Tek başına uzun turlar

Giray Koç

Üye
Tepki
25
önümüzdeki bahar aylarında tek başıma uzun bir tura çıkmayı planlıyorum.Tecrübeli arkadaşlardan deneyimlerini paylaşırsa özellikle beni motive edicek şeyler tavsiye ederseniz çok memnun olurum

• Beğen
Tepkiler: Selim Esener
Scudo

nuhcan

Forum Bağımlısı
Tepki
812
İsim
nuh can
Tek başına Türkiye'yi dolaşan Serdar Taşdelen var. Ondan direkt bilgi alabilirsin...

Ben sadece şunu söyleyebilirim: tek başına çok zevkli olmuyor. Doğabilecek olumsuz durumlarda yanında bir destekçinin olması veya en azından olduğunu bilmen insana daha güvenli bir sürüş sağlıyor.

Gece dışarıda konakladığında tek başınaysan daha bir tedirgin olup, güvenli bir yer hususunda çok çok daha hassas oluyorsun...

crysis581

Üye
Tepki
69
sanırım Serkan Taşdelen Türkiye'yi karış karış gezmiş birisi. benide teşvik eden bu abimiz oldu. Yeni bir tura hazırlanıyor tekrardan :)

(link)

+ hasan söylemez 5 parasız 10.000 km türkiye sınır illerinde pedal basıyor. Yol hikayelerini okuman seni hayli gaza getirecektir

(link)

Gürkan Genç yaklaşık 9 aydır yollarda. doğayla iç içe. ankaradan başlayan turu şuan japonyada devam etmekte. Yol hikayelerini okurken yeni şeylerde öğrenecek bir kez daha gaza geleceksin. ve sayamadığım bir sürü abimiz kardeşlerimiz....

(link)

Bol Pedallı günler dilerim.

Ve son olarak TEK BAŞINA YAPILAN TURLAR GERÇEKTEN ÇOK ZEVKLİ. Tabi bu senin yaapına görede değişebilir

five

Part time turcu
Tepki
3.958
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Merhaba,
Ben de Doğu Karadeniz (Samsun-Sarp), 1/2 Marmara (İstanbul-Tekirdağ-Erdek-Bursa-İstanbul) turları ve günübirlik turlarda tek başınaydım. Yolda tek başına olmanın çok farklı bir haz ve keyif verdiğini düşünüyorum. Tabi ki çok kalabalık olmamak kaydıyla grup olmak da güzel ama yalnız olmanın da ayrı bir güzelliği var. Ben turlarda çadırda konaklamadığım için bu konuda bir sıkıntı yaşamadım. Ama uygun yerler seçilerek bu konudaki tedrginlik de azaltılabilir.

Kazasız ve keyifli (tek başına) turlar

five

bahadır76

Daimi Üye
Tepki
173
Bisiklet
Diğer
@Giray Koç

türkiye yollarında yoluna her zaman köy çıkacaktır ve köylüler o kadar yardım ediyorlar ki gidince göreceksin. ilk defa çıkacakmışsın tura. diyorum ki orman v.b ıssız yerlere fazla girmeden zamanını iyi kontrol et, köylerin içine ya da köylere yakın yerlere çadır kurarsan daha güvenli ve rahat olursun. için rahat eder en azından. sonra alışınca istediğin yere kurabilirsin çadırını.

• Beğen
Tepkiler: kory ve Giray Koç

Mustafa Şükrü Yıldırım

Forum Bağımlısı
Tepki
812
Bisiklet
Giant
İnsandan insana değişir ama bence en güzel turlar, kafa dengi, samimi arkadaşlarla oluyor. Ben sıkılıyorum uzun yolda tek başıma, pedallarken muabbetlemek güzel oluyor :).
Çadır konusunda da şunu yapabilirsin, baktın hiç kendini güvende hissedebileceğin yerler yok, yanaş bir benzinliğe iki muhabbet et, shoptan birşeyler al :D , çadırını köşeye biryere kurarsan sorun olup olmayacağını sor, zaten sorun çıkartıcaklarını sanmıyorum. İzin verirlerse arabalardan uzak biyere kurarsın çadırını, en azından benzinlikte sabaha kadar insanlar olduğu için kendini güvende hissetmen daha kolay olucaktır.

M.Burak KARADAĞ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.894
Bisiklet
Carraro
Mustafa abime katılıyorum.
Ayrıca ben bunu söyleyince kızarlar genelde ama ne olur ne olmaz yanına bir tanede havalı silah al.İnsanları geçtim de hayvanlar var birde.Ben ayder turundayken tilki eziyordum neredeyse.Tilki korkar ama bir kurt çıksa affetmez :( :D

• Beğen
Tepkiler: Giray Koç

Orhan Kılıç

Forum Bağımlısı
Tepki
2.263
Ben tek başıma tur yapmayı daha çok tercih ediyorum. Kendi iç dünyanızla baş başa oluyorsunuz. İstediğiniz hızda gidiyor, istediğiniz yerde duruyorsunuz. Şimdiye kadar yaptığım arkadaşlı turlarda maalesef yolda sohbet imkanı olmadı. Ya siz alıp başınızı gidiyorsunuz ya o. Bide çok uzun soluklu turlarda insanlar arasında problem çıkma olasılığı çok yüksek. Buna zamanla fikir ayrılıklarının su yüzüne çıkması ve yorgunluktan sinirlerin gerilmesi neden olabilir.
uzun yolda giyiminizi hava şartları belirler. Ben yanıma 2 giysi alıyorum. Birisini geceleri yatarken giyiyorum. Diğerini her akşam yıkayıp kurutup gündüz giyiyorum. Yükünüzü makul seviyede tutabilmek veya ihtiyacınız olan başka eşyaları alabilmek için yanınıza gereksiz eşya almayın.

Giray Koç

Üye
Tepki
25
Bende katılıyorum sadece bisikletle değil herhangi bir vasıtayla veya yürüyerek, yalnız ve uzun seyahatler bir anlamda içsel bir yolculuk oluyor.

crysis581

Üye
Tepki
69
@Giray Koç

(link)

Kampcılık, malzeme listesi vs gerekli bilgiler mevcut.
Giyim konusuna gelince; Malum uzun bir tur olacak haliyle terlenecek. ve terli olan kıyafetlerin değiştirilmesi şart, yoksa hasta olursunuz. birde gideceginiz yere görede değişiyor kıyafet şeçiminiz. mesela karadeniz turuyla; malumunuz süreki yağış alıyor bir yagmurluk şart. yaz aylarında yapılan turlarda bi kaç tane atlet, t-short rüzgarlık gözlük ve ihtiyaç duyacagını düşündüğün şeyler.

• Beğen
Tepkiler: kory ve Giray Koç

Güncemden

Forum Demirbaşı
Tepki
447
Bisiklet
Giant
Yola çıkmadam önce herzaman en kötüsünü düşünmelisin çünkü yollardasın ve başına herşey gelebilir ben trakya turu yaptım geçen sene kırklarelinde ve çanakkalede köylüler yemeğe davet ettiler herzaman çok yardımcı oluyorlar kısacası köylerden kaçma :) boşuna türk insanı misafirperverdir dememisler :) tek sorun heryerde sana yabancı veya uzaylı muamelesi yapılması :)

• Beğen
Tepkiler: Giray Koç

MehmetErtuğrul

Daimi Üye
Tepki
65
yinede kendiniz bilirsiniz ama tek başına çıkmamanızı öneririm.herhangi bir olumsuz durumda yanınızda bir destekçiniz olması iyi olur diye düşünüyorum.
bu benim şahsi fikrim tabi.ayrıca hasan söylemez diye biri var o da türkiyeyei dolaşıyor.twitter üzerinden takip etmek isterseniz de :
(link)

• Beğen
Tepkiler: kory

Oğuz Taş

Daimi Üye
Tepki
217
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Sana birilerinden veya herhangi turlardan örnek vermek senin açından yararlı olabilir. Ama şunu da unutmamak lazım, herkesin kişiliği ve yaşantısı farklı. Bazıları toplu şekilde gezmeyi sever bazılarıysa tek tabanca takılmayı. Eğer yalnız çıkmak istiyorsan ve sadece derdin çadır kurma problemiyse, bence bunun üzerine gidip çok kendi kendini çok strese sokma, direkt çık yollara :)

amistatde

Üye
Tepki
27
uzun turları tek başına yapan birisiyim konaklama yerleri genellikle kamyoncu tesisleridir neden derseniz yemekler hesaplı ve taze ayrıca cana yakın insanlar konaklama konusunda her zaman yardımcı oluyorlar martın 5 inde adanadan çanakkaleye tura çıkıyorum tek başıma toplam 1121 km tur süresi 10 gün

• Beğen
Tepkiler: kory

Dizdar MERT

Forum Demirbaşı
Tepki
216
Tura,antremana tek başına çıkmanın zevki başkadır. Yanlızlığı tadarsınız ve şehirden,gürültüden,konuşmalardan uzaklaşmanın hazzını yaşarsınız.Kimi zaman acı çeker kimi zaman zevk alırsınız. Bazen kendinizle yüzleşirsiniz. Bu yüzleşme bazı davranışlarınıza dikkat edip onları düzeltmenize bile neden olabilir. Çadırda yada başka bir yerde tek kalırsanız düşünmeye zamanınız olur. Yatarken ben bu gün ne yaptım diye düşünürsünüz. Diğer gün ise daha iyi şeyler yaparsınız.Bazen bisikletinizle sohbet edersiniz bazen lastiğiniz patlar sinir olursunuz. Yama yapana kadar söylenirsiniz yama bitip lastiği takınca yüzünüzde muzip bir gülümseme oluşur. Birine ayak uydurmak ya da birini beklemek zorunda değilsinizdir. Bu sizin kendinizle yarışınızdır ve kendinizden daha iyi olmaya çalışırsınız. Güneş yandan vurur gölgenizle yarışırsınız. Yağmur yağar, rüzgar eser formanızdan geçip derinize işleyen soğuk havayı hissedersiniz. Bazen gözünüze çamur sıçrar, yakar kendi kendinize "olsun göz altı torbalarım iyileşiyor" diye teselli yaparsınız.Yolda tır şoföründen tutun, sizi kovalayıp nabzınızı maksimuma çıkartan köpeklere kadar birsürü macera yaşarsınız. Turu tamamlarsınız ve eve dönerken gururlu bir şekilde yaptıklarınızı düşünürsünüz. Düşünürken de o muzip gülümseme hiç eksik olmaz yüzünüzden.
İşte tura yalnız çıkmak hem üzüntüleri hem neşeleri hem acıları hem de gururları sadece ama sadece kendiniz ve bisikletinizle paylaşmaktır. Bu yüzden hayatta bir kere bile olsa tura yalnız çıkın emin olun pişman olmazsınız. :)

Çok dolmuşum ya :)....

Giray Koç

Üye
Tepki
25
Oğuz Taş direkt çık demişsin aslında katılıyorum asgari tedbiri aldıktan sonra fazla düşünmeden yola çıkacaksın.Ortalama bir vatandaş günde azami kaç km yapabilir ertesi günde rahatça yola koyulabilecek şekilde? (tabi kişiden kişiye değişir, ortalama olarak soruyorum)