Tek yaprak aynakol

Melih Çolak

Cyclist ♥
Tepki
3.073
Bisiklet
Scott
herkese selam sonunda bisikletimi toplamaya başladım sram X0 9v parçalarını aldım aynakolu tek yaprak yapmak istiyorum sadece arazide kullanmak için , aldığım aynakol Sram S1000 Aynakol resimdekinden 22-33-44 dişli sayısı var. 33 T fazla gelir arazide bu yüzden kafamda sram XX 28 T dişlisi var ama sadece BCT ölçüsü 80 MM olan aynakollara uyar yazıyor bu BCT nedir bilgisi olan varmı ? ( ruble 11-34 )
veya bu aynakola uyucak yaprak tavsiyesi olan varmı ?
yardımcı olabilecek varmı ? :)

Dosyalar

Scudo

Efe Cycler

Aktif Üye
Tepki
91
İsim
Efe Çetin
Bisiklet
Salcano
Bu tek yaprak aynakol yeni moda oldu heralde Bursa'da herkes tek yaprağa geçiyor.Bendemi geçsem acep ? :)

• Beğen
Tepkiler: evrenaksu26

Melih Çolak

Cyclist ♥
Tepki
3.073
Bisiklet
Scott
@Efe Cycler resimdekine paramız yetmediği için uygun yoldan yapmaya çalışıyoruz bursadaki yarışçı mtbcilerin hepsi tek aynakol bakalım cevap veren olacakmı :)
large_SramXX1AntriebamRadvonChrisHiltonbyMarcoToniolo.jpg

• Beğen
Tepkiler: evrenaksu26

Efe Cycler

Aktif Üye
Tepki
91
İsim
Efe Çetin
Bisiklet
Salcano
@Melih Çolak Abi bisikletcime sordum 28t Raceface yaprak 135 Tl dedi istersen foto atabilirim

BF Okuru

Üye
Tepki
1
Ayna dişlisi değişimi
Bisiklette zincirin zaman içindeki uzama ile kaset dişlilerini aşındırdığını ve bu nedenle düzenli aralıklarla kaset değişiminin gerektiğini daha önceki yazılarımızda belirtmiştik. Aynı durum çekiş sistemindeki güç dağılımı nedeniyle aynı yoğunlukta olmasa da ayna dişlileri için de gecerli.
Prensipte her aynakol setinin ayna dişlileri değişir, yalnız ayna dişlileri ile aynakollar arasında uyumsuzluk olmaması icin dikkat edilmesi gereken noktalar var.
Birincisi ayna dişlileri 4 vidalı mı 5 vidalı mı, ona bakmak gerek, ki bu zâten en basit nokta.
Ikinci ve üçüncü ölçüler daha önemliler. Aşağıdaki resimde gözüken bu ölçüler
a) Iki karşı delik arasındaki mesâfe (A)
b) Iki komşu delik arasındaki mesâfe (B)

943Z6.JPG wheel.gif

Değişik ayna kol ve ayna dişlisi üreticileri bu noktalarda değişik ölçülere sahipler. Dolayısıyla ayna dişlisi değişeceği zaman yeni dişlide bu ölcülerin çıkan dişli ile aynı olması, aynakola uygun olması şart. Bu ölçüler elbette daima deliklerin ortalarından itibâren ölçülecekler.
Yeni bir ayna dişlisi alınırken karşılaşılacak tipik bir ölçü verisi şu şekilde: 104/73,5. BCD ölçü meselâ Shimano XT ve LX'in orta ayna dişlisinin (32 diş) ölçüleri, 104mm A ölcüsü, 73,5mm ise B degeri. Bu şekilde çıkan ayna dişlilerinin ölçülerini hesaplayarak aynı ölçülerde istenen ayna dişlisi takılabilir.

Sizin aynakolun delik daire çapı 104/64mm kısacası sizin aynakol'a uygun dişli zor.

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.201
Bisiklet
Specialized
BCT değil de BCD (Bolt Circle Diameter) olmasın o ölçü? Dişliyi aynakola bağlayan vidaların yer aldığı hayali dairenin çapını belirtir...

• Beğen
Tepkiler: Mehmet H.

Melih Çolak

Cyclist ♥
Tepki
3.073
Bisiklet
Scott
@Efe Cycler acele etmeyelim benim aynakola uyum problemi olabilir ilgin için teşekkürler :)
@Murat B. dişli bu açıklamada altında. çapını hesaplayamıcaz anlaşılan :uzgnm:

@BF Okuru " Sizin aynakolun delik daire çapı 104/64mm kısacası sizin aynakol'a uygun dişli zor. " işte bu kötü oldu shimano 104/64mm var ama uyumsuzluk yaşayabilirim sanırsam :uzgnm:

gabalı

Forum Bağımlısı
Tepki
511
İsim
ertuğrul
S100 Aynakolunuzun bcd'si 104 piyasada Raceface marka 104 bcd yaprak bulabilirsiniz 32-34-36 oranlarında.
Genelde sram ve shimano mtb 3'lü aynakolların büyük yaprak bağlantıları 104 bcd olur.
2'li mtb aynakollar ise 120 bcd olurlar işte onlar için narrow wıde tek yaprak bulmak pek mümkün değir.

• Beğen
Tepkiler: Melih Çolak
Tepki
33
İsim
Berkay
Bisiklet
b'Twin
Arkadaşlar bisikleti tek yaprak aynakol a geçirdim video da zincirden çıkan ses normal mi fazla bilmiyorum bu konuları bi yardımcı olusanız cok iyi olur

Video :

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.981
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Aktaricı kafesi rubleye çarpıyor olabilir mi?

CeRKeZ

Kağnı Arabası
Tepki
1.188
İsim
Yunus Emre Cebe
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arka aktarıcı ayarı bozulmuş olabilir mi? Sanki vites değişmek istiyor da tel gerginliği yeterli gelmediği için aktarıcı az hareket ediyor ve zincir iki diş arasında sürtünüyor gibi geldi bana.

• Beğen
Tepkiler: amoush00
Tepki
33
İsim
Berkay
Bisiklet
b'Twin
@Mustafa Zeybek
Yeni videoda cektim orda bi inceleyebilir msn
Video
@CeRKeZ
Fatih de dadaş bisiklet daha yeni ayar yaptı ama sanki ses orta yapraktan geliyor gibi

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.981
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Aynakolun net fotoğrafını alabilir miyim?

Tepki
33
İsim
Berkay
Bisiklet
b'Twin
@Mustafa Zeybek

A853B601-C9F3-4B4C-8BC0-BE536450F674.jpegF5852E11-480F-4821-A378-46252F3B58A1.jpeg901CB9BC-450F-4735-AB13-EE053B2A7E63.jpeg143143D0-482D-491D-960F-ADD2B20B9990.jpegD11A4F12-36A9-42F4-9D91-8FDDC01482D4.jpeg

Bisikletçi abi 8 li zincir olduğu için araları daha dar sıkışma yapabilir dedi sonra denedi bunda sorun olmaz dedi taktı sesin bunla alakası var mıdır
Yoksa ben boş yere takıntı mı yapmışım

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.981
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Yaprağın yeri yanlış. Ayrıca 8'li sistemde tekli olmaz. (link)

Yaprak ortada olacak. Ayrıca zincir çoook uzun.

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.382
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Zincirin chainsuckin arka kismini sürtüyor gibi görünüyor, sanki zincirin büyük dislide ön yapraga capraz duruyor gibi geldi bana. Gördügpm kadari ile 2 veya 3 deore aynakolu tekliye cevirmissin, bunu yaparken zincir hattini ölcerekmi yaptin yoksa kafadan diger yapraklari söktün ve tekliyimi taktin.
Ayrica @Mustafa Zeybek in dedigi gibi 8li den tek yaprak olmaz ve 8li den tek yaprak olmayacagini gittigin bisikletci bilmiyorsa o sesinde nerden geldigini bulamamasi cok dogru. Birdaha bence kasaba degilde gercek bisikletciye gitsen daha iyi olur. ;)

Bu isler öyle onu sök sunu tak ile olmuyor malesef, öyle olsaydi firmalar cesitli componentler cikarmazdi.

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.981
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Murat Cömez hiç sorma abi. Vaktinde benim tekli yaprağı da aynı arkadaş gibi en dışa takmışlardı. Üstüne aynakol vidalarına zarar vermişlerdi. Yaprağı içeri alırken hem vidalar tamamen rezil oldu hem de hepsini tam olarak torklayamadım. Bir de bunu yapan her shimano service center :acpsnr:

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato
Tepki
33
İsim
Berkay
Bisiklet
b'Twin
@Mustafa Zeybek
Şu anda benim ne yapmam lazım tam olarak böyle kullansam sorun olur mu sesten başka 1 ay sonra nevşehire gidecek ozamana kadar yenisini Alman şansım da yok ordan grldiğimde 9lu sisteme geçerim ozamana kadar idare etmesi lazım sorun olur mu @Murat Cömez
Aynakolu aliexpressden aldım direk tekli olarak geldi ben kendim tekli yapmadım kasaba bisikletçisi değil de Fatih de güzel bir yere gittim abinin gözünden kaçmış olabilir benim bunu yapmam lazım şu anda böyle kullansam sorun olur mu

@Mustafa Zeybek

Abi bana sordu 1. Ve 2. Viteste kullanıyormuşum diye ben daha çok üst viteslerde kullandığımı söyledim onunla alakası olabilir mi dışarıya doğru olması
Zinciri kısalttığım zaman ve yaprağı ortaya aldığım zaman bi sorum kalır mı

Son düzenleme:

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.382
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@Berkaytopaktass

Öncelikle "Kababa degil" derken kasap olarak söylemistim. Gitdigin bisikletci abinin gözünden 8li bir sistemle ugrasirken 8li oldugu kactiysa ve güzel bir yer ise neden ona sormuyorsun tekrar. En iyi cevabi yine o verir diye düsünüyorum. Biz sana gerekeni yazdik "8LI SISTEM OLMUYOR" diye.
Sen en iyisi dedigim gibi, fatihdeki güzel bisikletciye git o en iyi bilgiyi verir tabiki bazi can güvenligi tasiyan noktalari gözünden kacirmasa. :)

Tepki
33
İsim
Berkay
Bisiklet
b'Twin
@Murat Cömez
Uzakta olduğu için gitme şansım yoktu bende sizden yardım istedim ve 2 Ay içinde
Yeni sistem almaya bütçem yok ve 1 ay sonra Nevşehir’e gidicem bu sistemle idare edemez miyim tek sorunu zincir atması fln sa sorun olmaz yanlış birşeyler söylediysem kusura bakmayın