Süspansiyonsuz dağ bisikleti şehir bisikleti olarak kullanılır mı?

Guanzo

Aktif Üye
Tepki
88
İsim
Mehmet
Bisiklet
Ghost
Aliexpress'ten alacağım 100 dolarlık karbon sabit maşa ile dağ bisikleti şehir bisikleti olarak kullanılabilir mi acaba? Şehir bisikletlerine bir türlü ısınamadım "anti-fun" etkisi yaratıyor biraz.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato
Scudo

C.Koc

Forum Bağımlısı
Tepki
1.085
İsim
Cem
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Hocam sadece maşa ile bitmiyor bence gidon boyu ve boğazı (açısı) lastik ve jant ebadı lastik inceliği ruble oranları gibi konular var

Guanzo

Aktif Üye
Tepki
88
İsim
Mehmet
Bisiklet
Ghost
@C.Koc

Zaten benim bahsettiğim şehirden dahası çok amaçlı kullanım olarak düşünmüştüm arazi, şehir, taşlı yol, bozuk yol, çimli ve otlu yollar falan.

• Beğen

C.Koc

Forum Bağımlısı
Tepki
1.085
İsim
Cem
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
O zaman bence kilitli maşa bir tık inceltilmiş ama tam ince değil lastik size önerim bu arazi taşlı yol hem kolunuzu hem bisikletinizi yorar...@Guanzo

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen
Tepkiler: Guanzo

Nefer Seti

Aktif Üye
Tepki
265
İsim
Ömer Çakmak
Bisiklet
Focus
Ben sizin dediğiniz gibi yaptım . Amortisörden kaynaklı hem 1 kilodan kurtuldum hemde esneme problemi kalmadı.

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.466
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Guanzo
Hocam guven olur mu o maşaya ?Alu baksan olmami yada çelik?

• Beğen
Tepkiler: C.Koc

C.Koc

Forum Bağımlısı
Tepki
1.085
İsim
Cem
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@mariokaldatoİşin o boyutuda var tabi [emoji846]

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen

Aybek Cihan

Forum Bağımsızı
Tepki
2.862
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Konuyu hortlatıyorum. İkinci bisiklete izin çıkmadığından kışları şehir içi kullanım için dağ bisikletimde birkaç değişiklik yaptım. Benim bisikletin dönüşümü şöyle oldu; düz maşa, daha kısa ve hafif gidon takımı, G-One 584x40 gravel lastikleri ve tekli aynakol takıldı. Aslında tekli aynakola geçmeyecektim ama bisiklet baya hafifleyince ve uygun fiyata bir krank bulunca geçmek daha mantıklı göründü. Lastikte ise bizim oranın yolları biraz kötü olduğundan gravel olanı tercih ettim. Çıkardığım parçaları tutuyorum ve yaza doğru bisiklet eski haline (kısmetse havalı bir maşayla) dönecek. Yani, bisikleti mevsimsel olarak dönüşümlü kullanmayı planlıyorum. Altta ilk haliyle şimdiki halinin resmini koydum. Ağırlık 12.7'den 9.9 kg'ye indi;

ilk hali.jpg

gravelhali.jpg

gravelhali2.jpg 20200124_160401.jpg

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.466
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Konuyu hortlatıyorum. İkinci bisiklete izin çıkmadığından kışları şehir içi kullanım için dağ bisikletimde birkaç değişiklik yaptım. Benim bisikletin dönüşümü şöyle oldu; düz maşa, daha kısa ve hafif gidon takımı, G-One 584x40 gravel lastikleri ve tekli aynakol takıldı. Aslında tekli aynakola geçmeyecektim ama bisiklet baya hafifleyince ve uygun fiyata bir krank bulunca geçmek daha mantıklı göründü. Lastikte ise bizim oranın yolları biraz kötü olduğundan gravel olanı tercih ettim. Çıkardığım parçaları tutuyorum ve yaza doğru bisiklet eski haline (kısmetse havalı bir maşayla) dönecek. Yani, bisikleti mevsimsel olarak dönüşümlü kullanmayı planlıyorum. Altta ilk haliyle şimdiki halinin resmini koydum. Ağırlık 12.7'den 9.9 kg'ye indi;

217942 dosyayı görüntüle

217943 dosyayı görüntüle

217944 dosyayı görüntüle 217945 dosyayı görüntüle
Her iki agirlikta çok iyiymis mtb ye göre tebrik ederim :)

• Beğen
Tepkiler: Aybek Cihan

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Ben de aynısını düşündüm ancak galiba en önemli olay dişli oranları. Ön 24-34-42 arka ise 14 ile 28 arasında olunca ister istemez belli bir hızın üzerine çıkmıyorsunuz. Gidon yükseltici kullandınız mı?

Aybek Cihan

Forum Bağımsızı
Tepki
2.862
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@sametmrc Bu değişiklikleri yaparken önceliğim hız değildi. İnişi çıkışı bol bir yerde yaşıyorum. Sürerken daha az yorulmak için bunları yaptım. Gidon yükseltici kullanmadım. Maşa biraz uzun.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Bisikletinizin geometrisi bence şehir için uygun. Güzel müdahalede bulınmuşsunuz ben bu noktada en çok gidonun aşağıda kalmasından muzdaribim. Çok agresif bir pozisyon sunuyor.

çakır-16

Üye
Tepki
14
İsim
nuri
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti