Team Sky'in Yeni Dogma'sı: Pinarello Dogma F8

Scudo

Ahmet Onur Çakmak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.562
yeni bisikletlerin çoğunda üst boru yukarda. pinarello da bu kervana katılmış. mükemmel bisiklet olmuş.

• Beğen
Tepkiler: Ali Demir
D

Domestik

Misafir
@Ahmet O

Evet, benim de dikkatimiz çekiyordu son zamanlardaki bu moda. Aerodinamik performansı artıran etkenlerden biri de budur belki. Yalnız, bisiklet çok siyah olmuş, alışılagelmiş Team Sky mavisiyle renklendirmeleri lazım bence yarışlarda :)

Yılmaz Uyar

Forum Bağımlısı
Tepki
758
Dizayn vardır, o imzadır üzerinde komple oynama yapılmaz. Hemen aklıma gelen Porsche çizgisi. (Epey varda yazmak gereksiz). Şimdi dogma ne yapmış: Sele boru giriş ORBEA (önceden Scott Foil ve bir kaç farklı modelde kullandı + Snapse yeni modelde benzerini kullanmaya başladı ki, bana göre berbat tasarım), arka çatal başlangıç BMC dizayn (ön catalı başka bir modelden hatırlıyorum ama şimdi şu saatde hafıza göstermedi)... Nerede dogma'yı milyon km öteden gösteren tasarım?

Ek: Unutmadan yakında arka freni arka çatalın altına entegre ederler!

Ali Demir

Forum Bağımlısı
Tepki
1.572
Bisiklet
Specialized
Yılmaz uyar abimize katılmamak elde değil. has dogma yapısı kaybolmuş, ondan bundan dizayn anlamından da götürmüşler baya..

Ahmet Onur Çakmak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.562
@Yılmaz Uyar

bence bu sefer bisiklette tasarım değil marjinal fayda sağlamaya çalışmışlar. yazıda diyor ki; bisiklet dogma 65.1 den %26.1, sadece kadroseti %40, üzerinde sürücüsüyle %6.4 daha aerodinamik. 120 gram daha hafif ve Torayca T11001K kullanılarak daha az esneyen bir bisiklet elde etmişler.

froome'un yorumu ise şöyle olmuş:
-üzerinde bir tour de france daha kazanabileceğim bir bisiklet olduğunu biliyorum. bunu gerçekleştirmek için herşeyi yapacağım.

bakalım bisiklet kendini tour da gösterir sanırım :) ama pinarello bu. işlerini şansa bırakarak bir ürün çıakracaklarnı sanmıyorum. tasarım konusunda ise bende pinarello zaafı olduğu için güzel göründü gözüme :D

Ömer KARAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.688
İsim
Ömer KARAN
Bisiklet
Bisan
Farklı firmaların modellerinden alıntılar olabilir yada alıntı olmayıp benzerlik olabilir. Ama bence gayet güzel olmuş. Pinarello çizgisinin dışına çıkmış biraz. Çıkması da iyi olmuş bence. Tekdüze olmak iyi tamam apayrı bir tarz ama arada farklılıklar işe heyecan katar.

Ahmet Onur Çakmak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.562
bisikletin üzerinde yazanlar şu şekilde:
%12 daha rijit (esnemez)
%16 daha dengeli
%47 geliştirilmiş aerodinamiklik
120 gr daha hafif.

bu da fotoğrafı:
https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpf1/t1.0-9/10363993_625437377545666_3175158231416042434_n.jpg

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
O rakamlara pek itibar etmemek lazım. Firmaların kendi testlerindeki rakamlara baksak en iyi bisiklet kendilerinki. Bisikletçiyi indir bisiklet kendisi yarış kazansın :) o derece. Giant'a baksak der ki benim alüminyum kadrom Scott'un karbonundan daha iyi. Trek'i on kere geçer, Specialized'e tozumu yuttururum. Speci der ki benim son yaptığım S-Works öncekinden %20 daha sağlam, %1000 daha aerodinanik. Neye göre, kime göre, nasıl bir test yaptın? Belli değil. Çoğunlukla uyduruyorlar.
Gerçek bilgi veren testler firmaların kendinin yaptığı değil bağımsız yerlerce yapılanlar. Örneğin TOUR dergisinin çok güzel testler yaptığını görüyorum. Yakında abone bile olabilirim.

Yılmaz Uyar

Forum Bağımlısı
Tepki
758
Yapılan yeni bir şeyse adına DOGMA denmez. Belki ARAKMA olur.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Froome bu bisikletle yarışacağını sanmıyorum biraz zengin oyuncağı gibi geldi bana.

x-rayted

Forum Bağımlısı
Tepki
1.102
İsim
Cenk K.
Başlangıç
1972—73
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti