Takim Misin,ferdİ Mİ?

Konu, 'Sporcu Odası' kısmında M.Kaba tarafından paylaşıldı.

 1. M.Kaba

  M.Kaba Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  25 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  731
  Beğeniler:
  679
  Şehir:
  sanane
  Seviye:
  Son zamanlarda ülkemizde bisikletin gelişimi ve satış firmalarının artışı gözle görünür şekilde artmakta. Bu artış bisiklet yarışlarına da olumlu sirayet etmekte.
  İyi binenlerin sayısı arttıkça yarışların kalitesi de artıyor.Satış firmaları ve reklam vermek isteyenler de gelirlerini arttırdıkça spora destek vermeye başladılar.

  Son yıllarda takım sayıları da hayli artmaya başladı.İyi firmalar kendi takımlarını yaratarak spora artı değer kazandırdılar. Bu arada bu furyada 3-5 kişi birleşip kendi aralarında takımlar yarattı.İyi firmaların takımlarına diyeceğim yok tabiki ama 2-3 kişinin birleşip de BİZ BİLMEM NE TAKIMIZ gibi söylemler içinde olması çok komik. Birde yarış yetkililerinin bir kısmı da bunlara uyuyor,listelere takım ismi yazıyor(du).

  Özellikle geçen senelerde bu tür olaylar çok oldu.
  Oysa ki bu tarz sözde takımların sporcularına baktığınız zaman ne hikmetse lisanslarında FERDİ yazmakta.
  Ülkemizde bisikletçilerin masrafları malumunuz hiç de az değil. İyi sporcular genelde öğrenci profilinde olduğu için bu masrafların karşılaması zor,bu durumda bir forma-tayt takımına kolayca böyle sözde takımlara giriyorlar. Sporcunun bu konuda pek de bir kabahati yok. Kabahat bunu teklif edenler ve çakma takım peşinde olanlar. Masraf yapıp bir kulüp kurmayıp -akılları sıra- maliyetlerini düşük tutup yarış öncesi forma dağıtarak kendilerini takım gibi gösteriyorlar.Bu tutarsız davranışlar 1-2 seneye kadar da zaten kendini gösteriyor ve bu çakma takımlar ortada görünmüyor.
  Eğer kalıcı iseniz kurun bir kulüp,şanınız yürüsün,yoksa boşyere saman alevi yaratmak itibarlarını iyice eritiyor.

  Ne ünlü bisiklet markaları adı altında takımlar kuruldu zamanında şimdi isimleri zorla hatırlanıyor.

  Konu açılmışken bir de UCI takımımız vardı zamanında. Kuruluşunun reklamı kadar yok oluşu ve takım elemanlarının kaçarak dağılması da aynı şiddette oldu. Böyle bir adım atmanın ne kadar olumlu amacı olduğu konusunda herkes hemfikir ama kendi başına bir yurt dışı yarışına bile katılamayan bu takımda çakma takımlar arasına girdi maalesef.Zaten 1-2 sene sonra 0 puan ile kapandı.
  Ülkemizde gerçekten takım olarak bu işi sürdüren kuruluşları bu yazımda ayrıca tebrik etmek istiyorum. Ülke şartlarına göre ortalamanın üstünde bir çaba içindeler ve spora artı değer veriyorlar.
  Umarım kısa zamanda bu tür dengesizlikleri aşarız ve uluslararası alanda iyi yerlere geliriz. Yazımı yayınlarsanız sevinirim.

  Turan Oltulu (42)

  http://www.biketr.com/Default.aspx?_Args=Dynamic,1444
   
  Mert Bağcılar ve burcu_challenger bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

carb-up.jpg
Merhabalar, Bicyling.com'un güzel bir makalesini paylaşıyorum :) Alıntı yapılan metin; 8 Quick Recovery Tricks to Get You Back on the Bike Bisiklet üzerine tekrar çıkmanızı hızlandıracak 8 püf...
3-1484682847509-16suife4qphq8-630-354.jpg
BikeRadar, velodrom testiyle yol bisikleti üzerindeki farklı sürüş pozisyonlarının ne kadar hız ve süre kazandırdığını bulmaya çalışmış :) Link yazının sonunda olacak. Testin en isabetli verileri...
stelvio-pass-hill-climb1.jpg
Selamlar İngiltere'de aylık olarak yayınlanan "Get into Road Cycling" isimli derginin Aralık sayısında yayınlanan "Profesyonel Sporculardan Tepe Tırmanma Teknikleri ve İpuçları" konulu makaleyi...