Suyumuzu ve toprağımızı kaybediyoruz

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında H.Can DEMİREL tarafından paylaşıldı.

 1. H.Can DEMİREL

  H.Can DEMİREL Bisikletkolik

  Kayıt:
  25 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  1.233
  Beğeniler:
  995
  Şehir:
  Muğla
  Seviye:
  Suyumuzu ve toprağımızı kaybediyoruz

  Türkiye’de son 40 yılda Van Gölü’nün 3 katı, Türkiye’nin en büyük tatlı su gölü olan Beyşehir Gölü’nün 25 katı oranında sulak alan yok olurken, kara yüzeyinin yüzde 90’ında çeşitli şiddetlerde erozyon görülüyor ve verimli topraklar da hızla kaybediliyor.
  AA
  Güncelleme: 11:58 TSİ 06 Ağustos 2007 Pazartesi

  KONYA - Doğal Hayatı Koruma Vakfı-Türkiye ve TEMA’dan alınan bilgilere göre, küresel ısınma ve bilinçsiz tarımsal sulama yüzünden Türkiye’nin sulak alanları ve birbirini tetikleyen sorunlar yüzünden verimli toprakları kaybediliyor.

  Son 40 yıl ele alındığında 2,5 milyon hektarlık sulak alanın yarısı çeşitli nedenlerle yok oldu. Bazıları sinek üreten bataklık olduğu gerekçesiyle kurutuldu, bazıları besleyen kaynaklarının üzerine baraj ve gölet kurulması nedeniyle kurudu, birçoğu da tarımsal sulamaya esir düşerek haritadan silindi.

  Türkiye’de kaybedilen sulak alanların boyutu küçümsenmeyecek kadar büyük... Yaklaşık 1 milyon 250 bin hektarlık kuruyan alan, Marmara Denizi’nin yüzölçümüne eşit. Sözkonusu kaybın Van Gölü’nün 3 katı, Türkiye’nin en büyük tatlı su gölü olan Beyşehir Gölü’nün 25 katı, ülkenin en önemli göllerinden olan Tuz Gölü’nün ise 9 katından fazla olması dikkat çekiyor.

  10 yıl önce 260 bin hektar olan Tuz Gölü’nün alanı bugün 130 bin hektara düşerken, giderek suyu azalan Beyşehir Gölü’nün önlem alınmazsa 3-5 yıl içinde bataklık haline geleceği belirtiliyor.

  Nasreddin Hoca ile özdeşleşen, Türk kirazına kalite kazandıran, Akşehir Gölü ile beyaz kiraz üretiminde önemli rol oynayan Ereğli Sazlıkları kurudu. Ereğli’de sazlıkların kuruması yüzünden iklim bozuldu, meyve üretiminde kalite ve rekolte düştü.

  5 MİLYON YILLIK GÜZELLİĞİ KAYBETTİK
  “Dünyanın Nazar Boncuğu” olarak nitelendirilen, 5 milyon yıl önce oluşan Meke Gölü, birkaç yıl içinde bataklık haline döndü. 5 milyon yıldır var olan güzellik birkaç yılda kaybedildi. Bunu gören yabancı turistler tepki gösteriyor ancak Konya Kapalı Havzası’nda 30 bin kaçak kuyudan su çekilerek gölün sonu getiriliyor.

  Çok sayıda sulak alanın kuruduğu ülkenin yeraltı su seviyesinin yüzde 40’ını barındıran Konya Kapalı Havzası’nda tehlike daha ciddi boyutlara tırmanıyor. Son 20 yılda yeraltı su seviyesi alt havzalarına göre 20-40 metre azalan Konya Kapalı Havzası’nda, kuruyan sulak alanlarıyla yıllardır tehlike çanları çalıyor.

  WWF’nin raporuna göre doğal kaynakları şu andaki hızında tüketilmeye devam edilirse, insanlığın 2050 yılında iki gezegene daha ihtiyacı olacak. Bu durum, biyolojik yenileme kapasitesinin yüzde 50 fazlasını tüketen Türkiye için daha büyük önem taşıyor. Çünkü Türkiye’de birbirini etkileyen sorunlar yüzünden sularla birlikte topraklar da kaybediliyor.

  Türkiye’de her yıl tarım alanlarından 500 milyon ton, tüm ülke yüzeyinden 1,4 milyar ton verimli üst toprak erozyonla kaybedilirken, ülkenin erozyonla kaybettiği bu topraklar, 25 santimetre kalınlığında, yaklaşık 400 bin hektar genişliğinde bir araziye eşdeğer olarak tutuluyor.

  Bitki örtüsü ve özellikle ormanların tahribi sonucu, toprak erozyonu ile her yıl 1 milyar 400 milyon ton toprak göllere, denizlere taşınarak ya da barajları doldurarak yitiriliyor.

  Ülke topraklarımızın yüzde 90’ında çeşitli şiddetlerde erozyon yaşanıyor (yüzde 63’ünde çok şiddetli ve şiddetli görülüyor) ve bu durumun Avrupa’nın 17, Kuzey Amerika’nın 6 katı civarında olduğu belirtiliyor. Türkiye’de akarsularla birlikte alandan taşınan toprağın, ABD’nin 7, Avrupa’nın 17 ve Afrika’nın 22 katı daha fazla düzeyinde olduğu vurgulanıyor.

  Fırat Nehri yılda 108 milyon ton, Yeşilırmak 55 milyon ton toprak taşırken, Keban Barajı’na 32 milyon, Karakaya Barajı’na 31 milyon ton toprak birikiyor. Bu birikme barajlardan faydalanmayı azaltıyor.

  Türkiye’nin topraklarının sadece yüzde 15’inin üstün verimli olduğunu bunların da giderek kaybedildiği belirtiliyor. Cumhuriyetin ilanından bu yana 44 milyon hektar mera alanı 12,3 milyon hektara kadar gerilerken, her yıl kaybedilen 1 milyar 400 milyon ton toprağın 500 milyon tonu tarım alanlarından gidiyor.

  BÖYLE GİTMEMELİ
  NASA’nın yaptığı araştırmaya göre, erozyonun şiddetlenerek devam etmesi ve etkili tedbirler alınmaması halinde Türkiye’nin büyük bir bölümü 2040 yılında çöl olacak.

  Erozyonla baraj göllerinin dibine yığılan topraklar, barajların doğal ömrünü yüzde 50 oranında azaltabiliyor. Bunun sonucunda yüksek değerde hidrolojik enerji ve kullanma suyu kayıpları meydana geliyor. Örneğin, dünya barajlarına erozyonla getirilip depolanan topraklar, enerji ve kullanma suyu bakımından yılda 6 milyar dolarlık bir zarara neden oluyor. Türkiye’de bunun tipik örneği Keban Barajı’nda görülüyor.

  Türkiye’de 15 barajın (Altınapa, Bayındır, Buldan, Çaygören, Selevir, Çubuklu, Demirköprü, Hirfanlı, Karamanlı, Kartalkaya, Kemer, Kesikköprü, Seyhan, Sürgü, Yalvaç) ömürlerinin tahmin edilenden önce dolmuş ya da dolmak üzere olduğu vurgulanıyor. Bunlara ek olarak ülke ve bölge için büyük önem taşıyan Keban, Karakaya ve Atatürk barajlarında da tehlike çanları çalıyor.

  GERİ KAZANMAK KOLAY OLMUYOR
  Kaybedilen sulak alanlar ve verimli topraklar ekonomik açıdan büyük çapta zarara yol açarken, geri kazanımları kolay olmuyor.

  Sulak alanları geri kazanmak, kuruyan gölleri eski haline getirmek için yüzlerce yıl gerekiyor. Örneğin Konya’da yeraltı su seviyesi giderek düşüyor. İçilebilir özellikteki temiz yeraltı suyu ile Tuz Gölü arasında kot farkı 15 metreye kadar indi.

  Önceden 50 metrenin üzerindeki farkın 15 metreye kadar inmesi tehlikeyi beraberinde getiriyor. Böyle giderse 5-6 yıl sonra Tuz Gölü’nden yer altı suyuna doğru akış başlayacak ve temiz su tamamen bozulacak. Bu durumda da hayatın biteceği Konya Kapalı Havzası’nda yeraltı suyunun temizlenmesi için 1400 yıl gerekecek.

  Aynı şekilde üretilemeyen bir kaynak olan verimli toprağın 1 santimetresi ortalama 500 yılda oluşuyor. Tarım yapılabilmesi için gereken minimum 40 santimetrelik toprağın oluşması ise ortalama 20 bin yılda gerçekleşiyor.

  1 ton buğday elde edilmesi için bin ton, 1 porsiyon bonfilenin yenecek halde sunulabilmesi için (hayvanın büyümesi, beslenmesi vb.) 9 bin 800 litre, 1 pilicin yenebilir hale gelmesi için 1200 litre, 1 kilo ekmek için 400-1200 litre suya gereksinimin duyulduğu günümüzde kaybedilen ülke suyu ve toprağı için harekete geçmenin önemine işaret ediliyor..

  Yıllardır sulak alanların kuruduğu ülkede bilinçlenmenin, büyük kentlerde su kesintilerine gidilmesiyle başladığını belirten WWF-Türkiye ve Tema Vakfı yetkilileri, “40 yılda 1,25 milyon hektar alanı kaybettik. Halen kayıplar sürüyor. Kişi başına düşen su azaldı, topraklarımız verimini kaybetti. Artık ülkede daha ciddi önlemlerin alınması gerekiyor” dedi.

  Kaynak:ntvmsnbc.com
   
 2. soneryen

  soneryen Onursal Üye

  Kayıt:
  8 Ekim 2006
  Mesajlar:
  3.857
  Beğeniler:
  2.898
  Şehir:
  Bahçeşehir-Esenkent
  Adı:
  Soner
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  Allah yardımcımız olsun. 2040 yılından önce ülke çöl olmadan her türlü önlemleri almak lazım ama gel gör ki kimseye laf anlatılmıyor. Su problemi için Halı yıkamayın diyorlar yıkayan yıkayana, geçen Ankara'da su sıkıntısı var diyorlardı. Ankara'ın bir ilçesinde su patlamış dünyanın suyu boşa gitmiş. Etrafımızda duyarsız ve bilinçsiz çok insan var, uyardığın zaman neredeyse seni dövecekler, "Keyfimin kahyası sen misin?" diyorlar. Bu böyle sürdükçe bu problemler bitmez. Abicim paylaşım için çok teşekkürler. Önemli bir konuya değinmiş oldunuz.
   
 3. alikırbaş

  alikırbaş Üye

  Kayıt:
  1 Haziran 2007
  Mesajlar:
  82
  Beğeniler:
  63
  Şehir:
  Muğla
  Seviye:
  Çok güzel bir konuya değinmişsin Can abi teşekkürler ederim.Maalesef dünyamızı kendi ellerimizle yok ediyoruz.
   
  H.Can DEMİREL bunu beğendi.
 4. Lütfü Çolak

  Lütfü Çolak Bisikletkolik

  Kayıt:
  15 Eylül 2004
  Mesajlar:
  1.256
  Beğeniler:
  1.905
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  bir gün gelecek keşke ile başlıyan cümleler kullanacağız.
  ama iş işden geçmiş olacak...

  Teşekkürler Can abi,
   
  kalkmazdüşmez ve H.Can DEMİREL bunu beğendi.
 5. Ercan Bayram

  Ercan Bayram Onursal Üye

  Kayıt:
  27 Ocak 2006
  Mesajlar:
  2.092
  Beğeniler:
  1.657
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Dünyada her DAKİKA
  5 hektar Toprak erozyonu
  3 hektar Toprak tuzlanması
  1 hektar diğer toprak bozulmaları
  1 hektar Tarım dışındaki kullanımlar sonucu

  toprak kayıpları olmakta
  (1 hektar= 10 dekar = 10.000 metrekare)

  Türkiyede Tarıma uygun arazilerdeki problemler
  %72.1 Su erozyonu
  %9 Yaşlılık (nemli suya doygun toprak)
  %3.8 Çoraklık
  %1.5 Rüzgar Erozyonu...

  olmak üzere ciddi tehlike söz konusudur...

  bu bizlere ders olarak her yıl anlatılmakta ve her yıl sadece bu oranlar giderek artmakta fakat üniversite bilim sektörü ile devlet o kadar iç içe ki kimse buna karşılık bir uygulama yapmıyor...

  Tema çok iyi birşey mi yapıyor?
  hem iyi hem kötü...

  bir yerde Erozyonu ve toprak kaybını önlemek demek sadece ağaç dikmek değildir.!!!

  bunu hala öğrenemediler.
  Yerdeki küçük ot ve benzeri bitki tabakası Çalı ve maki örtüsü gibi alanları yok ederek ağaç dikiyorlar!

  Halbuki yukarda gördüğünüz Su erozyonu %72lik bir öneme sahip
  yağmur damlalarının direkt toprakla temasını kesmek için araları 3-5 metre ile fidan dikerek aradaki çalı ve benzeri bitkileri fidanların iyi gelişmesi için biçerek daha da kötü sonuçlara sebep oluyorlar..

  Büyüyecek de kökleri toprağı tutacak...
   
  kalkmazdüşmez bunu beğendi.
 6. #6
  H.Can DEMİREL

  H.Can DEMİREL Bisikletkolik

  Kayıt:
  25 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  1.233
  Beğeniler:
  995
  Şehir:
  Muğla
  Seviye:
  TEMA: Nehirler özelleştirilemez


  TEMA, yaptığı açıklamada, nehirlerin özelleştirilmesinin Anayasaya aykırı olduğu belirterek, “Su, ticari bir mal olarak görülmemeli, suyun ekolojik sistemin bir parçası olduğu unutulmamalıdır” denildi.

  NTV
  Güncelleme: 15:00 TSİ 14 Ağustos 2007 Salı


  İSTANBUL - Türkiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı’ndan (TEMA) yapılan yazılı açıklamada, Türk Dil Kurumu’na göre özelleştirmenin “Devlete ait taşınır, taşınmaz malların teklif alma ya da ihale yoluyla satışını yapma” anlamına geldiği ve Anayasa’nın 168’inci maddesinde “Tabii servetler ve kaynaklar devletin hüküm ve tasarrufu altındadır. Bunların aranması ve işletilmesi hakkı devlete aittir” ifadesinin yer aldığı anımsatılarak, “Açıkça görülmektedir ki nehirlerin özelleştirilmesi Anayasa’ya aykırıdır ve gerçekleştirilmesi mümkün değildir” denildi.

  TEMA Vakfı’nın kuraklıkla mücadele için, suların devletin gözetim ve yönetimi altında olduğu yönünde Anayasa’ya bir hüküm konulmasını ve acilen “Su Çerçeve Yasası” çıkartılmasını talep ettiği belirtilen açıklamada, “Su varlığımız, havzalar arasında ‘mavi tünel’ gibi projelerle taşınmamalı, doğal bütünlük bozulmamalı, su yerinde değerlendirilmelidir. Tarım arazileri gelişmiş, su tasarrufu yapan sulama yöntemleri ile sulanmalı, drenaj suları doğal arıtımla yeniden kazanılmalıdır” denildi.

  Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Su kullanım planlamasının doğal varlıkların su ihtiyacını da gözetmesi şarttır. Suyun sanayide kullanımında kapalı su devre sistemleri geliştirilmeli. Buna rağmen çıkacak atık sular da arıtımla geri kazanılmalıdır. Kentlerde su kullanımında bütün tasarruf önlemleri alınmalı, şebeke su kayıpları engellenmeli, kentsel atık suların tamamı arıtılarak tarımsal su kullanımına geri dönüştürülmelidir.”

  Açıklamada, yaşamın temel maddesi olan suya herkesin ulaşma hakkı olduğu dile getirilerek, “Su ekonomik değeri yüksek olmasına rağmen ticari bir mal olarak görülmemeli, suyun ekolojik sistemin bir parçası olduğunun bilincinde olunmalıdır” denildi.


  Kaynak:ntvmsnbc.com
   
 7. basar

  basar Kıdemli Üye

  Kayıt:
  6 Kasım 2006
  Mesajlar:
  383
  Beğeniler:
  212
  Seviye:
  Öyle bir araplaştık ki, yakında çöllerimiz de olacak...
   
  KAMİKAZE bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

upload_2017-3-26_11-42-18.png
Her şey demek olmasa da, düzenli aralıklarla FTP tespiti yapıp, çalışma programını buna uyarlamak sistematik çalışmanın anahtarıdır, diyebilirim. Kaç çeşit FTP tespiti yapılabilir? 2004 yılında...
upload_2017-2-1_9-6-43.png
Şöyle bir hizmet olsa, iyi olmaz mıydı? - Katılacağımız yarış parkurunun tüm detaylarını biliyoruz. Diyelim ki, organizasyon bu parkuru internet sitesinden paylaştı veya geçen yıl bu parkurda...
big_thumb_c3936ab43c2176907a7937179084c0ef.jpg
Yoğunluğum sebebiyle uzun süredir paylaşım yapamıyorum, paylaşabileceğim pek çok makale birikti :) Yazın daha fazla paylaşım yapabileceğim ;) Kısa bir antrenman paylaşımıyla kaldığımız yerden...