Tayt veya şort önerileri

isparta32

Aktif Üye
Tepki
12
Arkadaşlar taytla ilgili bir topic bulunmadığını gördüm. belkide bisikletten en çok zevk almamızı sağlayacak olan araç tayttır. online bisiklet satış sitelerinde olsun, bu forumda olsun taytlar hakkında bilgi yok. mesala tayt giymek mi iyidir yoksa şortmu? uzun yolculuklarda ne tür tayt veya şort giymeliyiz?

• Beğen
Tepkiler: Ahmet37TR
Scudo

Fatih Buzgan

Forum Bağımlısı
Tepki
3.085
Her zaman söylemeyi görev bildiğim sözümü tekrarlayayım;
Futbolcunun kramponu ne ise, bisikletçinin de taytı odur, o derece elzemdir.

Bir bisikletçi kesinlikle kasksız, taytsız, formasız, eldivensiz olamaz, olmamalıdır.Bunlar olmazsa olmazlardır.

Taytlar, mutlaka ped'li olmalıdır.Ola ki, ped'siz bir tayt aldınız, içine evde bulduğunuz yumuşak ceket vatkalarından dikip kullanabilirsiniz.

Binişleriniz kısa olsun, uzun olsun, tayt giymeden kesinlikle çıkmamalısınız, bindiğiniz muhit değişime kapalı, bu tür görüntülere hazır bir yer olmasa bile, en azından şortunuzun, kaprinizin altına tayt giymeden yola çıkmayın.

Bütün binişlerinizdeki veriminizi ve alacağınız zevki artırır, ayrıca sağlığınızı da korur.Markalı taytların kalitesi yüksek olduğundan teninizi fazla sıkmaz.Uzun binişlere daha uygun olurlar.Ped'inin ve taytın kendisinin kalitesi, yumuşaklığı ile ölçülebilir.

marule

Daimi Üye
Tepki
406
ilk başlarda tayt giymiyordum çünkü çok kötü gözüktüğünü düşünüyordum dışardan. Ancak bir gün 30 kmlik bir tur sonrası yatağıma yattığımda sele acısından doğru düzgün uyuyamadım. Ertesi gün gidip, 30 ytlye pedli bir tayt aldım ve hayatım değişti :) Athletic'in de dediği gibi taytı iç çamaşırı olarak şortumun altına giyiyorum, hem dışardan normal gözüküyor hem de ben acaip rahatım. Nasıl ki dalgıçların maske-palet-şnorkel veya futbolcunun krampon-tekmelik gibi zorunluluğu varsa bizde de olmazsa olmaz 3lü bence kask-eldiven-tayttır.

isparta32

Aktif Üye
Tepki
12
teşekkürler yanıtlarınız için athletic sağolsun her soruya üşenmeden cvp yazıyor. ayrıca teşekkür ederim.

fakat bir çok online bisiklet sitesi var ve değişik değişik taytlar var içeriklerinde ve açıklamalarında pedli falan demiyor. siz şöyle ekonomik bir tayt linki verir misiniz?

Fatih Buzgan

Forum Bağımlısı
Tepki
3.085
Bisikletçilerin sitelerinde yer almayabiliyor, en azından ekonomik taytlar.
Ekonomik olarak tavsiye edebileceğim düz siyah, pedli EXR marka, açık ve canlı renkli pedli Mizuno marka taytlar.

• Beğen
Tepkiler: makineci

Burak Meşe

Forum Demirbaşı
Tepki
260
Bugün tayt bakmaya gittim, girdiğim bir bisikletçi, askısız taytların arka tarafında sarkma olabildiğini söyledi. Tabi bu her taytta olmayabiliyor da dedi. Bu şekilde sarkma yapmayacak ve antibakteriyel askısız bir pedli kısa tayt önerebilir misiniz ?

Yada askılı tayt dahamı konforludur. Eğer öyle ise askısıza alternatif olarak önerebileceğiniz bir pedli askılı tayt var mı ? ( Yine antibakteriyel olması tercihimdir ).

Taytı şortumun altına giyeceğimden kısa olması benim için önemli.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Arkadaşlar; yapmayın etmeyin. Tayt her şeyden önce sağlık için gerekli; güzel ya da kötü görünür diye düşünmeyin. Bakın size kadın gözüyle söyleyeyim: Bence tayt erkeklere kadınlardan çok daha fazla yakışıyor. Maksat şık görünmekse; inanın şortlar tayttan daha şık değil.

Burak Meşe

Forum Demirbaşı
Tepki
260
Yazdığım bilgiler doğrultusunda önerebileceğiniz tayt var mı acaba? Olursa kafamda birşeyle oluşmaya başlıyacak. :)

cruphasulie

Forum Demirbaşı
Tepki
422
Profesyoneller genelde askılı tayt kullanır, olurda sarkarsa
düzeltmeye kascak zamanları yoktur :D.
Askılı tayt eğer bir oturuşta uzun mesafeler alırken veya performans
sürüşlerinde yararlı olabilir. Ama günlük kullanım için askısız daha pratik,
zaten bel kısmı yeterince yüksek oluyor, kaliteli olanlarda sarkma sorunu
pek olmaz diye düşünüyorum.

Antibakteriyel olayına gelince pek kafama yatmıyor, eğer antibakteriyel bir
kimyasal varsa her kullanımdan sonra yıkanan bir üründe ne kadar durabilir??
Büyük ihtimal bakteri üremesi için uygunsuz bir ortam sağlayan malzemeden
yapılıyor pedler o kadar, zaten yıkandığı için çok önemli olduğunu sanmıyorum.
Destek Pad'inin şekli ve konforu daha önemli bence.

Taytın bir diğer önemli özelliği şorta göre daha fazla hava alması ve ter atması
(tüm yüzeyi yapıyor bunu). Bende başta yadırganmaları kafaya takıyordum,
bu sıcaklar başlayınca uzun bir sürüşte bir fazla katın bile çekilmeyecek dert
olduğunu anladım, şu an takmıyorum, tanımadıklarımın dedikleri zaten
umrumda değil eğer tanıdık birisi laf söylerse ''sen hiç şortla yarışan
bisikletçi gördünmü??'' diyorum olay bitiyor. Bundan dolayı üstüne şort
giyecem diye görüntüsü içinize sinmeyecek bir tayt almayın derim.

• Beğen
Tepkiler: Altan Kalay

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@wagnar

Ben genelde askili tayt kullaniyorum. Askisiz taytlar sizin de soylediginiz gibi pek konforlu ve uzun vadede cok dayanikli olmuyor. Su ana kadar alip da en cok memnun kaldigim tayt, Euskaltel'in takim formasi taytiydi. Ancak Turkiye sartlarinda bu tur taytlari nispeten yuksek fiyattan bulabilirsiniz. Daha hesapli ve cok cesitli tayt secenekleri icin Ebay gibi alisveris sitelerine goz atmanizi salik veririm.

cruphasulie

Forum Demirbaşı
Tepki
422
@wagnar

Piyasada değişik fiyatlara taytlar var, ama kalite farkı fiyat farkından
daha fazla olabiliyor çoğunlukla. Mesela Scott'un takımları bir defa
alınıp uzun süre kullanılabilecek cinsten.

Cannondaleleri tam anlayabilmiş değilim pek çok değişik
kalitede bulunabiliyor ama fiyatları hemen hemen aynı
orijinleri farklı heralde deneyim kazanmadan bu markayı tavsiye etmem :)
(ben adına güvenip aldım, Gist'in en alt modelinden hiç bir farkı yoktu
üstüne çinde imal edilmişti.)

Yeni gelen Specialized serilerin bakmanızı tavsiye ederim, değişik
fiyat aralıklarında modelleri var ve İtalyada yapılıyor diye biliyorum...

Bence askısız askılı olayına gelince askısız ilk seferler ve kısa mesafeler için daha
uygun, ikisinden de edinin gerekirse yerine göre kullanırsınız derim...

parkcaka

Üye
Tepki
22
İsim
Çağdaş Kurtoğlu
Ya bir şeyi merak ediyorum ve sormak istiyorum affınıza sığınarak:)

Son 10-15 yıldır taytın hiçbir şeklini giymemiş biri olarak bir merak ve endişem var. Bay arkadaşlar bu taytları giydiğimizde ön cepheden bazı uzuvlarımız görünür şekilde ortaya çıkıyor mu? Şaka yapmıyorum gerçekten soruyorum. Sebebi de kendimin çekineceğinden değil ama şehir içerisinde bakkala giriyoruz bir yerlere oturuyoruz teyzeler anneler oluyor onlar rahatsız olabilir. Ama işte bilmiyorum da nasıl durduğunu. 13-14 yaşında engelli koşu için giyiyordum ve herşey meydandaydı. Kesimler değişti mi bu konuda bir önlem var mı?

cruphasulie

Forum Demirbaşı
Tepki
422
Zamanında yarışmıssın ama sporcu anlayışı yok sanırım.
Her sporun kendine göre bir kıyafeti var ve bu kıyafetler zamanının teknolojik
imkanları dahilinde sporcuya en rahat bir biçimde sporu yapmasını sağlar.
Sporcu yapan bir insanın kıyafetini (spora uygun ise) eleştirmek veya
başka bir gözle bakmak sporcu ahlakına terstir.
Bunu teşhir olarak görenlerin sporla alakası zaten yoktur,
medeni bir insan olmaları da pek beklenmez...
Bisikletin üstündeki insanın (kadın-erkek fark etmez)
kıyafetini eleştirenler de bu katogoriye girer.

Şahsen ben yukarıdaki cevaplarımı bisikleti ''spor olarak'' gören insanlara
gönderdim, ''şehir içi kısa mesafe ulaşım aracı'' olarak görüyorsanız
sizi bağlamaz zorla giyin diyen yok. Sele üzerinde 2 saat geçirip rahatsız olan
biri zaten ''2 saat'' geçirdiğine göre bu işi spor olarak yapıyor demektir...
Eğer uzun mesafe gidip şehir içinde vakit geçirecekseniz ve rahatsız
oluyorsanız yanınıza bir şort alırsınız olur biter, lafını etmeye bile lüzum yok...

Annelere,teyzelere gelince onların zamanında bu sporu yapan şimdiki
amcalar,dedeler yokmuydu??? Bu ''bilinç'' yaşla alakalı değildir, kişilikle
alakalıdır. Bisikletle çok geçtim yaşlı insanların yanından, inanın
yaşıtlarımızdan daha anlayışlılar, hepsinin konuşmaları iyi niyetli ve teşvik
ediciydi, hiç ''bu ne kılık'' diyene rastgelmedim...

parkcaka

Üye
Tepki
22
İsim
Çağdaş Kurtoğlu
@Atacan

Açıklayıcı yazınız için teşekkür ederim.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Birşey merak ettim şu ana kadar hiç tayt giymedim..tayt giyilse ne olur giyilmese ne olur +,- ler nelerdir..? Teşekkürler.

cakhiy

Forum Demirbaşı
Tepki
200
taytın eksisi yoktur. hem rahat bir sürüş keyfi sağlar hemde sağlığımız için gereklidir.çünkü vucudumuzdaki teri direk dışarı verir.ter vucutda kurumadığından dolayı hastalanma ihtimalini azaltır.ve eğer taytınız pedli taytsa sürüş keyfini artırır.örneğin ben tayt giymediğim için afferdisiniz pişik oldum ve acıdan duramıyorum.ama pedli tayt giydiğinde bu acı çekme olasılığı azalıyor.(duyduklarıma ve öğrendiklereme göre yazdım)bende bugun bike andoutdoordan bir tayt almaya gittim ve 55 ytlye bir tayt aldım.hiç kullanmadım.giyince yorumlarımı yazarım.

ismailofli

Forum Bağımlısı
Tepki
443
Aslında taytın negatif etkisi vardır...:)
Bazı şekilsiz-şemalsiz taytlı bedenlere maruz kalındığında tayt,göz bozukluklarına yol açabilir...:D
Şaka bir tarafa gerçekten taytın hem fiziyolojik hem de psikolojik bir çok faydası var...
Erzurum'da çok sık tayt giyemediğim için bunu çok iyi anlıyorum...Özellikle psikolojik etkisini...

• Beğen
Tepkiler: Daywalker

Altan Kalay

Forum Bağımlısı
Tepki
271
Alıntı:
wagnar tarafından gönderildi

Yazdığım bilgiler doğrultusunda önerebileceğiniz tayt var mı acaba? Olursa kafamda birşeyle oluşmaya başlıyacak

Bu güne kadar çook değişik markalarda tayt kullandım. Cannondale kısa tayt, fos çıktı, pedi sündü gitti.

Nalini marka gayet iyi...üç yarışta askılı modelini kullandım ve çok iyiydi.(pedalbisiklet.com da satışı mevcut.)

Amazon.com dan Pearl izumi marka askılı tayt getirttim, askılı modeli, insana, gerek bisiklet üzerinde gerekse dışarıda güven veriyor.

Son olarak takım olarak specialized taytını getirttik. Fiyat/ performans oranı gayet iyi. (Askılı modeli 70 ytl civarında..)

Bence taytta dikkat edilecek en önemli nokta, kumaşının ve pedinin kalitesi...piyasada çok ucuza satılıp hiçbir ergonomik değer taşımayan ve zarar da verebilen modellerden de uzak durmak lazım.

Koray Karaman

Forum Bağımlısı
Tepki
752
Bana SPD pedal hakkında bilgisi ve tavsiyeleri verebilir misiniz? Performansı ciddi şekilde arttırıyor mu? SPD pedal taktırmaya değer mi? Yorumlarınız,görüşleriniz için şimdiden herkese teşekkür ederim.