Taksim'den Sarıkamış'a Şehitlere Anma Turu Ekibi Yola Çıktı

Konu, 'Basında ve Medyada Bisiklet' kısmında Bisikletli Gezgin tarafından paylaşıldı.

 1. Bisikletli Gezgin

  Bisikletli Gezgin Onursal Üye

  Kayıt:
  3 Mart 2011
  Mesajlar:
  3.813
  Beğeniler:
  4.738
  Şehir:
  Altındağ, Ankara
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Taksim'den Sarıkamış'a Şehitlere Anma Turu Ekibi Yola Çıktı

  [​IMG]

  Başlangıç turu "Osmanbey, Şişli ve Mecidiyeköy" güzergahlarından geçilip, Boğaz Köprüsü bitiminde son buldu.

  Taksim'deki törene, Eyüp Kaymakamı Osman Kaymak, İstanbul Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Numan Güzey, Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç ve Bisiklet İl Temsilcisi Tuna Akyüz ile çok sayıda spor adamı katıldı.

  Tur; 4 Ocak'ta Trabzon – Artvin, 05 Ocak'ta Artvin – Ardahan, 06 Ocak' ta Ardahan – Kars, 07 Ocak'ta Sarıkamış Şehitliği / Allahuekber Dağları şeklinde gerçekleştirilecek.
  Çeşitli konuşmaların ardından tören sona erdi. Daha sonra Taksim'den Sarıkamış şehitliğine götürülecek toprağın alınması ve verilen startla tur başladı.

  4 Ocak 2012

  Allah kazasız belasız bu güzel turu tamamlarını nasip etsin...
   
  Raven_35 bunu beğendi.
 2. #2
  Bisikletli Gezgin

  Bisikletli Gezgin Onursal Üye

  Kayıt:
  3 Mart 2011
  Mesajlar:
  3.813
  Beğeniler:
  4.738
  Şehir:
  Altındağ, Ankara
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Sarıkamış şehitlerini anmak için İstanbul'dan Kars Sarıkamış'a bisiklet turu başlatan 8 sporcu Ardahan'a ulaştı.


  Sarıkamış Şehitleri Anısına Pedal Çevirdiler  [​IMG]

  Sporcular, Taksim'den aldıkları toprak ve Türk bayraklarını bin 725 kilometrelik yolda kar ve zor hava şartlarıyla mücadele ederek Sarıkamış Şehitliği'ne ulaştıracak.

  İstanbul Bisiklet İl Temsilciliği'nin, Pendik, Beykoz ve Esenler ilçe belediyeleriyle birlikte organize ettiği 'Sarıkamış Şehitlerini Anma Bisiklet Turu' kapsamında, İstanbul'dan 4 ocak'ta yola çıkan sporcular, Ardahan'a ulaştı. Sporcuları ve beraberindeki kafileyi, Valilik binası önünde Ardahan Valisi Mustafa Tekmen ve Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Feyzullah Dereci karşıladı. Daha sonra sporcuları makamında karşılayan Vali Tekmen, sporcuların Sarıkamış şehitleri için çok anlamlı bir etkinlik gerçekleştirdiğini ifade etti.

  Birinci Dünya Savaşı'nda yapılan Sarıkamış Harekatında Allahuekber Dağı'nda, 95 yıl önce bir kurşun bile sıkamadan donarak şehit düşen 90 bin kahraman askerin anısına İstanbul'dan Kars'a bisiklet turu başlattıklarını söyleyen İstanbul Bisiklet İl Temsilcisi Tuna Akyüz, Taksim'den aldıkları topraklar ile Türk bayrakları ve flamaları 8 Aralık'ta Kars Sarıkamış Şehitliği Allahuekber Dağları'na ulaştıracaklarını belirtti.

  4 günlük bisiklet turunda 8 sporcunun kar, yağmur ve soğuk hava ile mücadele vereceğini kaydeden Akyüz, "Biz bu kadar modern teçhizatlarla bu organizasyonu yapıyoruz. Dedelerimizin dedeleri çok daha kötü şartlarda orada donarak hayatlarını kaybettiler. Biz bu şekilde saygımızı ifade etmek istiyoruz"dedi.

  Yağmur ve kar koşullarına karşı kar lastikleri ve kar kıyafetlerinin bulunduğunu anlatan Akyüz, karların geçit vermediği yerlerde kar küreme araçlarının desteğiyle yollarına devam edeceklerini dile getirdi.

  05 Ocak 2012
   
  Raven_35 bunu beğendi.
 3. #3
  Bisikletli Gezgin

  Bisikletli Gezgin Onursal Üye

  Kayıt:
  3 Mart 2011
  Mesajlar:
  3.813
  Beğeniler:
  4.738
  Şehir:
  Altındağ, Ankara
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  "Türkiye Şehitleriyle Yürüyor"


  "Türkiye Şehitleriyle Yürüyor" programı kapsamında Sarıkamış şehitleri anısına İstanbul'dan yola çıkan bisikletçiler, Sarıkamış'a geldi.

  İstanbul Bisiklet İl Temsilcisi Tuna Akyüz ile Sarıkamış'a gelen 8 sporcu, Sarıkamış-Kars karayolu üzerinde bulunan "Allahuekber Şehitler Anıtı" önünde karşılandı.
  Sarıkamış Kaymakamı Erdoğan Turan Ermiş, karşılama töreninde yaptığı konuşmada, Sarıkamış şehitleri anısına yapılan bu etkinliğin son derece anlamlı olduğunu dile getirdi.
  Kaymakam Ermiş, şunları söyledi:

  "Türkiye'nin her yerinden bisikletçiler, her yıl olduğu gibi bu yıl da İstanbul Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde bin 856 kilometre yol katederek Sarıkamış şehitlerimizi 97. yıl dönümünde anmak için buraya geldiler. Teşekkür ediyoruz. Geldikleri yerlerden topraklar getirmişler. Biz de bu toprakları şehitliğe bırakacağız."

  Törende daha sonra, bisikletçilerin geçtikleri güzergahtan getirdikleri topraklar kavanoz içerisinde Kaymakam Ermiş'e teslim edildi.

  07 Ocak 2012
   
  Raven_35 bunu beğendi.