Tarihin Tekerrürü (8 Mart)

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında yavuz06 tarafından paylaşıldı.

 1. yavuz06

  yavuz06 Yeni Üye

  Kayıt:
  8 Nisan 2008
  Mesajlar:
  30
  Beğeniler:
  130
  Şehir:
  Ankara
  Seviye:
  Tarihin Tekerrürü (8 Mart)

  Sene 1922. İsmet Paşa eşi Mevhibe Hanım ile birlikte Lozan Görüşmeleri için İsviçre’nin Lozan kentine gider. Şehirde dolaşırlarken Mevhibe Hanım otomobil kullanan bir bayan görür ve çok şaşırır. Hayallerini zorlayan bu görüntü onu hayran bırakır. Savaştan yeni çıkmış, yorgun ülkesinde böyle bir manzarayı görmenin ne kadar zor olduğunu düşünse de, Atatürk’ün devrimleri kısa sürede gerçeğe dönüştürecektir onun ulaşılmaz gördüğü hayalleri.
  Bugün etrafımıza baktığımızda Mevhibe Hanım’ın hayallerinin gerçekleştiğini, hatta günlük hayatın bir parçası olduğunu görürüz. Peki bu konuya medeniyet açısından baktığımızda gerçek bir gelişmişlik ölçüsü olabilir mi dersiniz?
  Ulusal ve uluslararası politikalarda paranın en büyük güç unsuru olmasıyla birlikte petrole dayalı bir ekonomi sisteminin süregelmesi, elbette otomobil kullanımındaki kadın erkek eşitliğinin kısa bir süre içerisinde gerçekleşmesi için etkin bir katalizör görevi görmüştür. Peki aynı şeyi artık bir ülkenin gelişmişlik ölçütlerinden biri olarak nitelendirilen ulaşımda bisiklet kullanımı için de söyleyebilir miyiz?
  Elbette ki hayır. Ülkemizde kadınlarımız kısa bir gezinti için dahi bisiklete binmeye cesaret edemiyorken, Avrupa kentlerinde kadınlar istedikleri zaman, istedikleri kıyafetle –hatta etekleri ve topuklu ayakkabıları ile- rahat ve huzurlu bir şekilde işlerine gidip gelebiliyorlar. Peki açıkça görülen bu derin farkı göz önüne aldığımızda, bundan 87 yıl önce otomobildeki kadına şaşkınlıkla bakan Mevhibe Hanım’a hak vermemek elde mi?
  Aradan geçen bunca zaman, her şeyi olması gerektiği gibi gösteriyor olsa da, Mevhibe Hanım’ın hayalleri halen gerçekleşmedi aslında. Bugün kadınlarımızın büyük bir kısmı hayal ettikleri özgürlükle ya tanışamıyor, ya da kısıtlı olarak yaşayabiliyor. Kısıtlı olarak yaşayabilenlerse bunun için büyük bedellere katlanmak zorunda kalıyor.
  İşte aradan geçen 87 seneye rağmen değişen fiziksel koşullara inat, değişmeyen zihinlerin basit bir örneği…
  8 Mart Dünya Kadınlar Günü. Tüm kadınlarımızın pedallarını doğaya ve özgürlüğe çevirebilmesi dilekleriyle…

  Yavuz Ergun
  editor@tekerlekizi.com
   
  fletcher, Mehmet Keten, ateze ve 1 kişi daha bunu beğendi.
 2. irfancan

  irfancan Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  10 Kasım 2007
  Mesajlar:
  559
  Beğeniler:
  696
  Şehir:
  söke
  Seviye:
  Güzel bir örnek,gelin hep birlikte insana ve özellikle kadına yönelik yaşam şartlarının iyileştirilmesi için okuyalım,okutalım.
   

İlginizi Çekebilir

1.png
Merhaba forumdaşlar :) Aslında başlığı "Drag nedir? Yenir mi?" yapmayı düşündüm ama bu bir Drag'a giriş konusu değil, Drag'ın ne olduğunu zaten bilenler için beyin yakan bilgiler içeren bir makale...
upload_2016-8-24_10-56-25.png
Sistemli çalışmak, gelişmek ve yarışlarda iddialı olmak isteyenler için akıl dolu bir site var. Adı Xert Online Xert Online | Login Baron firması bu siteyi hazırlarken aynı zamanda Garmin Edge...
upload_2015-11-18_17-9-12.png
Canyon Strava'daki son 30 aktiviteni inceleyip, sınırlarını zorladığın bir aktiviteyi bulup, ödülü 'Canyon Exceed CF SLX' olan bir yarışmaya da dahil ediyor. Strava kullananlar, beklemeye gerek...