tecrübelerinize dayanarak?

jerry_f

Daimi Üye
Tepki
79
--------------------------------------------------------------------------------

tekrardaan merabalar...ben xc 5oo de karar kılmış durumdaydım we ayın 15ini bekliyodum ama kafama da bişiy takıldı.... anladıgım kadarıyla yaptıgınız tavsiyeler hep zorlu arazi koşullarına ya da sokakta yapılan zorlu atraksiyonlara dayanabilcek,daha iyi bi bisiklet almamız yönünde.... misal xc 500 yerine,biras daha kas kendini, xc 1000 ya da hussar ameoba al şeklinde.... yanlız şööle bi duurm war...ben bu biskleti 90 kere düz yolda, ulaşım we gezinti amaçlı kulanıcaksam,10 kere daga tepeye çıkıcam..yani en azından şimdilik bööle olur diye düşünüyom.......
bu nedenle..sizce bütçemi zorlamadan xc 500 gibi hiç de fena olmayan bi modelmi almalıym? yoksa "bu işe girdikten sooraa düşüncen deişicektir, daha fazlasını bekliyceksin we istiyceksin...şimdiden zorla bütçeyi..." mi dersinis... yanee bi biskletim olduktan soorraa dag bayır gezme istegş de beraberindemi gelicek sizce???

Scudo

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Başlangıcın ardından zevklerinin nasıl şekilleneceğini bilemeyiz... Ancak belli de olmaz belki de yol bisikletçisi olmak istersin, belki de BMX alırsın.
O nedenle ilk başta XC 500 al. Eğer ki ileride isteklerin dağ bisikleti yönünde ağır basarsa zaten XC 4000 alırsın ;).

Selim Çam

Forum Bağımlısı
Tepki
457
Halil'in dediği gibi hangi yönün ağır basacağını bilemezsin. Ben birkaç ay önce 600 YTLYe MTB almıştım. Şimdi 1500-2000 YTL civarında YOL bisikleti bakıyorum... Yani MTB'den YOL'a geçicem. Bu yüzden bizi dinle XC 500 ile başla;)

bisikletci

Forum Bağımlısı
Tepki
380
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Biz aslında ( biz derken kendim ) işe kalite yönüyle bakıyoruz bi anlamda . Yani bu kadar parayı veriosun az daha ver bi kat daha kalitelisine sahip ol manasında .. sahesen ben hep bu sekilde öneriler sunuyorum . Bizim kullanmıs oldugumuz parcalar prpfesyonel parcalar . ama bana sorarsan haftada kac kez araziye cıkıyosun die en fazla 3 kere diger 4 gün yolda geciyor . hatta bu okul döneminde haftada 1 gun arazi olacak .

Ben işe kalite yönüyle bakıorum kullanılan sınıf olarak bakmıyorum . mesela xc1000 de bir üst sınıf parcalar kullanılıyor . ama bana deseydin ki xc 1000 mi yoksa xc 2000 mi die ben sana bir üst sınıfı tavsiye ederdim( kalite olarak ) . sonucta aralarında ucurum gibi bir fark yok . tutupta zaten sana xc 500 alırken xc 2000 al diyemeyiz .

Ben işe bi nebze kalite amaclı baktıgım için böyle , ama diger arkadaslarımızında söledigi gibi en basta hedefi belirlemen lazım .. Laf olsuna bi alayım sonrası allah kerim dersen xc 500 al daha fazla para verip paranı ziyan etme ;)

Fatih Buzgan

Forum Bağımlısı
Tepki
3.085
Kaliteliye ve fiyat/performans'ı iyi olana doğru yönlendirilmeyi adet edinmeliyiz zaten.Bu konuda bisikletci ' ye katılıyorum.
Özellikle kullanım amacı, bineceği kategoriler, mesafesi, beklentisi bunlar hep cevapları değiştiriyor.
Fakat kimseye xc1000 yerine xc2000 almalısın, o daha iyi diyemem, çünkü benim nazarımda mekanik disk her zaman v-frenin gerisinde olacaktır :)

felis911

Forum Bağımlısı
Tepki
859
ben de dağ bisikletiyle xc denilen bisikletle uzun yol yaptım çünkü hep kendimi şehir dışında yollarda hayal ediyordum sonra öğrendim ki uzun yol yapacaksan 28'' lik melez bisiklet sahibi olamk en doğrusu. bu sebepten 28'' lik melez hayaliyle yatıp kalkmaya başladım son birkaç gündür ilginç gelişmeler oldu ve şuan henüz toparlanma aşaması bitmemiş bir melezim var. Tamamlanınca resimlerini paylaşmayı düşünüyorum. zamanla kullanım şekline göre şekilleniyor tercihin umarım en kısa zamanda güzel ve sana hitap eden bir ortağın olur

jerry_f

Daimi Üye
Tepki
79
böylece bi kavramla daha tanışmış oldum:)melezz....
felis911 in yazdıklarını okuduktan we daha sooraa haliliöztürkün mükemmel road runner ini görüdkten sooraa aslında bana hitap edenin bööle bişy olcagnı düşünmeye başladım.. yani trafikte mtbnin kıvraklıgını göstericek...ama yolu buldugunda da bastıgın pedalın karşılıgını wericek:)şimdi merak ettigim şey şu?ben bu bütçemle.. yane 400(çok zorlarsak 500 milyon9a bu tazr bi bisklet sahibi olabilrmiym???ha bi de bunun yane melez bi biskletin (bilinen ) yarattıgı sorunlar warmı??warsa nelerdir???@felis911

jerry_f

Daimi Üye
Tepki
79
melez biisklet we kaça çıkabilicegi konusnda düşnceler please:)? (sandora özenmiyo ddilm yarın bisikletini aldıgı için bu arada)

• Beğen
Tepkiler: cruphasulie

Fatih Buzgan

Forum Bağımlısı
Tepki
3.085
Melez bir bisikleti de idealinizdeki bir mtb maliyetine toplayabilirsiniz.
Melezlerin tek dezavantajı, zorlu arazide, teknik inişlerde 26" mtb'lerin verdiği güveni 28" melezlerden alamayabilirsiniz.Bunun dışında hiçbir eksiği yoktur.

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Ben tek bir bisikleti olan birisine melez bir bisiklet önermem...
Bunun da tek nedeni, bu aletlerin iki farklı bisiklet tipinin keyfini yarım yarım vermesi. Yani ne bir yol bisikleti kadar hızlı ve aerodinamik, ne de bir dağ bisikleti gibi kıvrak ve vahşi.
E hal böyle olunca pek bir anlamı olmuyor eğer ki binecek tek bir bisiklet arıyorsanız.
He şöyle bir durum da var; Eğer ki hem XC hem Freeride bisikleti melezi yapacağım derseniz o zaman daha uygun oluyor.
Veya hem yol hem de şehir bisikleti melezi yapacağım derseniz ona da amenna...
Ancak dağ bisikleti ve yol bisikleti melezi pek işe yarar bir çözüm değil. Ha olmaz mı? Tabi ki olur ancak o tadı vermiyor ne yazık ki...
Ben RoadRunner'la hayatımda hiç araziye girmedim. Girsem de çıkamam sanırım :D.

Fatih Buzgan

Forum Bağımlısı
Tepki
3.085
Evet Halil'in demek istediği yol ve mtb melezine CX (Cyclocross) deniliyor :)
Yol gidonu, 28" tekerler, yol ile mtb arası genişlikte dişli lastikler, düz maşa.
Arazide de, yolda da vınnnn :)
Türkiye'de şimdilik görülmemekle birlikte ülkemize uygun bir kategori.

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Fatih Cyclocross bambaşka bir şey :). Tahminimce o MTB'den çok önce ortaya çıkmış bir şey. Üstelik adından da anlaşılacağı gibi cyclocross disiplinin de koşu da var ;).

cruphasulie

Forum Demirbaşı
Tepki
422
Gökhan (veya jerry_f) forumda ilk mesajımı atmama vesile olduğun için sağol :)
Öncelikle melez diye tabir edilen 28'' mtb-yol karışımı bisikletin gerek kullanım gerek maliyet bakımından sana pek uygun olacağını sanmıyorum.
Kron xc 500'ü fotoğraflarından pek gözüm tutmadı, daha sonra sana yetmemeye başlayabilir gibime geldi.
Eğer ben bisiklet aldım mı düzenli binerim bi kenara atmam diyorsan XC 1000, Hussar veya SD 771 arasında düşün taşın derim. o fiyat aralığında bi alternatifin de Drag Ontario ve Ontario team edition. Geotech expert kadro üzerine toplamak da alternatif, ama başka bi arkadaş için hesapladık full alivio bi donanım parasına
Corratec Motion alabiliyorsun.
Sakın haber vermeden bisiklet alıyım veya bakmaya çıkayım deme bu arada :)