gitti galiba bu sefer otoyollar ve köprüler var onlarda yakında satılır memleket yavaş yavaş gidiyor
   
 18. omerrrr

  omerrrr Aktif Üye

  Kayıt:
  16 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  199
  Beğeniler:
  119
  Şehir:
  izmir
  Seviye:
  bence iyi olmuş. allah bilir zarar ediyomuştur . en son ereğli demir çelik özelleşti. ve orda dönen hortumun haddi hesabı yoktu. devletin görevi sigara yapmak olmasın . eğitim düzelsin. sağlığa yatırım yapılsın yeter.
   
 19. philamelian

  philamelian Üye

  Kayıt:
  28 Ocak 2008
  Mesajlar:
  63
  Beğeniler:
  117
  Şehir:
  Londra
  Seviye:
  Evet devletin görevi sigara yapmak değil ama toplumda refahı yükseltmek insanca bir yaşam vermek olmalı. Fakat şu an yapılan sermayenin ağzını sulandıran kamu yatırımlarının birilerine peşkeş çekilsin veya çekilmesin satılması mevzusudur. Halbuki devletin istihdamı artırıcı politikalar güderek elinde bulundurduğu bu gibi kurumlarını işler vaziyete sokması daha yerinde olurdu kanımca. Yani özelleşmek yerine özerkleşmesi belki daha yerinde olurdu bu kurumların.

  Bir de olayın farklı bir boyutu var ki sata sata borç tükenmez. Sen yeni politikalarla üretimi artırabiliyor musun? Dışa bağımlılığı azaltabiliyor musun? Olaya böyle yaklaşmak lazım. Yoksa her geçen gün uluslararası para döngüsüne kendini kaptırarak sermaye devlerinin dümen suyunda devam edersen rota gelişmek değil sömürgeleşmek olacaktır.
   
  Erol KOLAS bunu beğendi.
 20. ZekiAlper

  ZekiAlper Antalya Downhill Prof MTB rider

  Kayıt:
  4 Ekim 2007
  Mesajlar:
  2.911
  Beğeniler:
  1.653
  Şehir:
  Antalya
  Adı:
  Antalya Downhill Özel Antrenör
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  En basit örneginden Çiftçi, traktörünü satarak borçlarını kapatamaz aksine borçları uzun vade de artar.! :mad:
   

İlginizi Çekebilir

IMG-20160608-WA0003.jpg
Arkadaşlar hepinize merhaba. Temmuz ayı içinde Trabzon-Samsun istikametinde bir tur planım var. Plan hergün farklı bir fikirle değişebiliyor. Asıl niyetim bir performans turu olması yönünde fakat...
General-Energy-Burn-Rate.png
Yine uzun ve detaylı bir makale ile kaldığımız yerden devam ediyoruz :D Bu haftaki konu beslenme ve su içme. Fakat içinde yağ ve karbonhidrat yakımına dair harika, herkesin işine yarayacak...
upload_2017-2-15_10-56-13.png
Andrew Coggan CTL'in ne anlama geldiğini bir paragrafla açıklamış. Güzel de açıklamış: "CTL sadece ürettiğiniz gücü arttırmakla kalmaz, aynı zamanda "antrenman yaptıkça daha fazla antrenman...