Tamirhane ve Teknik Servis Lugatı.El Kitapçığı !!!

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Cömert tarafından paylaşıldı.

 1. Cömert

  Cömert Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  20 Şubat 2012
  Mesajlar:
  453
  Beğeniler:
  1.242
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Arkadaşlar gerek kurulum ve gereksede periyodik bakım ,veya tamirat için hepimizin yolu tamirhanelere veya Teknik servislere düşmüştür. Hatta çoğu dükkan aynı zamanda teknik servis hizmetide verdiği için yedek parça ve aksesuar alırken , ustaların sözlerine bazen kulak kabarttığımızda olmuştur.

  Oradaki ustaların kullandığı kalıplaşmış kelimelerin aslında ne manaya geldiğini , hiç düşündünüzmü ?
  yani usta bir şey derken aslında başka bir şey anlatmaya çalışmaktadır. Anlamaya gayet normal gelebilecek bu sözler, anlayanlar için , ustayla kasabın ayırımını yapan ince çizginin belirlemesinde çok önemli uyarılardır..

  Bu lugatı daha önce motorsiklet için yazmıştım. Bunu bisiklete uyarlayarak yeniden yazıyorum. Şaka mahiyetinde yazılmış olup, çokta ciddiye almayınız. Teknik servis hizmeti veren üyelerimiz varsa şimdiden Özür dilerim.


  Ustalar gerçekte ne anlatmak istemektedir:  ABİ, HOŞGELDİN...

  Bu ilk uyaridir.Yaşınız ondan küçük oldugu halde "ABİ" diyorsa, ve üzerinizdeki kıyafetleriniz iyiyse sizi kazıklama yoklaması yapıyor demektir. Kaçarcasina uzaklasin...veya en salaş kıyafetlerinizle gidin.


  BU BİSİKLET ÇOK GÜZEL ABİ...

  "Eh, her güzel şeye sahip olmanin bir bedeli vardir ve sen bu bedeli çok
  ağır ödeyeceksin güzelim. varmı öyle bedelini ödemeden dolaşmak...." anlamına gelir.  BİZDE NEYSE, O...


  Bisikletiniz tamamen uydurma olarak,bırakın ustayı, çırakların elinde maymun edilirken hiçbir orjinal parça kullanmadan vesağlam olan parçaları da eskileriyle ve bozuk olanlarla değiştirerek
  yapacak anlamindadir. gelmiş geçmis en tehlikeli laftır.


  ABİ, BİZİM FİYATIMIZ BELLİDİR...

  İstemesi gereken fiyatın bir kaç katını isteyecektir.Yemeyin sakın, pazarlık yapın...


  ABİ, BİSİKLET ÇOK GÜZEL OLDU...

  Böyle birşey duyarsanız hemen benzin döküp bisikletinizi yakin veya derhal kilo gesabı hurdacıya satın.Kullanmanız emniyet açısından son derece tehlikeli oldugu gibi, bisikleti eski orjinal haline getirmek yenisini almaktan çok daha pahalıya çıkacaktır.  ABİ, BU MODELLER BÖYLE OLUYOR...

  Yanlış birşey yaptığının farkındadır, Hatta yapılan iş külliyen baştan savma veya yanliştir,size yedirmeye çalışmaktadır.bisikletinizi, bu şekilde kullanmaya teşebbüs dahi etmeyin.Toplu taşıma araçlarıda sizi pekala istediğiniz yere götürür.  ABİ SEN BU BİSİKLETİ SAKIN SATMA, ÇOK GÜZEL BİR BİSİKLET.

  Sizi kazıklamaktan ziyadesiyle memnun kalmıştır, aynı memnuniyeti tekrar tekrar yaşamak istemektedir.Çok fazla kazıklandığınız anlamına gelir.Geçmiş olsun...Suluğunuzdaki su soğuk ise başınıza dikin veya en yakın yerden bir bardak soğuk su temin edin.


  ABİ ÇOK UĞRAŞTIM SENİN BİSİKLETLE...

  Daha önce anlaştığınız fiyatın çok üzerinde bir fiyat isteyecektir.  ORJİNAL PARÇADAN ŞAŞMA ABİ...


  Temenni babında edilmiş bir laftır.Ustanin bisikletinizi tamir etmeye çalışırken orjinal parça olup olmadığına bakmaksızın , çıkma, yan sanayii , artık stoğunda ne varsa onu kullanacağı anlamındadır…


  ABİ, MERAK ETME SEN. BİZ ÇOK YAPTIK BU BİSİKLETLERDEN...


  Ustanın hayatında böyle bir bisikleti bırakın tamir etmeyi; görmediğini belirten bir cümledir.acilen oradan kaçın. Eğer bu ustaya tavsiye üzerine gittiyseniz, tavsiyeyi yapan arkadaşla bir dahada görüşmeyin.


  ABİ SEN BEKLEME, BİTİNCE ARARIZ, GELİR ALIRSIN...

  Eski tamir ettiği bisikletlerden söktüğü parçaları sizin bisiklete monte edip "Orjinal yedek parça" ücreti alacagini belirten en tehlikeli cumledir.


  ABİ, BİRAZ KULLAN BAKALIM, BİR SORUN OLURSA GETİR, BAKARIZ...

  Tamir edemediği bisikleti, (Parasini alıp) size kakalıyor anlamına
  gelir... Sorun olsa bile, gittiğinizde elli türlü bahaneyle yine para alacaktir...


  ABİ DİŞLİLERİ VE ZİNCİRİDE ÖZEL YAĞI İLE YAĞLADIK...

  Bırakın özel zincir yağını , ustanın arabasındaki yağ deşiminden çıkan pis yağ ile yağlanıp, kir pas içindeki metal parçacıklarıyla karışık bu yağ iile paçalarınız batacağı gibi birde sizden birde zincir yağı parası isteyeceğinin belitisidir.


  DENEME SÜRÜŞÜ YAPTIK, YAĞ GİBİ GİDİYOR MÜBAREK...

  Şöyle 10 metre kadar sürdük , Allaha şükür elimizde dağılmadı şimdilik, ama sizin elinizdeyken ne olur bilinmez manasına gelir.


  BU PARÇA PİYASADA YOK , İTHALATÇISINA SİPARİŞ VERDİM . BEKLİYORUZ...

  Aslında stoğumuzda var , ama bizden başkasında yok. Aceleniz varsa parça fiyatının 2- 3 katı bedelini ödenemeye hazırlanın.


  ABİ ARIZALI PARÇA HİÇ BİR YERDE YOK , ÜRETİCİ FABRİKADAN PARÇA BEKLİYORUZ...

  Aslında stoğumuzda var ama bizden başkasında yok. parça fiyatının 5-10 katı bedelini, döviz olarak ödenemeye hazırlanın.


  BAŞIMDA BEKLENİNCE RANDIMANLI ÇALIŞAMIYORUM.SİZ İÇERİ GEÇİN ŞAHANE ÇAYIMIZ VAR...

  Aslında arıza çok küçüktür. yerinden çıkmış bir vidayı takıp sizden fahiş fiyat isteyemeceği için böyle
  ya da yeterli ekipman olmadığı için örseleyerek ,parçalayarak sökecektir.görmenizi istemiyordur.


  ÇOK TEMİZ BİR BİSİKLET BEN KEFİLİM. GÖZÜ KAPALI ALIN...

  2. el alımlarında birde usta görsün diye bisikleti satan kşinin ustasına gittiğinizde , duymamanızın imkansız olduğu kalıplaşmış bir sözdür. İlk sahibini ziyadesiyle kazıkladığından eğer satın alırsanız , bakımlar için tekrar kendisine geleceğinizi tahmin ettiğinden kazıklama vaziyetlerinin sizin içinde geçerli olduğunu manasına gelir.


  BU VİDA ( VEYA SOMUN) BUNA CUK OTURUR ABİ...

  Şimdi ayda yılda bir lazım olan bir parça için stok yapmaya gerek yok. uyduralım gitsin, sende sesini çıkartma anlamında ön yoklama sözüdür..


  BİZ BU İŞİN SERTİFİKALI EĞİTİMİNİ ALDIK ABİ...
  3 günlük bir seminer aldık, doğru.  ABİ BUNUN BURASINI KİM TAMİR ETTİ ? . RESMEN CANINA OKUMUŞ.İSTERSEN ARADA BUNUDA DÜZELTELİM...

  Asıl arıza için isteyeceği bedeli sonradan düşük bulmuştur , ilave nasıl para isterim diye düşünüp , ağzınızı arıyordur


  BU GİDONLAR KENDİ ÜRETİMİMİZDİR.ŞAHANE , ALAN HERKEZ ÇOK MEMNUN...

  Hesapsız kitapsız.göz kararı kesip Hasbel kader , iki boruyu kaynatıp kakalıyoruz. Satın alanda dengesini bulamayıp ikide bir düşüp bisiklete tövbe ettiğinden bir daha hiç uğramadı, şikayet veya küfür ettiyse dahi biz duymadık ,manasına gelir.


  KENDİ BİSKLETİMMİŞ GİBİ YAPARIM ABİ...

  Zamanında almasan , kendi bisikletimmiş gibide binebilirim manasına gelir.


  ABİME ZAMANINDA TESLİMAT SÖZÜ VERDİĞİM İÇİN , O PARÇAYI SIFIR BİSİKLETTEN SÖKÜP TAKTIM...

  O parçayı, yan sanayii satandan , hurdacıdan ve çıkmacıdan bulamadığı için ,mecburen yedek parçacıdan sıfır almış veya gerçekten sıfır bir bisikletten sökmek zorunda kalmıştır. ilk söylediği rakamın üstünde bir bedel isteyecektir. aman haa sakın yemeyin.


  KULLANICI HATASI ABİ , GARANTİDEN DEĞİŞTİREMİYORUZ...

  Aslında bal gibi garanti kapmasında, ama senden de ekmek yiyelim manasına gelir.


  ABİ BİSİKLETİ YOKUŞLARDA FAZLA ZORLAMA...

  Yani tamiratı biraz baştan savma yaptık. öyle zorlayıp sağını solunu hemen kırıp dökme, yavaş git ki bir kaç gün sonra nasılsa yüklenip tekrar bozacaksın. o zaman tekrar söğüşleyelim demeye getiriyor..


  ABİ BU BİSİKLET ÖLMÜŞ,MASRAF YAPMAYA BİLE DEĞMEZ. SAT , KURTUL. SATIYORSAN YEDEK PARÇA YAPMAK İÇİN BARİ BEN ALAYIM...

  Aslında tamiratı basit , senden ölü eşşek fiyatına alıp, tamir edip başkasına satacağız anlamına gelir.  ABİ BU PARÇAYI TAMAMEN SANA ÖZEL CNC TEZGAHTA YAPTIRDIK..

  Aslında, çıkma parçayı , polisajçı arif ustaya temizletip, krom kaplattık. yersen demeye getiriyor.


  AHHH NERDE ESKİ İŞLER...

  Ahh nerde o eski kerizler demenin kibar bir yolu.


  ABİ BU PARÇAYI BOŞUNA İNTERNETLERDE, YURTDIŞINDA ARAMA , TANIDIK TORNACIDA YAPTIRALIM.İYİ USTADIR.10 NUMARA İŞ YAPAR...

  Aslında o ustayla paslaşıyoruz.o parçadan benimde % 10 komisyonum var anlamına gelir.özel yapım parça ve işçilik bedeli ödemeye hazırlanın.

  MADEM ANLAMIYORSUN O ZAMAN PARÇA SEÇİMİNİ ABİNE BIRAK ( TOPLAMA BİSİKLET İSTEYENLER İÇİN )

  Ehh be arkadaş zorla kaşınmışsın ne diyelim. Usta bırak uyumu hesabı kitabı, en çok kar elde edeceği parçaları kafasına göre düzüp saçma sapan bir bisiklet toplayıp satacak

  O SORDUĞUNUZ PARÇAYI HİÇ TAVSİYE ETMEM, ALANLAR ÇOK ŞİKAYETÇİ

  Bırakın şikayeti , usta sorduğunuz parçanın ne olduğunu bile anlamamıştır. Elinde olanı size tavsiye etmeye hazırlanıyordur. Hayırlı işler dileyip yüksek kadansla kaçınız.

  BU SULUK ANTİBAKTERİYEL ABİ

  Usta antibakteriyelin ne olduğunu bile bilmemektedir. ama kulağada hoş geldiği için geri dönüşümden kazanılmış gibi duran ve kokan suluğu size döviz bazında vermeye çalışacaktır. Aman haaa birde hastane acili serumla falan uğraşmayın

  BU BİSİKLETİ ALANLAR YOLDA UÇUYOR

  Alayım mı yoksa yan dükkandakine mi bakayım gibisinden kararsız kalırsanız , aynı zamanda satış yapan ustanın kullandığı en can alıcı kelimedir. Bu gaza getiren kelime sonucu usta o bisikleti genelde satar, uçacam diye kanmamak lazım. ( Yoksa uçmaya çalışıp uçamayanlar bu seferde forumlarda uçamaya çalışıyor , Efsane çöp arabası takibinden sonra , Yakında felix'ide geçtim denilirse şasırmamak lazım ).

  ABİ ÇOK YOĞUNUM BİSİKLETİ BIRAK 2-3 GÜNE ARIZAYI TAMİR EDERİM

  Evettt ustaların en gıcık olayıda budur. Bisiklet kullananların bisikletinden uzak kalamayacağını bildiklerinden 2-3 gün sonrada elini sürmez. Şöyle 10-15 gün git gel yapıp iyice tırmalatır ki , dediği ücrete ses etmeyip ödeyesiniz diye.

  Dediğim gibi bu sözler şaka mahiyetinde yazılmıştır. ciddiye alınmaması gerekir. Türkiyedeki dürüstlük abidesi ustalardan asla ama asla böyle sözler duyamazsınız.
   
 2. emreuzun

  emreuzun Aktif Üye

  Kayıt:
  2 Eylül 2012
  Mesajlar:
  130
  Beğeniler:
  17
  Şehir:
  İstanbul / Sancaktepe
  Bisiklet:
  Ümit
  Seviye:
  ehehehhe Banada aynısına yakın bişey demişti. "Sorun büyük 2 saat sonra gelin" demişti. 15 Dk sonra gittik yapmıştı + Yüksek bi fiyat almıştı :)
   

İlginizi Çekebilir

upload_2016-4-29_8-53-12.png
Antrenmanları kayıt altına alıp bir program çerçevesinde performansınızı takip ediyorsanız, web üzerinden online hizmet veren analiz sitelerini mutlaka duymuş olmalısınız. Örneğin TrainingPeaks...
upload_2016-6-24_11-14-9.png
Performans sürüşü yapanların yanıtını aradığı bir soru olsa gerek: Aslında, her şart altında mevcut durumumuzdan daha hızlı nasıl gidebiliriz diye de özetlenebilir. Benim düşüncem aynen şöyle:...
2.JPG
Bisiklete yaptığımız faydalı yükseltmelerden biri kilitli pedal. Kilitli pedalın güç aktarmada faydası, çalışmayan bazı kasları da çalıştırarak sadece itme değil çekme kuvvetini de uygulatması,...