Tek kolllu bisikletçi - Wolfgang Sacher

Cycleone

Forum Bağımlısı
Tepki
552
Alman bisikletçi tek kollu Wolfgang Sacher’e arkadaşları ‘Tek Kollu Haydut’ diyor. Wolfgang 13 Nisan 1983’te, 16 yaşındayken vagonların üzerinde oynarken yüksek gerilim kablosuna çarpıyor. Wolfgang, bu korkunç anı “Ne olduğunu anlamadım. Her tarafımdan ateşler fışkırıyordu. Havada uçtuğumu hissettim” diye anlatıyor. Hastanede sol kolu omuz hizasından kesiliyor. 14 ay hastanede yattıktan sonra, yeni durumuna alışmakta çok zorlanıyor. Meraklı bakışlar onu çok rahatsız ediyor. Kendini eve kapatarak yemeğe veriyor, 50 kilo alıyor.

Kurtuluş bisiklette

“O zamanlar spor benim için yabancı bir kelimeydi” diyor. 1996’da bir doktor hareket etmesini söyleyince, bisiklete binmeye karar veriyor. 1999’da ilk yarış bisikletini alıyor ve 2001’den itibaren gerçek bir bisikletçi gibi yarışmalara girmeye başlıyor. Önceleri engelsiz bisikletçilerle birlikte yarışıyor ve 4 bin metrede 4.44 dakikalık dereceye ulaşıyor. Wolfgang o günleri “Engelsiz bisikletçiler, tek kollu halimle onları geçtiğimi görünce çok şaşırıyorlardı” diye anlatıyor.

Dünya şampiyonu

Wolfgang Sacher, engelli sporcular arasında düzenlenen dünya şampiyonalarında 2006’da birinci oluyor. Daha sonra 3 defa dünya 2’ncisi, bir kez de dünya 3’üncüsü olarak madalya almaya hak kazanıyor. Nihayet 2008 Pekin Paralimpik Oyunları’nda ‘Zaman Yarışmaları’nda altın madalya, ‘Hız Takip Yarışmaları’nda gümüş madalya ve 1000 metre ‘Parkur Yarışması’nda bronz madalya alıyor. Bu arada 15 kez Almanya Şampiyonu olduğunu da belirtelim. Bunların dışında katıldığı uluslararası yarışmalarda birçok altın ve gümüş madalyanın sahibi oluyor. Hedefi ‘2012 Londra Paralimpik Oyunları’na katılabilmek. “Sağlık sorunum çıkmazsa orada da yine madalyalara uzanacağım” diyor.

Yavuz Kocaömer'in yazısıdır.

(link)

Scudo

bianchiultra

Forum Bağımlısı
Tepki
226
tek kelime ile HELAL OLSUN saygıyla önunde eğiliyor ve ayakta alkışlıyorum azmin zaferi işte bu .....paylaşım ve bilgiler için tşkler.

Ongun Yücesan

Aktif Üye
Tepki
97
Gerçekten Azim ve Çalışma...

Avrupa Bisiklet Şampiyonası sırasında, Kör Bir abi ile konuştum...
Hastalık nedeni ile kör olmuş...

Kendisi, güney doğu gazileri ile Futbol oynuyormuş... Santral'de çalışıyormuş...
Düşünün Avrupa Yol Bisikleti şampiyonasını izlemeye gelmiş...

Bizde de bu ve benzeri insanlar var...