Tanıştırayım: Baron Biosystems Xert Online

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.943
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
Sistemli çalışmak, gelişmek ve yarışlarda iddialı olmak isteyenler için akıl dolu bir site var. Adı Xert Online

(link)

Baron firması bu siteyi hazırlarken aynı zamanda Garmin Edge 520/820/1000 için bu siteyle entegre çalışan uygulamalar geliştirmiş.

Siteye uzun süre önce kayıt yaptırmıştım, ancak power metreli verilerimi yeni yeni ekledim. Bu arada hatırlatayım, siteye manuel ekleme yapmanız gerekmiyor, bu bilgileri Strava'dan alabiliyor.

Sitenin en dikkat çeken yanı her ayrıntısının bildiğiniz antrenman sitelerinden farklı olması. Neler mi bunlar?

İlk önce kondüsyon ekranıma erişiyorum:

upload_2016-8-24_10-42-14.png

Beni 'zamana-karşıcı' olarak tanımlamış. Bu tanımlamayı, yüklediğim kayıtlardan çıkartmış olmalı. Benim için sürpriz olmadı. Profil sayfama eriştiğimde de neden böyle yaptığını anladım.

upload_2016-8-24_10-44-26.png

Çünkü mevcut güç kayıtlarım anaerobik-sprint bölgeye oranla FTP bölgesinde daha iyi olduğumu gösteriyor.

Kondüsyon ekranımın devamında aşağıdaki bilgiler var. Üstteki yüzdeler beni birileriyle karşılaştırıyor ama henüz bunu çözemedim.

Alttaki ise hangi tip atlete yatkın olduğumu gösteriyor. Yalnız hatırlatayım, tüm değerlendirmeleri Ağustos 13'ten sonraki power kayıtlarıma göre yapıyor, power'lı çok az aktivitem var.

upload_2016-8-24_10-47-32.png

Aşağıdaki kondüsyon ekranı antrenmanlarımda kendime ne kadar stres uyguladığımı gösteriyor.

upload_2016-8-24_10-55-54.png

Çubuk barlar üzerinde dolaştığımda o gün aktivitemde odak noktamın ne olduğunu da yorumluyor, ilginç!

upload_2016-8-24_10-56-25.png

Herhangi bir aktiviteme dikkatle baktığımda aşağıdaki bilgileri görüyorum:

upload_2016-8-24_10-58-20.png

Burada dikkat çeken şey, anaerobik kapasitemin ne zaman düştüğü ve ne zaman tekrar yükseldiği bilgisi (mavi çizgi)

Garmin 520/820/1000 cihazınız varsa Xert uygulamalarını power metreyle birlikte kullanabilirsiniz.

Bunun için önce imza hesaplayıcısı bölümüne girip üç tane max güç-süre değeri girdim.

upload_2016-8-24_11-3-33.png

Uygulama bana bir kod verdi. Bu kodu daha sonra Xert'in mobil uygulamalarını Garmin'e aktarırken kullandım.

Önemli not: Güç değerlerim zamanla değiştiğinden bu bölüme dönüp yeni imza kodu almam gerekir. Alacağım bu güncel kodu Garmin Express uygulamasına girerek Garmin'deki uygulamaya güncel bilgi sağlayabilirim.

Her antrenman sitesinde olduğu gibi Xert Online'da da hazır workout'lar var; bunları düzenleyebilir veya yeni workout'lar hazırlayabiliriz. Garmin Connect'ten farkı şurada: Sitenin hazır antrenmanlarına detaylı bakınca güç aralıklarının benim mevcut güç durumuma göre tanımladığını görüyorum. Garmin'de hepsini ben hesaplayıp giriyorum.

upload_2016-8-24_11-7-53.png

upload_2016-8-24_11-9-43.png

Community bölümü zekice hazırlanmış. My Clubs, My Teams, My Squads ve My Coach diye dört bölüme ayrılmış. Her bölümün amacı paylaşacağımız teknik detayın gruba uygun olmasını sağlamak. Örneğin haftalık grup sürüşlerimde rakiplerim de varsa güç detaylarımı veya interval çalışmalarımı görmelerini istemem, bu grubu My Clubs altında takip edebilirim. Daha özel paylaşımları My Teams, My Coach altında yapabilirim.

upload_2016-8-24_11-11-12.png

Xert Online'ın 4 Garmin uygulaması var. Bunlara daha sonra değineceğim.

Dosyalar

Scudo

Kazuya

Forum Bağımlısı
Tepki
1.480
İsim
Emrah
Bisiklet
Specialized
@Bahadır Gürel Çok teşekkürler bizi burayla tanıştırdığınız için, sizin ismi görünce başlıkta hemen üye oldum ben de.
Bana da power sprinter dedi, starava kayıtlarını da yüklerim. Kurcalamaya başladım.
tekrar teşekkürler

• Beğen
Tepkiler: Bahadır Gürel
Tepki
60
İsim
BOĞAÇ OKTAY YAPICI
Bisiklet
Lapierre
Teşekkürler Bahadır Bey. Table kısmından şu ana kadar yaptığım turların ortalama güç üretimlerini watt cinsinden vermiş. Artık daha detaylı analiz için powermetre edinince istatistiklerime doner bakarim.

• Beğen
Tepkiler: Bahadır Gürel

YILMAZ Doğucan

Aktif Üye
Tepki
59
İsim
YILMAZ DOĞUCAN
Bisiklet
Sedona
arkadaşlar power sprinter ayarını ayarlardan değişebiliyorsunuz program size onu demiyor gözden kaçmış sanırım ayarlara girin atlet tipi menüsünden kendinize uygun olan seçeneği seçin grafikten

delibalta

Forum Bağımlısı
Tepki
2.675
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Epeydir epey tartışma yaratan ve piyasaya hızlı giren bir sistem. Çok vakit ayırıp neyi nasıl yaptıklarını çok detaylı inceleyemedim, o yüzden altında yatan bilimsel birikim ve gerçekler nedir yorum yapmayacağım.

Stravadan son 1 yılın verisini yükleyip bir göz attım ve ilk gözüme çarpan "threshold" değerinin ciddi yüksek hesaplanması oldu. Bunun sebebini güç verisindeki anlık sıçramaların algoritmayı şaşırtması olarak açıklamışlar ama bu iki problemi beraberinde getiriyor:
Bu bozuk değerleri tesbit edip düzeltmenin güçlüğü
threshold hesabının kısa süreli eforlara fazla bağımlı olması

threshold denen değerin tam olarak nasıl hesaplandığını bilmiyorum ama anlık çok yüksek güç değerlerinden etkileniyorsa bunun bizim alıştığımız görece uzun eforlara bağlı cp, ftp vb olmadığı aşikar. Zaten hesaplanan değer benim için 1 saat değil en fazla 15-25dk sürdürebileceğim bir değer.

Diğer bir gözlem de bu değer ara verdiğim 3 haftadan sonra birkaç watt değişmişti. Tekrar antrenmana başladığım gün o threshold dedikleri gücü 5dk sürdürmem bile mucizeydi. Tamam kısa sürede toparlayıp yakın değerlere ulaşabilirim ama algoritma verilen arayı doğrudan pas geçiyor. Detaylı bakılıp bir çözüm bulunabilir ama getirdikleri yenilikler benim branşım için çok gerekli değil. Benim sürdüğüm yarış veya turlarda 20-90dk arası ftp altı eforlardan 10-30dk dinlenme ile 2-4 tane yapabilmek çok önemli, gerisi fazla bir fark yaratamıyor. Arada tırmanışların ciddi dik kısımlarını yürümeden aşabilmek için bu eforların içinde kısa çok sert eforlar da gerekiyor ama olması zorunlu bir beceri değil. O yüzden babadan kalma metodlarla devam ediyorum ama bu sistemi de takip edeceğim.

JusTiMe

Siyah Bisiklet Delisi
Tepki
1.117
İsim
emre
Bisiklet
Mosso
@Bahadır Gürel siteden hiç 1 şey anlamadım ben açıkçası power sprinter seçtim profilde de öyle gösteriyor hiç 1 şey yapmadığım için değerlerim sıfır olarak gözüküyor burada benden istenilen ne en kötüsü bunu anlayamadım bu arada stravada ne oluyor acaba?

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.943
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
@Hüseyin Çelebi Sitenin threshold hesabının fazlaca saptığını düşünüyorum. Garmin Vector verileri için WKO+ kullanıyorum, WKO+ hesabı beni daha doğru yansıtıyor. Normalde 20 dk'lık testlerimde bile sitenin yazdığı değere ulaşmam mümkün olmadı. Önce aklıma NP değeri olabilir mi sorusu geldi, 20 dk.lık test sonucunun NP değerine bktığımda bile (ki %5-7 düşmem gerekiyor FTP hesabı için) bu değerin çok altında (velodromda çok stabil sürmüşüm NP değerim thershold power değerime çok yakın). Son aklıma gelen şey yüklediğim Strava verilerinin eski olanlarında power metre yoktu, estimated power değerleri atamış olabilir.

ambiguous

Üye
Tepki
36
İsim
Rıfat
Bisiklet
Cervélo
garmin forerunner 620 için uygulamalar kullanılabilir değil :(

Tesup Taru

Forum Demirbaşı
Tepki
425
Bisiklet
Salcano
Güzel bir site gibi görünüyor. Strava, veloviewer, training peaks gibi uygulamalardan farkı Bisikletçi tipinizi belirlemesi gibi...Bu arada benim de FTP mi yüksek hesapladı. Genelde, ftp 20 dk lık max. ortalama gücün yüzde 95 ile hesaplanıyor. benim 20 dk lık max. eforumu FTP olarak gösterdi. Şimdilik programın yaptığı şeyleri, manuel olarak yapmanın daha güvenilir olduğu kanaatindeyim. Yani power metre ile sprint (10-15 sn), anaerobik (3 dk ya kadar) , Vo2 (3-8 dk lık efor), ftp yi (20 dk tt) ölçtüğünüz test sürüşünüzde güçlü ve zayıf yönlerinizi belirleyip, buna göre antreman programı çıkarmak...

Bıyıkov

Forum Bağımlısı
Tepki
3.069
İsim
Ayhan Bıyıklıoğlu
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba,
4 yil sonra konuyu hortlatmak gibi olacak ama baska bilgi bulamadim. Xert kullanimi cok yayginlasmadi mi? Yoksa daha basarili alternatifler mi kullaniliyor? Powermetre kullanan ve kullanmayanlar için ne gibi alternatifleri vardir kullananlar bilgi verirse cok sevinirim.

Son düzenleme: