Tek Başına Kaçkar Dağları ve Yaylaları 1.Etap (1.&5.günler)

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Fikret Öztürk tarafından paylaşıldı.

 1. Fikret Öztürk

  Fikret Öztürk Kıdemli Üye

  Yaş:
  50
  Kayıt:
  8 Mart 2010
  Mesajlar:
  352
  Beğeniler:
  551
  Şehir:
  BİLECİK
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  Resimlere geçmeden önce biraz uzunca olan yazılı metinleride okumanızı tavsiye ederim.Çünkü turu ve yaşadıklarımın daha iyi kavranabilmesi için ikisine de ihtiyaç var.

  Birkaç ay önce 2011 yılı için tur planlamasını yaparken çocukluk yıllarımda bir kartpostalda görüp çok beğenmiş olduğum yayla resmini uzun yıllar sonra internette tesadüfen tekrar karşıma çıkması neticesinde kafamda birdenbire işte bu sene buraya gideceğim demiştim. O yayla resmi Rize Çamlıhemşin’e bağlı Pokut yaylasının resmiydi. Hemen forumda bir araştırma yaptım ve bazı üyelerin Kaçkar dağları yaylalarına gittiklerini gördüm. Hemen “Google Eart”ı açtım ve kendime bir rota çıkarmaya başladım. Rotayı çıkardıktan sonra uğrayacağım yaylalar ve Kaçkarlar hakkında gerekli bilgileri de topladım. Kaçkar yaylalarına daha önce grup olarak giden kişilere ait blog sitelerinde yer alan gezi raporlarını okudum. Bu tur için yeni bir çadır ve arazide yürüyüş için iyi bir dağ ayakkabısı,tozluk,kamp ocağı gibi malzemeleri tamamladım. Sırt çantam zaten daha önceden vardı.

  Rotam:
  Bu turda sadece Çamlıhemşin'e bağlı yaylalarını gezdim. Tur boyunca 2 ilçe,1 köy ve 8 yayla görme fırsatım oldu.Aşağıda gördüğünüz rota planımda birdeğişiklik oldu.Kaşgar dağı zirvesine çıkma planım iptal oldu.Çünkü havanın çok sisli olması bunu engelledi.Onun için öküz yatağı denilen bölgeyi transit geçip direk Derebaşı gölüne gittim. Orada da hava yine çok sisliydi ama iki gün kamp yaptım ve sabah tan ağarırken havanın açmasını fırsat bilerek güzel fotoğraflar çekmeyi başardım.

  Ankara-Rize(Ardeşen)Otobüs
  Ardeşen-Çamlıhemşin-Ayder Yaylası(1 gece kamp)
  Yukarı Kavrun Yaylası(1 gece kamp)
  Derebaşı gölü (2 gece kamp)
  Apivanak Yaylası, Polavit Yaylası, Amlakit Yaylası (1 gece pansiyonda kon.)
  Hazindak Yaylası, Pokut Yaylası(1gece kamp)
  Sal Yaylası (1 gece kamp)
  Şenyuva köyü,Çamlıhemşin-Ankara’ya dönüş

  [​IMG]
  Birinci günü gecesi yolda geçti. İkinci günü rotam aşağıda.Ardeşen'den Ayder Yaylası'na çıkıp Meryemana Çadır Kamping'de çadırımda ilk geceyi geçirdim.Kampingde WC var ama duş yok.Çadır başına 20 TL alınıyor.
  [​IMG]
  Buda yol arkadaşım trek 7.3FX .Zaman zaman ben onu zaman zaman da o beni taşıdı.
  [​IMG]
  Diğer resimlere geçmeden önce AŞTİ terminalde başıma gelenleri sizinle paylaşmak istiyorum.

  AŞTİ’de başıma gelenler:İnternet üzerinden Metro firması’ nın 06.07.2011 Çarşamba günü ertesi gün için Rize Ardeşen’e internet üzerinden bilet aldım. Bilet almadan önce Metro firması genel merkezi ve AŞTİ yazıhanesine telefon ederek görevlilere yanımda olan bisikletimin bir problem oluşturup oluşturmayacağını sordum. Görevlilerden hafta içi olduğu için bir problem olmaz cevabını alınca bileti aldım. Dikmen Metro yazıhanesinden de referans numaramı verip bileti bastırıp cebime attım.

  Bütün hazırlıklarımı yapıp ertesi gün yani 07.07.2011 Perşembe günü saat:13.00’de bisikletimle birlikte AŞTİ’ye doğru yola çıktım. Otobüs terminale geldi ben heybeleri görevli muavine verdim yerleştirdi sonra gidip bisikletimi getirdim. Muavin bisikleti görünce bunu alamayız demesin mi? Kendisine bunun problem olmayacağı yönünde bana bilgi verildi bende ona göre biletimi aldığımı söyledim. Yapabilecek bir şeyi olmadığını söyleyip heybeleri bagajdan dışarı çıkarmaya başladı. Tepem attı hemen yazıhaneye gidip durumu anlattım. Onlar da yer yoksa yapacak bir şey yok dediler. O zaman biletimi iptal edin dedim. Ona bile burun kırın etmeye başladıkları an cinler tepeme çıktı. Başladım yüksek sesle ağız dalaşı yapmaya. Sonunda biletimi zorla da olsa iptal ettiler. Sinirli sinirli otobüsün yanına gittim. Bütün yolcular binmişti. Malzemelerimi toplarken hala kapıları açık olan bagaja bir baktım ki bir bölümü hala boş.Hemen muavine dönüp hani yer yoktu bu ne? dedim.Muavin ben dolacağını sanmıştım diye cevap verdi. Neyse 50 TL bagaj ücreti ver alalım demesin mi? Artık kendime hakim olmakda zorlanmaya başlamıştım. Şimdi anlaşıldı dedim niyetiniz. Diyerek adamın üzerine yürürken az ilerde duran kaptan gelip araya girdi ve durumu yatıştırmaya çalıştı.Muavin kötü adam kaptan iyi adam rolü oynuyordu.Tabii ben ortada dönen tiyatro oyununun yabancısı değildim.Olayı anladım.Fakat o an için kozlar onların elindeydi.yapacak bir şeyim yoktu.En son kaptanın bagaj ücretini 30 TL ye indirmesi üzerine mücadelede pes ederek kabul etmek zorunda kaldım.Yazıhaneye gidip iptal ettirdiğim bileti almaya gittim ama o da hemen satılmış. Başka da yer yokmuş. Bunun üzerine turu iptal edip eve dönmeye karar verdim. Yine otobüsün yanına gidip kaptana yerin satıldığını söyledim. İyi adam rolü yapan kaptan listeye baktı ve muavine listeyi verdi. Muavin otobüs içinde oturan bir çifte rica edip yanında oturan bayanın tek oturan bayanlardan birinin yanına geçmesi için ricada bulundu. Sağ olsun çift kabul etti. Böylece bana bir yer ayarladılar. Dışarda bisikletimi bagaja yerleştirilişini izlerken yanıma gelen bir bayana yol için 60TL ücreti tahsil etti. Biletimi alayım dedim. Onu içerde verecekler dedi. Muavine de 30TL bagaj ücretini verdim. Toplam 90 TL. İnternetten bileti 65TL ye almıştım. Birkaç saat sonra genç olan ikinci muavin yanıma gelerek 5TL eksik aldıklarını söyleyerek 5TL daha istedi.Ben de biletimi kesin getirin 5 TL nizi vereyim dedim. Ama ne bileti getirdiler ne de o 5 TL yi aldılar.

  Bu kötü tecrübeden sonra otobüs plakasını ileride gereğini yapmak üzere notlarım arasına aldım. Dönüşümü de Metro firması ile değil “Doğu Karadeniz” firmasına ait otobüs ile gerçekleştirdim. Bir daha mecbur kalmaz isem bu firma ile asla yolculuk yapmamaya yemin ettim.Gerekirse iki kat para veririm ama asla Metro firması ile gitmem.

  Ardeşen Terminal den den bu tabelanın bulunduğu kavşak arası 2-3 km.Buradan Çamlıhemşin 23 km. Çamlıhemşin -Ayder yaylası arası ise 17 km. Ayder yaylasına kadar yol asfalt.Gayet güzel. Yavaş yavaş yükseliyor.Ayder'den sonra 6km Galler Düzüne kadar toprak yol iyi sayılır.Galler düzünden tahta köprüyü geçtikten sonra Yukarı Kavrun yaylasına kadar olan 5km lik kısım ise çok bozuk.
  [​IMG]

  Çamlıhemşin' doğru çıkarken yol üzerinde sık sık tarihi taş köprülere rastlanıyor. Ayrıca yine güzergah boyunca birkaç tane de Rafting işletmesi var.Rafting parkuru 9 km kadar.
  [​IMG]
  Yol üzerinde bulunan büyük bir balık üretme çiftliği ve restoranı dikkat çekiyor.
  [​IMG]

  ARDEŞEN:
  Uzun yıllar Roma ve Bizans İmparatorluğunun yönetimi altında kalan Ardeşen, daha sonra Trabzon Rum Pontus İmparatorluğu'nun yönetimine girmiş. Mart 1953 tarihinde İlçe olmuş.Ardeşen 1916 yılında Ruslar tarafından işgal edilmiş ve 1918 yılında ise kurtulmuştur. 10 Mart İlçenin Kurtuluş Günü olarak kutlanır.
  Arazi yapısı ve iklim nedeniyle, Çay dışında diğer bitkisel üretime imkan vermeyen toplam 7840 hektar tarım alanının tamamına yakın çay bahçelerinden oluşturmakta. (%10.55)İlçede sadece.Hayvancılık,arıcılık,balıkçılık da ilçede ekonomik faaliyetler arasında yer almaktadır.

  İlçede sadece Ziraat Bankası var. Ancak bankamatikten Halk bankası ve vakıfbank bankasına ait kartlarla da işlem yapılabiliyor.

  [​IMG]
  Ardeşen çıkışında solda bulunan köprüden geçen yol Ayder yaylası Kaçkar Dağları Milli parkına gidiyor.Sola dönmeyip direk gidilirse fırtına Vadisi boyunca Zilkale istikametinde bulunan yaylalara gidiyor.
  [​IMG]
  Biraz ara veriyorum ama devam edecek. Yarından itibaren yeni resimleri yüklemeye devam edeceğim.
   
 2. Göksun Özkirişçi

  Göksun Özkirişçi Bisikletkolik

  Kayıt:
  4 Mart 2010
  Mesajlar:
  1.174
  Beğeniler:
  1.087
  Şehir:
  Gaziantep
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  paylaşımınız için teşekkürler.
   
  Fikret Öztürk bunu beğendi.
 3. Burak KOÇ

  Burak KOÇ Yeni Üye

  Kayıt:
  31 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  22
  Beğeniler:
  24
  Şehir:
  Istanbul/Avrupa
  Seviye:
  Abi cok sikintili baslamissin tura, o ASTI macerasi bayagi moral bozucu olmus, fotograflari bekliyoruz...
   
 4. Cem TURKPOWER

  Cem TURKPOWER Kıdemli Üye

  Kayıt:
  27 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  230
  Beğeniler:
  254
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Herzaman yapmak isteğim bir rota. Paylaşımınızla yol gösterdiğiniz için teşekkür ederim. Bu arada otobüs-bisiklet ikilisinde kamil koçtan şaşmayın derim.
   
  Fikret Öztürk bunu beğendi.
 5. dinçer dışbudak

  dinçer dışbudak Yeni Üye

  Kayıt:
  13 Nisan 2010
  Mesajlar:
  36
  Beğeniler:
  31
  Şehir:
  Bursa /İnegöl
  Seviye:
  Kötü başlamış..Anlatımınızı çok beğendim.Fotografları merakla beklıyorum..selamlar
   
  Fikret Öztürk bunu beğendi.
 6. enginekizkuyu

  enginekizkuyu Aktif Üye

  Kayıt:
  30 Haziran 2011
  Mesajlar:
  189
  Beğeniler:
  84
  Şehir:
  İstanbul/Pendik
  Seviye:
  Çok güzel bi tur olmuş.ALLAH nasip ederse seneye annemin köyüne Rize/Güneysu ya bisikletimi alıp gidicem :) AŞTİ deki mevzu Metro turizmin kendi aracı değildir büyük ihtimalle.Kiralık araçlarındandır.Plakayı Metro yetkililerinden sorgulatın ve en kısa zamanda da şikayetde bulunun :)yeni resimlerinizi bekliyoruz.
   
 7. msavsa

  msavsa Üye

  Kayıt:
  26 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  86
  Beğeniler:
  73
  Şehir:
  Ankara
  Seviye:
  Fikret bey, Metro Firması konusunda yerden göğe hatta gökten yere kadar haklısınız, sizde benim gibi protesto eder binmezsiniz o kadar.

  Tatsızlık sizin heyecanınıza yenilmiş anlaşılan.

  Umarım hep böyle olur.

  Bundan sonraki seyahatlerinizde yaşayacağınız deneyimleri bekliyoruz.

  Rastgele...
   
  Fikret Öztürk bunu beğendi.
 8. #8
  Fikret Öztürk

  Fikret Öztürk Kıdemli Üye

  Yaş:
  50
  Kayıt:
  8 Mart 2010
  Mesajlar:
  352
  Beğeniler:
  551
  Şehir:
  BİLECİK
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
 9. Bisikletli Gezgin

  Bisikletli Gezgin Onursal Üye

  Kayıt:
  3 Mart 2011
  Mesajlar:
  3.869
  Beğeniler:
  4.915
  Şehir:
  Altındağ, Ankara
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Devamını bekliyoruz... Çok güzel paylaşım...
   
 10. Gamerasi

  Gamerasi Üye

  Kayıt:
  24 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  97
  Beğeniler:
  65
  Şehir:
  İstanbul
  Adı:
  Ruhi Kurt
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Devamını bekliyoruz. Otobüs firması ile yaşadığın sorun için söylenecek çok şey var aslında. Paylaşım için teşekkürler...
   

İlginizi Çekebilir

upload_2016-8-24_10-37-19.png
Sistemli çalışmak, gelişmek ve yarışlarda iddialı olmak isteyenler için akıl dolu bir site var. Adı Xert Online Xert Online | Login Baron firması bu siteyi hazırlarken aynı zamanda Garmin Edge...
wide_tire.jpg
Sürüşlerimizdeki ortalama hız, ne durumda olduğumuzun iyi göstergelerinden biridir. Yol bisikletine ilk geçtiğimdeki ortalama hız hedefim 25 km/h olurdu hatırlıyorum :) Zamanla daha da yükseldi....
IMG20160210221513.jpg
vee karşınızda ilk gıda incelemem. pek inceleme diyemem aslında. ürünümüz bu şirin görünümlü şey. şuan size boş gibi gözüküyor olabilir. çünkü boş. içindekileri ben yedim. tadı karışık meyvalı...