TCDD - Bisiklet İlişkisi

Umut SÜRÜCÜ

Aktif Üye
Tepki
177
Bisiklet
Focus
Merhaba arkadaşlar.

Şehirlerarası tren hatlarında bisiklet taşınması ile ilgili TCDD'nin kendi sitelerinde bir bilgiye ulaşmak çok zor ufak bir araştırma yaptım ama bisiklet ile ilgili bir açıklamaya rastlamadım. konuyla ilgili bilgisi olan arkadaşlar şu anki güncel TCDD bisiklet ilişkisini açıklayabilirler mi acaba?

yurtdışında birkaç örnek uygulama gördüm.

(link)

(link)

(link)

(link)

eğer bunlar gibi bir uygulama yaygınlaşmazsa;

(link)

(link)

bu şekilde bir çözüme gitmek zorunda kalacağız demektir. :)

Scudo

Hamit E.

Forum Bağımlısı
Tepki
356
Bisiklet
Mosso
şehir içi banliyö trenlerde belirli saatlerde ücret karşılığı taşınıyor. büyük ihtimal tcdd taşıyordur. çağrı merkezi vardır illaki oradan bir sor istersen.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
788
Yıllar evvel -2010 olabilir- ilk bisikletimi Derince (Kocaeli) ilçesinde bir arkadaştan aldıktan sonra, Meram Ekspresi ile Konya'ya gelirken bisiklet taşıma ücreti olarak 5 lira ödemiştim. TCDD ile içinde bisiklet geçen tek ilişkimiz buydu. Başlığı görünce hatırladım.

İlişkimizin meyvesi olan bilmem ne ücreti makbuzu hala durur bende. Sonra uygulamada nasıl bir değişiklik oldu bilmiyorum.

Umut SÜRÜCÜ

Aktif Üye
Tepki
177
Bisiklet
Focus
umarım o meyvenin tohumları toprağımıza karışır da, evrimin işgüzar planlarının yardımıyla birçok bisikletli vagonlar ve daha geniş demir ağlar büyütürüz ileride. :p

mustafa tabanlı

Aktif Üye
Tepki
192
Merhaba,
Merak ettim, İzmir garı danışma numarasını buldum ,çaldı çaldı açan olmadı,üşenmedim Ankara garı danışmayı aradım -şehirler arası- YİNE AÇAN OLMADI,sinir bastı google hazretlerinden genel danışma numarasını buldum 444 82 33 nihayet bir muhatap buldum ama danışma görevlisi bayan bu konuda bilgi sahibi değildi,beklermisin bende başka yere danışayım dedi kabul ettim uzun süre bekledim ve bayan geri döndü ama net bir bilgiye ulaşamadığını bu nedenle izmir garında bir numara verdeceğini orayı aramamı tavsiye etti, sonunda orayı aradım ve ilgili görevli bisikletimin katlanıp katlanmadığını sordu mümkün değil katlanmıyor dedim .net cevabı verdi..YOLCU BERABERİNDE BİSİKLET TAŞIYAMIYORLARMIŞ,BİSİKLET İÇİN YER YOKMUŞ..acaba başka yerleri arasam farklı bir cevap alabilirmiyim bilemiyorum ,hala şüpheliyim ama bu günlük telefon macerası bana yeter..
Sağlıkla kalın..

• Beğen
Tepkiler: S.Paker

Hamit E.

Forum Bağımlısı
Tepki
356
Bisiklet
Mosso
vagonları modernize ettikleri için almak istemiyorlardır. bisiklet talebide belli olduğu için, bisikletler için ayrılacak yere koltuk koyarız diye düşünüyorlar. arz talep ve para çokomel eğrisi

Taha Güngör

Aktif Üye
Tepki
44
Bisiklet
Giant
Ben de bisiklet çantasıyla Konya mavi treninde bisikleti taşırken ücret ödemeye mecbur edildim.(5 TL)

• Beğen
Tepkiler: MehmetAliB.

Hamit E.

Forum Bağımlısı
Tepki
356
Bisiklet
Mosso
50-60 kglik valiz, çuval sıkıntı yok, bisiklet problem. hayır yanında bisikle gelen adamın yanında en fazla ne hacimde ve ağırlıkta eşya olablirki?

• Beğen

Turan Babacan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.341
Bisiklet
Bisan
Çözümü bisiklet çantası alıp parçalayıp içine koyup valiz gibi taşımak. Gittiğiniz yerde toplamak.

• Beğen

ismail eren

Forum Demirbaşı
Tepki
593
Bisiklet
Scott
bisiklet o boyutlardaki herhangi bir eşye muamelesi görür TCDD tirenlerinde.
ve o boyutlardaki yüklere alınan ücret sizden tahsil edilir.
bisikleti nasıl muhafaza nasıl taşıyacağınız ise size kalmış bir durum olur

• Beğen

mustafa tabanlı

Aktif Üye
Tepki
192
İlave bilgi vereyim.yolcu beraberindeki eşya taşıma limiti 30 kg imiş ama bisiklet 10 kg olsada yolcu beraberi taşınmıyor. bisikleti yük taşıma sınıfına sokarsanız,YÜK VAGONUNDA hacim ve ağırlık kriterlerine göre ücretlendirip taşıyorlar.başına ne iş gelir ezilirmi kırılırmı bilinmez..

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
788
TCDD taşır ama resimlerde paylaştığın gibi taşıması için bir 50 sene beklemen gerek dostum :)

• Beğen

yoğurtcu

Forum Demirbaşı
Tepki
247
Bisiklet
Diğer
trendeki kondüktör yasak olduğunu söyledi ve 10tl istedi. 5tl verdim sorun çözüldü

Hamit E.

Forum Bağımlısı
Tepki
356
Bisiklet
Mosso
@Bekir T.

rüşvet değildir o. bisiklet taşınmasının gelişimini destekleme katkı fonu.

(ne tanım yaptım beaaaaaa)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
788
yeni trenlerde bisiklet problem olur gibi geliyor. içleri epey dar.
eski trenlerde aralarda falan büyük boşluklar olurdu, o zamanlar trenle dünyaları taşırdık.
+1 bilet parasına bozüyük'ten istanbul'a 1 büyük kamyonet dolusu eşya taşımıştım, 2001 yılında.
tabii o yıllarda kompartmanlarda tüpte yemek pişirenler, ortalıkta dolaşan tavuklar, ayakta kalmalar, lokomotif arızası yüzünden 5 saatlik yoldan gelecek lokomotifi beklemeler, ayakkabı tabanını eriten kaloriferler vs. vardı, bisikletin başına ne iş gelirdi meçhul :) ama hiç değilse başında durarak falan taşınması mümkündü.
trenler "modernize" edildikten sonra bisiklet için de daha insani çözümler üretilmesini bekliyoruz ama türkiye'de hayat başka türlü işliyor tabii.

yoğurtcu

Forum Demirbaşı
Tepki
247
Bisiklet
Diğer
@Bekir T.

yok rüşvet değil. bagaj parasıymış. cebe attığı kesin ama :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
788
Makbuz falan vermediyse rüşvettir. Aksini kanıtlayamaz :)

Hasan KRN

Aktif Üye
Tepki
53
Bisiklet
Kron
Başka ülkelerde trende bisikletler için özel bir ye var ama bizde böyle işte...

• Beğen

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
eskiden 150 kilo yük bile taşıdığımızı iyi hatırlıyorum. ortaokul yıllarımdı. yeni trenlerde maalesef...
trenlerde bisiklet taşınmasını istiyorsanız, imza kampanyası var:
(link)