Tatillerde binmek için eski model bisiklet alıp restore etmek

Orkun KnighTR34

Kara atlı prens
Tepki
2.038
İsim
Orkun
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Peugeot
Merhaba Arkadaşlar

Babamı aracına tavan tipi bisiklet taşıyıcı almaya "şöyle rahat, böyle güvenli, yormuyor da" vb. dememe rağmen ikna edemedim. (yalan da yok bence) Tatillere kendi bisikletimi götüremiyorum. Kirala diyeceksiniz ama burada 2 tane bisiklet kiralayan yer var ikisi de adisinden market bisikletleri kiralıyorlar. Tatil yaptığımız yerler aşağı yukarı belli, genellikle akrabalarımızın olduğu yerlerde yapıyoruz. Ayvalık Sarımsaklı''a yengemin babası, Marmaris yakınlarda teyzem ve Bartın'da teyzemin kızı var. Kendi bisikletimi götüremediğimden ve kiralık bisikletlerin durumundan dolayı 3 tane eski model fakat kaliteli (Örnek: 1990'lı yıllarda üretilmiş orijinal Bianchi, Castello, Peugeot vb. bisikletler) bisikleti tanedi 60-80₺ arası olacak şekilde eskicilerden veya bitpazarlarından alıp doğru düzgün yürüyecek biçimde onarımlarını yapıp yukarıda belirttiğim 3 yere kargoyla göndermek istiyorum. Sizce bu fikrim ne kadar mantıklı? Daha mantıklı bir fikri olan varsa lütfen konuya yazsın.

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Restorasyon işi pahalıya çıkar her zaman. Metal yorgunluğu ve paslanmayı da hesaba kat. Bütçen ne kadar? Belki orta karar sıfır ya da ikinci el bisiklet alman daha mantıklı olabilir.

Orkun KnighTR34

Kara atlı prens
Tepki
2.038
İsim
Orkun
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Peugeot
@Mehmet Metin Levent Tam olarak restorasyon düşünmüyorum aslında. Sorunsuz yürüyecek hale gelmesi benim için yeterli. Çizilen, boyası dökülen vb. tamamen estetik olan, kondisyonu etkilemeyen sorunlara el atmam bile. 1 bisiklet için ödeyeceğim muhtemel ücret şu:

Bisiklet: 70 ₺
Zincir kesin uzamıştır: 25 ₺
Teller de paslanmıştır: 20 ₺
Fren pabuçları da erimiştir: 20 ₺
Orta göbek bakımı: 2 ₺'lik miktarda gres kullanacam.
Jant akortları da lazım. Kendim yapamadığımdan bu biraz giriyor: 40 ₺
Dış lastiklerin değişimi: 70 ₺
Şambrel yama gerektirebilir: 1 ₺
Vites ve fren ayarları: 0 ₺
Bir bisiklet bana 248 ₺'ye mal oluyor. 3 tanesi 744 ₺. 3 tane bisiklet 0 km bisiklet fiyatının yarısına geliyor. Mantıklı değil mi sence?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Mantıklı tabii fiyatlar dediğiniz gibi ise. Şambriyeli yamamaktansa yenisini almanızı öneririm.

berberci

Daimi Üye
Tepki
750
70 tl'ye bisiklet varsa 10 tane falan alayım ben. Nereye sipariş veriyoruz?

Orkun KnighTR34

Kara atlı prens
Tepki
2.038
İsim
Orkun
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Peugeot
@berberci Bizzat bir yere gidip fiyat almadım ama bizim sokakta oynayan veledlerden biriyle sohbet ederken altındaki bisikletinin fiyatını sormuştum. 70 ₺ demişti. Bisiklet metalik yeşil Castello Terminator idi. Herhangi bir ek masraf yapmamıştı ona rağmen bisiklet kör topal yürür haldeydi. Ben yukarıda belirttiğim masrafları yaptığımda bisikletler 0 km gibi çalışacak. Sadece kozmetik olarak kötü durumda olacaklar.

• Beğen
Tepkiler: berberci

Orkun KnighTR34

Kara atlı prens
Tepki
2.038
İsim
Orkun
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Peugeot
@berberci 3 tane alacağım zaten ilk mesajımda belirttim.

srdrmrs

Forum Bağımlısı
Tepki
6.067
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Canyon
ben yazlıkta 98 model bianchi uno sf bisikletimi kullanıyorum.

(link) by (link), on Flickr

plaja 5km mesafe var yıllardır bisikletle gider gelirim. yukardaki fotoğrafta yazlıga bisikletle gitmiştim ikisini bir çekeyim istedim. valla eski bisikletin en güzel yanı çalınma korkumun olmaması. kafa rahat , tatilde insanın kafasının rahat olması lazım :)

Tepki
47
İsim
Abdullah A.
Bisiklet
Dahon
70 Liraya bisiklet :ssrtcbya: süper valla. Biraz daha bilgi sahibi olayım, şöyle ucuz bir külüstür bulayım benimde ilerde bu tarz restore-toplama işlemim olacak. Bence insanın kendi bisikletini yapması ve ona emek vermesi çok güzel birşey. Şahsen ben kendi emeğimle yaptığım şeyleri çok severim. Sizin bilginiz bende olsaydı ben bu işi keyif amaçlı yapardım boş vaktimde.

Desert Fox

CARRARO Sportive 321 Deore
Tepki
1.426
İsim
TAHA
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
al bir katlanır bisiklet kullan mis gibi

• Beğen
Tepkiler: sedatcans

Orkun KnighTR34

Kara atlı prens
Tepki
2.038
İsim
Orkun
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Peugeot
@Desert Fox O iş te yatar. Aile arabası olarak ufak bagajlı hatchback oto kullanmak hangi akla hizmet bilemiyorum ama babam bunu yaptığı için katlanır bisiklete yer kalmıyor. 4 kişi+kıyafeti, mayosu, çeşitli ıvır zıvırı falan araca zor sığıyoruz. (Araç JD kasa KIA Cee'd ve bagajı 370 lt'cik.)

Orkun KnighTR34

Kara atlı prens
Tepki
2.038
İsim
Orkun
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Peugeot
@Mehmet Metin Levent Çalıntı olanlar çoğunlukla yeni ve pahalı model oluyorlar (max. 5 yıllık Trek, scott vb. bisikletler). 1990 model bisikleti çalmanın getirisi yeni ve premium markalı bisiklet çalmanın yanında koca bir hiçliktir. Bisiklet hırsızları da bunu biliyorlar ve bisikletten en az bizim anladığımız kadar anlıyorlar. Bu dediğim İstanbul vb. için geçerli. Yüksek model bisikletlerin zor bulunduğu yerde belki ucuz bisikletler de çalınıyordur. Mesela Sarımsaklı'da görülebilecek bisikletlerin %95'i yere sıfır basıq market bisikletleri.

Orkun KnighTR34

Kara atlı prens
Tepki
2.038
İsim
Orkun
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Peugeot
@mrth Kiraladığın yeri tarif eder misin? Çok iyi sayılmaz ama market bisikletiden iyidir.

mrth

Aktif Üye
Tepki
82
Bisiklet
Diğer
@Knight Rider valla yerin adini unuttum zaten zor bulmustum cok aralarda. Ama bisiklet ve motor tamircisi bir tek orasi var, kime sorsan gosterirler.