Şütçü bisikleti yapımı

herbil

Daimi Üye
Tepki
368
KOnu adına bakınca garip gelebilir fakat aşağıdaki linkteki çalışma ile kargo bisikleti yapımı anlatılmış,

(link)

Yapacaklara kolay gelsin.

• Beğen
Tepkiler: Tolga Can Sabah
Scudo

Tolga Can Sabah

Daimi Üye
Tepki
114
çok güzel bir site kutu kola ile adamlar ateş yakmayıda öğrettikten sonra ben müptelası oldum :D

Efrahim ÖZCAN

Forum Bağımlısı
Tepki
358
Bisiklet
Trek
Genellikle tüketim üzerine kurulu olan toplumumuza bu gibi ufak tefek kendi el emeği ile üretilen ürünler biraz garip gelebilir arkadaşım bunun hazır olanı yomu acaba.

• Beğen
Tepkiler: Mert TEKİN

Eray ADALI

Forum Bağımlısı
Tepki
705
arkadaslar instructables(nokta)com diye bir adres var DIY diye gecen (do it yourself - kendin yap) sitelerin en saglamıdır, yukarıda verilen site ise cogunlukla instructables dan alıp ceviri yaparak yayınlamaktadırlar, ya da oradakileri uygulayıp kendileri fotograflıyorlar.. Cogunlukla ilk secenek tabii ki. O yüzden kendinyapsitesi ni sevmiyorum ben, emeğe saygı az cunku.. onun yerine ingilizcem idare eder diyenler instructables sitesine girerse birçok ilginc olay ya da kendin yap vakası bulabilirsiniz, bike diye arattıgınızda aklınıza gelmeyecek kadar cok yeni sey bulabilirsiniz.kimi iyi kimi gereksiz ama güzel =)

Bu da bahsettigim sitenin maskotu, tıklarsanız baglantıya da ulasabilirsiniz.. aklınızda bulunsun =)

(link)

herbil

Daimi Üye
Tepki
368
@GiciK eRay ADALI

Sitedeki kaç tane projenin kaç tanesi o bahsettiğiniz siteden alınmış acaba merak ettim. Mesela bu konuda adı geçen proje orada yayınlanmış mı? Ayrıca olduki hepsi bile o siteden alınmış olsa (ki değil), ingilizcesi yeterli olmayanlar için projelerin detaylı anlatılması emek gerektirmiyor mu? Bu forumdaki kaç kişi o bahsettiğin ingilizce sitedeki ingilizceyi anlayabilecek düzeyde acaba.

mert yazgan

Daimi Üye
Tepki
103
@GiciK eRay ADALI

o bahsettiğin siteninin bu kendin yap sitesinden almadığı ne malum ingilizce olunca daha mı orjinal duruyor...

• Beğen
Tepkiler: herbil

Eray ADALI

Forum Bağımlısı
Tepki
705
@mert yazgan

bahsettigim sitede insanlar kendi projelerini kullanıcı adlarıyla paylasıyor, belki aralarında kendi projeleri/yaptıkları olmasa da paylasanlar vardır ona birşey demiyorum, o sitenin türkiye temsilcisi falan da degilim, fakat sizin bahsettiginiz sitede kaynak; internet diyor, kimi zaman direkt instructables ya da cesitli blog,forumlara link veriyor ama hiçbir zaman kaynak kısmına "internet" yazılmaz.. "kaynak(ça) yazım kuralları"nı bir araştırmak lazım. ben gidip akademik bir sekilde yazsınlar demiyorum zaten.. emeğe saygı yok da dememisim, emeğe saygı az demisim.. lütfen birşeyi ti ye alan cevap yazmadan önce okuma zahmetinde bulunun!

siteyi cok sevmedigimi soylemisim, nefret ettigimi o siteye girilmemesi gerektigini soylememisim zaten, ingilizcem cat pat da olsa yeter derseniz diğerini tercih edin demisim..

en basta soyledigim gibi (belki yine okuma zahmetinde bulunulmamıstır, okunma ihtimalini yükseltmek lazım) birinde kişiler kendi yaptıklarını paylasıyor, birinde baskalarının yaptıkları türkceye cevrilerek (bu da bir emektir eyvallah) prim yapılmaya calısılıyor ki kaynak olarak baglantı (link) verilme ihtiyacı bile duyulmuyor bazen (bakın bazen diyorum).. bunları paylasanların cogu da sitede eski olanlar..

ben sadece orjinale saygı diyorum ama sen gitmis bana "gevur özentisi" dercesine yorum yazmaktan bir an bile cekinmiyorsun.. sana da saygılar be agam.. saygılar...

Önder Tarım

Forum Bağımlısı
Tepki
1.817
Bisiklet
Specialized
Bu bisiklet kullanışlı olabilir ama 2 tekerlek yerine 3 olabilirmiş.Zira yüklemesi tam bir dert olabilir,dengeli yüklemek gerekir.Normal bir heybe gibi de değil çünkü "dingil mesafesi" uzunmuş. :)

herbil

Daimi Üye
Tepki
368
@GiciK eRay ADALI

Kendinyap a eklenen projeler de tıpkı instructable gibi üyeler tarafından ekleniyor.
Ayrıca Instructables deki projeler de diğer sitelerden derleme, projeleri diğer sitelerde, bloglardan vs. bulabilirsiniz.
Kendinyapsitesi.com da sizin belirttiğiniz gibi kaynağına internet yazılan 5 proje buldum, 150 küsur proje de 5 proje var.

kaynak olarak baglantı (link) verilme ihtiyacı bile duyulmuyor bazen (bakın bazen diyorum).. demişsin de instructables de hiç bir proje de kaynak gösterilmiyor !

Konu fazla dağıldı, bu SÜTÇÜ BİSİKLETİNE geri dönülse iyi olur. Önder Tarım ın dediğine katılıyorum, uzun olması dezavantaj olmuş, benim tahminim deneysel bir bisiklet bu :)

• Beğen
Tepkiler: Efrahim ÖZCAN