Tandem hakkında bilinmeyenler ve sorunlar.

enes savaş

Forum Bağımlısı
Tepki
300
Bisiklet
Salcano
Arkadaşlar yeni bir bisiklet alıcam ama bir türlü karar veremiyorum :( :eek:ut:

hiç kullanmadım ancak tandemler gözüme güzel görünmeye başladı

hatta bir modelde karar kıldım bile : (link)

ancak bazı sorunlarım var::

1-bu bisikleti tek başına kullanmak mümkün mü ???

2-gereksiz mi ???

3-tek başına kullanırsan çok mu yorar ???

CEVAPLAR İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Çok zorlama derim, bir an önce al güzel bir bisiklet bitsin :D Yok arkanda sana eşlik edecek biri varsa o başka :)

Abdülkadir Ergin

Forum Bağımlısı
Tepki
7.152
İsim
Abdülkadir Ergin
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben de çok merak ediyorum şu tandemi yaa.. Alıpta yazlığa koysam mı acaba diyorum. Şehir içinde pek kullanım imkanım olmaz da yazlıkta, eğlencelik gezmelerde pek matrak olacak gibi :) Lakin 970$ da pek pahalı geliyor yılın çok kısa bir dönemi kullanacağım bir bisiklete...

observer

Forum Bağımlısı
Tepki
581
Bisiklet
Salcano
tek kusi kullabirken dengede durmak zor olur ayroca bisikletin fazladan agirligindan ve agirlik merkezinizin onde olacagindan hiziniz yavaslar.bence siz sehirde kullanacaksaniz sedona 321/31/41
yada fx serisinden bir seye alin yaninizda gelcek arkadas varsa ve use prof bakmiyorsa ikinci el 200-300 e apimunyum kadro 14 kilo civari bir dag bisikleti alsin sehir lastifi taksin rahatiniza bakin

HakanAydın55

Forum Demirbaşı
Tepki
381
Bisiklet
Mosso
http://www.travelsmartblog.com/wp-content/uploads/2012/08/tandem.jpg

nasıl bişey buuu

• Beğen
Tepkiler: CandanC

Abdülkadir Ergin

Forum Bağımlısı
Tepki
7.152
İsim
Abdülkadir Ergin
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Hey maşşallah, tır gibi mübarek... Aile boyu keyif aracı :) süper :in:

enes savaş

Forum Bağımlısı
Tepki
300
Bisiklet
Salcano
@hakan aydın55

tandemi doruklarda kullanmak....

Bahadır Ulusoy

Forum Bağımlısı
Tepki
231
İsim
BAHADIR ULUSOY
Bisiklet
Salcano
Tandemi gorunce uykum acildi :)

gezzgin

Üye
Tepki
5
Bisiklet
Scott
Arkadaşım merhaba,
Sedona tandem sahibi birisi olarak geç de olsa sorularına kendi görüşlerim çerçevesinde cevap vereyim.

1-bu bisikleti tek başına kullanmak mümkün mü ???
_evet mümkün. Seyir halinde sorun yok, ancak dar alanda manevra yapman gerektiğinde normal bir bisiklet gibi pratik değil.

2-gereksiz mi ???
_bana göre gereksiz değil. Çünkü arka seleyi ve gidonu iptal edip kargo bisiklet veya büyük çantayla tur bisikleti olarak kullanım örnekleri dünyada mevcut.

3-tek başına kullanırsan çok mu yorar ???
_ne tür yollarda ve ne amaçla kullanacağına bağlı. Ben işe gidip gelirken tek kullanıyorum, sorun yaşamıyorum.

Şimdi farkettim İzmir'de olduğunu. Dükkanın adını hatırlamıyorum ama Gündoğdu meydanında bir bisikletçi tandem kiralıyordu, oradan 1 saatliğine kiralayıp test edebilirsin.

Selamlar.

enes savaş

Forum Bağımlısı
Tepki
300
Bisiklet
Salcano
@gezzgin

3 aylık bir konu olmasına rağmen bizi aydınlattığınız için teşekkür ederim...

mucido67

Üye
Tepki
51
İsim
hasan basri yavuzaslan
Bisiklet
Diğer
bende 4 kişilik var,kendim üretiyorum.

• Beğen
Tepkiler: aeneskral

mucido67

Üye
Tepki
51
İsim
hasan basri yavuzaslan
Bisiklet
Diğer
nerde var 4 m fren teli

yenhesa

Aktif Üye
Tepki
212
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Diğer
2 hafta kadar önce aldığımız tandem bisikletin ön sol pedalı(ön tekli aynakolun olduğu taraf) yuvadaki dişleri yiyip düştü. Baktığımda çıkan sol pedalda R yazıyordu. Ön sağ krank kolundaki hala sağlam olan pedala baktığımda onda da L yazdığını gördüm. Yani sağ pedalı sola, sol pedalı sağa takmışlar. Arkadaki pedalları kontrol ettim. Onlar normaldi. L solda, R sağda.

Sol arkada da sol öndeki tekli aynakol dişlisinin aynısından olmasına rağmen birinde öndekine sağ pedal arkadakine sol pedal takılmış.

Kurulumu yapan bisikletçiyi aradım. Bu şekilde takılıyor dedi. Bisikleti şehir dışından sipariş ettiğimiz bisikletçiyi aradık önce bize katıldı sonra KRON fabrikasını aradı ve fabrikada da bu şekilde olduğunu söyledi.

İnternetteki ingilizce kaynaklara baktım. Sheldon brown, bikeforum vs. Eğer tandem için özel yapılan aynakollar kullanılıyor ise solda sol sağda sağ olur deniyor. Diyelim ki kullanılmadı. O zaman öndekiyle arkadakine niye farklı pedal takmışlar. Mantıklı bir açıklamasını yapamıyorum.

Bisikleti alalı zaten 2 hafta oldu ve 3 binişimiz. 30 km olmamıştır daha. Garantiden parça değişimi isteyeceği her türlü. Fakat beni düşündüren eğer bir hata varsa yine belki de hiç olmadık bir yerde tekrarlayacak ve bizi uğraştıracak olması.

Fikir verirseniz çok sevinirim.

• Beğen
Tepkiler: sekizce

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
Bildiğim kadarıyla tandem bisikletin çekiş sistemi iki türlü olabiliyor, ilki tandem için tasarlanmış çekiş sistemi kullanmak. Diğeri ise standart çekiş sistemini arkaya takmak ve krank milinin sol tarafına bir aynakol dişlisi daha eklemek. Bu yapıldığı zaman öndeki aynakolu dişlisi sola gelecek şekilde takmak gerekeceği için pedallar da ters dönüyor.

• Beğen
Tepkiler: sekizce ve yenhesa

yenhesa

Aktif Üye
Tepki
212
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Diğer
Bildiğim kadarıyla tandem bisikletin çekiş sistemi iki türlü olabiliyor, ilki tandem için tasarlanmış çekiş sistemi kullanmak. Diğeri ise standart çekiş sistemini arkaya takmak ve krank milinin sol tarafına bir aynakol dişlisi daha eklemek. Bu yapıldığı zaman öndeki aynakolu dişlisi sola gelecek şekilde takmak gerekeceği için pedallar da ters dönüyor.
Merhaba. Cevabınız için teşekkürler öncelikle. Ben de olayı anlamaya çalışıyorum.

İnternette de dediğiniz gibi. Hatta tandem özel aynakol olmama durumunda ters takılan pedal diş yuvalarına loctide, helicoil vs uygulamalar yapıyorlarmış ki pedal gevşemesin zamanla pedal çevirdikçe diye.

Ama bunlar tandem özel aynakollara benziyor. Tandem özel aynakol olmasalar bile sol arka ve sol ön tek yaprak aynakollarına takılan pedallar da farklı biri sağ biri sol takmışlar. Desek ki öyle üretmişler. Niye böyle üretsinler ki sonuçta ters yönde takılan pedalın çıkma ihtimali var pedalladıkça.

Aklım mantığım almadı bu olayı.

Dosyalar